- Чи є ініціатива разової і «політичної»?
- Красива картинка або рішення проблем
- Гарна ситуація для України
- Звернення до всіх
[Responsivevoice_button voice = "Russian Female" buttontext = "Прослухати"]
Олександр Краковецький , Глава студії мобільного розробки DevRain і один з організаторів Kyiv Smart City Forum, написав колонку про підсумки конференції та планах команди організаторів на майбутнє, мета яких - перетворити українську столицю в справжній «розумне місто».
2-3 жовтня в Києві пройшов «Київ Smart City Форум» , На якому зустрілися і обговорили спільні дії представники влади, бізнесу, корпорацій, IT-фахівців і громадських організацій. Форум став фінальним акордом робочої групи Київ Smart City, метою якої була розробка концепції розвитку Києва як «розумного міста». Мені б хотілося відповісти на найбільш поширені питання, а також підвести деякі підсумки нашої роботи.
Чи є ініціатива разової і «політичної»?
В першу чергу, потрібно розуміти, що все робиться з двох причин: пропіаритися або заробити грошей . Але піар буває різний. І якщо комусь легше побачити тільки піар, а не всю картину цілком, то я не бачу причин витрачати свій час і когось переконувати. Хто ж вважає, що те, що сталося - не тільки піар, можете читати далі.
Отже, перший позитивний момент - це те, що в робочій групі у нас сформувалася відмінна команда. Склад постійно змінювався, доповнювався і в підсумку ми отримали хороший баланс організаторів, піарників, IT-фахівців і бізнесменів.
Ця команда зробила наступне:
- Розробила концепцію Київ Smart City, яка була анонсована на форумі.
- Стала ініціатором підписання меморандуму про партнерство між КМДА та представниками ІТ, бізнесу, громадських організацій. Тепер, якщо хтось із поточної або наступної влади почне перешкоджати прогресу, то цим меморандумом буде апелювати кожен з декількох тисяч чоловік, які відвідали форум, хакатон, робочі групи та інші активності.
- Провела наймасштабніший хакатон в історії України, де взяло участь понад 350 осіб за бюджет, який викликає напади непідробного подиву у всіх, хто хоча б приблизно розуміє скільки коштує організувати якийсь захід, тим більше хакатон на кілька сот чоловік.
- Провела близько десятка публічних зустрічей зі студентами, бізнесменами, активістами.
- Придбала в групу Київ Smart City в Facebook більше 5 тис. Учасників. Отримала близько 500 заявок від громадян, охочих допомогти ініціативи.
- Ну і, нарешті, провела дводенний форум.
Хочу зауважити, і це важливо, що місто витратило рівно 0 грн на організацію і проведення всіх цих активностей. Тому потрібно подякувати фонд «Відродження» і наших партнерів.
Чи буде група працювати далі?
- Так, безсумнівно.
В якому форматі?
- Ми ще не знаємо.
Чи може хто-то з боку взяти участь?
Красива картинка або рішення проблем
Багато хто думає, що все, що відбувається - красива картинка, але реальних проблем ніхто не розуміє і не збирається їх вирішувати. Хочу трохи прояснити це ситуацію.
Наприклад, є проблема - біля будинку є лісосмуга, яка постійно засмічена. Втрачу той факт, що сміття розкидають не співробітник КМДА, які не казнокради (біля них як раз таки все чисто) і не інопланетяни. Мета - чиста лісосмуга.
Проблему можна вирішувати кількома способами:
- Можна зателефонувати в міську службу, яка пообіцяє, що все зробить, але потім. Або в кращому випадку приїде, прибере, але місцеві жителі через тиждень знову розкидають сміття і потрібно буде дзвонити ще раз.
- Можна зробити громадську організацію, яка буде збирати людей на суботники. І в такому випадку міські служби будуть кидати трубку, знаючи, що їх роботу зроблять інші.
- А можна змусити міські служби викласти інформацію, хто відповідальний за цю лісосмугу, яка організація повинна прибирати її, як часто вони повинні це робити і скільки це буде коштувати. Жителі мікрорайону, в свою чергу, зможуть подзвонити не в абстрактну чорну діру під назвою «гаряча лінія КМДА», а цілком конкретному чиновникові, підряднику або товаришеві Іванову, який повинен все це прибирати в чітко відведений час. Якщо товариша Іванова не буде в цей час на робочому місці, то ви цілком законно можете взяти неприбрану пляшку і особисто доставити її в компанію підрядника або відповідальну міську службу. Роблячи це регулярно, ви будете радувати того самого Іванова. Більш ніж упевнений, що якийсь час все буде чисто. Є особистий приклад, коли у ЖЕКу була затребувана кошторис на всі роботи, які вони повинні робити і після того, як виявилося, що половину з того вони не роблять, мешканці перестали платити за незазначені послуги. Для того, щоб це стало реальністю, необхідно відкрити реєстри , Запустити сайт з відстеження проблем, змусити людей працювати, а часто - і змінити законодавство.
