Підприємці все частіше залучають фрілансерів до виконання конкретних проектів. Наприклад, дизайнер, відносини з яким оформлюються цивільно-правовим договором, за технічним завданням замовника створює дизайн-макет - упаковки продукції, самих товарів, оформлення сайтів, виставок і торговельних стендів.
Фото: Flickr
Олександр Бичков, начальник юридичного відділу, ТГК «Салют»
У цій статті Ви прочитаєте
Яких помилок слід уникати при укладенні договору надання послуг дизайнера
Договір з дизайнером: зразок
У більшості случаев1 дизайнер виконує для замовника комплекс послуг (наприклад, оформляє торговий стенд на виставці), тому відносини сторін слід вибудувати в рамках договору надання послуг дизайнера, який регулюється правилами гл. 39 Цивільного кодексу РФ (далі - ГК РФ). Вигода залучення працівника за договором надання послуг пов'язана з відсутністю необхідності зараховувати його в штат, оформляти відповідні кадрові документи, надавати гарантії і компенсації, передбачені трудовим законодавством РФ (зокрема, відпустки і лікарняні). Однак при оформленні такого договору з дизайнером дуже важливо не допускати помилок, які, зокрема, дозволили б інспектору праці або суду перекваліфікувати цивільно-правовий договір у трудовій (ст. 19.1 Трудового кодексу РФ). На практиці такі помилки, на жаль, не рідкість.
1В окремих випадках можна використовувати конструкцію договору підряду - якщо дизайнер залучається не для надання послуг, а для виконання певних робіт. Такий договір регулюється правилами про підряді (гл. 38 ГК РФ).
Помилка 1. У договорі з дизайнером присутні ознаки трудових правовідносин
У судовій практиці можна виявити безліч прикладів виділення ознак трудових правовідносин і його відмінності від цивільно-правових зобов'язань. Це особистий характер праці (неможливість передоручити трудові функції іншій особі), виконання роботи за певною спеціальністю або посади, дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, регулярна виплата зарплати, тривалий характер роботи, оплата не по результату, а за трудову діяльність та інше (Апеляційне визначення Магаданського обласного суду від 16.10.2013 №33-943 / 2013 по справі № 2-232 / 2013).
Трудові відносини мають певну тривалість і спадкоємність, вимагають присутності працівника, припускають надання замовником інструментів і матеріалів, періодичну виплату винагороди, яке є єдиним або основним джерелом доходів працівника, а також визнання таких прав, як щотижневі вихідні дні і щорічну відпустку (Апеляційне визначення Хабаровського крайового суду від 29.01.2014 у справі №33-401 / 2014 року).
Наслідки. У разі перекваліфікації судом цивільно-правових відносин в трудові роботодавець буде змушений здійснювати соціальні виплати і страхові внески за виконавця, як якщо б він був зарахований до штату, а також компенсувати йому відпустки і лікарняні. Причому зобов'язання по здійсненню таких виплат стосуватимуться і періоду, що минув з дати, коли з дизайнером був укладений договір.
Як правильно. У договорі з дизайнером слід коректно вказувати всі необхідні відомості. Сторони договору надання послуг дизайнера повинні бути названі відповідно до гл. 39 ГК РФ, тобто як замовник і виконавець, а не працівник і роботодавець (малюнок, початковий розділ договору). У договорі не повинно бути посилань на такі елементи, як конкретна посада, оформлення в штат, видання наказу про прийом на роботу, зарплата. Відповідно, дизайнер-фрілансер НЕ інтегрується в робочий процес компанії як працівник і не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку. Будь-яка згадка про зворотне створює ризик перекваліфікації цивільно-правового договору з дизайнером у трудовій.
Помилка 2. Не визначено предмет договору, терміни робіт і порядок їх здачі-приймання
Для договору надання послуг дизайнера істотними є ті ж умови, що і для інших цивільно-правових договорів: предмет договору - конкретні зобов'язання виконавця перед замовником, а також ціна і порядок оплати, термін дії, умови про відповідальність і інші положення на розсуд сторін.
Наслідки. Якщо сторони не визначили конкретні вимоги до роботи (що повинен являти собою макет, його основні параметри), не оформили технічне завдання до договору, специфікацію або інший документ, що підтверджує узгодження предмета, то такий договір є неукладеним. Це означає, що ніяких прав і обов'язків у сторін по ньому не виникає.
Як правильно. Щоб виключити ризик визнання договору неукладеним, в ньому треба вказати всі необхідні умови, зокрема його предмет (ст. 432, п. 1 ст. 779 ЦК України), позначивши, які саме послуги виконавець надає замовнику. Як правило, в описі предмета договору фігурує загальне формулювання про розробку дизайн-макету, а конкретні вимоги до нього обумовлюються сторонами в технічному завданні до договору, який визначається як невід'ємна його частина (малюнок, п. 1.3 договору).
У договорі також вказуються конкретні терміни розробки дизайн-макету, терміни усунення недоліків, відповідальність за порушення зобов'язань і інші умови на розсуд сторін (малюнок, п. 2.4.2, 3.2, 5.3, 5.4 договору).
Виконавцю варто вказати в договорі порядок здачі-приймання його робіт шляхом складання акту про надані послуги з напрямком його замовнику для підписання або складання вмотивованих заперечень у разі наявності недоліків.
Помилка 3. Перерахування оплати не пов'язане з виконанням зобов'язань за договором
Нерідкі розбіжності з приводу якості роботи фрілансера і повноти виконання зобов'язань за договором. У такому випадку замовник може прийняти роботу, але йому потрібен механізм, що спонукає виконавця виправити різні недоліки, навіть якщо він їх такими не вважає, і, більш того, зробити це оперативно.
