Реклама
Реклама
Реклама

«Я вже витратила гроші на ремонт отриманої квартири, а тепер мені пропонують інше житло, причому ... Без вікон і дверей»

  1. Несподівано з'явився спадкоємець нерухомості, який подав до суду позов на нову господиню
  2. «Новосели вклали у відновлення житлового фонду Українська півтора мільйона гривень»

Мешканка Донецька відгукнулася на заклик влади заселяти порожні будинки в Українську - вмираючому шахтарському містечку. Але виявилося, що «узаконити» новоселів не так-то просто

«Громадяни, у кого черга ще не підійшла, погуляйте по місту, подбайте собі квартири», - це звернення мера шахтарського містечка Українська Віталія НеШин до переселенців стало заголовком матеріалу в «ФАКТАХ», опублікованого три роки тому. Тоді люди, які не мали свого житла, а дехто - навіть прописки (!), Кинулися в Донбас з усієї України. У міськвиконкомі шикувалися черги бажаючих жити в Українську.

Це містечко першим відгукнувся на заклик губернатора Донецької області до громадян вселятися в кинуті квартири. Він звертався до тих черговикам, які могли привести житло в порядок власними силами і на свої кошти. Переселенці оживили вмираючий Українськ (свого часу під час пожежі на шахті «Україна» загинули 37 гірників, після чого підприємство практично зупинило роботу майже на два роки, і люди почали виїжджати з міста). Ідею «повторного заселення» підхопили і в інших депресивних містах Донецької області. Але виявилося, що не так-то просто «узаконити» новосела в квартирі, в яку в будь-який момент може повернутися колишній господар.

Несподівано з'явився спадкоємець нерухомості, який подав до суду позов на нову господиню

- Ви були в Українську навесні? А влітку? Як тут добре! - каже переїхала з Донецька 37-річна Оксана Сушко.

Щоб прикипіти душею до двокімнатної малогабаритної квартирці в маленькому провінційному містечку, потрібно бути великим романтиком і ентузіастом. У двоповерховому будинку на шість квартир, де поселилася Оксана, холодну воду подають по годинах, гарячої води та централізованого опалення немає. Є лише «вогнище для приготування їжі», який працює на вугіллі. Вугільна піч, яка повинна обігрівати квартиру Оксани і її сусідів, з цим завданням не справляється. Взимку жінка рятувалася електричним обігрівачем. І стійко переносила «тимчасові труднощі», мріючи про те, як утеплити стіни, накопичить грошей на котел індивідуального опалення. Раділа вже тому, що їй з сусідами вдалося замінити протікала каналізаційну трубу.

Історія колишньої донеччанки, що переселилася в Українськ, типова для всіх новоселів кампанії 2006 року.

- Пам'ятаю, як 5 серпня 2006 року, збираючись на роботу, побачила в ранкових теленовинах сюжет про те, що в Донецькій області, зокрема в Українську, почалося заселення покинутих квартир, - згадує Оксана. - Як тільки я дослухала передачу, відразу ж відпросилася з роботи і поїхала в Українськ!

Дончанка швидко зібрала документи, необхідні для втілення її мрії. П'ятнадцять років Оксана, яка проживала з мамою, стояла в черзі на квартиру в Донецьку. Негайно знявшись з квартобліку в обласному центрі, Оксана прописалася в гуртожитку Українська, стала в містечку в чергу на квартиру і вже 11 листопада 2006 отримала ордер на вищеописаний «райський» куточок.

Ця квартира була ще кращою з тих, які Оксані вдалося знайти. Згідно з документами «двушка» відійшла в розпорядження місцевої громади за рішенням суду: господиня приватизованого житла рік тому померла, заповіту і спадкоємців нібито не знайшлося. Так значилося в документах. Щаслива Оксана влаштувалася на роботу, приватизувала «двушку» і почала робити ремонт. Але в січні 2008 року раптом з'явився ... спадкоємець нерухомості, який незабаром подав позов до суду.

- Виконком не перевірив, чи є спадкоємці, які не були дотримані терміни відчуження нерухомості, хоча заповіт колишньої власниці існувало, - стверджує Віктор Лукашков, адвокат спадкоємця квартири, в яку вселили Оксану Сушко. - Мій клієнт - син померлої власниці. Може бути, він і погодиться почекати, поки Оксану переселять в нове житло. Можливо, він навіть компенсує їй деякі витрати на ремонт, хоча за законом не зобов'язаний цього робити.

- Я не поїду, тепер Українськ - моя батьківщина, - сказала мерові міста Оксана, якій в общем-то нікуди повертатися. У Донецьку у неї тепер ні роботи, ні квартири, ні «номерки» в черзі на житло.

