- Шість головних причин для зміни білоруського громадянства на російське
- Рішення про зміну білоруського громадянства на російське прийнято: з чого почати
- В'їзд в Росії: про що слід знати білорусам
- Перевищено 90-денний термін перебування в РФ: особливості перебування громадян Білорусії
- Дозвіл на тимчасове проживання в РФ: чи варто його оформляти білорусам
- ВНЖ в Росії для білорусів: коротко про головне
- Підстави для отримання громадянства РФ для білорусів
- Російський паспорт через натуралізацію
- Загальна процедура: основні вимоги
- Спрощений порядок: хто може ним скористатися
- Російське громадянство - в мінімальні терміни
- Процедура вступу в громадянство РФ
- Пакет необхідних документів
- У Пожалуйста відомство звертатися
- Громадянство РФ для білорусів: терміни очікування і вартість
- У прийомі в громадянство РФ відмовлено: можливі причини
- Ставлення до подвійного громадянства в обох країнах
- Відмова від білоруського громадянства
- Що робити, якщо виїзд з Білорусі заборонений
- Висновок
Міграційний потік з Білорусії в Росію збільшується з кожним роком. У 2019 року в Росії проживало від 300 до 500 тисяч білорусів, багато з яких вже отримали російські паспорти. Договір «Про створення Союзної держави» 1999 року між Російською Федерацією і Республікою Білорусь (РБ), передбачає не тільки рівність громадян двох країн, але і встановлення громадянства такого союзу. Це не означає, що росіяни автоматично стануть білоруськими громадянами і навпаки. Йдеться лише про перспективу, тому сьогодні більш актуальним є питання про те, як громадянину Білорусії отримати громадянство Росії.
Шість головних причин для зміни білоруського громадянства на російське
Російсько-білоруські угоди, національне законодавство в обох державах надали росіянам і білорусам ряд пільг в міграційних питаннях - по в'їзду, перебування, проживання, оформлення ВНЖ. Так, володіючи статусом постійного резидента РФ, білоруси користуються майже всі права російських громадян - на вільне пересування по країні, на працевлаштування без отримання патенту, на безкоштовну медицину, на шкільне навчання дітей і ін. Ще більше полегшують ситуацію відсутність мовного бар'єру і територіальна близькість. Разом з тим існує кілька причин, за якими громадяни Республіки Білорусь прагнуть обзавестися російськими паспортами.
Зміна білоруського громадянства на російське дозволить:
- Поліпшити соціально-економічне становище сім'ї. Середні зарплати в РФ становлять 632 долара США, в той час як в Білорусії - 460. Серед білоруських мігрантів переважають особи з високою кваліфікацією, що дозволяє їм отримувати найвищу зарплату серед мігрантів в РФ.
- Перестати вважатися іноземцем в Росії, що багато в чому спростить життя. Громадянам РФ не потрібно ставати на облік або повідомляти про укладення трудових договорів міграційну службу. Російський паспорт дасть можливість легше влаштовуватися на роботу, в тому числі на держслужбу, на підприємства і установи, пов'язані з оборонною промисловістю, МВС і ВС РФ і ін.
- Отримати великі перспективи в Росії, з її великим ринком і невичерпними можливостями для самореалізації.
- Залишити державу з туманним майбутнім, сумнівною внутрішньою політикою (згадати, наприклад, декрет «Про дармоїдство» і ін.), Зневагою до трудового права, зростаючим безробіттям і т.д.
- Підвищити свій статус і скористатися всією повнотою прав і свобод, зафіксованих в Конституції РФ, юридичним захистом з боку російського законодавства.
- Обирати і бути обраним до місцевих і центральних органів влади РФ.
З цих та інших причин багато громадян Білорусі готові поміняти громадянство на російське при будь-якому зручному випадку.
Рішення про зміну білоруського громадянства на російське прийнято: з чого почати
Перше завдання, що стоїть перед білорусом при зміні громадянства на російське, пов'язана з легітимними виїздом з Білорусії і подальшим в'їздом в РФ. Для проходження прикордонного контролю знадобиться паспорт. Виїзд з країни полегшений тією обставиною, що в Республіці Білорусь внутрішній громадянський паспорт одночасно є і закордонним. Однак особи, які бажають виїхати за кордон на постійне місце проживання, повинні отримати паспорт серії РР і знятися з реєстраційного обліку. Існує два способи отримання такого документа.