Наслідки. Якщо замовник відразу перерахує виконавцю повну вартість послуг, то не зможе вплинути на нього в разі, якщо той порушить свої зобов'язання (зірве терміни або виконає роботу неякісно). Замовник не зможе призупинити оплату або провести утримання з неї будь-яких сум (наприклад, штрафу або збитків).
Як правильно. В інтересах замовника розбити загальну вартість за договором на частини: авансовий платіж, який вноситься відразу після укладення договору, і решту суми, яка підлягає виплаті за результатами виготовлення дизайн-макету. Це дозволить захистити інтереси замовника: якщо його щось не влаштує в готовому макеті, він зможе призупинити виконання своїх зобов'язань (ст. 328 ЦК України). Другому, завершального платежу доцільно надати характеру способу забезпечення виконання зобов'язань виконавця перед замовником (малюнок, п. 4.3 договору). Не виключено, що дизайн-макет буде мати будь-які недоліки і потрібно їх усунення. Якщо виконавець відмовиться це зробити або стане тягнути час, замовник зможе самостійно замовити у інших підрядників відповідні роботи з віднесенням витрат на рахунок виконавця. В даному випадку суму таких витрат (збитків) замовник матиме право утримати з другого платежу, повідомивши про це виконавця (ст. 410 ЦК України).
Якщо не узгоджена ціна, є ризик, що виконавцю доведеться доводити, яка сума сплачується за подібну роботу за таких же обставин (п. 3 ст. 424 ЦК України). Якщо є розбіжності за умовою про ціну і сторони не дійшли згоди, договір вважається неукладеним. В обґрунтування ціни можуть бути представлені експертний висновок, довідки ТПП відповідного регіону (Постанова ФАС Московського округу від 19.11.2001 у справі № КГ-А40 / 5402-01), листи від інших контрагентів. Друга сторона має право заперечувати проти ціни і докладати свої докази (ст. 65 АПК РФ).
Помилка 4. Не зафіксована передача виняткових прав на результат праці
Дизайн-макет, що виготовляється виконавцем за завданням замовника, представляє собою об'єкт інтелектуальної власності, і замовнику вигідно отримати всі виключні права на нього в повному обсязі. Якщо мова йде, наприклад, про дизайн упаковки товару, то може знадобитися зареєструвати результат праці дизайнера як товарний знак.
Наслідки. Якщо передача виняткових прав не обумовлена, то замовник зможе тільки використовувати отриманий дизайн-макет, а виняткові права на нього як на об'єкт інтелектуальної власності залишаться за виконавцем.
Як правильно. У договір надання послуг дизайнера можна включити умову про те, що всі виключні права на дизайн-макет в повному обсязі переходять до замовника без збереження або із збереженням за виконавцем будь-яких прав щодо нього. У договорі з дизайнером слід вказати, що плата за такий перехід прав вже врахована в складі загальної ціни, щоб у замовника не виникло додаткових фінансових витрат (малюнок, п. 1.2 договору).
Помилка 5. Не визначено засоби комунікації в процесі надання послуг
Правильним буде окремо вказати на можливість використання електронної пошти. Досить поширеною є ситуація, коли адреса електронної пошти одержувача листа розміщений публічно - наприклад, в інтернеті. До числа таких адресатів можна віднести державні та муніципальні органи, а також приватні компанії, які мають сайти, на яких наводиться контактна інформація, в тому числі адресу електронної пошти. В інших випадках адреса може бути вказаний в укладеному договорі. Тоді наступний напрямок повідомлень, рахунків за допомогою e-mail є належним.
Наслідки. При виникненні суперечок контрагент може спробувати оскаржити приналежність того чи іншого повідомлення відправнику і послатися на те, що електронне листування не має юридичної сили. Сторони не зможуть використовувати електронну переписку як доказ.
Як правильно. Адреса електронної пошти повинен належати тій особі, якій адресується кореспонденція, - тоді обмін електронними документами визнається належним; інакше факт направлення документів певній особі є недоведеним. Вказівка в договорі адреси електронної пошти в реквізитах однієї зі сторін є визнанням відповідної стороною факту належності їй даного поштової скриньки. Компанія тим самим вказує контрагенту, куди він може звертатися з питань, пов'язаних з договором.
Щоб надати електронному листуванні сторін легітимність і створити можливості для її використання як доказ в суді, в договорі слід прямо вказати на право сторін направляти всю необхідну інформацію і документи на адресу електронної пошти і домовитися про те, що таке листування матиме юридичну силу без підтвердження оригіналами документів (малюнок, розділ 6 договору).
Незважаючи на відсутність прямого законодавчого регулювання даного питання, в судовій практиці з цього приводу роз'яснено, що немає ніяких перешкод для використання електронної пошти за умови закріплення в самому договорі такої можливості із зазначенням електронних адрес, з яких буде вестися листування (див., Наприклад, Постанова Президії ВАС РФ від 12.11.2013 №18002 / 12 у справі №А47-7950 / 2011, Постанова ФАС Центрального округу від 21.01.2010 №Ф10-5994 / 09 у справі №А14-3050 / 2009/122/15, Постанова ФАС Московського округу від 17.05.2013 у справі №А40-102 005 / 12-57-977).
Інформація про автора і компанії
Олександр Бичков закінчив Російський державний торгово-економічний університет за спеціальністю «юриспруденція». Автор монографій «Змішаний договір в цивільному праві РФ» і «Використання векселя в цивільному обороті», а також понад 300 статей.
«Салют» - туристський готельний комплекс. Розпочав роботу в 1993 році. Основні клієнти - фізичні особи та організації. Штат - понад 600 співробітників. У готельному комплексі 1091 номер, середнє завантаження готелю становить 40%. Офіційний сайт - www.hotelsalut.ru