Реклама
Реклама
Реклама

Розлучення в Німеччині

«Партнер» №1 (196) 2014 р.

Ще раз про розлучення

Адвокат Вадим Крімханд (Дортмунд)

Статистика показує, що число розлучень неухильно зростає як серед корінного населення ФРН, так і серед прибулих з країн колишнього Радянського Союзу Статистика показує, що число розлучень неухильно зростає як серед корінного населення ФРН, так і серед прибулих з країн колишнього Радянського Союзу.

У Німеччині шлюб може бути розірваний тільки через сімейний суд (Familiengericht). Процес розлучення ділиться на два етапи: основний процес (Hauptverfahren), в результаті якого приймається рішення про розірвання шлюбу, і шлюборозлучний процедуру (Scheidungsverbund), в ході якої визначаються права на дітей, визначення розміру та порядку виплати аліментів (як на дитину, так і на непрацюючого чоловіка), а також розділ майна і пенсійних накопичень.

Хто має можливість розлучитися в Німеччині. Згідно із законом розлучитися в Німеччині можна, як правило, в таких випадках:

- якщо хоча б один з подружжя є громадянином Німеччини або був їм на момент укладення шлюбу;

- якщо хоча б один з подружжя має ПМЖ і постійно живе в Німеччині;

- коли рішення суду Німеччини дійсно в країнах, громадянами яких є подають на розлучення подружжя.

З чого починається процедура розлучення. Для оформлення окремого проживання подружжя (Getrenntleben) слід зробити заяву у відповідному «амте», де констатується факт роздільного проживання і цей факт заноситься в міській комп'ютер. Окремо жити можна як в різних квартирах, так і в одній квартирі або будинку, якщо подружжя живе в різних кімнатах і ведуть роздільне господарство, тобто окремо сплять, готують їжу, їдять, мають кожен свої чашки-ложки, свій платтяна шафа і т. д. Все це перевіряється суддею.

Що чекає при розлученні чоловіка-іноземця, що має обмежений вид на проживання? Іноземцю після укладення шлюбу з громадянином ФРН надається дозвіл на проживання в Німеччині (Aufenthaltserlaubnis) на термін від одного року до трьох років з правом подальшого продовження. Оскільки дозвіл на проживання в ФРН іноземцю видається тільки з метою возз'єднання з чоловіком, то при оформленні роздільного проживання протягом цього періоду такий дозвіл, як правило, зводиться нанівець. Однак закон встановлює випадки, в яких чоловік, який має обмежений вид на проживання і потерпілий, наприклад, від домашнього насильства, не втрачає права на проживання в Німеччині при звичайному порядку припинення шлюбних відносин. Після трирічного терміну після укладення шлюбу, відповідно до Закону про іноземців (Ausländergesetz), іноземні громадяни можуть, як правило, після розлучення продовжувати жити в Німеччині.

Що є підставою вважати шлюб розпався. Умовою неможливості відновлення шлюбних відносин служить тривалий роздільне проживання подружжя. Роздільне проживання не менше одного року і обопільне бажання розлучення є підставою вважати шлюб розпався. Короткі спроби примирення і спроби почати все спочатку, чи не увінчалися успіхом, не переривають річного або трирічного терміну роздільного проживання. Неможливість подальшого примирення - обов'язкова умова розлучення. У кожному разі суддя повинен особисто в цьому переконатися, вивчивши всі деталі і найдрібніші подробиці (іноді не найпривабливіші) особисте та сімейне життя розлучаються. У будь-якому випадку завдання судді - спробувати зберегти сім'ю, примирити подружжя, особливо за наявності неповнолітніх дітей.

Чи можна скоротити термін роздільного проживання. У разі, якщо подружжя живе окремо менш одного року, але одна зі сторін так чи інакше зачіпає інтереси іншої сторони або дітей, страждає алкоголізмом або наркоманією, застосовує насильство або при інших обтяжуючих обставинах, можливий більш швидке розлучення.

Якщо один із подружжя не бажає розлучення. Через три і більше років роздільного проживання суд (за рідкісним винятком, коли, наприклад, розлучення може стати загрозою для життя одного з членів цієї сім'ї) розводить подружжя за заявою одного з них і без згоди на це іншої. У разі, коли подружжя проживає окремо менше трьох років, і один із подружжя не бажає розлучення, суд оцінює всі обставини і представлені сторонами докази про можливість або неможливість збереження шлюбу і приймає рішення в кожному конкретному випадку в залежності від ситуації, що в цій сім'ї ситуації.

