Навряд чи можна знайти маму, ні разу не ходила на так називаємо му лікарняних му під час хвороби дітей. На жаль, діти хворіють, і хворіють часто. Але чи всі ми знаємо про лікарняному? Як оплачується листок непрацездатності по догляду за дитиною? Які умови його видачі?
Порядок видачі листка непрацездатності
Лікарняний, або листок непрацездатності по догляду за хворою дитиною, має право видати не тільки дільничний педіатр в районній поліклініці. Зараз батьки часто приймають рішення про те, що дитину буде спостерігати педіатр з недержавного медичного центру. Так ось, видати лікарняний має право і недержавна організація охорони здоров'я, що має на те спеціальний дозвіл.
Лікарняний по догляду за хворою дитиною віком до 14 років при амбулаторному лікуванні видається матері, батькові, усиновителю, опікуну, піклувальнику або іншій особі, яка безпосередньо за ним доглядає, якщо догляд неможливий без звільнення від роботи. У разі необхідності лікарняний може видаватися і іншим людям, однак якщо така людина не проживає разом з дитиною, то знадобиться дозвіл головного лікаря.
Це теорія. А як виходить на практиці?
Доброго дня! Минулого тижня у моєї дочки піднялася температура (їй майже 3 рочки, але я вже вийшла на роботу). Звичайно, я викликала дільничного педіатра з поліклініки. Поставили діагноз - ГРВІ, виписали ліки, але коли справа дійшла до оформлення лікарняного, лікар заявила, що моя дочка не оформлена в дитячий сад, а значить, поки я на роботі, за нею хтось доглядає, тому лікарняний мені не покладено. Мій чоловік працює за гнучким графіком, іноді за малятком доглядає бабуся, іноді ми запрошуємо няню, але хіба це привід відмовити мені у видачі лікарняних ого?
Питання, порушені в даній статті, регулюються наступними документами:
- Інструкцією про порядок видачі листків непрацездатності та довідок про тимчасову непрацездатність (далі - Інструкція);
- Інструкцією щодо заповнення листків непрацездатності та довідок про тимчасову непрацездатність.
Обидві інструкції затверджені спільною постановою Міністерства охорони здоров'я і Міністерства праці та соціального захисту Республіки Білорусь від 09.07.2002 № 52/97.
У п. 53 Інструкції говориться про те, що лікарняний по догляду за хворою дитиною віком до 14 років при амбулаторному лікуванні видається матері, батькові або іншій особі, яка здійснює догляд за дитиною, якщо мати чи батько, іншу особу не може (можуть) здійснювати догляд без звільнення від роботи на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше ніж на 14 календарних днів по одному випадку захворювання. Якщо мама малюка, якому ще немає 3 років, працює на умовах неповного робочого часу (не більше половини місячної норми) або на дому, лікарняний по догляду за хворою дитиною видається тільки їй (п. 57 Інструкції).

Лікарняний по догляду за хворою дитиною віком до 14 років не видається:
- для догляду за дитиною з хронічним захворюванням або дитиною-інвалідом (крім випадків загострення, оперативного лікування або виникнення гострого захворювання та в випадках, встановлених п. 65 Інструкції);
- для догляду за хворою дитиною в період, що не вимагає звільнення матері від роботи (трудової або соціальну відпустку, вихідні та святкові дні та інше);
- для догляду за дитиною при накладенні на дошкільний заклад освіти або даної дитини карантину (п. 58 Інструкції).
Так що мама в наведеному вище випадку мала право на отримання лікарняного. Адже бабусі і няні не зобов'язані сидіти з дитиною, це їхня добра воля і не більше.
Доброго дня! Я заміжня вдруге. Моїй доньці від першого шлюбу 5 років. Вона захворіла, а педіатр відмовляється видати лікарняний по догляду за дитиною на мого чоловіка, мотивуючи це тим, що він не є батьком дитини і взагалі не доводиться їй родичем. Чи правомірна така відмова?
Така відмова, безумовно, є неправомірною, тому що, як ми вже говорили, відповідно до п. 53 Інструкції лікарняний по догляду за хворою дитиною віком до 14 років при амбулаторному лікуванні видається матері, батькові або іншій особі, яка здійснює догляд за дитиною. Я думаю, якщо підійти до поліклініки і звернутися до головлікаря, то навіть не доведеться писати скаргу, питання вирішиться дуже швидко.
Мій син захворів. З саду його забирала бабуся, вона і відвела його в поліклініку. Однак лікар навідріз відмовилася оформити лікарняний по догляду за дитиною на мене, а бабусі він не покладено, тому що вона пенсіонерка. Чи правомірна відмова?
Листок непрацездатності - це документ, який повинен виписуватися по пред'явленню паспорта. Те, що зазвичай це правило ігнорується, - нічого не означає. Більш того, лікар не має права видати лікарняний «заочно». Найпростіше залишитися на наступний день з дитиною вдома і викликати лікаря додому. Проблем не буде.
Оплата лікарняного по догляду за дитиною
Листок непрацездатності оплачується в розмірі 100% середньоденного заробітку за робочі дні (години) за графіком роботи працівника в наступних випадках:
- догляду за хворою дитиною віком до 14 років при амбулаторному лікуванні;
- догляду за хворою дитиною віком до 14 років (дитиною-інвалідом віком до 18 років) при стаціонарному лікуванні;
- догляду за дитиною віком до 3 років і дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною;
- в разі санаторно-курортного лікування дитини-інваліда віком до 18 років за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії про необхідність супроводу такої дитини.
У перерахованих випадках лікарем робиться відповідна відмітка в рядку «Вид непрацездатності», яка і є підставою для обчислення допомоги у пільговому розмірі.
Все, звичайно, розуміють, що працівник, часто знаходиться на лікарняному, не подобається начальству. Але що поробиш, якщо діти хворіють, а бабусь, готових за ними дивитися, немає. Мами повинні знати, що лікарняний по догляду за дитиною обов'язково буде оплачений, причому оплату його бере на себе держава, а не підприємство, на якому працює жінка.
Багато керівників, приймаючи молодих мам на роботу, намагаються поставити умову про те, що на лікарняний в цій організації ходити не прийнято. Іноді лякають тим, що оплачуватися листки з тимчасової непрацездатності не будуть. Але такі вимоги протизаконні, вони ніяк не можуть бути закріплені в контракті. Крім того, звільнити маму з маленькою дитиною за часті лікарняні теж ніхто не може. Жінка має право на продовження контракту до досягнення дитиною віку 5 років. Потім, звичайно, наймач має право не продовжити контракт, не пояснюючи причин, але ж і хворіють дітки такого віку куди рідше малюків. А іноді «сходити на лікарняний» може і тато, якщо вже у мами така робота, яку ніяк не можна відкласти.
А взагалі, будьте здорові!
"Особистий юрист", № 1/2011
Але чи всі ми знаємо про лікарняному?Як оплачується листок непрацездатності по догляду за дитиною?
Які умови його видачі?
А як виходить на практиці?
Чи правомірна така відмова?
Чи правомірна відмова?