- Хто може не платити і чи потрібно платити ПДВ? За чинним законодавством бізнесмени, що працюють без...
- Як платити і коли необхідно перераховувати ПДВ?
- Приклади розрахунку ПДВ
- ПДВ в діяльності підприємця на спрощеній системі: Відео
Хто може не платити і чи потрібно платити ПДВ?
За чинним законодавством бізнесмени, що працюють без організації юридичної особи, входять в коло платників податку на додану вартість. Статус платника податку ІП отримує прямо з моменту реєстрації, але ще є можливість уникнути роботи з ПДВ - подати повідомлення про перехід на один з видів спеціальної системи оподаткування. Так, наприклад, всі, хто може похвалитися роботою на ССО, ПСН (патент) або ЕНВД, автоматично звільняються від необхідності сплати, а сума ПДВ і ПДФО замінюється єдиним податком. За замовчуванням всі індивідуальні підприємці за підсумками проходження реєстраційних дій повинні працювати на загальній системі оподаткування, яка передбачає роботу з ПДВ та ПДФО, а також ведення складного бухгалтерського обліку. Щоб цього уникнути, необхідно перейти на один зі спеціальних режимів в момент реєстрації або в ході роботи до кінця попереднього року.
Факт перебування на спеціальному режимі ще не означає автоматичного виключення з числа платників податку на додану вартість. Підприємці на спецрежими не має права виставляти рахунки-фактури з виділеним податком, інакше на них накладається обов'язок по перерахуванню ПДВ до бюджету та подання декларації. Нерідко замовники підприємця на ОСНО помилково оплачують рахунки з виділеною сумою податку, що веде до несприятливих податкових наслідків для бізнесмена.
Тому всім чинним підприємцям варто перевіряти платіжні доручення, оплачені їх клієнтами. Якщо підприємець бачить, що рахунок оплачений з виділеним ПДВ, то звертається до бухгалтерії контрагента за уточнюючим листом. У ньому має бути зазначено, що сума податку на додану вартість була виділена помилково.
Раніше в переліку підприємців, звільнених від податку на додану вартість, були працюючі на ЕСХН. Але з 2019 року ці фірми втратили свій пільговий статус і були зараховані до кола платників податку. Але за ними зберегли право на звільнення від ПДВ за умови, що їхні доходи в 2018 році не перевищили 100 млн.р .. Для цього сільськогосподарським виробникам потрібно повідомити інспекція про своє небажання сплачувати податок.
Як отримати звільнення від сплати ПДВ
ІП може отримати звільнення від сплати ПДВ тоді, коли працювати доводиться по тим видам діяльності, що передбачені податковим законодавством як не пов'язані з ПДВ. У 2019 перелік пільгових видів діяльності з нульовою ставкою ПДВ було розширено. Сюди увійшли підприємці, які займаються пасажирськими перевезеннями по регульованою тарифікації, учасники інноваційних проектів і деякі інші.
Виплачувати ніколи не зайві гроші не хочеться, особливо, коли бізнес не приносить занадто багато доходів. Це розуміє і держава, тому кілька спростило життя малому бізнесу.
Індивідуальний підприємець, який за останні три місяці отримав доходу не більше 2 млн рублів, перестає бути платником ПДВ. Втім, радіти рано, оскільки скрізь є підводні камені. Найбільш «гострими» з них є вимоги до ІП надати всі повідомлення та виписки з книг продажів і обліку, а також рахунки-фактури, які б дійсно підтверджували, що інших доходів у вас немає, і не було, і навіть бути не може.
Втім, не всі підприємці традиційно використовують своє право на пільги: багато усвідомлено продовжують працювати з ПДВ, незважаючи на невеликі обороти від бізнесу. Адже це відкриває їм доступ до великих замовленнях від великих підприємств на загальних податкових режимах. А бізнес з великими оборотами неохоче погоджується на роботу з контрагентами без податку на додану вартість.
