- визначення понять
- законодавчий регламент
- Хто може проводити процедуру встановлення
- Порядок визначення місця розташування меж земельної ділянки
- умови проведення
- Які потрібні документи
- Коли потрібна згода сусідів
- Оформлення та зразок акта узгодження
- Вартість і терміни
- Що робити при виникненні розбіжностей
- У яких випадках не потрібно узгоджувати
- Кадастрові помилки і відповідальність за них
Ґрунтовий покрив в цілому прийнято називати землею. Але поверхню планети визначається територіями або місцевостями, які свого часу діляться на ділянки. Якщо місцевість - це зона з невизначеними розмірами, то ділянку - обмежений шматок або частина, у якій є кордону.
Важливі межі ділянки, як індивідуальні характеристики, завдяки їх наявності можна визначити площу тій чи іншій території. Для визначення меж їх слід не тільки встановити , А й описати відповідним чином.
Коли межі ділянки чітко встановлюються, то йому починає належати грунтовий покрив певній території і все, що на землі і під нею знаходиться, це може бути нерухомість, водойми, лісові зони, інші об'єкти.
Територія землі в цілому є природним ресурсом і надбанням народу в кожному країні. З моменту, як здіймається і описується певна її частина, вона не тільки ставиться на спеціальний облік у державній палаті кадастру , Але і переходить в власність будь-якої особи.
Права власності фіксуються в реєстраційній палаті, вони спочатку належать державі, яке закріплює їх за муніципалітетами. муніципалітет має право передати землю в приватні руки назавжди або на час для користування. Тому фактичними власниками ділянок можуть бути місцева влада, громадяни, підприємства або організації.
Використовуватися ділянки можуть в особистих цілях, комерційних або для потреб муніципалітету, який враховує потреби населеного пункту та громадян.
Землі в Росії діляться на 7 категорій , Відповідно ту чи іншу ділянку може належати до однієї з них. За територіями земель закріплюється вид дозволеного використання , Т. Е. Спеціальна комісія дає визначення, якими видами діяльності можна займатися в тій чи іншій місцевості.
Власник або користувач не зможе займатися якоюсь діяльністю на своїй ділянці, якщо це не дозволено. Всі відомості про ділянку знаходяться в базах даних земельний кадастр та технічної документації, яка для нього формується.
Зразок заяви на межування земельної ділянки
визначення понять
Завдяки наявності кордонів певна територія або ділянка стає об'єктом нерухомості, а значить, предметом правовідносин, коли з землею можна здійснювати різні операції. Теоретично межами слід вважати позначення або лінії, які можна відобразити на топографічній карті, щоб обмежити територіальний об'єкт. Чіткі кордону вказуються не тільки на плані території, але можуть закріплюватися на місцевості спеціальними межовими знаками (віхами).
Коли кордону підтверджуються документально і оформляються відповідно до законодавчих вимог, це допомагає уникнути суперечок з сусідами. Погодження меж земельної ділянки фіксується в спеціальному акті .
Завантажити бланк акту погодження меж земельної ділянки
Якщо межі закріплюються межовими знаками, то вважається, що відбувається їх винос в натурі. Вартість межових знаків в різних регіонах починається від 1,5 тис. Руб. і залежить від їх видів, т. к. вони бувають тимчасові і постійні.
Ділянки мають розміри або площа, яка відноситься до індивідуальних характеристик, це територіальна поверхню між кордонами. Для підрахунку площі виключається різноманітний рельєф.
Для ефективного використання законодавець визначив мінімальні і максимальні розміри ділянок, які можуть належати одному власнику. Мінімальний розмір говорить про те, що дану площу розділяти більше не можна. Якщо площа ділянки максимальна, значить більше землі до нього приєднати неможливо. Ці норми закріплені в Земельному кодексі, ст. 11.9, 33, 38.
Обмеження розмірів ділянок не означає, що одному власнику забороняється мати більше одного, він цілком може володіти декількома, розташованими поруч або окремо. Головне підставу - це права власності, закріплені документально.
