

Керуючий директор інвестиційної компанії "Троя капітал" Марк Рубінштейн, в свою чергу, відзначає, що з ростом проникнення інтернет-банкінгу необхідність в терміналах сильно знижується, і цей процес буде тривати
Термінали, які виконували в основному цю роль, зникнуть першими. Процес буде продовжуватися. Він пов'язаний з переходом користувачів на банківські канали
Центробанк РФ перекрив один з найбільших каналів, через який можна було проводити операції з ознаками переведення в готівку грошей і продажу готівки на тіньовий ринок. Це результат проведеної Банком Росії роботи з платіжними системами, заявив директор департаменту фінансового моніторингу та валютного контролю Банку Росії Юрій Полупанов, повідомляє "Інтерфакс" .
"У термінал клієнти засовують готівку, там накопичується велика кількість готівки, що може викликати певне зловживання. Деякий час назад був запропонований механізм так званих спецрахунків: всі гроші, які були засунуті клієнтами в термінал, повинні були депонуватися на спеціальні рахунки, відокремлені від інших безготівкових рахунків, з якими працювали компанії-агенти. Однак цей механізм не дуже добре працював як в силу об'єктивних причин, оскільки там було багато недоопрацьованих питань щодо порядку ведення пов х рахунків, так і з суб'єктивних причин, тому що недобросовісні компанії від цього механізму намагалися будь-якими способами піти ", - пояснює голова ради асоціації" Електронні гроші "Віктор Достов в розмові з Business FM .
За його словами, останнім часом ЦБ дуже сконцентрувався на цій проблемі, провівши ряд зустрічей з учасниками ринку. В результаті вжитих заходів зараз ступінь контролю буде підвищена і учасники і ЦБ будуть заточені на те, щоб всі засоби, які інкасуються на ринку, проходили через ці спеціальні рахунки, тобто не було б можливості виведення готівки для мети її продажу, пояснив Достов.
Керуючий директор інвестиційної компанії "Троя капітал" Марк Рубінштейн, в свою чергу, відзначає, що з ростом проникнення інтернет-банкінгу необхідність в терміналах сильно знижується, і цей процес триватиме. Причиною цього стане той факт, що "на відміну від терміналів, користування інтернет-рахунком в банку значно дешевше і в більшості випадків взагалі безкоштовно".
"Тут вигода очевидна. Велику прибуток операторам терміналів приносили операції продажу готівки. Зараз ця прибуток сильно знизиться, якщо взагалі не зникне. Термінали, які виконували в основному цю роль, зникнуть першими. Процес буде продовжуватися. Він пов'язаний з переходом користувачів на банківські канали" , - додав Рубінштейн.
На початку червня Банк Росії запропонував найбільшим гравцям ринку платіжних систем - Qiwi, ComePay, Contact, "Рапіда", "Киберплат, DeltaPay - в роботі з платіжними агентами довести інкасацію коштів на спецрахунку до 20% в кінці червня - початку липня. Після проходження порогу в 20% платіжним системам запропонували досягти інкасації на спецрахунки в 50% в кінці липня - початку серпня, хоча вони просили знизити темпи.
На початку серпня Банк Росії вирішив, що з 1 вересня може досягти практично повної інкасації на спецрахунки. За словами Полупанова, Qiwi виконала зобов'язання на 98%, DeltaPay - на 99%. Обсяг переведення через термінали склав 48 млрд рублів за січень 2015 року, за серпень - 28 млрд рублів. За перший тиждень вересня - близько 1 млрд рублів.
ЦБ не регулює платіжних агентів безпосередньо, але може доводити свої вимоги через їх партнерів - банки і платіжні системи, пише РБК . "Проблема з продажем нелегальних готівки через платіжні термінали дійсно була, але регулятор її вирішив, зобов'язавши банки стежити за зарахуванням готівки на спеціальні банківські рахунки. Вже зараз ми бачимо різке скорочення операцій по переведенні в готівку в терміналах, а найближчим часом їх взагалі не буде" , - говорить виконавчий директор "Киберплат" Володимир Кузнєцов.
