Реклама
Реклама
Реклама

5 порад від бізнесу, як поліпшити роботу податкової системи України

26 березня відбулася зустріч представників бізнесу в Україні та економічних експертів з керівництвом парламентського комітету з питань податкової політики. На ній шукали ефективні способи боротьби з корупцією в сфері оподаткування та обговорювали шляхи поліпшення роботи податкової системи в Україні.

"Обозреватель" зібрав п'ять основних тез цієї зустрічі.

1. Перестати складати плани для податкових служб по штрафам, які вони повинні отримати з підприємців в результаті перевірок. Ця пропозиція висловила експерт Doing Business в Україні Олена Волошина. Вона вважає, що такі заходи допоможуть представникам бізнесу і податківцям перестати сприймати один одного як ворогів. Її ідею підтримав також і глава новостворюваної Податкової служби Ігор Білоус.

2. Тіньову економіку треба не знищувати, а легалізувати. Ця пропозиція висловила представник Американської торгової палати.

У свою чергу Ігор Білоус запропонував налагодити діалог з бізнесом, і не тільки з чесними платниками податків, а й з тими, хто ухилявся від сплати податків, шляхом використання незаконних схем. Білоус намір розкрити ці схеми, і заявити їх учасникам, що вони повинні почати сумлінно платити податки, інакше їм загрожує серйозне покарання. Таким способом глава Податкової служби спробує легалізувати частину коштів, які зараз знаходяться "в тіні".

"Одна справа всіх посадити, але зовсім інше - з ними поговорити, і домогтися їхнього повернення в правове поле", - сказав Білоус.

Він також заявив про те, що Податкова служба працюватиме над тим, щоб більшість податкових спорів вирішувалося не в суді, а через мирні угоди.

3. Скорочення податків, які нараховуються на заробітну плату українців. Цю ідею висловила Олена Волошина, пізніше її підтримав і пан Білоус.

За словами Волошиної, українські підприємці ведуть частина зарплати в тінь через занадто високих податків, які існують в Україні, - вони в два рази вище, ніж в країнах не тільки ЄС, а й СНД. Білоус зазначив, що в перспективі буде скасований єдиний соціальний внесок, який береться з зарплати, - це стане першим кроком до скорочення податкового преса на роботодавців.

4. Люстрація в органах Податкової служби. З цією пропозицією виступив журналіст Юрій Бутусов. Він вважає, що необхідно звернутися до представників бізнесу, щоб вони склали список нечесних податківців, і звільнити цих людей, позбавивши їх права працювати на подібних посадах. Білоус підтримав цю ініціативу, зазначивши, що це комплексна проблема, і не можна рубати з плеча. За його словами, зарплата співробітника Податкової служби 1700 грн, тому він "є потенційним корупціонером з першого дня роботи". До того ж, звільнити відразу всіх не можна, оскільки йому потрібні люди з досвідом, в тому числі і співробітники, які знають незаконні схеми, щоб допомогти з їх розкриттям та усуненням.

При цьому Білоус зазначив, що корупція серед співробітників Податкової служби виявлялася не тільки в їх участі в схемах обходу податкового законодавства, але також і у відкритті замовних справ проти деяких платників податків. За його словами, на даний момент відкрито 4200 справ, половина з яких повністю сфальсифікована, зараз ці справи аналізує спеціальна робоча група.

5. Максимальна прозорість роботи органів Податкової служби. Цю пропозицію підтримали практично всі учасники зустрічі. Зокрема, мова йшла про прозорість схем повернення ПДВ, а також про створення спеціального сайту або форуму, на якому кожен представник бізнесу зможе повідомити про корупційні дії будь-якого податківця. Доступ до цієї інформації, а також до рішень по подібним скаргами повинен бути відкритим для всіх.

Крім того, представники бізнесу виступили з критикою пропозицій уряду про введення податку на депозити. За словами банкірів, це призведе до подорожчання кредитів, а також до порушення законодавства про банківську таємницю. Підприємці також засудили різке збільшення податків, вони зазначили, що не проти підняття податків, з огляду на складну ситуацію в країні, але вони не повинні рости відразу в кілька разів.

Голова Комітету з питань податкової політики Віталій Хомутинник обіцяв, що подібні зустрічі з представниками бізнесу стануть регулярними, але чи візьмуть політики на озброєння поради підприємців, покаже час.

Ти ще не читаєш наш Telegram ? А дарма! підписуйся