Реклама
Реклама
Реклама

Я не вітаю радіовандалізм, але ...

  1. У яких радіодеталях є золото?
  2. Навіщо мікросхеми покривають золотом?
  3. А де в мікросхемах золото, якщо вони в пластиковому корпусі?
  4. Де можна здати радіодеталі?

Якщо ви дивилися мультсеріал Futurama, то, можливо, пам'ятаєте, як робота Бендера охопила жадібність, і він продав своє тіло з титану, коли ціни на нього різко виросли. Так ось, саме цей епізод я згадую, коли здаю радіодеталі в скупку.

Для тих, хто не в темі.

Практично в будь-якому електронному компоненті, будь то транзистор або мікросхема, присутні дорогоцінні метали: золото, срібло, платина, паладій, іридій та ін. Ці метали можна витягти з беушних і старих радіодеталей, а потім повторно використовувати.

На щастя мені в руки потрапило кілька друкованих плат з "золотими" мікросхемами і інший радіоли. До цього я не цікавився здачею радіодеталей, та й позолочених микрухой в очі не бачив. Велика кількість морально застарілих і однотипних радіодеталей мені не потрібно, і я вирішив їх здати. Ну, і, тим самим, трохи підзаробити. Так я став радіовандалом ...

Ось плата.

Ось плата

Придивімося ...

Придивімося

На фото - інтегральний стабілізатор, мікросхема КР142ЕН1Б в корпусі з "рожевої" кераміки з позолотою! Саме з таких мікросхем можна добути золото, тому їх і приймають на переробку.

У яких радіодеталях є золото?

Мікросхеми, що містять золото зустрічаються не часто, але все ж їх можна зустріти в старій радіоапаратурі. Покажу лише деякі з них.

Це "рожеві піджаки" - дешифратори 514ІД2 (аналог К514ІД2) з позолоченими висновками. По маркуванню видно, що вони виготовлені в 1992 році.

По маркуванню видно, що вони виготовлені в 1992 році

Ось ці дешифратори 514ІД1 вже старіший будуть, а, саме, 1988 року "народження". Золотка на них побільше. Погляньте на "пузо".

Погляньте на пузо

Ось так виглядають золоті мікросхеми 564 серії (К564). На цьому фото: Арифметико-логічний пристрій - мікросхема 564ІП3 (аналог К564ІП3) і суматор 564ІМ1 ​​(1КІМ1).

На цьому фото: Арифметико-логічний пристрій - мікросхема 564ІП3 (аналог К564ІП3) і суматор 564ІМ1 ​​(1КІМ1)

Мікросхеми 564ЛС2 (К564ЛС2). Плівка на висновках - це лак. Скуповують їх за ціною десь 15 - 20 рублів штука.

Загін жорсткої логіки - мікросхеми 564ЛЕ5 (1КЛЕ5). У них золоті ніжки і пузо. На ринку їх приймають за 10-12 рублів штука. До речі, мікросхеми в таких корпусах досить компактні, їх можна використовувати в саморобних конструкціях. Вийде дорого і сердито.

Ось так виглядають мікросхеми 564ЛЕ5, 564ЛП2, 564ТМ2, 1КЛА8 (564ЛА8), 564ЛА7 (1КЛА7), 1КЛА9 в корпусі типу "золота коробочка".

Для тих, хто не знає, мікросхеми серій К564 (564), К176, К561, К1561 є аналогами. Випускалися в різних корпусах. Наприклад, мікросхему К176ЛА7 я бачив тільки в пластиковому корпусі. А її аналог 1КЛА7 (вона ж 564ЛА7, К564ЛА7) бачив як в пластиці, так і в металевому корпусі з золотими висновками.

Взагалі, як я зрозумів, мікросхеми серії К564 військової приймання маркують без першої букви К.

Логічні мікросхеми 109ЛІ1. Це 6-ти входовий елемент "І" для роботи на низкоомную навантаження.

А це вже світлодіодні семисегментний індикатори АЛС314А (в червоному корпусі) і 3ЛС321Б1. Висновки їх позолочені. Крім цього кристал кожного світлодіода всередині індикатора з'єднується з висновками тонким дротиком з золота.

Якщо до вас в руки потраплять такі індикатори, то раджу залишити собі кілька штук. Особливо мені подобаються мініатюрні АЛС314А. Десь бачив, що на таких індикаторах один умілець зібрав наручний годинник Якщо до вас в руки потраплять такі індикатори, то раджу залишити собі кілька штук !

Транзистори, однак, також таять в собі реальну цінність! На фото транзистор КТ602Б з позолоченим пузом. Побачите схожий транзистор - обов'язково приберіть. Я, наприклад, зустрічав жовте "пузо" у транзисторів 2Т608Б, 2Т603А, 2Т312Б та інших.

У деяких транзисторів жовтий дорогоцінний метал знаходиться всередині, наприклад, у потужного транзистора КТ808. Щоб до нього добратися, у транзистора спилюють капелюшок.

