Реклама
Реклама
Реклама

Довіреність на ведення спадкової справи

  1. Що таке довіреність
  2. Чи можна оформити спадщину за дорученням
  3. Навіщо спадкоємцю потрібен представник
  4. Хто може представляти інтереси спадкоємця
  5. Права і обов'язки представника
  6. Які бувають види довіреностей
  7. Термін дії довіреності
  8. Чи допускається передоручення прав
  9. Як правильно скласти довіреність на вступ в спадок
  10. Як оформити довіреність для ведення спадкової справи
  11. Порядок і процедура
  12. Необхідні документи
  13. Заява
  14. витрати
  15. Чи може представник відмовитися від повноважень

2 189 переглядів

Спадкоємці можуть подати документи нотаріусу особисто або через представника. Закон не забороняє задіяти третіх осіб. Представництво особливо актуально для громадян, які проживають в іншому регіоні або занадто зайняті для паперової тяганини. Порядок оформлення довіреності і перелік повноважень повіреного суб'єкта визначається законом. Розглянемо, як оформити довіреність на ведення спадкових справ.

Що таке довіреність

2 189 переглядів   Спадкоємці можуть подати документи нотаріусу особисто або через представника

Довіреність - офіційний документ, який наділяє громадянина відповідними правами та обов'язками, покладеному іншій особі. Представник діє в інтересах довірителя в державних структурах або приватних установах і організаціях. Довіреність може видати будь-який дієздатний чи обмежено дієздатний громадянин (за згодою піклувальника).

Інтереси малолітніх дітей захищають їх законні представники:

  • мати і батько;
  • опікун / піклувальник;
  • прийомний батько;
  • усиновитель;
  • районний відділ опіки;
  • адміністрація організації для дітей-сиріт.

В такому випадку, нотаріальна довіреність не потрібна. Їх повноваження підтверджують інші документи (паспорт, свідоцтво про народження, рішення органу опіки).

Чи можна оформити спадщину за дорученням

Так! Закон дозволяє вступати в права спадкування через представників.

Спадкоємцю потрібно:

  1. Підібрати підходящу кандидатуру.
  2. Оформити довіреність.
  3. Оплатити витрати.

думка експерта

Олександра Максимова

Юрист. Досвід 12 років. Спеціалізація: цивільне, сімейне, спадкове право.

Задати питання експерту

Залучення третіх осіб дозволяє істотно економити час. Крім того, якщо людина не має юридичної освіти, то для нього оформлення спадщини може стати справжньою проблемою.

Закон передбачає можливість оформлення довіреності не тільки на знайомих і родичів, а й на професійних юристів. Правонаступник повинен тільки оформити документи на певного спеціаліста та оплатити цивільно-правовий договір.

Навіщо спадкоємцю потрібен представник

Вступ в майнові права - це не тільки подача заяви нотаріусу.

Спадкоємцям потрібно врегулювати такі питання:

Проблеми при оформленні спадщини

№ п / п Можливі складності Коментарі 1 Проблеми з співспадкоємцями Наприклад, якщо спадкодавець залишив після себе заповіт. Незгода кого-небудь з родичів з вмістом документа може привести до затяжних судових процесів. 2 Виділення частки в майні обов'язковим спадкоємцям В деяких випадках закон дозволяє зменшити частину претендента або відмовити в її присудження. Природно, виникає необхідність в подачі позовної заяви до суду. Підготовка документів повинна відбуватися з урахуванням приписів Процесуального законодавства. 3 Відсутність необхідних документів Для їх відновлення іноді потрібно звертатися в державні установи інших регіонів або країн. Якщо дублікат документа отримати неможливо, то потрібно буде звертатися в суд. 4 Оформлення права власності Хоча процедура реєстрації права власності не займає багато часу. Однак госрегістарція кожного виду майна (нерухомість, транспорт, акції), проходить в різних організаціях. Спадкоємцю потрібно не просто звернутися, а відстояти чергу, подати документи і з'явитися повторно для отримання результату. 5 Врегулювання питання про порядок користування власністю При складанні договору необхідно враховувати інтереси всіх співвласників. Отже, мають бути тривалі переговори із спадкоємцями. При наявності конфліктів між родичами - переговори, швидше за все, зайдуть в безвихідь. № п / п Можливі складності Коментарі 1 Проблеми з співспадкоємцями Наприклад, якщо спадкодавець залишив після себе заповіт

Важливо! Щоб уникнути зайвого напруження у відносинах, краще залучити третю особу. Оптимальний варіант - представник за дорученням ( ст.182 ГК РФ ).

