Реклама
Реклама
Реклама

дієздатність громадянина

  1. дієздатність громадянина
  2. Зміст дієздатності громадян
  3. Види дієздатності громадян
  4. Визнання громадян недієздатними
  5. Повна дієздатність неповнолітніх - це здатність здійснювати будь-які угоди

Цивільна дієздатність фізичної особи - це його здатність отримувати і реалізовувати свої цивільні права. У статті детально розкривається визначення цивільної дієздатності, наводиться класифікація її видів і нюанси застосування відповідних положень законодавства у судовій практиці. Цивільна дієздатність фізичної особи - це його здатність отримувати і реалізовувати свої цивільні права

фото:

дієздатність громадянина

Зміст дієздатності громадян

Види дієздатності громадян

Визнання громадян недієздатними

Повна дієздатність неповнолітніх - це здатність здійснювати будь-які угоди

дієздатність громадянина

Дієздатність громадянина - це його здатність за допомогою своєї діяльності отримувати і реалізовувати цивільні права, формувати і виконувати цивільні обов'язки (п. 1 ст. 21 ч. 1 Цивільного кодексу РФ, введеної в дію ФЗ від 30.11.1994 № 51-ФЗ).

Цивільна дієздатність знаходиться фізособою за фактом досягнення нею повноліття, т. Е. 18 років, на відміну від правоздатності, одержуваної особою з моменту народження (п. 2 ст. 17 ГК РФ).

У певних випадках дієздатність громадянина може наступити до досягнення нею повноліття:

  • При укладанні шлюбу до 18 років. Згідно п. 2 ст. 13 Сімейного кодексу РФ від 29.12.1995 № 223-ФЗ при наявності вагомих підстав неповнолітні особи старше 16 років можуть отримати дозвіл органів місцевого самоврядування на реєстрацію шлюбу. У деяких суб'єктах РФ шлюбний вік може бути знижений до 14 років (див., Наприклад, ст. 1 закону Московської області «Про порядок і умови вступу в шлюб на території Московської області ...» від 15.05.1996 № 9/90 і т. Д .). З моменту укладення шлюбу назване особа отримує повну дієздатність. Навіть якщо цей шлюб буде розірвано ще до повноліття особи, його дієздатність збережеться. Винятком є ​​випадки визнання шлюбу недійсним (фіктивний шлюб). При цьому питання про можливість збереження дієздатності особи молодше 18 років вирішується судом (п. 3 ст. 21 ГК РФ).
  • При емансипації - визнання неповнолітнього у віці не молодше 16 років повністю дієздатним (ст. 27 ГК РФ). Підставою для цього служить робота названої особи за трудовим договором або ведення підприємницької діяльності.

Зміст дієздатності громадян

Зміст дієздатності має на увазі наявність здібностей фізособи:

  • отримувати права і створювати обов'язки за рахунок своєї діяльності;
  • реалізовувати права і виконувати обов'язки;
  • нести відповідальність за передбачені цивільним законодавством правопорушення (деліктоздатність).

Наявність у особи дієздатності означає можливість самостійно здійснювати різні юридичні дії (наприклад, укладати договори, розпоряджатися майном і т. Д.), Т. Е. Його сделкоспособность.

Повністю дієздатна особа самостійно відповідає за власними зобов'язаннями усім своїм майном (ст. 24 ГК РФ), за винятком тієї його частини, на яку стягнення не може бути накладено за законом (див. Ст. 446 Цивільного процесуального кодексу РФ від 14.11.2002 № 138 ФЗ).

Дієздатність є юридичною категорією і надається громадянам законом. Дієздатність не може відчужуватися або обмежуватися за бажанням громадянина (п. 3 ст. 22 ГК РФ). Обмеження або позбавлення дієздатності можливо тільки в судовому порядку в регламентованих законодавством випадках (п. 1 названої статті).

