Реклама
Реклама
Реклама

Безкоштовне житло для багатодітних батьків

  1. ПРИБУТКОВИЙ ПОДАТОК НЕ СКАСУЮТЬ ...
  2. ... А з працевлаштуванням - ДОПОМОЖУТЬ
  3. Маткапітал ЗМІНИВ «КАЛЕНДАР» народження
  4. КОЖНІЙ БАГАТОДІТНОЇ СІМ'Ї - КВАРТИРУ
  5. ВПЕВНЕНІСТЬ У ЗАВТРАШНЬОМУ ДНІ

Сьогодні влада ставить завдання - забезпечити економічну стабільність багатодітних батьків, щоб вони самі могли заробляти і утримувати сім'ю, а держава допомогла б вирішити більш масштабні завдання - на пільгових умовах надати житло, земельну ділянку або автомобіль, допомогти з лікуванням і адаптацій дітей і так далі.

ПРИБУТКОВИЙ ПОДАТОК НЕ СКАСУЮТЬ ...

Основний перелік пільг багатодітним сім'ям гарантує Указ Президента РФ «Про заходи щодо соціальної підтримки багатодітних сімей». Згідно з ним, таким сім'ям покладені додаткові посібники та грошові компенсації, знижка на сплату комунальних послуг, безкоштовний проїзд для дітей в шкільному та громадському транспорті, зарахування в дитячий сад без черги, безкоштовне шкільне харчування, виділення земельних ділянок та інші. Крім того, в кожному суб'єкті існують свої законодавчі акти, регулюючі заходи підтримки даної категорії громадян. Сьогодні регіони вправі встановлювати додаткові заходи при наявності коштів у місцевих бюджетах.

У деяких регіонах Північно-Західного федерального округу (наприклад, Ямало-Ненецькому і Ханти-Мансійському АТ) існує така практика: якщо дитина з багатодітної сім'ї відвідує спортивну секцію або творчий гурток, то навіть покупку форми і сценічних костюмів оплачує місцевий бюджет. На міжрегіональні та всеукраїнські змагання і конкурси вихованці теж їздять за рахунок регіону ... Зрозуміло, такі пільги можуть надати багатодітним сім'ям далеко не всі суб'єкти.

Але з тим, що закони про багатодітні родини приймаються на регіональному рівні та суб'єкти самі вирішують, яку допомогу і в якому обсязі надавати багатодітним батькам, категорично не згодна голова Комітету Держдуми з питань сім'ї, жінок і дітей Тамара Плетньова . «Далеко не всі пільги, перераховані в указі президента, мають матеріальний характер, а ростити дітей у великій родині непросто», - зазначає вона.

У зв'язку з цим глава комітету підготувала законопроект, який гарантує всім багатодітним сім'ям пільгу у вигляді скасування податку на майно фізичних осіб. «Після вступу в силу закону про кадастрової вартості на майно, податки істотно виросли. Для багатодітної родини це - досить велика сума », - наводить аргументи парламентарій. Законопроект буде розглянуто на початку осінньої сесії, і, за словами Тамари Плетньової, якщо буде прийнятий, то звільнить від сплати прибуткового податку близько мільйона російських сімей.

Ініціативу Тамари Плетньової підтримують в РПЦ і службі уповноваженого з прав дитини. Про необхідність звільнити багатодітні сім'ї від сплати прибуткового податку патріарх Кирило говорив, виступаючи в Держдумі в нинішньому січні: «Я закликаю переглянути список пільгових категорій громадян на рівні федерального закону, додавши туди багатодітні сім'ї з невисоким достатком». А в липні позитивний висновок на поправки депутата прислала дитячий омбудсмен Анна Кузнецова. «В силу особливостей укладу багатодітній сім'ї ... дана категорія громадян найчастіше проживає у великому за площею житловому приміщенні і має земельну ділянку. Оплата податку в даному випадку буде становити значну частину з бюджету сім'ї, що призведе не тільки до погіршення їх матеріального становища, а й зниження рівня народжуваності других і наступних дітей в сім'ях », - йдеться в цьому відкликання.