Якщо білоруський громадянин перебуває ще в країні, йому слід звернутися в територіальні органи МВС із заявою про видачу паспорта серії РР.
Перелік необхідних паперів в кожному випадку індивідуальний.
Зазвичай крім заяви також будуть потрібні:
- анкета (заповнюється в ОВІРі);
- нерозрізаний блок з 4 кольорових матових фотографій (40х50 мм) з укрупненим особою (32-35 мм) на білому тлі;
- квитанція про сплату мита. Розмір мита становить 10 базових величин (Ст. 23.32 Кодексу РБ про адміністративні правопорушення від 21.04.2003 № 194-З). З 1 січня 2019 року одну базова величина складає 24,5 білоруських рублів. Пенсіонери та інваліди, а також учасники ВВВ та прирівняні до них особи платять зі знижкою в 50% - 122,5 білоруських рублів. Діти до 14 років звільнені від сплати мита;
- свідоцтво про народження - оригінал і копія.
Для звірки даних, зазначених заявником в анкеті, можуть також знадобитися оригінал або офіційно завірена копія трудової книжки, свідоцтва про шлюб або розлучення, дипломи про освіту та ін.
Слід врахувати, що серед умов видачі документа значаться:
- закриття заявником ІП (при його наявності);
- відсутність прострочення у виконанні аліментних або податкових зобов'язань на момент оформлення документа.
Розгляд прохання на видачу паспорта відбувається протягом 2 місяців. Про його готовності на адресу заявника прийде поштове повідомлення, воно також буде потрібно для зняття з реєстрації. На отримання готового паспорта відводиться рік - протягом цього часу необхідно знятися з обліку і обміняти старий документ на новий.
Паспорт серії РР для громадянина Білорусі дає можливість встати на консульський облік в РФ і вирішувати в подальшому виникають проблеми з допомогою посольства, без проблем перевозити через кордон предмети особистого споживання, підтвердити статус податкового нерезидента Білорусії та ін.
Другий спосіб пов'язаний з ситуацією, коли громадянин вже покинув країну. Згідно ст. 6 Закону «Про порядок виїзду з Республіки Білорусь і в'їзду в Республіку Білорусь громадян Республіки Білорусь» від 20 вересня 2009 року, білоруси виїжджають до Росії за звичайним паспортом.
Відповідно до Постанови Ради Міністрів РБ від 30.03.2010 № 467, громадяни країни мають право оформити ПМЖ за кордоном і отримати паспорт серії РР через консульство Республіки Білорусь, вже будучи в РФ.
Слід врахувати, що збільшаться витрати і зростуть терміни оформлення:
- консульський збір за розгляд заяви на оформлення ПМЖ - 175 євро (в російських рублях за курсом на момент подачі документів), період розгляду - 4 місяці;
- мито за видачу паспорта серії РР - 40 євро, термін очікування - 3 місяці;
- облік в консульстві - 10 євро.
В'їзд в Росії: про що слід знати білорусам
Білоруські громадяни, які приїжджають в Росію, як і росіяни на території Білорусії, офіційно мають статус іноземців. Тим часом Союзний договір 1999 року, ст. 2 міжнародної угоди 2006 року «», надають громадянам обох країн безвізовий режим, право на вільний перетин державних кордонів і переміщення всередині держав.
Виключенню підлягають тільки прикордонні зони, військові містечка, інші закриті території, для відвідування яких необхідно оформляти спеціальний пропуск.
При поїздці в якості пасажира (на поїзді, в літаку, на рейсовому автобусі або автомобілі) для проходження прикордонного контролю знадобиться тільки паспорт. Митний і особистий огляд білоруських громадян, легально перетинають кордон, не проводиться. Для власників легкових автомобілів додатково будуть потрібні водійські права, техпаспорт на автомобіль і «зелена карта».
Відповідно до російського законодавства все, що прибувають в країну іноземці, зобов'язані заповнити міграційну карту. Протягом 7 робочих днів з моменту прибуття вони повинні отримати реєстрацію за місцем проживання і встати на міграційний облік в органах ГУВМ МВС.