Перші два пункти вигідні з точки зору короткострокової перспективи, але третій спосіб однозначно краще в далекій перспективі. Поки ГО влаштовують суботники, наше завдання - створити систему, яка буде працювати в третьому варіанті.
І тут виникають інші проблеми:
- Необхідно додати ті чи інші сервіси і змінити процеси в КМДА, 1551 і відповідних службах.
- Необхідно написати технічне завдання, придумати архітектуру, яка буде працювати роками, знайти відповідального і впровадити це все.
За багатьма (не всім) питань ми вже знаємо, хто розробляє ту чи іншу систему, хто за це відповідальний, хто і яким чином може допомогти. Також ми розуміємо, які системи вже є в наявності і проаналізували, чого не вистачає для їх нормальної роботи.
Гарна ситуація для України
Ви, напевно, будете сильно здивовані, дізнавшись, що мобільний зв'язок, якість інтернету, і взагалі система комунікацій у нас набагато краще (і в десятки разів дешевше), ніж, наприклад, в США або Європі. Більш того, мобільний зв'язок в якийсь Кенії також працює краще, ніж в США. Причина в тому, що система комунікації в розвинених країнах будувалася в 80-х роках, і вона морально вже застаріла. В Україні все будувалося в 2000-х, тому наші системи більш надійні, більш сучасні.
Що це дає Україні? Коли немає нічого, то побудувати щось набагато легше, ніж модернізувати старе. Саме тому нам потрібен закордонний досвід тільки для того, щоб зробити краще. І коли в умовній Барселоні замінити якусь систему на більш сучасну коштуватиме кілька десятків мільйонів євро, то в Україні те ж саме або навіть краще можна зробити «з нуля» за кілька десятків тисяч доларів. І в цьому поточний перевага України.
Другий важливий момент полягає в тому, що нарешті у нас почалася конкуренція між містами. Пам'ятайте, як «Київстар», UMC і life 🙂 влаштували гонку на виживання? В результаті ми отримали якісну і практично безкоштовний зв'язок. Ось так і тут - конкуренція між містами буде посилювати амбіції різних людей в бажанні «зробити крутіше, ніж у них». І це прекрасна новина для жителів цих міст.
Третій момент полягає в тому, що не можна просто «скопіювати» рішення іншого міста. Не можна просто прийти в магазин, взяти каталог «розумних міст», де навпроти кожного буде стояти цінник. І сказати, ну мовляв немає достатньо грошей на класний смарт-сіті, візьму-ка я смарт-сіті простіше. Ні, рішення смарт-сіті повинні будуватися на культурних, географічних, історичних і економічних показниках міста. І навіть два сусідні міста можуть (і повинні) мати власну архітектуру і підхід.
Звернення до всіх
Якщо ви - IТ-фахівець, який хоче робити рішення для міста, то алгоритм повинен бути такий:
- Не робіть просто програмний продукт, вирішуйте проблему. Переконайтеся, що проблема існує. Переконайтеся, що ви вирішуєте справжню проблему, а не її наслідки .
- Подивіться, що вже є на ринку. В 99.99% випадках все вже вирішено до нас. Ваше завдання - знайти готові рішення, проаналізувати і запропонувати адаптацію для конкретного міста.
- Зверніться до нас, щоб ми могли сказати, на якій стадії знаходиться та чи інша проблема і чи є вже якесь рішення, яке можна доопрацювати.
- Приймайте участь в публічних дискусіях, форумах, Хакатони. Напевно ви зустрінете людей, які теж хочуть вирішити цю проблему.
Якщо ви представник бізнесу:
- Якщо у вас є експертиза в рішення тих чи інших проблем, запропонуйте її місту або посадіть своїх співробітників пропрацювати концепт, рішення або прототип.
- Якщо у вас немає бажання / часу ці займатися, візьміть під опіку громадську організацію, виділіть робочий простір для активістів, надайте інформаційну або фінансову допомогу вподобаним проектам, заснував власний гранти. Громадська організація, яка складається з десятків волонтерів по всій Україні принесе вам більше піару, ніж розміщення рекламних статей або проведення рекламного заходу, що буде пропорційно по бюджетам.
- Запрошуйте на свої майданчики спікерів не тільки по вашій спеціалізації. Як мотивуючих спікерів, для обміну досвідом і для того, щоб про «Перемога» також могли дізнатися люди.
Серед представників міської влади на Kyiv Smart City Forum був і начальник автоматизованих систем та управління дорожнім рухом Києва Богдан Оганов, який в ексклюзивному інтерв'ю для блогу Imena.ua розповів про смарт-рішеннях в управлінні столичним транспортом .
джерело: блог App Club | Фото: співтовариство Kyiv Smart City в Facebook
Чи є ініціатива разової і «політичної»?Чи є ініціатива разової і «політичної»?
Чи буде група працювати далі?
В якому форматі?
Чи може хто-то з боку взяти участь?
Що це дає Україні?
Пам'ятайте, як «Київстар», UMC і life 🙂 влаштували гонку на виживання?