Однопартієць Тамари Плетньової перший заступник голови Комітету Держдуми з бюджету і податків Валентин Шурчанов вважає, що від сплати ПДФО необхідно звільнити всіх росіян з низькими доходами. На його думку, введення прогресивної шкали оподаткування забезпечить бюджет додатковими 3-4 трильйонами рублів щорічно. Законопроект, внесений до Держдуми депутатами КПРФ в червні, пропонує встановити ставку ПДФО 5 відсотків для осіб, що мають доходи менше 100 тисяч рублів на рік, а для осіб з доходами понад 3 мільйонів рублів на рік ввести підвищені ставки ПДФО від 15 до 25 відсотків. Якщо цей законопроект буде прийнятий, то члени багатодітних сімей, які мають низькі доходи, будуть платити знижену ставку прибуткового податку. Однак ідея про те, що від ПДФО потрібно звільнити всіх багатодітних, широкої підтримки поки не отримала.

... А з працевлаштуванням - ДОПОМОЖУТЬ

«Неприпустимо міряти єдиним шаблоном всіх громадян, тим більше що серед багатодітних є сім'ї з високими доходами, - наводить контраргументи член Комітету Держдуми з бюджету і податків Дмитро Юрков. - Крім того, податок на майно фізичних осіб є бюджетоообразующім на місцях. У підсумку ми отримаємо доходи, що випадають місцевих бюджетів, які сьогодні і так закредитовані. Потрібно знаходити шляхи, щоб підвищувати дохідну базу бюджету, а не витрачати її на комерційні кредити і відсотки ». В результаті бюджетний комітет дав негативний відгук на законопроект Тамари Плетньової.

Не всі підтримують ідею про скасування прибуткового податку і в Раді Федерації. Перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики Людмила Кононова вважає, що надавати допомогу багатодітним сім'ям потрібно адресно, враховуючи критерії потребу. «Якщо звільнити всіх багатодітних від сплати податку на майно фізичних осіб, суб'єкти втратять дохідну частину, отже, будуть змушені зменшити витрати на інші програми, - пояснює сенатор. - Сьогодні в Росії 16 регіонів-банкрутів, і цей захід поставить їх у ще більш важке становище. Наше завдання - не давати якісь подачки, а створити основу, щоб сім'я могла сама себе забезпечувати ».

Виходячи з цього, вважає вона, пріоритетними повинні бути програми з працевлаштування багатодітних батьків, перенавчання матерів, які перебувають у декретній відпустці, позачергового влаштування дітей з багатодітних сімей в дитячі садки і ясла. Нагадаємо, непрацюючим мамам, які мають трьох і більше дітей, виплачують допомогу по догляду за дитиною на умовах співфінансування - з регіонального і федерального бюджетів. Розмір виплати визначають регіональні влади. Досить актуальною і затребуваною сьогодні заходом підтримки багатодітних сімей, на думку сенатора Кононової, є субсидії на придбання автотранспорту багатодітним сім'ям.

Маткапітал ЗМІНИВ «КАЛЕНДАР» народження

Однак найгострішою проблемою для багатьох багатодітних сімей як і раніше є відсутність власного житла або нестача квадратних метрів. За даними Росстату, дев'ять з десяти багатодітних сімей, які отримали материнський капітал, використовували ці кошти на поліпшення житлових умов. Нагадаємо, програма з отримання материнського капіталу реалізується в Росії з 1 січня 2007 року і передбачає виплати після народження або усиновлення другого і наступних дітей. Ці кошти можна використовувати на поліпшення житлових умов, отримання освіти дітьми і формування накопичувальної частини трудової пенсії матері. З 2016 року набув чинності закон, який дозволяє використовувати кошти материнського капіталу на соціальну адаптацію та інтеграцію дітей-інвалідів.

За даними Пенсійного фонду, за весь час дії програми нею скористалися близько 6,5 мільйона чоловік, а близько 3,4 мільйона - вже освоїли кошти. Всього ж за десять років, за підрахунками експертів, число народжень друге дітей зросла на 18 відсотків, третє і наступних - на 25 відсотків.

Ще одним, не менш важливим підсумком програми стала зміна «календаря» народжень - молодим сім'ям стало необхідно менше часу на рішення народити другу дитину. За результатами досліджень, проведених Росстатом, 6 відсотків опитаних різних вікових категорій громадян визнали, що на рішення народити другу дитину вплинула виплата надалі материнського капіталу.