Види дієздатності громадян

Можна виділити наступні види дієздатності громадян:

  1. Повна цивільна дієздатність надає можливість здійснювати будь-які угоди і юридично значимі дії. Фізособа стає повністю дієздатним за фактом досягнення нею 18 років або раніше через вступу в шлюб або емансипації (див. Інформацію вище).
  2. Часткова дієздатність малолітніх передбачає, що всі угоди, крім перерахованих в п. 2 ст. 28 ГК РФ, проводяться їх законними представниками (далі - ЗП). Так, особи у віці від 6 до 14 років на свій розсуд можуть здійснювати угоди дрібного побутового характеру або по використанню коштів, отриманих від ЗП або з його згоди.
  3. Часткова дієздатність громадянина у віці від 14 до 18 років має на увазі, що названі особи мають право здійснювати операції за наявності письмової згоди їх ЗП або наступної письмової схвалення ЗП вже укладання угоди. Без будь-чийого узгодження названі неповнолітні особи можуть проводити операції, перераховані в п. 2 ст. 26 ГК РФ.
  4. Обмежена дієздатність громадянина встановлюється тільки судовим органом в регламентованих законом випадках, якщо внаслідок захоплення азартними іграми, алкоголем або речовинами, що виявляють наркотичну дію, особа завдає серйозної шкоди матеріальним становищем своєї сім'ї. Громадянин, дієздатність якої обмежена в запропонованому законом порядку, може самостійно здійснювати тільки деякі незначні побутові угоди, інші - тільки за погодженням з попечителем (п. 1 ст. 30 ГК РФ). Деликтоспособность особи при цьому не обмежується.

Визнання громадян недієздатними

Недієздатним громадянин може бути визнаний виключно за рішенням судового органу (п. 1 ст. 29 ГК РФ). Причиною визнання особи недієздатною є наявність у нього розладу психічного характеру, внаслідок якого він не може правильно оцінювати свої дії або керувати ними.

Для діагностування стану психіки особи призначається судово-психіатрична експертиза, на підставі висновку якої суд може визнати особу недієздатною.

Таким чином, суду необхідно встановити сукупність 2 критеріїв:

  • медичного (наявність розлади психіки);
  • юридичної (нездатність керувати своєю діяльністю або оцінювати її значення).

Визнання громадянина недієздатним проводиться на підставі встановлених гл. 31 ЦПК РФ норм. Подати в суд заяву про це можуть:

  • члени сім'ї, близькі родичі особи, щодо якої суд має розглянути питання про позбавлення її цивільної дієздатності;
  • органи опіки і піклування;
  • психоневрологічне або психіатричного закладу (п. 2 ст. 281 ЦПК РФ).

Недієздатний громадянин не може здійснювати ніяких угод. За даним критерієм угоди, вчинені ним до визнання недієздатним, можуть бути визнані нікчемними (ст. 171 ЦК України). Відповідальність за операції, здійснені недієздатною особою, несе її опікун або організація, в обов'язки якої входить здійснення нагляду за названим особою (ст. 1076 ч. 2 Цивільного кодексу РФ, введеної в дію ФЗ від 26.01.1996 № 14-ФЗ).

Визнання боржника недієздатним тягне призупинення розпочатого в його відношенні виконавчого провадження (подп. 2 п. 1 ст. 40 ФЗ «Про виконавче провадження» від 02.10.2007 № 229-ФЗ).

Повна дієздатність неповнолітніх - це здатність здійснювати будь-які угоди

Питання про визнання повної дієздатності неповнолітнього вирішується в судовому порядку відповідно до положень гл. 32 ЦПК РФ. Заявником по даному позову може бути тільки сам неповнолітній (п. 1 ст. 287 ЦПК РФ).

Отримав повну дієздатність неповнолітній звільняється від необхідності кожного разу отримувати згоду ЗП на здійснення угод.

При судовому розгляді справи, 1 зі сторін якого є емансипований неповнолітній, необхідно брати до уваги, що він володіє повним спектром цивільних прав і повинен виконувати цивільні обов'язки в повному обсязі, за винятком тієї їх частини, для якої законодавством встановлено віковий ценз (п. 16 постанови «Про деякі питання ...» пленуму ВС РФ від 01.07.1996 № 6, пленуму ВАС РФ від 01.07.1996 № 8).

У тому числі неповнолітні громадяни, визнані повністю дієздатними, не можуть бути усиновлювачами, т. К. Віковий ценз на це встановлений п. 1 ст. 127 закону № 223-ФЗ (абз. 3 п. 8 постанови пленуму ВС РФ «Про застосування судами законодавства ...» від 20.04.2006 № 8).

Таким чином, цивільна дієздатність набувається особою не з моменту народження, а за фактом досягнення нею повноліття або раніше - при вступі в шлюб (в регламентованих законом випадках) або емансипації. Дієздатність може бути повної, часткової (для неповнолітніх осіб кожної вікової групи встановлено свій перелік допустимих самостійних дій) і обмеженою. Також за рішенням судового органу громадянин може бути визнаний недієздатним.

Автор: RusЮріст