Зразок свідоцтва про право власності на землю
законодавчий регламент
Питання встановлення меж регулюються не тільки Земельним кодексом, а й іншими федеральними законами: №221 (24.074.07) про державний кадастр та №218 (13.07.15) про держреєстрацію нерухомості.
Існують інші інформаційні листи Департаменту нерухомості, які належить Мінекономрозвитку. Наприклад, Наказом №412 затверджується форма межового плану і сповіщення, яке направляється зацікавленим особам для погодження меж території.
Необхідно також враховувати, що в Росії поняття земельних ділянок, як нерухомості, було введено не так давно, тому багато хто з них мають фактичні межі, які не закріплені юридично. Але законодавець вимагає, щоб власники проводили межування 1 раз в 5 років і при необхідності вносили корективи в базу даних держкадастр. Такий процедурою в 2019 р можуть займатися тільки фахівці.
У 2019 року в ФЗ №218 були внесені поправки, тому якщо громадянин бажає продати свою ділянку або передати в спадщину до початку 2019 р то йому не обов'язково його межувати . Надалі попереднє межування перед операцією стане обов'язковою процедурою.

Зразок паспорта громадянина РФ
Хто може проводити процедуру встановлення
Звернутися до фахівців для проведення межування ділянки можуть:
- власники, які згідно з документами володіють всією ділянкою або тільки його частиною;
- спадкоємці, які отримали землю на підставі заповіту;
- претенденти на викуп землі у муніципалітету ;
- власники квартир у багатоквартирному будинку, які бажають визначити прибудинкову територію і оформити її в колективну власність.
Для проведення робіт перші 2 категорії осіб зобов'язані погоджувати свої дії з сусідами, другі 2 категорії - з місцевою владою. Поділ є комплексним проектом, який включає різні види робіт, після їх закінчення кадастрові відомості заносяться в Техдокумент на землю, після чого її можна оформляти у власність. Якщо права власності на ділянку переоформляти не будуть, то зміни слід тільки внести в кадастровий паспорт.
Завантажити бланк кадастрового паспорта земельної ділянки
Роботи по межеванию може проводити приватна геодезична компанія, у якої є спеціальна ліцензія. Замовнику можна звернутися в міське управління архітектури та містобудування для отримання інформації про компанії, що займаються даними видами робіт.
В інших випадках особа має право звернутися до державної проектно-пошукову організацію або до приватної особи - інженеру-геодезист, який працює без утворення юрособи, але який має відповідну ліцензію.
Зразок кадастрового паспорта на земельну ділянку:
Порядок визначення місця розташування меж земельної ділянки
Для визначення фактичних меж ділянки необхідно:
- Вивчити склад і стан земель, визначити суміжні ділянки, роздобути відомості про власників.
- Провести розділ або приєднання землі для освіти нового об'єкта землеустрою. Для цього буде потрібно скласти схему і межовий план.
- Узгодити розташування меж земельної ділянки з сусідами або місцевою владою.
- Поставити землю на кадастровий облік , Щоб вона стала об'єктом правовідносин (ЗК, ст. 70).
Стаття 70. Державний кадастровий облік земельних ділянок
Для проведення робіт з підрядником укладається договір, замовнику доведеться пройти один із заходів, погодивши:
- межову лінію, коли здійснюється комплексне межування;
- в разі виникнення спірної ситуації межі ділянки без проведення інших робіт.
Після укладення договору підрядник зобов'язаний розіслати власникам суміжних ділянок повідомлення про проведення відповідних робіт. У законному порядку це необхідно зробити за кілька тижнів до їх початку. Одержувач повідомлення зобов'язаний підписати папір, якщо він відмовляється, то йому буде потрібно свою відмову оформити письмово.
Вважається, якщо повідомлення не було направлено, то процедура межування пройшла незаконно, це означає, що її можна анулювати через суд. В іншому випадку, коли власник суміжної ділянки відмовляється підписувати повідомлення, він фактично позбавляє себе можливості оскаржувати межування в суді.
