
Часткові цінні папери дозволяють зробити процес звернення власності більш ефективним і зручним. Крім того, використання пайових цінних паперів може забезпечити залучення значного числа інвесторів для реалізації будь-якого бізнес-проекту. До пайових цінних паперів прийнято відносити цінні папери, які свідчать про внесення їх власником певної частки в певний сукупний капітал.
Найбільшого поширення набули такі види пайових цінних паперів як:
- Акції акціонерних товариств (корпорацій);
- Акції інвестиційних фондів (наприклад, взаємні фонди, акціонерні інвестиційні фонди - АиФ, Exchange Traded Fund - ETF, і ін.);
- Інвестиційні паї інвестиційних фондів.
Базовою часткової цінним папером є акція корпорації, і саме вони будуть нами детально розглянуті в цій темі. Інші пайові цінні папери мають характеристики близькі до акцій, і для їх аналізу може бути використаний той же інструментарій, що і для акцій корпорацій.
Термін акція нерозривно пов'язаний з поняттям корпорації. У сучасній мові термін «корпорація» (латин. Corporatio - об'єднання) отримав досить широке поширення. Найбільш часто в літературі зустрічається наступне визначення:
Корпорація (англ. Corporation) - сукупність осіб, що об'єдналися для досягнення будь-якої мети і утворюють самостійний суб'єкт права - юридична особа
Як правило, корпорація передбачає часткову власність учасників право на частину в якій і засвідчується акцією. Крім того, для корпорацій властивий самостійний юридичний статус і зосередження функцій управління в руках професійних управляючих (менеджерів), які працюють за наймом.
Термін «корпорація» найбільш характерний для англо-американського права. Якщо ж проводити паралелі з вітчизняним законодавством, то в Росії корпораціям в більшій мірі відповідає така організаційно-правова форма, як акціонерне товариство. Тому, розглядаючи в даній темі акції, ми будемо використовувати термін корпорація і акціонерне товариство як синоніми.