Я був злегка здивований, коли виявив золото навіть в транзисторах КТ814 - КТ817! Якщо розкусити корпус транзистора, то можна виявити позолочене підставу. Ось таке.

Ось таке

Здав близько трьох сотень таких за ціною десь 3-5 рублів за штуку. Але, в деяких партіях транзисторів такої позолоти немає, все залежить від "старовини" вироби. Також в старіших виробах підставу позолочене повністю, а не як на фотографії - тільки половина.

Транзисторні оптопари 3ОТ127А.

Транзисторні оптопари 3ОТ127А

Коли я побачив наживо "золоті" мікросхеми і транзистори, то був трохи здивований. Ви бували в магазинчиках, де торгують ювеліркою? Кільцями, ланцюжками, сережками? Зазвичай це невеликий куточок в якому-небудь великому магазині. Так ось колір цих "ювелірних" виробів сильно відрізняється від кольору позолочених ніжок і пуза "золотих" мікросхем.

Ось тоді-то в мою голову закралася думка про якість цих ювелірних виробів. Так що, якщо серед читачів є дівчата, то раджу хоча б раз подивитися на позолочені контакти роз'ємів або "золоті" мікросхеми. Буде з чим порівнювати. Ось роз'єм СНП30P-B і його позолочені контакти.

Розсип таких контактів виглядає дуже шикарно. На колечко б вистачило Розсип таких контактів виглядає дуже шикарно .

Звичайно, для нанесення позолоти на корпус мікросхем використовується не найчистіше золото, та й шар позолоти може бути мізерний. Як мені сказали на ринку, один старий транзистор за змістом золота перетягне жменю "золотих" мікросхем типу К564ТМ2.

Відомо, що чистота контакту безпосередньо впливає на надійність електронного пристрою. Тому контакти роз'ємів, панельок покривають тонким шаром золота. Воно не окислюється навіть при нагріванні, стійке до дії кисню, сірки, кислот. Наприклад, позолочені контакти я виявив в панельках для мікросхем РС-40-7.

Наприклад, позолочені контакти я виявив в панельках для мікросхем РС-40-7

А також в панельках РС-28-7.

А також в панельках РС-28-7

Зазвичай один позолочений контакт оцінюють в 1 рубль. Так що на 5-10 панельок РС-40-7 можна сходити в кіно.

У мініатюрних перемикачах ВДМ1-8, ВДМ1-2 контакти також покриті шаром позолоти.

Один висновок перемикача також оцінюють в 1 рубль. Я залишив кілька штук таких перемикачів собі. Дуже шкода віддавати на лом такі деталі. Можна сказати, що їх надійність підкріплена найціннішим товаром на Землі - золотом!

Крізь прозорий пластик корпусу ВДМ1-2 видно характерна жовтизна струмоведучих контактів.

Крізь прозорий пластик корпусу ВДМ1-2 видно характерна жовтизна струмоведучих контактів

У всіляких тумблерах, перемикачах, змінних резисторах і реле контакти покривають сплавами платини, іридію. Загалом, скрізь, де має місце багаторазова механічна навантаження і знос. Золото не використовують через його низьку механічної міцності. Перемикачі ВДМ1-2, мабуть, виняток. Швидше за все, вони розраховані на невелику кількість перемикань.

Навіщо мікросхеми покривають золотом?

Справа в тому, що золото - це благородний метал. Він насилу утворює хімічні сполуки навіть при нагріванні, стійкий до кислот. Ці якості забезпечують чистоту і надійність контакту. Відсутність агресивних домішок гарантує збереження і якість контакту через тривалий термін експлуатації апаратури.

У зв'язку з цим, корпусу і висновки мікросхем покривають шаром позолоти.

А де в мікросхемах золото, якщо вони в пластиковому корпусі?

Золото має гарну електропровідність, легко паяется м'якими припоями. Пластично і витягується в дуже тонкий дріт (1 грам Au ~ 3,5 км. Дроту). І найцікавіше, це те, що легко сплавляється з кремнієм і германієм! Чим, як не золотий дротом з'єднувати кремнієвий чіп і зовнішні висновки?

Саме тому кремнієвий чіп в мікросхемах підключають до зовнішніх висновків золотий дротом. Золоту зволікання від чіпа до висновків легко розгледіти крізь прозорий пластик світлодіода. Я, наприклад, зумів її сфоткати в миготливому світлодіоді .

За часів СРСР дорогоцінних металів для виробництва електронних компонентів не шкодували, особливо для електроніки спеціального призначення. Тоді, як і зараз, на кожен тип електронного вироби складалася документація. У ній зазначалося, які метали, і в якій кількості йдуть на виробництво одного елемента.

Якщо у кого-то зберігся старий вітчизняний магнітофон (наприклад, "Романтика"), то в інструкції до нього можна виявити сторінку з таблицею. У ній зазначено зміст і кількість дорогоцінних металів в начинці даного апарату.

