Мої студентські роки пройшли в тривожних 90-х, коли ще Алатауського район був «не торт і не Турт". Той Алатауського район був моїм постійним місцем дислокації, бо там була общага, ВНЗ, робота і основні улюблені мною і моїми друзями розважальні заклади.
З конкретно нинішнім Алатауського районом, незважаючи на те, що в ті часи ця територія була глухомань глухоманной, у мене пов'язані все ж аж ніяк не похмурі, а найприємніші спогади.
До кінця навчання і 90-х у мене була Любов. Ні, інтрижки і скороминущі зв'язку були і до цього, але серйозні відносини нагрянули несподівано і безповоротно. Так сталося, що моя пасія жила в районі перетину вулиць Петрова і Риськулова і мені доводилося витрачати на поїздку до неї практично по півдня через все місто. У підсумку в кінці кінців, коли постало питання або вона, або общага і веселе життя, мені довелося зібрати під здивовані погляди друзів речі і переїхати в квартиру, попередньо орендовану прям у заводу LG (тоді тільки відкривається) в мілейшем мікрорайоні Курилисші.
Це було славне час безтурботної (щодо безтурботного) життя, наповненою нестримним оптимізмом, юнацьким максималізмом і тягою до пригод. І тому я прожив там з моєю Любов'ю 3 місяці і зрозумів, що мені потрібно повернутися в общагу ...
Зараз, коли дивлюся на карту або проїжджаю повз тих місць, часом стає трохи сумно ...
Що було
Трохи передісторії.
Щоб спокійно розповісти про нинішній Алатауського районі Алмати, і щоб не виникло справедливих запитань, треба трохи заглибитися в минуле і розібратися з існувала раніше однойменної адміністративно-територіальною одиницею міста.
До початку 80-х років 20 століття столиця Казахстану невпізнанно змінилася, ставши в регіоні одним з найбільших центрів промисловості, науки і культури, з чисельністю жителів понад 1 мільйон осіб. З огляду на це, 17 жовтня 1980 року Президія Верховної Ради Казахської РСР своїм указом утворив два нових району: Алатауського (за рахунок розукрупнення Калінінського і Ауезовского) і Московський (за рахунок розукрупнення Ленінського, Жовтневого та Фрунзенського). Через 13 років, у важкий період економічної стагнації після здобуття Незалежності, державою було взято курс на оптимізацію в усіх сферах управління. У 1993 році в результаті зворотного маневру щодо укрупнення Алатауського район був ліквідований і приєднаний до Ауезовскому району.
Але незважаючи на всі колотнечі і втрату столичного статусу, Алмати залишався найбільшим мегаполісом країни і притягував до себе все більшу кількість жителів з усього Казахстану. Населення міста невблаганно росло і росте були потрібні нові території, які приєднувалися, в силу об'єктивних причин у вигляді гір з трьох інших сторін, в північній частині за рахунок суміжних земель прилеглих районів Алматинської області. Територіально їх поглинав Ауезовскій район, межував з приєднуються землями, і знову ставав найбільшим по території в Алмати. Селища і аули на приєднаних землях по суті були сільськими населеними пунктами з відповідною інфраструктурою та соціальними умовами, або, відверто кажучи, в основній масі, повною їх відсутністю.
У 2008 році на засіданні Державної комісії з контролю за забудовою приміської зони тодішній аким Алмати Ахметжан Єсимов висунув пропозицію про створення нового адміністративного району. На його думку, це дозволило б вирішити ряд проблем з оперативного управління, що в свою чергу допомогло б знизити рівень безробіття, узаконити земельні ділянки і приватні житлові будинки, а також в цілому вирішити проблеми населення, яке проживає на території приєднаних селищ.
Ідею підтримав прем'єр-міністр Карім Масімов (в перше призначення) і 2 липня 2008 року на XI-ої сесії масліхатів міста Алмати після доповіді градоначальника депутати одноголосно прийняли рішення про утворення нової адміністративно-територіальної одиниці.
Юридично це було оформлено спільною постановою акімату міста Алмати від 4 липня 2008 року N 3/490 та рішенням XI-й сесії масліхатів міста Алмати IV-го скликання від 2 липня 2008 року N 109.
Незважаючи на те, що район був названий аналогічно раніше існуючого, ні фактично, ні юридично він до нього відношення не має. Як розповіли на що послідувала потім прес-конференції представники міської влади, назва давали на спільному засіданні акімату і масліхатів. За їх словами, думка жителів теж враховувалося - вони могли надсилати свої пропозиції на сайт. Новостворена адміністративна одиниця з'явилася в результаті розукрупнення Ауезовского району, шляхом відділення від нього частини на північ від проспекту Риськулова, тобто географічно Алатауського район до 1993 року і Алатауського район після 2008 року знаходяться в різних місцях. Таким чином, як ми з'ясували, що Алатауського район до і після - це дві великі різниці, що не мають один до одного ніякого відношення.