На відміну від інших іноземців громадяни Білорусії користуються в цьому питанні певними пільгами. Так, ст. 3 вищезгаданої угоди 2006 р дозволяє їм обходитися без заповнення міграційних карт і перебувати в Росії без реєстрації в органах ГУВМ МВС протягом 90 днів з моменту в'їзду в країну.
Перевищено 90-денний термін перебування в РФ: особливості перебування громадян Білорусії
При необхідності знаходження в Росії більше 90 днів, білоруським громадянам слід узаконити своє подальше присутність в РФ.
Для цього можна скористатися одним з варіантів:
- зареєструватися відповідно до постанови Уряду РФ від 15.01.2007 №9 та Правилами «Про порядок здійснення міграційного обліку іноземців та осіб без громадянства в РФ». Для цього потрібно протягом 7 робочих днів особисто, через МФЦ або за допомогою поштового відправлення повідомити територіальний орган ГУВМ МВС про прибуття в РФ;
- оформити посвідку на проживання в РФ.
Дозвіл на тимчасове проживання в РФ: чи варто його оформляти білорусам
Власники білоруського паспорта, подібно до інших «безвізовим» іноземцям, мають можливість тимчасово перебувати в РФ протягом 90 днів протягом будь-якого періоду в 180 днів. Одна з важливих привілеїв, яка випливає з російсько-білоруських домовленостей і якою може скористатися кожен білоруський громадянин - це право на отримання ВНЖ в Росії за спрощеною процедурою, без дотримання будь-яких квот.
Спрощений порядок оформлення постійного проживання зберігає свою дію в 2019 році, він передбачає відмову від обов'язкового обліку тривалості тимчасового проживання білорусів в Росії і звільняє їх від необхідності отримання РВП.
ВНЖ в Росії для білорусів: коротко про головне
Згідно ст. 4 російсько-білоруської угоди 2006 року «Про забезпечення рівних прав громадян РФ і РБ на свободу пересування», білоруським громадянам гарантовано право на оформлення ВНЖ в Росії за спрощеною процедурою.
Алгоритм дій включає в себе:
- прибуття в Росію на законних підставах;
- підготовка пакету офіційних паперів;
- подача заяви та документів на розгляд до уповноваженого державного органу;
- очікування результатів розгляду (до 3 місяців з дати подачі заяви).
При цьому не існує ніяких додаткових умов або вимог.
Підстави для отримання громадянства РФ для білорусів
Ст. 11 Федерального закону «Про громадянство РФ» № 62-ФЗ присвячена легітимним підстав для отримання статусу громадянина.
Так, російське законодавство дозволяє знайти громадянство одним із таких способів:
- за фактом народження;
- відновленням у громадянстві;
- шляхом оптиці і ін.
Серед білорусів, як і у інших іноземців, перш за все з СНД, найбільш поширений спосіб набуття громадянства РФ - натуралізація.
Російський паспорт через натуралізацію
Процес натуралізації включає в себе кілька етапів: легальне прибуття в РФ, отримання РВП, через 3 роки оформлення ВНЖ на 5 років. У російському законодавстві (закони «Про громадянство РФ» від 31.05.2002 № 62-ФЗ і «Про правове становище іноземців в РФ» від 25.07.2002 № 115-ФЗ) чітко прописані всі необхідні вимоги для претендентів на статус російського громадянина.
За проведене в країні час претендент повинен опанувати державну мову, отримати знання із законодавства та історії Росії, показати себе законослухняним громадянином. Далі - можливість претендувати на російське громадянство. Наскільки успішно виконані всі умови, визначить уповноважена комісія при Президентові РФ, яка приймає рішення по кожному конкретному заявою.
Прийом в російське громадянство здійснюється двома шляхами - в загальному і спрощеному порядку. Слід зазначити, що наявність відповідних міждержавних угод між Росією і Білорусією робить умови отримання російського громадянства для білорусів ще більш сприятливими.
Загальна процедура: основні вимоги
У статті 13 ФЗ № 62 викладено вимоги і порядок оформлення російського громадянства на загальних підставах.
Подавати прохання можуть іноземці та апатриди, які:
- старше 18 років;
- мають законне джерело доходів;
- дотримуються вимог законодавства і Конституції РФ;
- подали відмову від попереднього цивільного статусу;
- оволоділи в достатній мірі російською мовою і знаннями про російську історію і законодавстві РФ;
- безперервно проживають в Росії протягом терміну ВНЖ - 5 років.