За його словами, це призведе до того, що кількість терміналів різко скоротиться і з ринку підуть платіжні агрегатори і власники мереж терміналів, бізнес яких полягав в торгівлі готівковими, - у них просто не буде грошей платити за оренду терміналів.
Тим часом керівник департаменту розвитку мережі платіжних терміналів "Елекснет" Ігор Євдокимов відзначає, що число терміналів уже скорочується. "Важливіше, що терміналів з нульовими комісіями вже вдень з вогнем не знайдеш. Наприклад, за оплату стільникового зв'язку агенти виставляють комісію в 9%, - зазначив Євдокимов. - Тим самим агенти намагаються підлаштуватися під нові реалії".
У 2014 році, за оцінкою ЦБ, 900 млрд рублів пройшло повз спецрахунків. У Центробанку припускають, що цю готівку могли продавати на тіньовий ринок - їй могли видавати зарплати в конвертах і не платити з неї податки. Також її могли використовувати для хабарів, оплати роботи мігрантів і в тіньовий торгівлі, заявив Юрій Полупанов.
Qiwi управляє одним з найбільших в Росії платіжних сервісів. У структуру групи входять АТ "Ківі", "Qiwi Банк" і ТОВ "Ківі провайдер платіжних сервісів". Система Qiwi дозволяє здійснювати платежі за фізичними, інтернет- та мобільних каналах зв'язку. Вона обслуговує приблизно 16,5 мільйона віртуальних гаманців. Акціонерами компанії є топ-менеджери, фонди групи Thornburg Investment Trust, Mitsui, російська інтернет-компанія Mail.ru Group.
В рамках кримінальної справи про незаконне переведенні в готівку грошей в офісах компанії Qiwi в серпні цього року пройшли обшуки . У прес-службі групи Qiwi тоді відзначали, що слідчі дії були пов'язані з діяльністю одного з контрагентів компанії.
У лютому під час обшуків представники компанії говорили: "Будучи фінансовою організацією, ми періодично зустрічаємося із запитами від правоохоронних органів щодо діяльності наших партнерів і клієнтів". Тоді запит правоохоронних органів стосувався роботи партнерів "Qiwi Банку".
За допомогою терміналів і гаманців компанії, за даними видання "Йод" , Часто оплачують нелегальні угоди: наприклад, послуги наркодилерів або онлайн-казино. Використання терміналів також допомагає з переведенням у готівку грошей.
"Вуличний автомат - один з найбільш зручних для" переведення в готівку "джерел купюр, адже щодня в ящики терміналів, що стоять, як і вуличні ларьки, в самих прохідних і хлібних місцях, городяни кидають сотні тисяч і мільйони рублів, - наголошується в статті. - Самим ящиком терміналу в більшості випадків володіє і розпоряджається зовсім не оператор стільникового зв'язку або платіжна система, а зовсім інша людина - бізнесмен- "термінальщики". Ним може стати будь-який індивідуальний підприємець з "залізом" - корпусом терміналу, в який поміщається звичайний комп'ютер з мишкою і клавіатурою і автомат для прийому банкнот ".
Одна зі схем переведення в готівку грошей така: "Людина, зацікавлений в отриманні чорної готівки, зв'язується з" термінальщики "і оплачує йому неіснуючі послуги по безналу. У зворотну сторону віддаються готівку, які власник витягнув з терміналу протягом дня, зробивши інкасацію. Найголовніше для "термінальщики" тепер - погасити заборгованість перед платіжною системою, щоб автомат знову включився і зміг приймати платежі. Для цього отримана від замовника обналу сума спускається через каскад різних банківських рахунків на т т самий транзитний рахунок вже в "Qiwi Банку".