До складу нового району увійшли мікрорайони і приєднані селища: «Червоний трудовик», «Зоря Сходу», «ожет», «Дархан», «Коккайнар», «Байбесік», «Курилисши», 6-ий градокомплекс, «Улжан», « шанирак »,« Айгер »,« Туркестан », АДК,« Акбулак »і« АЛГАБАС ». Також з метою кращого розмежування території і комунікацій до нового району відійшла частина земель Ауезовского і Жетисуского районів. Якимом району був призначений Багдат Манзора, який працює на цій посаді й досі.
На той момент голові району дісталася слаборозвинена територія площею 7564 га і населенням близько 127 тисяч чоловік. Не вистачало найважливішого - шкіл, дитячих садків, медичних установ, гнітюче нерозвинена була транспортна інфраструктура. Згодом стало ясно, що від попередніх регіональних органів влади дістався невирішене і заплутаний клубок проблем зі стихійним самобудом, самозахопленням ділянок, з безладом в документуванні, виділених ділянкою під ІЖС, то чи внаслідок халатності і безладності чиновників, чи то через хаос 90-х . Чесно кажучи, від цих «земельних питань» тоді відверто несло корупційним душком. Все це пізніше вилилося в соціальний вибух Шанирак і Бакая.
Що є
Минуло вже більше 8 років, як же складається ситуація зараз?
За цей час район в своєму розвитку досяг певних успіхів. Результат не забарився. Для цього достатньо просто проїхати по району і самому особисто переконатися в цьому. Звичайно, не все гладко, адже всіх проблем і за 20 років не вирішити.
В інтерв'ю інтернет-журналу Vlast.kz аким району Багдат Манзора поділився підсумками цих восьми років. Як зрозуміло з його слів, в першу чергу була вирішена проблема освіти: «За вісім років на 60 тисяч зросло населення. В першу чергу тут була нестача шкіл. Наприклад, школа розрахована на 1200 місць, а вчилися в ній 3-3,5 тисяч дітей. <...> Ми протягом восьми років побудували дев'ять шкіл - найкращі в місті Алмати. <...> наш Алатауського район вже четвертий рік в республіці по ЕНТ займає перше місце, по Алтин Белгi ми три роки перше місце займаємо. А перші роки жоден Алтин Белгi не могли отримати. <...> За освітою ми вирішили майже всі проблеми »
Далі тільки цифри.
На поточний момент по території Алатауського район займає друге місце після Медеуського: 10 400 га, 25 мікрорайонів. Населення становить понад 220 тис осіб
У 2015 році було зареєстровано близько 3000 юридичних осіб, IP - понад 16 тисяч, що працюють в сфері підприємництва майже 30 тисяч.
На підприємствах району вироблено промислової продукції на 56 млрд 816 млн. Тенге, індекс фізичного обсягу по всій промисловості склав сто відсотків.
Щорічно за різними програмами створюються нові робочі місця. У 2016 році створено близько 1800 місць.
З кожним роком зростає рівень податкових відрахувань. У 2008 році податкових надходжень не було, а в 2016 за планом очікується близько 23 млрд тенге.
З дошкільної освіти:
В даний час є 15 державних дитячих садів і близько 47 приватних.
У 2016 році в рамках ДПП побудований дитячий сад на 100 місць, відкрито ще 18 приватних садків на 850 місць, за рахунок державних коштів завершено будівництво 2-х дитячих садків на 140 і 120 місць в мкр. «Аккент» і «АЛГАБАС-6».
До кінця року буде відкрито ще близько 10 приватних і державних дошкільних установ.
Потреби району з цього питання на кінець року будуть закриті на 95%.
З охорони здоров'я:
Здійснюється реконструкція старої поліклініки №14, єдиною в 2008 році.
Побудовано 5 найсучасніших поліклінік.
Будується поліклініка в Олімпійському містечку.
Знизилася материнська смертність, рівень захворюваності на туберкульоз, дитячими хворобами.
До 2018 року має вирішиться питання з будівництвом районної лікарні.
Соціальна сфера і ЖКГ:
Приватними інвесторами побудовано 14 спортивних та ігрових майданчиків на 335 млн. Тенге, до кінця року буде побудовано ще 5 майданчиків на 30 млн. Тенге.
