Реклама
Реклама
Реклама

Квартирний ринок: ситуація в регіонах. Ліда

Продовжуємо огляд ситуації на регіональних ринках нерухомості. У попередніх матеріалах - інформація про стан ринку житлової нерухомості в сегменті квартир в багатоквартирних будинках в містах Гомель, Бобруйськ, Борисов і Новополоцьк станом на кінець липня 2013 року. Продовжуємо огляд ситуації на регіональних ринках нерухомості

Панорама Ліди

Огляд підготовлений за інформацією, наданою ТОВ «Центр торгівлі нерухомістю« ПАКОДАН », яке має філії в 12 містах Білорусі. Дані наведені усереднені за стандартними типами житла.

Ліда - місто в західній частині країни з чисельністю населення близько 100 тис. Чоловік. До кінця 2014 року планується закінчити реконструкцію Лідського замку, побудованого за дорученням князя Гедиміна, пам'ятки архітектури XIV-XV століть. З культових споруд в місті діють 4 католицькі храми, 6 православних і 2 молитовних будинки.

У цьому найбільшому промисловому місті Гродненщини працюють 33 підприємства хімічної, харчової, машинобудівної, метало- і деревопереробної, електротехнічної та інших галузей. За даними Національного статистичного комітету номінальна нарахована середньомісячна заробітна плата жителів Лідського району склала 4 051,1 тис. Руб. За перше півріччя 2013 року в районі введено в експлуатацію 48 619 кв.м житла.

Хоча в останні роки населення Ліди не збільшується, саме місто росте вшир. Оскільки вільних площ в місті недостатньо, виникає необхідність поетапно розширювати площу забудови за рахунок земель, розташованих за межами міста, що відбувається відповідно до генерального плану розвитку міста. У тому числі створюються нові квартали індивідуальної житлової забудови. Вільні ділянки для індивідуального будівництва переважно виділяються «черговикам», інші реалізуються на аукціонних торгах.

Вільні ділянки для індивідуального будівництва переважно виділяються «черговикам», інші реалізуються на аукціонних торгах

Панорама Ліди

Проте, ріелтери повідомляють, що в місті практично відсутня пропозиція квартир на первинному ринку. на « вторинці »Житло пропонується в середньому за ціною 700 дол.США за кв.м. Придбати однокімнатну квартиру можливо за 20-30 тис. Дол, двокімнатну - за 30-45 тис., Трикімнатну - за 40-55 тис. Дол. За перше півріччя поточного року ціни зросли приблизно на 12%.

* * *

Ми охарактеризували ситуацію на квартирних ринках п'яти міст республіки. Картина всюди схожа, тому можна говорити про тенденції на регіональних ринках нерухомості Білорусі в цілому.

По-перше, ціни на квартири ростуть. В значній мірі це пояснюється дефіцитом пропозиції житла як на первинному, так і на вторинному ринках. При цьому вторинний ринок представлений переважно старим житлофондом - «хрущовками» і «брежневка».

Можливо, дефіцит пропозиції на вторинному ринку є наслідком якоїсь невизначеності в перспективах світових фінансових ринків: дорогоцінні метали дешевшають, курси валют непередбачувані в довготривалій перспективі ... На цьому тлі нерухомість виглядає найбільш стабільним способом зберегти заощадження, і багато людей не хочуть продавати її без крайньої необхідності. Крім того, спостерігаючи зростання цін, більшість власників нерухомості не поспішають з продажем, бажаючи отримати максимальну вигоду.

По-друге, в багатьох містах первинний ринок відсутній як такий - житло зводиться тільки для «черговиків». Оскільки будівництво житла для потребуючих поліпшення житлових умов для будорганізацій низькорентабельно, іншим участь в пайовому будівництві пропонується за цінами, що забезпечує забудовникам прибуток. Будувати квартиру за такими цінами «потягне» далеко не кожен.

Третя тенденція - зниження доступності позикових коштів - актуальна також для всієї країни. Припинення видачі кредитів «черговикам» під 14-16% річних значно знизило доступність кредитування і для цієї категорії населення. Високі ставки за кредитами на нерухомість (від 25,5-28,5% річних) не дозволяють людині із середнім рівнем доходів скористатися цим фінансовим інструментом для вирішення свого квартирного питання. Сума, на яку він може претендувати, не покриє і половини вартості «хрущовки». Добре, якщо її буде досить на доплату при обміні житла на більш просторе.

З розглянутих міст тільки в Новополоцьку середній рівень доходів можна порівняти зі столицею, в інших він приблизно на третину нижче. Але середня цифра не завжди показова. Столиці властива більш висока ступінь розшарування доходів, тому в регіонах покупців, здатних придбати житло за власні кошти, мало. Більшість угод проходить з використанням коштів від продажу наявної нерухомості. Якщо ж у вас її немає - вся надія тільки на держпідтримку. Якщо ви можете на неї претендувати ...

Н.Александров.

22.08.2013

переглядів: сьогодні 2, за останні 7 днів 4, за місяць 17

Коментарі:

Матеріали номера 33/2013