Хто може представляти інтереси спадкоємця

Довіритель самостійно визначає, хто буде представляти його інтереси. Закон не містить обмежень щодо даного питання.

Представником, може бути, будь-який громадянин, який має повну дієздатність. Сюди входять родичі, друзі, треті особи. Наприклад, для представлення інтересів спадкоємця можна задіяти профільного юриста.

Природно, подібні послуги не будуть безкоштовними. Ціна визначається за домовленістю сторін.

Права і обов'язки представника

Повноваження повіреного особи визначаються довіреністю.

При оформленні спадщини уявити може здійснювати такі дії:

  1. Подавати заяву нотаріусу.
  2. Подавати необхідні документи .
  3. Оплачувати держмито, послуги третіх осіб.
  4. Отримати свідоцтво про спадщину.
  5. Реєструвати майнові права.
  6. При наявності спірних моментів представник за довіреністю може звертатися до суду, збільшувати розмір позовних вимог, отримувати виконавчі листи.
  7. За підсумками судового слухання повірена особа має право подавати заяву в службу судових приставів, знайомитися з матеріалами виконавчого провадження.

Після реалізації наданих повноважень представник може розраховувати на винагороду. Однак в довіреності подібні моменти не обмовляються. Сторони самі визначають порядок розрахунків.

Наприклад, спадкоємець може зробити передоплату. Якщо для представництва залучається юрист, то сторони можуть скласти окремо угоду, в якому буде прописаний обсяг робіт, сума винагороди та відповідальність учасників договору.

Які бувають види довіреностей

У нотаріальній практиці існує 3 типи документів:

  1. Разова. Довіреність видається для виконання якогось певного дії. Наприклад, спадкоємець не може самостійно відвідати нотаріуса. Довіритель уповноважує представника подати заяву про прийняття спадщини. Всі інші юридично значимі дії спадкоємець робить самостійно.
  2. Спеціальна. Довіреність такого плану видається зазвичай для представництва в судах, де потрібно вчинення ряду дій протягом конкретного часу (подача позову / клопотань, участь в судових слуханнях).
  3. Генеральна. Документ наділяє представника широкими повноваженнями. Представник може звертатися в будь-які державні установи, отримувати необхідні довідки, виписки, архівні документи, подавати заяви, оплачувати рахунки.

Для оформлення спадщини зазвичай використовується третій варіант. Він дозволяє реалізувати не тільки прописані в дорученні повноваження, а й похідні від неї. Генеральна довіреність практично виключає можливість причіпок до представника з боку чиновників або нотаріуса.

Термін дії довіреності

Зазвичай термін дії вказується в самому документі - 1 або 3 роки. Якщо документ не містить таке застереження, то довіреність діє протягом року ( ст.186 ГК РФ ). Якщо представництво буде відбуватися за кордоном, то документ діє до моменту його фактичного скасування.

У той же час довіреність втрачає свою значимість після виконання необхідних юридичних дій. Наприклад, відразу після отримання свідоцтва та реєстрації права.

Довіритель можна відкликати довіреність на вступ в спадок в будь-який час. Якщо представник встиг передоручити свої повноваження третім особам, то видана їм довіреність також втрачає силу. Додатково документ втрачає силу в разі смерті довірителя.

Чи допускається передоручення прав

Питання про передоручення повноважень вирішується при оформленні первинного доручення. Якщо вона не містить заборони на передоручення, то уявити може передати свої повноваження третім особам.

