Реклама
Реклама
Реклама

Як отримати технічний паспорт на квартиру в 2018: правові нюанси і подробиці процедури

  1. Правові нюанси: значимість, питання регулярного переоформлення
  2. Коли потрібно переоформити документ, і хто має право ініціювати оформлення
  3. Зміст техпаспорта: які відомості включає документ
  4. В яких ситуаціях без техпаспорта не обійтися
  5. Хто займається підготовкою та видачею техпаспортів
  6. Подробиці процедури: пакет документів, виклик техніка
  7. висновок

Одним з документів на квартиру є технічний паспорт, цей документ є менш важливим, ніж правовстановлюючі документи, проте є багато ситуацій, в яких без техпаспорта не обійтися.

Отримання техпаспорта часом здається заплутаною і технічно складною процедурою, однак насправді ця операція практично не вимагає участі власника - все необхідне робиться силами співробітників відповідної інстанції. В рамках даної статті поговоримо про те, що таке техпаспорт на квартиру і розповімо про те, як отримати технічний паспорт на квартиру в 2019 році.

Цей документ необхідний в багатьох ситуаціях: при реєстрації (Перереєстрації) права власності, при переплануванні і її оформленні, для пред'явлення потенційним покупцям житла і так далі. Як правило, власники квартир починають піклуватися про його отриманні в момент, коли документ потрібен «вже вчора». Унаслідок такого підходу часто зриваються вигідні угоди, і щоб не робити зайвих рухів, не витрачати гроші і нерви, варто зробити все завчасно.


Правові нюанси: значимість, питання регулярного переоформлення

Технічний паспорт, сам по собі, як документ не володіє такою юридичною значимістю, як раніше, коли документи на квартиру прийнято було зберігати в особливо надійних місцях. Його функція, скоріше, прикладна - документ фіксує основні характеристики та базові параметри житла, визначені в результаті технічної інвентаризації, ці параметри відображені в описах (у текстовому вигляді та графічній формі).

Нині термін дії техпаспорта законодавчо ніяк не регламентується. Багато років існуюче вимога переоформляти цей документ раз в п'ять років є обов'язковим для виконання, однак, будь-які санкції за ігнорування процедури не передбачені.

Але якщо не будуть вчасно зафіксовані відомості про перепланування (в новому техпаспорті), власнику може загрожувати штраф в розмірі 1,5 тис. Рублів.

Муніципалітетам дано право при необхідності самостійно регулювати питання про планове переоформленні, однак державні структури на місцях цим правом користуються рідко - досить зручно, коли зафіксовані залишаються такими юридично аж до того моменту, коли необхідно внести зміни. Якщо змін не відбувається, від планового переоформлення немає ніякої користі, тільки плутанина може виникнути.

Коли потрібно переоформити документ, і хто має право ініціювати оформлення

На практиці техпаспорт переоформляється в двох випадках:

  • якщо потрібно узаконити перепланування ;
  • коли фізична особа або організація, які, в зв'язку з якимись причинами, вимагають надати техпаспорт, висувають чіткі вимоги до терміну створення та видачі документа (наприклад, при оформленні квартири в заставу).

При передачі на договірній основі квартир, які раніше експлуатувалися, технічний паспорт переходить «як є» до нового власника від колишнього власника нерухомого майна. Якщо житлоплощу купується на первинному ринку, ініціює оформлення технічного паспорта сам девелопер, або ця функція покладається на власника, який приймає на себе як відповідальність за наявність документа, так необхідні витрати, пов'язані з його отриманням.

Техдокументації на приватизовану житлову нерухомість можуть замовити і отримати виключно законні власники нерухомості або їх представники по нотаріально затвердженої довіреності.

Якщо мова йде про неприватизованій житло, за документом можуть звернутися наймачі, зазначені в ордері, отриманому перед вселенням в житлове приміщення, або в офіційному договорі соцнайму. Технічний документ з БТІ може бути запитаний і в судовому порядку, але такі випадки мають місце досить рідко.