«І ключову роль при вирішенні молодої сім'ї про народження другої дитини грало якраз отримання материнського капіталу і пропаганда цієї програми», - зазначає професор кафедри праці та соціальної політики РАНХиГС, доктор економічних наук Олександр Щербаков.

КОЖНІЙ БАГАТОДІТНОЇ СІМ'Ї - КВАРТИРУ

Заступник голови Комітету Держдуми з питань сім'ї, жінок і дітей Олена Вторигіна запропонувала стимулювати народжуваність, надаючи конкретну допомогу сім'ям, надаючи давати безкоштовну квартиру за кожної третьої дитини. «В країні є гроші, і їх необхідно направити на дітей», - вважає вона. А при розробці законопроекту, на думку автора, важливо визначитися - за чий рахунок виділяти квадратні метри багатодітним батькам. Депутат категорично проти того, щоб збільшувати фінансове навантаження на регіони. Подібні субсидії на квартиру, на думку автора, можуть бути включені у федеральну цільову програму з підтримки багатодітних сімей. Зі схожою ініціативою виступили і парламентарії від ЛДПР. Депутати Володимир Сисоєв, Олександр Шерін і Василина Кулієва пропонують видавати субсидії на придбання житла сім'ям з п'ятьма і більше дітьми. За даними проведеної в 2010 році перепису населення, в Росії проживають 66 тисяч сімей з п'ятьма і більше неповнолітніми дітьми. Так що, за приблизними розрахунками, на реалізацію законопроекту з федерального бюджету необхідно буде виділити близько 200 мільярдів рублів.

За задумом розробників законопроекту, надавати субсидію будуть не тільки сім'ям, які виховують своїх дітей, а й усиновлених. Правда, за умови, що батьки постійно проживають на території одного регіону не менше десяти років. Розмір приміщення, яке набуває сім'я, повинен бути мінімум 75 квадратів, з розрахунку 15 метрів на людину. «У складі осіб, у спільну часткову власність яких купується житло, враховуються діти до 18 років, діти, усиновлені батьками», - сказано в пояснювальній записці до документа. Правда, після придбання квартири протягом наступних двох років сім'я повинна буде відзвітувати про цільове використання виділених коштів. Якщо держава виявить порушення, то субсидію доведеться повернути.

Ідею про виділення безкоштовного житла багатодітним батькам підтримує і голова Ради Федерації Валентина Матвієнко . На прес-конференції за підсумками весняної сесії вона нагадала, що під час її перебування губернатором Санкт-Петербурга в місті «не було жодної багатодітній сім'ї без власної квартири». І взагалі, на її думку, програм підтримки сімей з дітьми в Росії має бути більше - одними закликами народжувати дітей демографічну проблему не вирішити. «У нас величезна територія, і не вистачає населення. Чимало, правда, вже зроблено: є материнський капітал, виділяються ділянки землі багатодітним, в деяких регіонах існує практика забезпечення сімей з дітьми особистим автотранспортом. І нам треба чітко позначати, що для держави сім'я і дитинство є головним пріоритетом. Ми будемо максимально використовувати наші можливості, щоб це було дійсно так », - підкреслила Валентина Матвієнко.

ВПЕВНЕНІСТЬ У ЗАВТРАШНЬОМУ ДНІ

«Важливо, щоб всі реалізовані державою заходи носили довготривалий характер, - звертає увагу Олександр Щербаков. - Росіяни повинні бути впевнені, що ставлення до сім'ї і дітям не зміниться в гірший бік ». Як відомо, програму материнського капіталу Уряд РФ продовжило до 2020 року. Однак деякі законодавці, наприклад Віталій Мілонов, пропонують зробити її безстроковою. На думку парламентарія, материнський капітал (сьогодні виплата дорівнює 453 026 рублів) є лише малою частиною зобов'язань держави перед сім'єю. «Дві дитини в російській сім'ї - це вже менше необхідного, нам потрібно народження і п'яте, і шосте», - зазначає він.

Однак експерти в області демографії стверджують - заходи держпідтримки багатодітних сімей повинні носити диференційований характер. «Якщо в якомусь регіоні ситуація з народжуваністю позитивна, допомога повинна носити менш виражений характер», - вважає Олександр Щербаков. І навпаки - там, де народжуваність низька, необхідні більш послідовні і посилені заходи. Головне ж, нагадує експерт, сприяння соціальній впорядкованості і впевненості багатодітних сімей в завтрашньому дні.