Якщо вона не містить заборони на передоручення, то уявити може передати свої повноваження третім особам

Представник повинен повідомити довірителя про притягнення додаткового людини. У разі ігнорування цього правила, основний представник відповідає за дії залученого ним особи.

Довіреність по передорученням також проходить реєстрацію у нотаріуса. Вона діє в межах термінів первинної довіреності. Повноваження первинного представника зберігаються, якщо інше не передбачено основний довіреністю.

Як правильно скласти довіреність на вступ в спадок

Доручення складається виключно в письмовому вигляді.

Документ повинен містити:

  • найменування та адреса нотаріальної контори;
  • назва - довіреність;
  • місто і дату складання;
  • відомості про довірителя / спадкодавця (П.І.Б., паспортні дані, адреса реєстрації);
  • аналогічні дані про повіреного особі;
  • суть доручення (повноваження представника);
  • термін дії документа;
  • застереження про передоручення;
  • удостоверітельную напис нотаріуса;
  • реєстраційний номер бланка;
  • розмір утриманої держмита;
  • підпис довірителя.

Зміст документа залежить від обсягу дій, які довіритель доручає виконати представнику.

Тут можна вказати наступне:

  • оформлення спадщини;
  • підготовка / отримання необхідних паперів;
  • подача заяви про прийняття майна / отриманні свідоцтва;
  • проведення оцінки майна;
  • реєстрація майнових прав;
  • оспорювання нотаріальних дій;
  • звернення в будь-яку державну установу (список);
  • подача позовної заяви;
  • повний / частковий відмова від позову;
  • оскарження судового рішення;
  • отримання і подача виконавчого листа в ФССП.

Як оформити довіреність для ведення спадкової справи

Щоб оформити довіреність спадкоємцю необхідно звернутися до нотаріуса. Можна буде скористатися наявними зразками або запропонувати свій варіант.

Нотаріус зобов'язаний включити в текст довіреності будь-які повноваження, які можуть знадобитися представнику. Єдина умова - вони не повинні суперечити закону.

Порядок і процедура

Оформити довіреність можна в будь-якій нотаріальній конторі. Текст документа повинен бути виразним, без скорочень / виправлень. Довіреність підписується в присутності нотаріуса.

Алгоритм дій при оформленні довіреності:

  1. Відвідування нотаріальної контори.
  2. Пред'явлення документів.
  3. Виготовлення проекту.
  4. Оплата держмита, правових і технічних послуг нотаріуса.
  5. Підпис документа.
  6. Внесення інформації до реєстру.
  7. Внесення даних до єдиного електронного реєстру.

Необхідні документи

Для оформлення довіреності потрібно:

  • цивільний паспорт довірителя (оригінал);
  • цивільний паспорт (копія або оригінал) повіреного особи;
  • квитанцію про сплату держмита.

Заява

Щоб представник зміг почати процедуру оформлення спадщини йому буде потрібно заяву спадкоємця. Документ повинен бути нотаріально посвідчений.

Заяву можна скласти в тій же конторі, де робилася довіреність.

витрати

За оформлення довіреності необхідно сплатити:

Такий документ можна зробити відразу при оформленні довіреності. Вартість нотаріального посвідчення заяви становить 100 р.

Вартість послуг нотаріуса в 2019 році в м Москві при оформленні довіреності складе від 1300 р. до 1800 р. При оформленні документа в порядку передоручення ціна послуг зростає до 2800 р.

Чи може представник відмовитися від повноважень

Закон дозволяє довіреній особі відмовитися від прийнятих на себе повноважень. Причини відмови не мають значення.

Представнику досить повідомити довірителя про своє рішення або неможливості виконати покладені на нього обов'язки.

Оформити довіреність на оформлення спадщини нескладно. Досить звернутися до будь-якого нотаріуса за місцем знаходження спадкоємця. Однак, щоб документ не довелося кілька разів редагувати, необхідно, проконсультуватися у практикуючого юриста. Профільний фахівець підкаже, що обов'язково потрібно відобразити в документі, щоб представник міг реалізувати спадкові права довірителя. При необхідності можна буде замовити проект довіреності або запросити юриста в якості свого представника.


Оцініть статтю