Як платити і коли необхідно перераховувати ПДВ?
Вся робота з ПДВ у ІП проводиться раз в квартал, і готується звітність по отриманню доходів, а відповідно і по майбутнім видатках. Встановлено, що повна сума ПДВ може бути переведена в більш-менш розкриті терміни, але третина податку обов'язково повинна бути перерахована в податкову службу до 25 числа місяця кожного кварталу.
На основі всіх існуючих документів, рахунків, фактур і чеків в результаті заповнюється спеціальна декларація з ПДВ.
Коли вже є позитивна відповідь на питання, чи платить ІП ПДВ, слід сказати, що ставки і суми, які вилучаються з рахунків платника, беруться не з неба. Вони заставлені законодавством і розраховані для різних груп товарів.
Ключовим зміною, яке стосується нарахування податку, стало збільшення його ставки на 2% з 2019 року. Це нововведення торкнулося всіх без винятку росіян і не обійшло підприємців.
Так, загальна ставка тепер дорівнює 20% замість колишніх 18% і сюди включаються практично всі існуючі товари, які поширюються по країні, а ось деякі групи товарів, які окремо вказані в актах Уряду, можуть мати ставку в 10%. До таких унікальних товарів відносяться медикаменти, книги, товари для малюків та подібне. З квітня 2019 року діє Постанова Уряду №1487, яке скоригував колишній список пільгових товарів зі ставкою 10% і розширило його.
Найбільш приємна ставка в 0% встановлюється для більшості експортних товарів і всіх послуг, які стосуються їх вивантаження, навантаження, транспортування, перевезення і т.п. Багато потенційні партнери для бізнесу відразу цікавляться, чи працюють ІП з ПДВ. Це може бути важливим, так як контрагенту доцільніше купувати товари / послуги та співпрацювати з підприємцем, який оплачує ПДВ, - ціна товару вже йде з податком, а значить, покупець може сподіватися на зменшення своєї податкового навантаження на сплачений на користь ВП ПДВ.
Таким чином, остаточна відповідь на те, чи повинен ІП платити ПДВ, залежить тільки від самого приватника і його рішень, наприклад, чи буде він переходити на іншу податкову систему.
Приклади розрахунку ПДВ
Приклад 1. ІП продає молоко (м'ясо або іншу сільгосппродукцію). Йому перерахували аванс на суму 50 тисяч рублів. З цієї суми потрібно заплатити ПДВ за ставкою 10%.
Скільки ПДВ потрібно заплатити, знаходимо шляхом наступного розрахунку:
50000 * 10% / 110% = 4545,45 рублів. 4545,45 рублів - це сума оплати ПДВ для ІП, яку потрібно заплатити в бюджет. Це чистий приклад без зменшення (заліку) на вхідний ПДВ.
Можна перевірити правильність розрахунку:
45454,55 - це сума без ПДВ, база оподаткування (50000 - 4545,45). Помноживши базу на 10%, отримаємо тільки що знайдену суму - 4545,45 рублів.
Приклад 2. ІП передав комусь майнові права на суму 132578,44 руб. Потрібно виокремити ПДВ і заплатити в бюджет. В даному випадку ставка податку - 20%. Розрахунок: 132578,44 * 20% / 120% = 22096,41.
22096,41 - це сума ПДВ (знову в чистому прикладі, без заліків вхідного ПДВ), яку потрібно заплатити в бюджет. І знову перевіримо, чи правильно застосована розрахункова ставка:
110482,03- сума без ПДВ, податкова база (132578,44-22096,41), множимо її на 20% і знаходимо суму ПДВ, що дорівнює 22096,41 руб.
ПДВ в діяльності підприємця на спрощеній системі: Відео
стати автором
стати експертом
Поділіться матеріалом в соц мережах:
Хто може не платити і чи потрібно платити ПДВ?Як платити і коли необхідно перераховувати ПДВ?
Як платити і коли необхідно перераховувати ПДВ?