В наслідок це полегшило "оцінку" прийнятого на переробку вироби. Саме тому скупники вважають за краще деталі радянського періоду, до імпорту ставляться з легким недовірою.

Де можна здати радіодеталі?

Здати радіодеталі на брухт можна на будь-якому радіоринку. Напевно вже бачили вивіски на кшталт "Куплю радіодеталі дорого". Приносьте своє добро скупникові (є на кожному радіоринку), він озвучує ціну 1 одиниці для кожного типу радіодеталей. Якщо ціна вас влаштовує, то віддаєте своє добро скупникові, він вважає або зважує. Натомість ви отримуєте кеш (тобто готівку). Така схема. Також можна надсилати посилки з деталями поштою спеціальним фірмам, але я не пробував.

Як ви думаєте, що найбільше люблять скупники радіодеталей? Транзистори? Ні. Мікросхеми? Неа. А що?! Вони обожнюють звичайні керамічні конденсатори серії КМ4, КМ5, КМ6.

Вони обожнюють звичайні керамічні конденсатори серії КМ4, КМ5, КМ6

Справа в тому, що в цих конденсаторах в достатній кількості міститься платина і паладій. Один кілограм конденсаторів КМ варто в районі декількох десятків тисяч рублів!

Ось так виглядають конденсатори КМ5.

Також цінуються "рижики", конденсатори КМ6 оранжевого кольору. Я здавав ті, що на фото і скупник їх взяв без питань. Але варто розуміти, що при незрозумілою маркування навіть такі конденсатори можуть не взяти. Я, наприклад, бачив схожого кольору конденсатори в китайських підсилювачах.

Я, наприклад, бачив схожого кольору конденсатори в китайських підсилювачах

Конденсатори приймають на вагу і без висновків (відкушуються). Навіть якщо у вас 20 грам, то зважать і куплять. Кажуть, що чим більше принесеш, тим вище ціну дадуть за 1 грам. Чесно кажучи, я в це не вірю. Все залежить від скупника і цінового "змови" на радіоринку. Все скупники на ринку знають один одного і між ними є певна домовленість. Як мені пояснили, всі вони здають викуплені деталі одній людині, який регулярно приїжджає і скуповує все добро вже оптом.

Схема такого бізнесу досить проста. Скуповують в роздріб за низькою ціною, потім продаєш оптом представнику фірми від афінажної заводу. На різниці заробляєш. Якось так.

У будь-якому випадку, здаючи радіодеталі, потрібно розуміти, що їх вартість залежить не тільки від ціни дорогоцінного металу на Лондонській біржі і курсу долара в конкретний день, але і від скупників. А вони теж хочуть жити. Це їхній бізнес. Тому перш ніж здавати своє добро в першому ж кіоску скупника, раджу пробігтися по радіоринком і Попитати розцінки на те, що у вас є. Я, наприклад, виявив цілу "мережу" скупників, які приймають деталі дуже дешево.

Якщо шкільний курс хімії для вас не пройшов даром, то в голову стукне цілком логічна думка: "А чому б самому не витягти дорогоцінні метали з радіодеталей і продати?". Наскільки знаю, за це можна отримати ата та. Справа в тому, що порушення правил здачі дорогоцінних металів державі карається 192 статтею КК РФ (глава 22).

Перелік радіоелектронних виробів, які приймають на переробку (скуповують) досить великий. Це і реле, і транзистори, і перемикачі, тумблери, конденсатори, змінні резистори, реостати, індикатори, радіолампи, і навіть друковані плати! Все, що містить дорогоцінні метали в достатній кількості. Але в більшості випадків, це, як правило, радіодеталі, вироблені за часів Радянського Союзу.

Під завісу цього оповідання, зазначу.

Я не вітаю радіовандалізм. Після розвалу союзу почалася лихоманка по "знищенню" радянської спадщини. Під цей каток потрапило і електронне устаткування. Багато тоді зробили некволі бабки на роздрібній скупці і оптового продажу деталей, що містять дорогоцінні метали. З тих пір пройшло вже чимало років, але бізнес на скупці радіодеталей ще живе.

Я за грамотну утилізацію. Електроніка - це джерело дорогоцінних металів і рідкісних хімічних елементів. Мені приємно, що навіть на старому барахлі, яке зазвичай викидають на смітник, можна трохи заробити. Отримані гроші можна пустити на покупку більш потрібних деталей.

http://go-radio.ru/kak-ya-sdaval-radiodetali.html

У яких радіодеталях є золото?
Навіщо мікросхеми покривають золотом?
А де в мікросхемах золото, якщо вони в пластиковому корпусі?
Де можна здати радіодеталі?
У яких радіодеталях є золото?
Ви бували в магазинчиках, де торгують ювеліркою?
Кільцями, ланцюжками, сережками?
Навіщо мікросхеми покривають золотом?
А де в мікросхемах золото, якщо вони в пластиковому корпусі?
Чим, як не золотий дротом з'єднувати кремнієвий чіп і зовнішні висновки?