Скорочення необхідних для набуття громадянства термінів проживання в РФ допустимо для осіб:
- що представляють велику цінність для держави або які мають особливі заслуги;
- відслужили за контрактом у Збройних Силах РФ не менше 3 років;
- бажаючих отримати політичний притулок / біженців.
Спрощений порядок: хто може ним скористатися
Категорії осіб, які мають право на спрощений порядок набуття громадянства РФ, перераховані в ст. 14 ФЗ № 62.
Закон визначає такі пільгові категорії іноземців:
- дієздатні особи старше 18 років, батьки яких проживають в РФ і мають російське громадянство, або ті, хто раніше володів радянським громадянством і не придбав іншого;
- проживають в РФ при дотриманні однієї з умов: народження в РРФСР або РФ; шлюб з росіянином не менше 3 років; непрацездатність при наявності повнолітніх дітей - громадян РФ; професійну освіту, отримане в РФ після 1 липня 2002 роки; заняття підприємництвом; робота в якості висококваліфікованих фахівців не менше 3 років; інвестування в російську економіку з особистим статутним капіталом не менше 10 млн руб. та ін.;
- постійні резиденти РФ - носії російської мови;
- ветерани - учасники Великої Вітчизняної війни;
- учасники Держпрограми РФ по переселенню співвітчизників і ін.
Правом на спрощене набуття громадянства також мають громадяни чотирьох держав - Росії, Білорусії, Казахстану і Киргизії, які підписали 26 лютого 1999 року так звані угоду про спрощений порядок набуття громадянства. Це положення зафіксоване в ст. 1 Угоди.
Таким чином, спрощений порядок отримання російського паспорта можливий також для тих білорусів, які:
- проживали на території РРФСР до 21 грудня 1991 року;
- отримали професійну освіту в Росії;
- мають не тільки старих батьків, а й інших близьких родичів-громадян РФ - братів, сестер, дітей, онуків, дідусів і бабусь.
Російське громадянство -
в мінімальні терміни
Набуття статусу громадянина РФ в звичайному порядку може розтягнутися від 1 року до 7 років.
У ряді випадків отримати російський паспорт можна відразу ж після оформлення ВНЖ, якщо, наприклад, іноземець:
- народився в СРСР або РФ;
- перебуває у шлюбі з російським громадянином / громадянкою більше 3 років;
- має непрацездатного батька з російським паспортом, що проживає в РФ.
Більше шансів стати росіянином в мінімальні терміни мають знамениті спортсмени, актори, всесвітньо відомі вчені, лікарі та ін.
Спрощена процедура дозволяє вирішити питання прийому до громадянства РФ протягом 3-6 місяців. Говорячи про те, як білорусу швидко отримати громадянство Росії, звертаємо увагу на те, що громадяни Республіки Білорусь отримують додатковий «бонус»: відповідно до Угоди від 26 лютого 1999 року термін розгляду цього клопотання скорочений до 3 місяців.
Процедура вступу в громадянство РФ
Порядок придбання паспорта РФ залежить перш за все від того, до якої категорії належить заявник. Так, спрощений порядок отримання громадянства Білорусії для громадян РФ, як і російського - білоруськими громадянами, обговорений в Угоді 1999 року. Він передбачає відсутність деяких процедур загального порядку (наприклад, отримання РВП), стислі терміни - від 3 до 6 місяців. Остаточне рішення про задоволення прохання приймається на місці главою відділення ГУВМ МВС, а не комісією при Президенті РФ.
Адміністративний регламент реалізації законодавства про громадянство РФ (Наказ ФМС РФ № 64 від 19.03.2008) детально розписує процедурні аспекти.
