
Індивідуальне електричне опалення як альтернатива централізованому. Чи можливий перехід в Краматорську?
Сім'я мого знайомого живе у двоповерховому будинку площею 140 кв. метрів. У найхолодніші місяці минулого року рахунок за електроенергію виходив в межах 2000 гривень. У будинку електричний котел, електроплита, посудомийна машина, водогрійний бак. Будинок добре утеплений, але в ньому живе сім'я з п'яти чоловік, - електроприлади, можна сказати, не вимикаються, температура підтримується на рівні 23 градусів.
Ціна, - не єдиний плюс в цій справі, - продовжує свою розповідь Олександр, - електричні мережі набагато легше утримувати, а якщо взяти до уваги зношеність теплотрас та внутрішньобудинкових комунікацій, то нескладно припустити швидкий кінець централізованого опалення.
Не треба бути фахівцем, щоб побачити головний плюс електрообігріву - його індивідуальність. Кожна сім'я, по суті, буде сама виробляти тепло для свого житла, і виробляти рівно стільки, скільки сама вважатиме за потрібне.
На даний момент в Україні ціна за 1 кВт. для будинків, які використовують електроенергію для опалення і не мають альтернативи становить 90 копійок при споживанні до 3000 кВт. (Понад - 1.68 грн.). Діє такий тариф тільки в опалювальний сезон.
Питання переходу на електричне опалення в стінах обладміністрації вже піднімалося. 20 жовтня в ДонОГА пройшов круглий стіл за участю мерів міст і фахівців ДТЕК. Обласна влада тоді заявили, що підготовка до опалювального сезону з кожним роком створює все більше проблем. Було прийнято рішення підготувати стратегію розвитку електроопалення для тих міст, де перехід на електрообігрів буде найбільш ефективний. Учасники заходу готують звернення до глави Кабінету міністрів України Володимиру Гройсману про необхідність доповнення в 2018 році державної програми «Теплі кредити» з можливістю покупки електроопалювального обладнання населенням на пільгових умовах.
В Україні вже існує практика переходу на подібний вид опалення. У Донецькій області це поки тільки Новогродівка, в Дніпропетровській - Покров, Нікополь та Марганець.
Про вигоду такої альтернативи ми дізналися у міст, які вже повністю перейшли або почали процес переходу на індивідуальне опалення.
Досвід Новогродовки (Донецька обл.)
Жителі Новогродівки подали заявку до міської ради, який обговорював питання переходу разом з РЕЗ.
На початку грудня ПАТ ДТЕК «Донецькобленерго» провів посилення електромереж для 10 ОСББ в Новогродівці , Які захотіли перейти на індивідуальне електроопалення. Зараз в Новогродівці триває посилення зовнішніх і внутрішніх електромереж.
За словами голови Новогродівського ОСББ Оксани Солоненко, у мешканців не було іншого вибору. Раніше місто обслуговувала котельня, але в 2017 році вона закрилася. Її будинок (п'ятиповерхівка на 60 квартир) переобладнав зовнішні мережі одним з перших. Внутрішні мережі в будинку Оксани оновлювали близько 6 років тому.
Від жителів було потрібно збільшити потужність мереж в квартирах до 3,5 кВт. Після цього встановили нові трансформатори. Тепер залишилося зробити паспорт техінвентаризації будинку, в якому повинно бути відображено, що електромережі посилені, і в будинку дозволяється установка електроопалення.
У квартирі самої Оксани електроопалення варто вже 10 років: котел і 3 панелі на 1,5, 2 і 3 кВт. У грудні 2017 року витрата в її двокімнатній квартирі склав 543 кВт, за що вона заплатила 416 грн. Коли настають морози, то включені всі панелі, восени і навесні досить 1,5 кВт.
В рамках програми «Теплий дім» у її будинку утеплили фасад, заклали шви і тріщини, в під'їздах поставили пластикові трехстекольних вікна. У квартирі Оксани Солоненко, до того ж, варто утеплена двері. Все це допомагає зберегти тепло і економити на обігріві кімнат.
Досвід Нікополя (Дніпропетровська обл.)
У Нікополі жителі стали переходити на індивідуальне опалення ще 6-7 років назад.Теплосеть в місті була одна, а оскільки теплотраси застаріли, далекі куточки міста не були стабільно забезпечені теплом.
У підсумку, коли в 2016 році було прийнято рішення перевести все місто на індивідуальне опалення, виявилося, що близько 76% населення вже відмовилися від центрального опалення. Решта 24% вибрали електроопалення, хоча до 2011 року люди в основному вибирали газове.
У Нікополі електроопалення вигідно тим, що місто входить в 30-кілометрову зону спостереження Запорізької АЕС. Тому місто платить за пільговим тарифом: вдень 63 коп.за 1 кВт, вночі (з 23.00 до 7.00) - 32 коп.