Мер Українська Віталій НеШин запевнив власкора «ФАКТІВ» в тому, що постарається допомогти Оксані Сушко Мер Українська Віталій НеШин запевнив власкора «ФАКТІВ» в тому, що постарається допомогти Оксані Сушко. За словами Віталія Вікторовича, обіцянки, які він давав новоселам три роки тому, залишаються в силі. Тобто жек міськвиконкому бере на себе всі зовнішні роботи: міняє крівлю, комунікаційні стояки, підводить труби до квартири, а внутрішні оздоблювальні роботи і сантехніка - це вже проблеми мешканців.

Однак житло, в яке Оксані Сушко пропонують переселитися, має лише одна перевага: їм ніхто не володіє. Те, що там пічне опалення, жінку не бентежить, але в будинку протікає каналізаційна труба, в квартирі ... немає ні вікон, ні дверей.

- Згідно із законом мене повинні переселити в житлове приміщення, яке відповідає хоча б елементарним санітарним нормам, - говорить Оксана. - У мене немає грошей, щоб все починати спочатку.

«Новосели вклали у відновлення житлового фонду Українська півтора мільйона гривень»

На жаль, Оксана не перша, чиє новосілля обернулося судовим позовом від раптово повернувся власника квартири. Жителям шахтарського міста Добропілля 28-річній Світлані Вишневій і її восьмирічної доньки загрожує точно таке ж друге новосілля. Рік тому Вишнева отримала ордер на кинуту квартиру. Колишнього мешканця квартири, яка перебувала у комунальній власності, суд визнав зниклим без вести. Світлана затіяла ремонт, як раптом «зниклий» господар з'явився. Виявилося, що він жив і працював в іншому місті.

- Мені доведеться виселитися, а 24 тисячі гривень кредиту, який взяла на ремонт, потрібно буде виплатити, - обурюється Світлана Вишнева. При думці про те, що їй знову доведеться приводити в порядок таку ж «вбиту» квартиру, жінка заливається сльозами.

- Я б селіл повернулися господарів в житло, де такі ж умови, які вони створили, кинувши свої квартири, - в серцях заявив власкору «ФАКТІВ» Євген Рябченко, директор ПП «Добропольское експлуатаційне підприємство». Він не приховує, що зрадів новоселам Вишневим: відразу після вселення нова господиня уклала договір з усіма комунальними службами і стала сумлінно оплачувати комунальні послуги. За словами фахівців, «повернути» тривало відсутньому мешканцеві списані комунальні борги, скасувавши попереднє рішення суду, можна. Але здійснити такий перерахунок на практиці дуже складно. Тому комунальники вважають за краще подавати позови на реальних мешканців. Що толку роками відсилати платіжки відсутнім?

- Заселення міста буде продовжено, - впевнений Віталій НеШин. - За минулі три роки новосели вклали у відновлення житлового фонду 1,5 мільйона гривень власних коштів. У місті з'явилися три нових підприємства, готуються до відкриття ще три.

Віталій НеШин, що бореться за відродження Українська, сподівається, що роз'яснення міністра з питань житлово-комунального господарства України Олексія Кучеренка (від 29. 02. 08 р) допоможуть йому врятувати житлофонд. Міністр житлово-комунального господарства України пише, що «питання про використання приватизованих квартир, в яких довгий час ніхто не проживає, врегульовано статтею 335 Цивільного кодексу України, яка встановлює придбання права власності на нічийну річ». Далі міністр пояснює органам місцевого самоврядування порядок звернення приватизованих квартир в комунальну власність територіальної громади з подальшою передачею черговикам. «Додаткового законодавчого врегулювання це питання не вимагає», - вважає міністр.

- Ми так і робимо: беремо порожнє житло на облік і подаємо в газету оголошення про пошук господаря, - розповідає Віталій НеШин. - Якщо він не з'явився протягом року, звертаємося до суду і переводимо приватизовані квартири в комунальну власність. А колишнього власника виписуємо. Потім віддаємо житло черговикам. Випадок з Оксаною - нонсенс.

Однак сумна практика показує, що від подібного «нонсенсу» люди законодавчо не застраховані.

- Нового Житлового кодексу в Україні як і раніше немає, а в старому (прийнятому в 1989 році) поняття «кинутого житла» не існує, - резюмує Зоя Коломієць, перший заступник міського голови райцентру Селідово (Українськ знаходиться в адміністративному підпорядкуванні Селидове. - Авт. ). - Чи не вказані терміни, після закінчення яких мешканець втрачає право на проживання (або право на власність). Немає механізму примусу господаря, який кинув квартиру, до виконання своїх обов'язків з підтримання її в житловому стані. По справедливості повинно бути так: повернувся в квартиру через кілька років, розрахуйся за послуги, які не оплачував весь цей період.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

А влітку?
Що толку роками відсилати платіжки відсутнім?