Процедура отримання російського громадянства громадянам Білорусії в спрощеному порядку включає кілька етапів:
- особистий візит прохача в орган ГУВМ МВС за місцем проживання - зацікавлена особа може тут отримати потрібні для заповнення форми та бланки, конкретизувати перелік поданих офіційних паперів, отримати первинну консультації про правила заповнення та подання паперів, а також про те, як зробити так, щоб заява було прийнято;
- підготовка пакету паперів, сплата держмита;
- подача прохання і повного комплекту документів - при відсутності хоча б однієї з паперів весь пакет буде повернутий на доопрацювання, при успішній здачі документів заявник отримує спеціальну довідку;
- розгляд уповноваженим органом в 3-місячний термін поданих паперів - перед тим як оформити документи, держслужбовець повинен перевірити подані заявником дані;
- прийняття рішення та повідомлення про нього прохача;
- документальне оформлення набуття статусу громадянина та видача російського паспорта заявнику.
Одна з переваг проходження зазначеної процедури на території РФ полягає в тому, що перед тим, як білорусу стати громадянином Росії, йому не потрібно пред'являти офіційну відмову від попереднього громадянства.
Пакет необхідних документів
Список офіційних паперів, які слід додати до заяви, залежить від процедури оформлення громадянського статусу.
Говорячи про те, які документи потрібні білорусу для отримання російського громадянства, слід підкреслити, що спрощена схема передбачає і збір мінімуму паперів.
Заявник-білорус повинен підготувати:
- прохання про Надання громадянство РФ;
- 4 фото розміром 30 на 40 мм;
- копію білоруського паспорта з відмітками про виїзд і стан на обліку в Консульстві РБ;
- копії свідоцтв (про народження, шлюб та ін.);
- ВНЖ в РФ;
- квитанцію про сплату мита;
- підтвердження наявності родичів в РФ (згідно зі ст. 1 Четверного угоди 1999 г.).
Всі папери на білоруській мові повинні супроводжуватися нотаріальним перекладом на державну мову РФ, копії слід нотаріально завірити.
Важливо: при задоволенні прохання білоруського громадянина про вступ до громадянство РФ його малолітні діти автоматично набувають те ж саме громадянство.
З огляду на цю обставину, заявник повинен завчасно доповнити пакет документів на отримання громадянства РФ дитячими свідоцтвами про народження, згодою другого з батьків, а при досягнення дитиною віку 14 років і старше - його згодою.
Серед обов'язкових вимог, які пред'являються іноземцям, значаться:
Наявність сертифіката про належне володіння російською мовою - вручається після здачі іспиту. Виключення можливе в тих випадках, коли державна мова в країні заявника - російський, заявник отримав середню освіту в РФ або є носієм російської мови.
Так як в Білорусії російську мову, поряд з білоруським, офіційно визнана державною, її громадяни звільняються від проходження іспиту.
Проходження в російському медустанові комісії для отримання сертифіката про відсутність ВІЛ-інфекції, медичного висновку про відсутність туберкульозу та інших інфекційних захворювань. Подібна довідка необхідна також при оформленні ВНЖ, при влаштуванні на роботу в РФ.
У Пожалуйста відомство звертатися
Порядок звернення іноземців до уповноважених державних органів чітко прописаний в законодавстві РФ.
Говорячи про те, як отримати російське громадянство в Білорусі в консульській установі РФ, можемо відзначити, що такий варіант можливий лише при подачі прохання від імені:
- особи, батько якого постійно проживає в РФ і володіє російським паспортом (особливо при його недієздатності через похилий вік або стану здоров'я);
- дітей до 18 років батьків - громадян РФ.
У всіх інших випадках процедура набуття російського громадянства проходить на території РФ. Прохання слід подавати до відділень ГУВМ МВС за місцем реєстрації в РФ.
Громадянство РФ для білорусів: терміни очікування і вартість
З моменту прийняття пакета документів у виробництво починається відлік. При оформленні російського громадянства на загальних підставах очікування може скласти до 1 року, при спрощеній процедурі - від 3 до 6 місяців.
Головні витрати в даній ситуації - це держмито. У 2019 році її розмір становить 3500 рублів.
У прийомі в громадянство РФ відмовлено: можливі причини
Стовідсоткової гарантії того, що питання про надання статусу російського громадянина буде вирішене позитивно, не існує. Іноді причиною відмови можуть послужити прикрі дрібниці, наприклад, подача неповного комплекту паперів або допущені помилки при заповненні, які можна легко усунути. Але повторно подати прохання можливо лише через рік. Такі випадки зустрічаються рідко, оскільки є можливість звертатися в консульство за консультацією.
