Реклама
Реклама
Реклама

Чужої землі не віддамо :: Суспільство :: Газета РБК

Держслужбовці та депутати не відмовляються від закордонної нерухомості

Фото: Сергій Кисельов / Коммерсант

Конфлікт з Заходом не позначився на любові російських чиновників і депутатів до закордонної нерухомості, показали опубліковані держслужбовцями декларації про доходи.

Ні введені проти Росії санкції, ні напружені відносини з Заходом, ні економічна криза не змусили російських чиновників і парламентарів відмовитися від своїх будинків, квартир та земельних ділянок за кордоном. Як випливає з опублікованих на цьому тижні декларацій співробітників адміністрації президента, уряду Москви, членів кабінету міністрів, депутатів Держдуми і сенаторів, продали свою нерухомість і землю всього четверо, стільки ж, навпаки, купили закордонні квартири і будинки, решта залишилися при своїх колишніх активах.

нерухомі депутати

Всього свою закордонну нерухомість і землю в деклараціях вказали 47 високопоставлених чиновників і парламентарів. Найбільше любителів закордонного в Держдумі - 25 депутатів або членів їх сімей декларують неросійські нерухомі активи (див. Таблицю). За ними слідують сенатори (16) і міністри (п'ять). Зі столичного уряду в їх компанії тільки один чиновник - віце-мер Москви з питань транспорту та розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури Максим Ліксутов, який разом з колишньою дружиною володіє будинком площею 353 кв. м на 22 сотках землі в Італії.

Найбільшим власником як нерухомості, так і землі за кордоном, став сенатор від Приморського краю, колишній хокеїст В'ячеслав Фетисов. У США у нього є квартира площею 220 кв.м, будинок площею 1200 кв.м і ділянку площею 20 тис. Кв.м.

А ось в адміністрації президента жодного чиновника із закордонною нерухомістю або землею не залишилося. У минулому році єдиним кремлівським власником квартири в Великобританії площею 250 кв. м і житловий будинок (144 кв. м) на 8 сотках землі в Іспанії був уповноважений з прав підприємців Борис Титов (всі активи в спільній власності з дружиною). Але з цього року він перестав бути співробітником адміністрації, пояснила РБК керівник апарату уповноваженого з прав підприємців Тетяна Марченко, його апарат став держорганом, а Титов - особою, що заміщає держпосаду. Декларація чиновника буде опублікована пізніше, але в ній, як і раніше значиться закордонне майно, уточнила вона.

В уряді працюють найняті фахівці, а в адміністрації президента - «ідеологічні бійці», тому у випадку з їх деклараціями все набагато суворіше, трактує керівник Політичної експертної групи Костянтин Калачов.

Геополітика не впливає

Серед «найнятих фахівців» із закордонною власністю ніяких змін за рік немає. Віце-прем'єр Ольга Голодець, як і раніше, володіє половиною дачі в Швейцарії загальною площею 220 кв. м і третю квартири в Італії (250 кв. м), віце-прем'єр Олександр Хлопонін з дружиною - будинком з будівлями (818 кв. м) на 82 сотках землі в Італії, міністр у справах Північного Кавказу Лев Кузнєцов, до травня минулого року очолював Красноярський край, - трьома гаражами (42 кв. м) і квартирою (109 кв. м) у Франції. Там же у нього і дружини, як і раніше є будинок площею 180 кв. м на 34 сотках землі; ще один будинок у Франції (210 кв. м) в оренді у подружжя Кузнєцова до 2016 року. «Минущі» геополітичні ускладнення не впливають на рішення Голодець про володіння нерухомістю «в будь-яких частинах світу», пояснив РБК представник віце-прем'єра.

Чи не позбулися своїх неросійських нерухомих активів і дружина міністра освіти і науки Дмитра Ліванова, у власності якої чверть будинку площею 197 кв. м в Іспанії (у неї в 30-річну оренду також місце стоянки водного транспорту), і дружина міністра праці та соцзахисту Максима Топіліна (гараж і квартира в Болгарії - 19 і 115 кв. м відповідно).

Ще два урядових чиновника не відмовилися від оренди закордонного житла і землі: віце-прем'єр Ігор Шувалов і його дружина Ольга і раніше знімають будинок в Австрії (1480 кв. М) і квартиру в Великобританії (483 кв. М), сім'я міністра Михайла Абизова - квартиру і гараж в Великобританії (341 і 42 кв. м відповідно) і приміщення в заміському будинку в Італії (180 кв. м).

