- На що збирають гроші школи в Краснодарському краї
- Чому школи не можуть збирати гроші на потреби класу?
- Що робити батькам?
правозахисна організація «Зона права» 5 вересня відкрила федеральну гарячу лінію, зателефонувавши на яку батьки могли поскаржитися на шкільні побори. За п'ять робочих днів у «Зону права» надійшло 50 скарг з 20 регіонів Росії.
Повідомлення надходили з Московської, Омської, Ростовської, Самарської, Волгоградської, Архангельської, Воронезької, Челябінської, Новосибірській і Володимирської областей, Краснодарського і Забайкальського країв, Марій Ел, Комі, Бурятії, Татарстану, Башкортостану, Чувашії, Адигеї і Калмикії. ЮГА.ру попросили представника «Зони права» Булата Мухамеджанова розповісти, які скарги надійшли з Краснодарського краю.
На що збирають гроші школи в Краснодарському краї

Булат Мухамеджанов
представник правозахисної організації «Зона права»
- З Краснодарського краю надійшло три повідомлення. Одне з них стосується школи № 28, розташованої в селищі Мостовському. Батько учня четвертого класу поскаржився, що щомісяця школа збирає по 70 рублів з учня на охорону установи. Батьки здають гроші не готівкою, а перераховують на розрахунковий рахунок школи.
Друге повідомлення стосується школи № 98, яка знаходиться по вул. Дзержинського в Краснодарі. Батьки щомісяця здають в фонд школи від 1 тис. До 2,5 тис. Рублів з класу на господарські потреби. В даному випадку незрозуміло, чому сума змінюється, але я не виключаю, що це може бути пов'язано з наповнюваністю класів. Крім того, батьків примусили здати тисячу рублів за те, що школу прикрасили до 1 вересня. Причому це сталося постфактум, вже після торжества. І ще тисячу рублів зажадали здати на прикрасу школи до Нового року.
Інша скарга прийшла з краснодарської школи № 71. За навчальний рік з батьків кожного учня вимагають по 400 рублів, тобто з класу 6 тис. Рублів. Як мені пояснив батько, в школі навчається майже 3 тис. Осіб - сума виходить пристойна. Один з батьків пропонував купити для класу принтер в рахунок суми, яку вимагають здати. Але адміністрація школи заявила, що приймає тільки живі гроші.
Я підкреслюю, що не хочу огульно звинувачувати перераховані школи - інформацію, яку нам повідомили батьки, необхідно перевірити. За підсумками гарячої лінії ми відправимо узагальнену скаргу в Генеральну прокуратуру, а вона розподілить ці матеріали по регіональним прокуратурам. Федеральне законодавство дозволяє прокуратурі проводити перевірку на підставі публікації в ЗМІ - і ніщо не заважає прокуратурі Краснодарського краю почати перевірку вже зараз.
Читайте також:
Чому школи не можуть збирати гроші на потреби класу?
- Відповідно до Конституції РФ і федеральним законодавством, зокрема ФЗ «Про освіту в Російській Федерації» , Кожен має право на безкоштовну освіту. Будь-які вимоги здати гроші - на охорону, на збирання, в фонд школи - є незаконними. Ті ж 70 рублів на місяць на охорону - не добровільну внесок, дозволений законом, а фіксована сума, обов'язкова до виконання. Тобто вимога заплатити 70 рублів незаконно.
Що робити батькам?
- Ясна річ, що освіта - дотаційна сфера, і на всіх грошей не вистачає. Це питання федерального масштабу. Але це не дає права примусово збирати гроші з батьків, і в разі невиплати закон на їхньому боці.
Я знаю батьків, які принципово не платять школі. Закон на їхньому боці, і ніхто не може змусити їх здати гроші. Буває, що ця інформація стає надбанням класу, і вчителі відіграються на дітях. Це і є основна проблема. Я практично впевнений, що якщо перевірити сигнал про корупцію в школі, то в 90% випадків він підтвердиться. Інша справа, що кардинально змінити ситуацію складно. На поточні справи у шкіл гроші є, питання ремонту часто провисає, але це ще залежить від регіону. У Москві і області такої проблеми немає, але в регіоні, який від Москви далеко, ситуація зовсім інша.
Виходить, що батьки змушені платити, щоб їх дитина не відчувала себе відокремлено. Я знаю батьків, які відкрито заявляли, що не здаватимуть гроші, зверталися в прокуратуру та ЗМІ. У перший рік після цього їм було непросто, але вчителі більше не зверталися до них з вимогою грошей, та й ставлення з часом згладилося. Деякі такі батьки стали активістами в своїх регіонах, створили групи в соцмережах проти поборів у школах. У Татарстані група «Побори в школах і дитсадках» у «ВКонтакте» налічує понад 30 тис. чоловік.
Читайте також:
Батько повинен вирішити, буде він платити чи ні. Ситуації бувають різними: хтось не платить взагалі, хтось оплачує всі, деякі готові платити вибірково.
Якщо батьки вирішили платити, то це їх право. Бажано це робити не готівкою з рук в руки, а перекладом на розрахунковий рахунок школи, щоб можна було відстежити, на що їх витратили. Батько повинен бути зацікавлений в тому, щоб гроші, які він вніс, працювали на благо його дитини і школи. Подальшу долю готівки, які передали класному керівнику або голові батьківського комітету, відстежити складно, і це створює умови для недобросовісної поведінки. У батьків і контролюючих органів повинен виникнути резонне питання, куди витрачаються ці кошти і повністю чи вони йдуть на потреби класу.
У батьків є рівно таке ж право не платити школі. Це закріплено в Конституції. Безкоштовна освіта в Росії поки ще ніхто не відміняв. Моя порада: фіксуйте на аудіо та відео, коли з вас вимагають гроші в школі. Якщо ви маєте намір звернутися в прокуратуру, це буде додатковою підставою для якісної перевірки. Мінус гарячої лінії в тому, що люди звертаються анонімно, і потім дуже важко перевірити цю інформацію. Загальні дані є, але неможливо додатково опитати батьків - коли і за яких обставин це сталося. Це погіршує якість перевірки.
Якщо ви готові захищати свої права, то алгоритм досить простий: фіксуйте інформацію і звертайтеся в прокуратуру, вона стежить за дотриманням закону «Про освіту».
Гаряча лінія працюватиме до 15 вересня. Отримані відомості в узагальненому вигляді будуть направлені до Генеральної прокуратури РФ для проведення перевірки в освітніх установах.
Телефон гарячої лінії +7 (917) 897-60-55 (дзвінки приймаються по буднях з 11:00 до 17:00). Батьки учнів можуть заповнити анкету, яка розміщена на сайті «Зони права» , І відправити її на електронну скриньку netpoboram@mail.ru.
Також батьки можуть повідомити про вимоги здавати гроші школі в Громадську палату Росії. Звернутися на гарячу лінію можна за телефоном 8-800-737-77-66. Дзвінок з будь-якого регіону Росії безкоштовний.
Що робити батькам?Що робити батькам?