Форма межового плану:
умови проведення
Головною умовою проведення межування є присутність під час процедури зацікавлених осіб, для цього підрядник може їм направити повідомлення поштою рекомендованим листом або вручити особисто, зробити електронну розсилку. Дозволяється також публікація оголошення в місцевій пресі.
В останньому випадку це необхідно робити, якщо:
- адреса власника суміжної ділянки невідомий;
- відправлене рекомендований лист повернулося, і не було отримано;
- зацікавленими особами є мешканці багатоквартирного будинку, т. е. їх більше 5 осіб;
- ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення, т. е. сусідів також більше 5;
- ділянка знаходиться на території дачного або садово-городницьких кооперативу.
У повідомленні вказується ініціатор процедури, одержувачам також можна направити попередні креслення проекту.
У повідомлення обов'язково включаються:
- персональні дані кадастрового інженера;
- кадастровий номер ділянки;
- адреса ділянки, т. е. місце, де буде проводитися процедура;
- поштову або електронну адресу для відправки зауважень.
Які потрібні документи
Для організації процедури межування від заявника потрібно в геодезичну компанію подати:
- Заява;
- документи, на підставі яких він володіє землею (свідоцтво про держреєстрацію, договір дарування чи купівлі-продажу, заповіт, ін.);
- паспорт від громадянина-замовника або статутні від організації;
- схему розташування ділянки, якщо він утворюється вперше;
- кадастровий паспорт, якщо стосовно стоїть на обліку ділянки необхідно провести такі дії, як розділ або виділення наділу, приєднати до нього частину землі.
Заява на виконання робіт з межування ЗУ
Коли потрібна згода сусідів
У більшості випадків згода сусідів на проведення процедури межування потрібно, т. К. Це зачіпає їхні інтереси.
В окремих випадках законодавець дозволяє проводити процедуру без них, наприклад, коли:
- Сусід був обізнаний, але не з'явився за вказаною адресою, не звернув свої письмові заперечення. До межевому плану доведеться докласти докази того, що сусід був сповіщений правильно. Якщо все ж надалі він доведе поважність своєї неявки на процедуру межування, то виграє суперечки в суді.
- Інформація про власника сусіднього ділянки не була роздобутим, наприклад, він закинув землю, або ніхто не знає адресу його проживання, а публікація повідомлення в пресі не дала результатів.
- Сусіди провели межі своїх ділянок і оформили їх. Замовник може встановити власні кордони без узгодження з ними. Кадастровому інженеру потрібно тільки отримати з бази даних інформацію про проведені роботи і зробити позначки щодо ділянки замовника. Але це можна зробити лише в тому випадку, якщо права замовника не були порушені.
Оформлення та зразок акта узгодження
Для проведення узгодження потрібне уточнення місця розташування кордонів. Узгодження із зацікавленими особами можна провести 2 способами, - в індивідуальному порядку або під час зборів.
Акт оформляється кадастровим інженером, він повинен внести в нього:
- дані зацікавлених осіб;
- реквізити документів, що засвідчують особистості присутніх або їх представників (для останніх буде потрібно внести дані довіреностей);
- результати узгодження;
- схему меж із зазначенням їх точок;
- зауваження учасників;
- підписи присутніх (кадастрового інженера, замовника межування, власників суміжних ділянок).
Якщо процедура проводиться геодезичної компанією, то обов'язково акт завіряється печаткою. Учасники процедури мають право не підписати документ і висловити в ньому свою незгоду, в подальшому вони можуть звернутися до суду, щоб документ був визнаний недійсним.
Зразки подібних актів можна знайти в інтернеті. Документ необхідно буде подати разом з межовим планом в держкадастр. За результатами узгодження на землі встановлюються межові знаки, це можуть бути металеві або дерев'яні стовпи. На знаках обов'язково ставиться відмітка про дату його закладки і номер.