Іспанія vs Болгарія

Італія - ​​найпопулярніше місце і у сенаторів: будинками і землею там продовжують володіти три члена Ради Федерації (Олег Єремєєв, Ахмет Паланкоев і Олександр Верховський зі своїми дружинами). У Франції, Чорногорії та Естонії по два шанувальника з верхньої палати (див. Таблицю).

У депутатів, як і раніше, інші географічні пріоритети: шість народних обранців як і раніше володіють іспанською нерухомістю та землею, ще троє - латвійської. Але ось в команді двох любителів болгарських квартир за минулий рік додаток, причому в загальну скарбничку додалося відразу чотири об'єкти нерухомості. Дві квартири загальною площею 104 кв. м в Болгарії придбала дружина заступника голови комітету Держдуми по утворенню, професора і комуніста Михайла Берулава. «Моя дружина - академік, розпоряджається своїми грошима, як хоче», - пояснив Берулава покупку подружжя.

Ще дві квартири загальною площею 122 кв. м виявилися у Сергія Вострецова, який став депутатом в жовтні минулого року (йому перейшов мандат пішла до Ради Федерації Катерини Лахова). Обидві куплені в 2011 році, розповів РБК депутат від «Єдиної Росії», куплені за скромні гроші - дві квартири коштували як однокімнатна квартира в не найкращому районі Санкт-Петербурга. Це не повноцінні квартири, а кухні-студії, але достатні для літнього відпочинку, пояснює депутат, у якого маленькі діти, а відпочинок в Болгарії ще недавно коштував дешевше, ніж в Сочі.

Втім, за словами Вострецова, обидві квартири вже виставлені на продаж. Але в Болгарії зараз криза і нерухомість ніхто не купує, ділиться депутат і додає, що негласних вказівок або рад позбутися від закордонної нерухомості він не отримував, нічого ганебного у володінні зарубіжною нерухомістю не бачить - це дозволено законом. «Просто дуже хочеться оселитися в Криму», - пояснює Вострецов намір поміняти нерухомість саме зараз.

Болгарія не закордон

До Болгарії в минулому році почали придивлятися і в Раді Федерації. Новачок верхньої палати - Євген Алексєєв - не тільки змінив крісло першого заступника голови адміністрації Ненецького автономного округу на сенаторське крісло від того ж регіону, а й разом з дружиною купив квартиру в Болгарії площею 49,5 кв. м.

Ще один новий член СФ від Волгоградської області - Тетяна Лебедєва (в минулому російська легкоатлетка, що спеціалізується на стрибках в довжину і потрійному стрибку, олімпійська чемпіонка) - до будинку і землі в Естонії, якими вона володіє разом з чоловіком, додала квартиру в Португалії площею 100 кв. м (теж у спільній власності).

А ось сенатор від Карелії Володимир Федоров, колишній депутат Ради Куркіекского сільського поселення Лахденпохского муніципального району Карелії, а в 1990-х рр. начальник головного управління ДАІ ГИБДД МВС Росії, разом з дружиною обзавелися будинком на 6 сотках в Греції (записані на дружину сенатора). «Розмова про покупку будинку в Греції йшов, ще коли Крим був за кордоном, - уточнює парламентарій. - Греція - країна православна, у нас багато знайомих греків, і потім у мене троє онуків, яких треба кудись вивозити на канікули ». Гроші на грецьку «дачу» займати не довелося: на неї, пояснює Федоров, пішла частина коштів, отриманих від продажу столичної квартири і автомобіля.

Не встояли

А хто ж все-таки продав нерухомість за кордоном? З одним зі своїх будинків у ДР Конго (площею 600 кв. М на 13 сотках) розлучився заступник голови комітету Держдуми з природних ресурсів, природокористування та екології, колишній підприємець, мільярдер Михайло Сліпенчук. Отримати коментар депутата від «Єдиної Росії» про причини продажу старовинного активу не вдалося.

Від квартир в Болгарії позбулися сенатор від Мордовії Володимир Літюшкін (площею 59 кв. М) і дружина сенатора від Північної Осетії Олександра Тотооновим (77 кв. М).

А дружина депутата від «Єдиної Росії» Миколи Валуєва продала одну з двох своїх квартир в Німеччині (обидві по 77 кв. М, у неї також будинок в Іспанії площею 95 кв. М). Другий квартири вже теж немає, повідомив РБК колишній боксер і шоумен. «Не хочемо нічим бути пов'язаними з закордоном. Я збираюся пов'язати своє майбутнє з Росією », - підкреслив він.

Я збираюся пов'язати своє майбутнє з Росією », - підкреслив він