Зміст техпаспорта: які відомості включає документ

Сам техпаспорт виглядає як тонка книжка формату А4, де на кількох сторінках розташовується вся необхідна інформація (згідно з чинним законодавством).

  • Перша сторінка - це титульний лист, на якому вказується назва органу техінвентаризації, який підготував документ, повна адреса об'єкта, його інвентаризаційний номер і дату складання документа. Якщо ця дата дуже «стара», то будь-яка організація, яка просить надати техпаспорт може вимагати від вас оновити, крім того, покупець нерухомості може самостійно ініціювати цю процедуру.

  • Друга сторінка містить правову інформацію, тут містяться відомості про приналежність нерухомості - дані про кожного з власників, відомості про частки. Тут же можна знайти опис додаткових елементів (не передбачених початковим проектом), які є в домоволодінні.

  • Третя сторінка включає графічну инофрмацию. Це план житла, де прописані всі величини, площі окремих приміщень.

  • Завершальна сторінка є описовою. На ній міститься визначення призначення різних додаткових кімнат і споруд, точна вказівка ​​площі житла. Тут же можна знайти відомості про фізичний знос і інвентаризаційної вартості житла.

Якщо якась інформація потребує уточнення або зміну, це привід для внесення обов'язкових коректив в технічний паспорт. Краще замовляти оновлення документа заздалегідь, щоб в момент, коли знадобиться його пред'явити, не метушитися і не переплачувати за терміновість.

В яких ситуаціях без техпаспорта не обійтися

Як уже зазначалося, без технічного паспорта неможливо обійтися при необхідності проведення або узаконення перепланіровочних і реконструкційних робіт. Відповідно, документ служить основою для необхідних погоджень (отримання дозволу на перепланування, узаконення змін «за фактом»).

Техпаспорт є основним документом, коли потрібно обчислити точну інвентаризаційну вартість житла, а також замовити кадастровий паспорт, перевірити кадастрову вартість. Актуальна документація з БТІ може знадобитися для проведення і перевірки податкових розрахунків, зокрема, для визначення майнового внеску до скарбниці.

В процесі оформлення спадщини нотаріус неодмінно запросить техпаспорт для звірки даних перед занесенням цих даних в спадкову документацію.

Технічний паспорт знаходиться в переліку документів, які вимагають надати більшість фінансових організацій, що дають кредити під заставу нерухомості. Як правило, представники банків звертають увагу на дату (на першій сторінці) і, якщо вона їх не влаштовує, можуть зажадати переоформлення для укладення кредитного договору. Як правило, подібне відбувається, коли кредит вже схвалений.

При реалізації нерухомого майна теоретично можна обійтися без техпаспорта, (а деякі угоди так і полягають), проте дуже часто перед внесенням повної оплати покупці воліють особисто звірити реальний стан житла з описом і кресленнями. Придбати квартиру з неузаконеним переплануванням , Значить - знайти собі додаткові проблеми і приректи себе на витрати в майбутньому.

Технічний паспорт буде потрібно при виділенні частки і страхування нерухомого майна. Це один з обов'язкових документів при розгляді судових справ, пов'язаних із самовільно модернізованої або спірної нерухомістю.

Хто займається підготовкою та видачею техпаспортів

Організація, яка традиційно готує і видає цей документ - Бюро технічної інвентаризації (БТІ), однак подати документи і заяву можна через найближчий до будинку багатофункціональний центр. Варто знати, що МФЦ є тільки посередником, який приймає документи, направляє їх в БТІ, потім отримує підготовлений паспорт і видає його замовнику. Ніякі особливі або проблемні питання співробітники МФЦ не вирішують - для цього треба звернутися безпосередньо в Бюро.

