Реклама
Реклама
Реклама

Оренда автомобіля у юридичних і фізичних осіб

  1. Форма договору оренди
Оренда автомобіля у юридичних і фізичних осіб

Для здійснення своєї діяльності суб'єктам господарювання доводиться використовувати різні транспортні засоби, зокрема, автомобілі. При цьому не завжди є можливість їх придбати, тому автомобілі часто беруться в оренду.

Основними нормативними документами, регулюючими порядок оренди автомобілів як у фізичних, так і у юридичних осіб - резидентів і нерезидентів, є:

  • глава 58 "Найм (оренда)" ЦКУ;
  • параграф 5 глави 30 "Оренда майна та лізинг" ГКУ;
  • Закон України від 01.07.2004 р № 1 961-IV "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (далі - Закон № 1961);
  • Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.98 р № 1388 (далі - Порядок № 1388).

У главі 58 ЦКУ викладено основні положення, що регулюють правові відносини за договорами оренди незалежно від статусу сторін договору.

Норми ГКУ застосовуються до договорів оренди, в яких сторонами виступають суб'єкти господарювання. При цьому згідно з ч. 6 ст. 283 ГКУ до відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦКУ з урахуванням особливостей, передбачених ГКУ.

Таким чином, якщо договір оренди автомобіля укладається між юридичною та фізичною особами, слід керуватися тільки главою 58 ЦКУ. Якщо ж договір оренди укладається між двома суб'єктами господарювання, в цьому випадку враховуються норми глави 58 ЦКУ і положення ст. 283 - 292 ГКУ.

У журналі наведені зразки таких документів:

  • договір оренди автотранспортного засобу у юридичної особи;
  • договір оренди автотранспортного засобу у фізичної особи;
  • акт приймання-передачі автотранспортного засобу.

Форма договору оренди

Згідно ст. 799 ЦК України договір оренди транспортного засобу укладається у письмовій формі. При цьому договір оренди транспортного засобу з фізичною особою підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Згідно п. 3.2 глави 5 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мін'юсту від 22.02.2012 р № 296/5, договори оренди автомобіля посвідчуються незалежно від місця реєстрації автомобіля. Додатково це питання розглянуто в темі Порядок нотаріального посвідчення договорів оренди.

Якщо договір укладається між двома суб'єктами господарювання (юридичними особами), то виходячи з норм глави 58 ЦКУ та положень ст. 283 - 292 ГКУ такий договір не вимагає обов'язкового нотаріального посвідчення.

Що стосується договорів оренди транспортних засобів, укладених між юридичною особою і фізичною особою - підприємцем, що склалася практика не є однозначною. Неоднозначне тлумачення норм ЦКУ та ГКУ в науково-юридичній літературі і на практиці обумовлює появу суперечливих висновків, що, безумовно, впливає на їх правозастосування, оскільки певним чином відбувається злиття правового статусу фізичної особи з правовим статусом юридичної особи, різних за своєю правовою природою. На жаль, при рівних умовах різними суб'єктами віддається пріоритет застосування в одних випадках норм ЦКУ, а в інших - ГКУ.

Так, в постанові від 14.09.2006 у справі № 41/102 ВГСУ роз'яснив, що згідно зі ст. 51 ЦКУ до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не передбачено законом або не випливає з суті відносин. На відміну від ст. 799 ЦК України, норми ГКУ не встановлюють вимоги щодо нотаріального посвідчення договорів оренди транспортних засобів у сфері господарювання. Таким чином, на думку ВГСУ, договір оренди автотранспортного засобу з фізичною особою - підприємцем не підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Також в постанові Пленуму ВГСУ від 29.05.2013 р № 12 чітко роз'яснено, що законом встановлені вимоги щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договору найму транспортного засобу за участю фізичної особи. При цьому, однак, слід мати на увазі, що в такому посвідченні не потребує договір, укладений за участю громадянина, який набув статусу суб'єкта підприємницької діяльності.

Однак Мін'юст у роз'ясненні від 14.01.2011 р звертає увагу на те, що згідно з Порядком № 1388 транспортні засоби реєструються на юридичних і фізичних осіб (тобто суб'єктів права власності). Крім цього, на підставі правила, встановленого ст. 51 ЦКУ, до фізичних осіб - підприємців слід застосовувати норми спеціального (господарського) законодавства, якщо предметом регулювання безпосередньо є їх підприємницька діяльність. У той же час слід брати до уваги норми цивільного законодавства, якщо предмет регулювання виходить за межі підприємницької діяльності, зачіпаючи приватні інтереси суб'єкта, і в повній мірі регулюється нормами ЦКУ.

Таким чином, з огляду на судову практику, договір оренди транспортного засобу з фізичною особою - підприємцем годі й посвідчувати нотаріально, але щоб уникнути виникнення спірних ситуацій, на наш погляд, доцільніше перестрахуватися і все-таки нотаріально посвідчити договір оренди транспортного засобу за участю фізичної особи - підприємця .

Крім цього, додатково відзначимо, що згідно п. 4 ст. 828 ЦКУ договір позички транспортного засобу (крім наземних самохідних транспортних засобів), в якому хоча б однією зі сторін є фізична особа, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Тобто, на відміну від договору оренди автомобіля, договір позики автомобіля за участю фізичної особи обов'язковому нотаріальному посвідченню не підлягає (доп. Див. Лист УКРІНФОРМ від 19.04.2016 р № 865/10 / 17-00-15-02-10) .

<...>

Джерело: Аверс-Бухгалтерія - не забудьте оформити передплату на улюблене видання!

Щоб БЕЗКОШТОВНО отримати доступ до повного тексту статті заповніть, будь ласка, заявку

Оренда автомобіля у юридичних і фізичних осіб оновлено: автором: admin

Оренда автомобіля у юридичних і фізичних осіб