Нікопольський дитячий сад №17
Електроопалювальне обладнання в нікопольському дитячому садку №17
Разом з житловими будинками на електроопалення перевели і бюджетні установи. Роботи в ОСББ фінансувалися за рахунок місцевого бюджету та за гроші самих мешканців. Пільгові та малозабезпечені категорії отримували гроші на підключення індивідуального опалення через Управління соцзахисту. Частина грошей вклав ДТЕК «Дніпрообленерго» на заміну електромереж по всьому місту.
Основний обсяг робіт по перепідключення міста припав на 2016 рік. В першу зиму після відмови від централізованого опалення траплялися відключення електроенергії, але не тривалі. Тому в 2017 році в місті все ще проходили роботи із заміни та посилення мереж. Великих аварій не було.
«Були аварії, не без цього, але я вважаю, що першу зиму місто пережило нормально, аварії намагалися усувати протягом доби, люди поставилися з розумінням», - прокоментував Дмитро Кацінскій, директор підприємства «Тепло Плюс», яке займається установкою і продажем систем опалення та кондиціонування в Нікополі.
Нікопольський дитсадок №42
Устаткування для електроопалення в дитячому садку №42
Опалювальний котел в дитячому садку № 42
На нове теплопостачання з міського бюджету з квітня 2016 року по грудень 2017 року Нікополь виділив 29 млн. Грн. Для пільгових категорій на однокімнатну квартиру виділяли 4445 грн., На двокімнатну - 5600 грн., На трикімнатну - близько 7 тис. Грн. і на чотирикімнатну - 8500 грн. Середня вартість одного конвектора - приблизно 1 тис. Грн.
Якщо говорити про економію для міста, то, як повідомив Нікопольський міськрада у відповіді на запит нашої редакції, «в 2015-2016 роках витрати« Нікопольтеплоенерго »на теплопостачання склали 55,6 млн. Грн.
А в опалювальні сезони 2016-2017 і 2017-2018, за умови, що кількість споживачів, вартість енергоносіїв і тарифів залишилося б колишнім, витрати склали б 111,2 млн. Грн ».
Головний спеціаліст Нікопольського виконкому з питань енергозбереження Алла Яніцький розповіла на прикладі свого приватного будинку, як змінилися витрати її сім'ї при переході на електричне опалення. «Ми перейшли з опалення газом на електричне. У 2016 році в грудні тільки за газ довелося заплатити 2980 грн., А в грудні 2017 року, вже з електроопаленням, за електроенергію я заплатила 1600 грн. »
Електрообладнання для опалювання нікопольської школи №17
Електроопалювальне обладнання в нікопольської школі №17
У Нікополі є постійно діюча міжвідомча комісія, яка розглядає питання переходу на автономне опалення. Для відключення всього будинку погодитися повинні всі 100% мешканців, тоді будинок подає заяву до виконкому.
Потім мешканці надають певний набір документів, і після чергового засідання комісії людям дають виписку з протоколу з дозволом на розробку технічної документації. Встановлювали в основному конвектори українського виробництва. Термін їх експлуатації - близько 10 років. Монтаж обладнання в квартирі займає півдня.
Разом
Підводимо разом з Олександром Савченком підсумки нашої розмови. Оплата за електроопалення при діючому паритеті цін знизиться приблизно в два рази. Але головний сенс можливих змін міститься скоріше не в слові «електричне», а в слові «індивідуальне».
Як це не пафосно звучить, це крок в сторону персональної свободи і відповідальності. Питання утеплення стін, вікон і під'їздів перейдуть у практичну площину. В результаті потреби в генерації електроенергії різко знизяться. А це і стане найголовнішим підсумком можливого переходу. Для нашої екології і наших сімейних бюджетів.
Для переходу самим мешканцям і місту потрібні зусилля і гроші. Проекти, матеріали, роботи, конвектори, двозонний лічильники, але в майбутньому це принесе економію грошей і ресурсів.
Є тут і політичне питання. Він у відповіді на питання чи готові ми на цей перехід, чи готові усвідомити, що теплоцентралі і робота на доходи їх господарів - це не вирок до довічного ув'язнення.
Олександр Савченко відповідає на ці питання з оптимізмом, і не тільки відповідає, але приступив до їх практичної реалізації. Зараз він намагається запустити перший, пілотний проект. Його однодумець в цьому питанні директор ОСББ по Парковій 95 Кіра Кондаурова. Вона наводить як приклад четирнадцатіетажку по Парковій 91, точніше сім'ї, що живе в цьому будинку і використовує автономне електроопалення. Газа в цьому будинку немає взагалі, так ось ця сім'я з чотирьох осіб за трикімнатну квартиру, оснащену всім необхідним електрообладнанням, включаючи електроплиту, в найхолодніші місяці платить не більше 1400 гривень.
Поки Кіру Петрівну бентежить тільки одне, чи зможе Донецькобленерго збільшити потужності зовнішніх мереж. А то я б вже почала людей «бити», - каже вона, - все таки індивідуальне опалення краще: захотів - включив, захотів вимкнув.
Андрій Євченко
Фотографії електроопалення в освітніх установах надані Нікопольським міським радою
Чи можливий перехід в Краматорську?