Багато хто користується офіційним сайтом державних послуг, де заявка подається в електронному вигляді, і прикріплюються відскановані копії необхідних документів, крім того, необхідний скан квитанції про оплату держ. збору. Там же можна оформити виклик фахівця. Далі залишиться тільки дочекатися оповіщення про готовність технічного паспорта та отримати його в обраному відділенні БТІ. Щоб оформити технічний паспорт дистанційно на державному порталі, необхідно мати підтверджену реєстрацію.

Існує безліч комерційних організацій, готових взяти на себе всі клопоти з оформлення та отримання документа. Звичайно, їх послуги часто виявляються недешевими, але, якщо дуже потрібно заощадити час, такий шлях може виявитися цілком прийнятним.

Фахівці рекомендують звертати увагу на те, щоб технічний паспорт на житло відбивав все реалії і мав більш-менш «свіжу» дату оформлення. У цьому випадку, коли він знадобиться, не доведеться втрачати дорогоцінні дні.

Подробиці процедури: пакет документів, виклик техніка

Процес отримання (переоформлення) техпаспорта починається з подачі заявки, в якій треба обов'язково вказати мету. До заявки додаються правовстановлюючі документи і довідка про державну реєстрацію нерухомості. Зрозуміло, потрібно також підтвердження особи власника.

Залежно від цільового призначення, а також від конкретних обставин, визначається склад загального пакету документів. Наприклад, якщо житло передано за договором оренди від місцевої адміністрації, щоб підтвердити наявність права використання нерухомості, необхідно подати номер рахунку в житлово-комунальних структурах або товаристві співвласників житла.

Якщо технічний паспорт оформляється під час реалізації права спадкування, потрібно документальне підтвердження смерті власника, паспорта (і копії) всіх претендентів на житло, і довідка з нотаріальної контори, що підтверджує оформлення спадкової справи.

Особлива форма технічного паспорта використовується при проведенні приватизації. У документі містяться докладні технічні параметри, як квартири, так і всього житлового будинку. В цьому випадку техпаспорт видадуть при наявності документа, що підтверджує можливість переходу житла у власність. Крім того, знадобиться довідка №7, в якій міститься повна характеристика житла.

Коли мова йде про перепланування або реконструкції, комплект документів змінюється в залежності від того, на якому етапі запитується техпаспорт:

Для оновлення технічного паспорта необхідно оформити виклик фахівця - співробітник БТІ відвідає об'єкт і виконає необхідні виміри. На їх основі будуть внесені зміни в документ, зміст якого включає:

  • відомості про власників;
  • інвентаризаційна (і кадастрова) вартість;
  • Основні параметри;
  • характеристики приміщень.

Виклик техніка необхідний і в тих випадках, коли паспорт оформляється вперше. Якщо вибирається звичайний порядок, на підготовку технічного паспорта відводиться до 45 днів. При необхідності, за додаткову плату, можна прискорити процедуру. Втім, якщо мова йде про звичайну копії технічного паспорта, видача якої не вимагає виїзду фахівця на об'єкт, її підготують набагато швидше.

висновок

Технічний паспорт продовжує залишатися одним з найважливіших документів, і може знадобитися в будь-який момент при юридичних операціях з нерухомим майном. Проте, власники досить часто не приділяють цим документом належної уваги, і кидаються його актуалізувати в останній момент. З огляду на час виготовлення техпаспорта, відсутність актуальної версії документа може привести до скасування вигідної угоди - не кожен покупець квартири погодиться чекати півтора місяця, якщо житло пропонується за середньоринковою ціною.

В процесі оформлення (переоформлення) техпаспорта власник не бере активної участі, тому користуватися платними послугами організацій, які «допомагають» отримати документ, доцільно лише в разі поспіху. Причому, організації на ділі не гарантують істотне прискорення процесу, тому ми рекомендуємо подати документи і отримати техпаспорт самостійно.

У свою чергу, своєчасне прийняття рішення щодо необхідності оформити документ, збереже гроші, час і нерви.