З електропостачання району ведеться будівництво мереж в мкр. «Карасу» і для об'єктів Універсіада-2017 загальною протяжністю 16,4 км, завершена реконструкція мереж протяжністю 11,6 км в мкр. «Шанирак-5». Ведеться будівництво мереж водопроводу та каналізації в мкр. «Карасу», йде будівництво 2-х розв'язок, 5-й надземних пішохідних переходів.
Проблема №1 - питна вода, каналізація.
У 2014 році виділено близько 100 млн тенге, які виділені на підготовку ПКД по питну воду та каналізації по 14 мікрорайонах. Без проведення води і каналізації неможлива прокладка доріг і інших мереж.
Для реалізації цього проекту необхідні 26 млрд тенге. Заявка подана. Кошти виділятимуться поетапно, згідно з графіком.
У мікрорайоні «Ак Булак» в 2015 році повністю завершено проведення каналізації, йде асфальтування території.
Протягом восьми років побудовано близько 400 багатоповерхових будинків, в основному за держпрограмою.
У мкр. «Саяли» згідно з державною програмою житлового будівництва завершено зведення 68 будинків, з планованих 98.
На сьогоднішній день ведуться роботи по благоустрою внутрішньодворових територій. Загальна виділена сума 15 млрд. 779 млн. 892 тис. Тенге.
За програмою «Знесення старого житла» ведеться будівництво 9-поверхового будинку на перетині пр. Райимбек - вул. Кудеріна.
В районі налічується 676 вулиць протяжністю 377 км. З них 12 - магістрального значення протяжністю 48 км, 11 - районного значення протяжністю 31 км і 367 вулиць місцевого значення протяжністю 300 км.
В районі курсують 645 автобусів, які обслуговують 43 маршруту. З 25 шкіл газифіковані дві, в 10 - центральне опалення, 9 шкіл, які залишилися 14, за планом повинні бути газифіковані в цьому році. З 10 дитячих садків газифіковані 3, в 3 - центральне опалення, 2 - будуть газифіковані найближчим часом. Також з 4 поліклінік газифікована 1, газифікація 2 очікується в цьому році.
У 2015 році здано кіноконцертний зал «Алатау». Головний концертний хол будівлі розрахований на 790 місць, є також два кінозали по 125 місць.
Що буде
В даний час йде прискорене будівництво індустріальної зони площею 500 гектарів. На сьогоднішній день надійшли заявки більше 160 проектів заводів, фабрик як вітчизняних, так іноземних інвесторів.
На поточний моментстартовалі 6 проектів: трубний завод, кабельний, теплиці і т.д .. Перші плоди з цих теплиць очікуються до Нового року - це ізраїльський проект, розрахований на 20 000 робочих місць.
У 2017 році в Алмати будуть проходити студентські зимові ігри - Універсіада.
Очікується прибуття рекордної кількості учасників з 60 країн, які будуть розміщені в споруджуваної Атлетичною селі на 5000 місць. Що важливо після проведення Універсіади всі об'єкти знайдуть собі практичне застосування.
Для проведення змагань побудований сучасний Льодовий комплекс на 12 тисяч глядачів.
Наприклад, комплекс Атлетичною села буде задіяний під Центр Олімпійської підготовки, також в ньому розмістяться районний ЦОН, центр урочистостей, музей національних інструментів, тобто буде використовуватися для потреб міста.
У 2016 році розпочато будівництво ще одного знакового будівлі для Алмати - центральної мечеті міста, розрахованої на 7000 чоловік. Перший камінь був закладений Президент країни Нурсултаном Абішевичем Назарбаєвим.
Загальна площа запланованого до зведення будівлі становить 16 тис кв. м. Згідно з архітектурним проектом мечеть має кілька мінаретів заввишки 75 метрів.
По центральній осі комплексу буде розташований основний корпус з 9 куполами.
У нього також увійдуть ісламська бібліотека, адміністративний блок, жіночий корпус з молитовним залом, обрядовий зал для проведення ритуалів, чоловічий блок з приміщеннями для навчально-просвітницьких груп і класами медресе, а також майстерні і магазини.
В цілому, таке прискорений розвиток Алатауського району зумовлена багатьма об'єктивними і не дуже причинами. В силу природних умов і наявності можливості для поглинання земель, місто приростає в північному напрямку, і тому знаходиться в цій стороні району приділяється пильна увага влади міста. Наявність вільних територій дозволило здійснювати будівництво таких великих проектів як об'єкти Універсіади, Центральної мечеті, житлових градокомплексов за держпрограмою. Не менш важливим фактом було наявність високої соціальної напруженості в Шанирак і Бакая, зняття якої було одним з принципових і першочергових завдань влади району, яку вони вирішили, можна сказати, успішно і практично безповоротно.