З ким після розлучення залишаються діти. Незважаючи на те що, відповідно до закону, батьки мають рівні права по відношенню до дитини, статистика свідчить, що діти після розлучення, як правило, залишаються з матір'ю і за рідкісним винятком - з батьком. Власна думка дитини враховується при досягненні ним десятирічного віку. Але в будь-якому випадку кожній дитині повинно бути гарантовано повноцінне виховання, в якому беруть участь обидва батьки.

Як здійснюється спільне право на опіку. Спільне право на опіку означає і спільну відповідальність за дитину, спільне представлення його інтересів. Спілкування з дитиною не може бути дозовано або обмежено, як в часі, так і в просторі. Мати, яка живе з дитиною, не може, наприклад, заборонити колишньому чоловікові забирати дитину на час до себе або до своєї рідні. Дідусі, бабусі, брати, сестри та інші родичі мають законне право на спілкування з дитиною.

Що робити в разі перешкоджання надання контакту з дитиною. У разі перешкоджання одним з батьків надання батькові (матері) або іншим близьким родичам дитини контакту з ним, потрібно звертатися в органи опіки. Якщо це не приносить бажаного результату, родичі дитини можуть звернутися з відповідною заявою до суду. У разі невиконання рішення суду до винного з батьків застосовуються заходи, передбачені цивільним законодательством.Деті - найбільш вразлива і страждає при розлученні сторона - не повинні и стати предметом торгу або знаряддям помсти.

Коли право опіки повністю переноситься на одного з батьків. Перенесення батьківського піклування повністю на одного з батьків проводиться знову-таки тоді і тільки тоді, коли це служить інтересам дитини. Отримав право опіки батьків може визначати місце проживання дитини, вибирати дитячі установи, умови його виїзду і перебування за кордоном і т.п. Думка іншого боку в даному випадку не повинно враховуватися.

З якого моменту подружжя вважаються розведеними. Подружжя вважається розведеними з моменту входження судового рішення в законну силу, після закінчення термінів для оскарження судового рішення про розлучення.

Вартість розлучення в ФРН. Вартість розлучення в ФРН складається з держмита (Gerichtskosten) і вартості послуг адвоката (Rechtsanwaltsgebühren). Зазвичай кожен з подружжя оплачує свого адвоката і половину держмита. Якщо подав на розлучення не має власних доходів, то він має право вимагати через свого адвоката фінансування шлюборозлучного процесу своїм заможним чоловіком. Вартість шлюборозлучного процесу безпосередньо залежить від розміру спільного надбання подружжя: рахунки, цінні папери, нерухомість, машини і т.д.

Юридична страховка, як правило, оплачує тільки першу консультацію адвоката. Особам з малими доходами надається державна фінансова допомога для оплати адвоката і державного мита. Щоб скористатися цією можливістю, необхідно подати відповідну заяву до суду (Antrag auf Prozesskostenhilfe).

Яка роль адвоката при розлученні в Німеччині. Розлучення в Німеччині без участі адвоката неможливий. Навіть якщо у подружжя немає взаємних претензій, немає неповнолітніх дітей, обидва згодні на розлучення, законодавство ФРН вимагає, щоб інтереси хоча б однієї зі сторін представляв адвокат. До адвоката має сенс обращатьсясразу ж, як тільки припинилися подружні стосунки для підтвердження дати початку роздільного проживання. Лист адвоката про початок роздільного проживання також необхідно, особливо тим, хто отримує будь-які посібники від держави. Oно дає можливість отримати у відповідному відомстві роздільне нарахування посібників, дозвіл на знімання окремих квартир і т.д. Особам з малими доходами фахівець з питань сімейного права допоможе отримати державну фінансову допомогу для оплати адвоката і державного мита.

Тільки адвокат має право направити відповідну заяву на розлучення в суд у сімейних справах, представити ваші інтереси в суді, якщо ви самі не можете там бути присутнім. Звернутися за допомогою до адвоката необхідно, якщо мова йде про виплату аліментів (як на дитину, так і на непрацюючого чоловіка), а також про розподіл майна і пенсійних накопичень, право опіки над дітьми тощо

Адвокат підкаже також, як у вашому конкретному випадку істотно з низить вартість шлюборозлучного процесу в особливо конфліктних випадках, не заподіявши моральної шкоди собі, дітям, і багато іншого.


>>> Задати питання по темі експерту Інші статті по темі >>>


Що чекає при розлученні чоловіка-іноземця, що має обмежений вид на проживання?