Серед серйозних причин, по яким відмовляють в отриманні громадянства РФ, найчастіше зустрічаються:
- свідоме перекручування даних при заповненні документів;
- участь особи в протиправних діях проти РФ, членство в терористичних, екстремістських організаціях;
- служба в Збройних силах, розвідці та інших силових структурах іноземних держав;
- непогашена судимість;
- депортація з Росії із забороною на в'їзд;
- спроба уникнути кримінального переслідування за скоєний злочин в рідній країні і ін.
Ставлення до подвійного громадянства
в обох країнах
Незважаючи на проголошення в Союзну договорі в перспективі інституту «союзного громадянства», на практиці мало що вказує на його появу. Російські закони в цілому позитивно оцінюють інститут подвійного громадянства. Так, ст. 6 ФЗ № 62 дозволяє подвійне громадянство, але лише за наявності спеціальних договорів. На 2019 р у Росії підписано тільки один такий договір - з Таджикистаном.
У законодавстві Білорусі поняття «подвійне громадянство» відсутня. Тимчасовим винятком є неповнолітні діти, які отримали громадянство за народженням. У період з 14 до 18 років їм необхідно визначитися з вибором громадянства, так як законодавством Республіки Білорусь встановлено єдине громадянство унітарної держави.
Іноземець, який бажає прийняти білоруське громадянство, повинен відмовитися від попереднього. Ст. 11 Закону про громадянство Республіки Білорусь № 136-З визначає наявність у свого громадянина паспорта іншої держави як друге громадянство. Проте, такому разі Білоруська держава розглядає дану особу все одно виключно як свого громадянина.
Відмова від білоруського громадянства
Питанням виходу з громадянства присвячені статті 17 та 18 відповідного закону (№ 136-З) Республіки Білорусь.
Лишається білоруського громадянства можна лише в разі усвідомленого добровільного виходу повнолітньої особи або втрати громадянства: в результаті служби в Збройних силах іншої держави; за заявою батьків дитини до 14 років, що став громадянином РБ по народженню. Отримання білоруським громадянином іншого громадянства не означає автоматичного припинення «рідного» громадянства.
Що робити, якщо виїзд з Білорусі заборонений
Можлива ситуація, коли громадянина Білорусії при перетині держкордону прикордонники не випускають зі своєї країни.
Стаття 7 закону «Про порядок виїзду з Республіки Білорусь і в'їзду в Республіку Білорусь громадян Республіки Білорусь» встановлює причини, за якими громадяни можуть стати «невиїзними»:
- володіння державними таємницями і секретами;
- перебування під превентивним наглядом;
- перебування під слідством;
- засудження за вчинений злочин;
- борги з аліментів, несплата податків і ін .;
- ухилення від служби в Збройних силах країни і ін.
Щоб уникнути подібних «сюрпризів», при наявності сумнівів білоруський резидент має право звернутися з паспортом в будь-який відділ по громадянству і міграції МВС за інформацією. Відомості про наявність чи відсутність в списку «невиїзних» можна отримати безкоштовно протягом дня. Білорусам, які перебувають в Росії, отримати таку інформацію можливо в будь-якому консульстві своєї країни (термін виконання складе 10 днів).
Громадянин має право оскаржити дане рішення в суді. Кращим виходом стане відстрочка поїздки і, при можливості, якомога швидке усунення причини заборони. Незаконний виїзд з країни перетвориться на нездоланну перешкоду для легітимного перебування в РФ і отримання російського громадянства.
Висновок
Практика придбання російського паспорта отримує все більшу популярність серед білоруських громадян. Головне пояснення цього - порівняно високий рівень життя в РФ. Велику допомогу в оформленні громадянства РФ для білорусів надає факт наявності між двома державами важливих договорів - «Про створення Союзної держави» 1999 року, Російсько-білоруську угоду 2006 року або ін. Завдяки цим міждержавним домовленостям володарі білоруського паспорта отримали право на вільний безвізовий в'їзд в РФ, можливість отримати ВНЖ, минаючи РВП, право на набуття російського громадянства в спрощеному порядку.
Все, що потрібно білорусам для отримання російського громадянства, - це легальний в'їзд і проживання в РФ, підготовлений пакет встановлених правилами документів і проходження нескладної процедури.