Вартість і терміни
Геодезичні компанії мають право самостійно визначати вартість своїх робіт, також можуть надходити і кадастрові інженери, що працюють приватно. Діяльність муніципальних організацій є відомчої, тому на державному рівні існує методика розрахунку вартості таких послуг.
В цілому на ціну впливатиме:
- регіон, де розташована дільниця;
- площа землі ;
- категорія, до якої належить територія;
- форма ділянки, він може бути простим, складним геометрично, ускладненим і т. д .;
- інші фактори.
Як правило, сама процедура з моменту підписання з підрядником договору не займає багато часу, т. Е. Роботи з межування і оформлення відповідних документів можна провести протягом декількох днів.
Питання з відправкою повідомлень, організацією загальних зборів, коли сусіди згодні прийти, але не можуть зібратися в один час, досить складний. Тому процедура може затягнутися, а точні терміни проведення робіт і постановки ділянки на кадастровий облік є індивідуальними.
Що робити при виникненні розбіжностей
Між зацікавленими особами можуть виникати розбіжності, які найчастіше стосуються вже існуючих кордонів. Наприклад, за результатами межування площа ділянки сусіда не повинна зменшитися.
В результаті проведення межування може виявитися, що будова сусіда фактично розташоване на кордоні між ділянками. В іншому випадку будова замовника межування може розташовуватися так, що буде затінювати територію сусіда, яка призначена для городу. Це призведе до зниження врожайності.
Кожен з учасників процедури має право висловити свої заперечення в письмовому вигляді, він повинен не тільки вписати їх в акт, а й оформити окремо, приклавши до основного документа. На підставі заперечень інженер повинен змінити схему ділянки і провести кордону за діючими фактично.
Для визначення меж також необхідно враховувати червоні лінії, які розташовані на межевом плані. Якщо спір неможливо вирішити мирним шляхом, то сторони можуть звернутися до суду для захисту майнових прав.
У яких випадках не потрібно узгоджувати
Не потрібно проводити узгодження і фактично виїжджати фахівця на ділянку, коли:
- інформація про землю є таємницею, що є лише деяким особам;
- на землі не можна точно встановити межові лінії;
- в натурі встановлювати межі не має сенсу;
- ділянки вже розмежовані і дані про них знаходяться в держкадастр.
Не потрібно також встановлювати межі для:
- лісових зон;
- особливо охоронюваних територій;
- сільськогосподарських земель , Які використовуються народами Сибіру, крайньої Півночі і Далекого Сходу;
- ділянок, встановлення меж яких відбувається за допомогою лінійних об'єктів;
- територій, відокремлених об'єктами штучного або природного походження.
Кадастрові помилки і відповідальність за них
При межування землі уникнути помилок буває складно, що призводить до негативних наслідків для власника ділянки і його сусідів.
Найбільш поширеними помилками є:
- відсутність узгодження або її проведення з порушеннями;
- неправильне відображення в акті інформації;
- присутність на процедурі підставних осіб, а не власників землі;
- пред'явлення учасниками фальшивих документів, що не помітив кадастровий інженер;
- проведення робіт з порушеннями, що призводить до захоплення чужої території;
- інші.
За більшість помилок несе відповідальність кадастровий інженер. Він повинен перед процедурою межування уважно вивчити місцевість, схему території, яку належить відмежувати, іншу інформацію. При виявленні порушень до фахівця можуть застосовуватися різні заходи покарання аж до позбавлення кваліфікаційного атестата.
У той же час необхідно враховувати, що при внесенні інформації в базу даних держкадастр можуть бути допущені технічні помилки. Вони повинні бути виправлені органом держкадастр, інженер не може нести за це відповідальність, адже він подав вірні відомості.

- це безоплатне переоформлення ділянки в чиюсь власність.
Які виділяються ділянки під ІЖС - дізнайтеся далі .
Зразок довіреності на продаж земельної ділянки ви можете знайти тут .