
Платники податків, які застосовують спрощену систему оподаткування (ССО), зобов'язані вести облік доходів і витрат, які необхідні для розрахунку єдиного податку (п. 1 ст. 346.24 Податкового кодексу РФ).
Якщо записи в книгу обліку доходів і витрат робляться вручну, то її слід попередньо прошнурувати, а сторінки пронумерувати. На останній сторінці книги необхідно вказати кількість пронумерованих сторінок. Цей запис засвідчується підписом керівника організації (індивідуального підприємця) і печаткою платника податків. На початку року книгу необхідно подати до податкової інспекції для того, щоб податковий інспектор її підписав і поставив штамп. Відповідно до наказу ФНС Росії від 14 серпня 2008 року № ММ-3-4 / 362, завірення і скріплення печаткою книги обліку доходів і витрат здійснюється в день звернення в присутності платника податків.
Якщо книгу обліку доходів і витрат ведуть в електронному вигляді з використанням комп'ютерної техніки, роздруковувати листи книги обліку доходів і витрат необхідно після закінчення кожного звітного (податкового) періоду. В кінці року листи книги прошиваються і нумеруються. Кількість сторінок, вказане на останній сторінці книги, завіряється підписом керівника і печаткою. У такому вигляді книга обліку доходів і витрат представляється в податкову інспекцію для запевнення разом з податковою декларацією за єдиним податком за рік.
Якщо платник податків почне робити записи вручну, а потім захоче вести книгу в електронному вигляді, він має право так вчинити протягом року. При веденні книги в електронному вигляді платники податків зобов'язані після закінчення кожного кварталу виводити її на папір.
На кожний календарний рік відкривають нову книгу обліку доходів і витрат. Після закінчення податкового періоду книга обліку доходів і витрат підлягає зберіганню протягом чотирьох років (п. 1.8 ст. 23 Податкового кодексу РФ).
У разі, якщо книга обліку доходів і витрат не завірена в установленому порядку в податковому органі, дана обставина може розглядатися як відсутність книги обліку доходів і витрат. У цьому випадку організація може бути притягнута до відповідальності, передбаченої ст. 126 Податкового кодексу РФ. Сума штрафу становить 50 рублів.
Книга обліку доходів і витрат складається з:
- титульного листа;
- розділу 1 Доходи і витрати;
- довідки до розділу 1;
- розділу 2 Розрахунок витрат на придбання (спорудження, виготовлення) основних засобів і на придбання (створення самим платником податків) нематеріальних активів, що враховуються при обчисленні податкової бази по податку за звітний (податковий) період;
- розділу 3 Розрахунок суми збитку, що зменшує податкову базу по податку, що сплачується у зв'язку із застосуванням спрощеної системи оподаткування.
Всі господарські операції в книзі необхідно відображати в хронологічному порядку на основі первинних документів (накладні, виписки банку, платіжні доручення, договори, акти здачі-приймання робіт, квитанції до прибуткових ордерів, видаткові ордери і т.д.). Первинні облікові документи, складені іноземною мовою або мовами народів Російської Федерації, повинні мати порядковий переклад на російську мову.
У тому випадку, якщо в книгу була внесена помилковий запис, її можна виправити. Виправлення повинно бути обгрунтовано і підтверджено підписом керівника організації (індивідуального підприємця). Під виправленої записом необхідно поставити дату і печатку платника податків.
---