Реклама
Реклама
Реклама

Місто Смоленськ: клімат, екологія, райони, економіка, кримінал і пам'ятки

  1. Загальні відомості та історія Смоленська Смоленськ - невеликий за російськими мірками місто, який...
  2. населення Смоленська
  3. Райони та нерухомість Смоленська
  4. інфраструктура міста
  5. Підприємства та робота в Смоленську
  6. кримінал
  7. пам'ятки Смоленська

Загальні відомості та історія Смоленська

Смоленськ - невеликий за російськими мірками місто, який багато приїжджих знаменитості називають «сонним містом», де, на перший погляд, майже нічого не відбувається. Оманливе враження! І тут, як не можна, до речі, працює приказка «в тихому болоті чорти водяться».

Маленький обласний центр, назва якого багатьом молодим людям, мало знайомим з географією своєї країни, нічого не говорить, налічує більш ніж тисячолітню історію і є одним з найстаріших міст Росії і ближнього зарубіжжя.

У літописах Смоленськ вперше згадується з 862 року в «Повісті временних літ» та в «Устюжском зводі» з 863 року, який і є офіційним початком відліку історії міста, хоча слова стародавнього літописця «град великий і сповнений людьми» говорять про більш стародавньому його походження . Зручно розмістившись на семи зелених пагорбах на двох берегах річки Дніпро, місто було спочатку великим центром «на шляху з варяг у греки», володіти яким хотіли і Київське князівство, і Литовське, а потім і Московське, і Річ Посполита, і у кожного в своє час виходило заволодіти Смоленськом, хоч і ненадовго.

З початку 17 століття Смоленськ став грати роль міста-захисника Москви від західних загарбників. У 1602 році архітектор Федір Кінь закінчив будівництво Смоленської фортеці, яка протягом чотирьохсот років служила надійним захистом західних рубежів. Великі армії поляків в 1609-1611 роках, французів в 1812 році, а потім і німців в 1941 році, хоч і підкорювали Смоленськ, але на стінах древнього міста вони залишали частину своєї потужності, що заважало їм здобути остаточну перемогу над Росією.

Великі армії поляків в 1609-1611 роках, французів в 1812 році, а потім і німців в 1941 році, хоч і підкорювали Смоленськ, але на стінах древнього міста вони залишали частину своєї потужності, що заважало їм здобути остаточну перемогу над Росією

Смоленська кріпосна стіна

Смоленськ хоча і знаходиться зовсім поруч з Мінськом і Москвою, всього в 378 кілометрах, через нього проходять великі магістралі, що з'єднують Європу зі столицею, але він так і залишається на перший погляд тихим провінційним містечком, а в той же час місто претендує на право стати столицею можливого союзу Росії та Білорусі.

Смоленськ розтягнутий вздовж Дніпра, у верхній течії якого і розташований, на 25 кілометрів - це із заходу на схід, а з півночі на південь - на 15 км. По праву найвищий пагорб міста займає його центральна частина, а точніше його старий центр.

Екологія та клімат Смоленська

Про Смоленськ не можна сказати, що йому пощастило з кліматом. Помірно-континентальна спрямованість і вплив Атлантики створюють в місті відчуття постійного міжсезоння: зима - не зима, літо - не літо. Середня лютнева температура на перевищує - 6,4С, а среднеіюльская - 17,9С. Смоляни жартома через високу вологість і часті дощі називають своє місто не інакше як «сечовий міхур Росії», а велика кількість похмурих днів - половина в році - мало чим відрізняє Смоленськ від Лондона з його постійними туманами і дощами.

Звичайно, бувають і зимові морози, що супроводжуються одвічними комунальними проблемами з опаленням; і літня посуха, з палаючими навколо міста торфовищами; а що вже говорити про весняні розливи Дніпра, підтоплюються і Колгоспний ринок, і прилеглі дачні ділянки, і багато років будувалася набережну.

У Смоленську в радянські часи було досить багато промислових підприємств, активно працюють і також активно забруднюючих все навколо. Але перебудовний розвал поховав і льонокомбінат, і майже добив авіаційний, автоагрегатний заводи, що сприятливо відбилося на екології міста, чого не можна сказати про його економіці.

Насправді смоляни не можуть скаржитися на погану екологічну обстановку в місті, як би посилено міська влада останнім часом не вирубували зелень, Смоленськ все одно залишається дуже зеленим, з великими парковими зонами і тінистими алеями, які посилено працюють на вироблення кисню. Погано одне - бич всіх сучасних міст - достаток транспорту і, як наслідок, в пробках спостерігається справжня газова атака. Сильно цим страждає в годину пік площа Перемоги, Колгоспна площа і район вулиць Шевченка та Кірова з найбільш напруженим рухом.

Пробка в Смоленську

Заводи особливо не докучала, якщо не брати до уваги ТЕЦ-2, розташовану в районі Киселівка. Керівництво теплоелектростанція час від часу забуває, що тепер знаходиться не в чистому полі, як 30 років тому, а в молодому і густо населеному районі, і частенько постачає навколишнє атмосферу додаткової отдушкой у вигляді аміачних викидів.

Смоленськ. ТЕЦ-2

населення Смоленська

На даний момент в Смоленську залишилося всього 331 тис. Жителів, число яких в останні десять років безперервно падало - мінус 30 тис. Чоловік. Звичайно, масового мору не було, але Смоленськ встиг догодити за статистичними даними по Росії майже в лідери по жахливої ​​демографічної ситуації, зайнявши гідне друге місце. Москва з її високими заробітками продовжує висмоктувати з Смоленська все соки у вигляді молодих, активних і освічених, що біжать на поклик великих грошей і великих можливостей. люди просто переїжджають в столицю.

Великі підприємства дихають на ладан, а сучасних тінейджерів не виховують на принципі «віддам життя рідного заводу за три копійки», посилюючи відтік населення. Вважається, що в Росії місто наречених - це Іваново, хоча статистика свідчить - в Смоленську явно переважає жіноче населення, та ще й як переважає - аж на 90 тис. З огляду на масову втечу молоді в більш хлібні місця, місто повільно старіє, про що говорить середній вік жителів - 41 рік, у порівнянні з загальноросійськими 39-ма роками.

Свято Червоної Гірки в Смоленську

Смоляни терпимо ставляться до різних національностей, але все ж основне населення тут - російські, приблизно по 1,5% українців і білорусів, і приблизно по третині відсотка татар, циган і вірмен.

Смоляни, незважаючи на свій «важкий характер» (є свої особливості поведінки, які не дуже подобаються приїжджим гостям), досить освічені люди. У місті функціонує близько сорока вищих навчальних закладів, причому державних з них близько десяти, більше двадцяти середніх спеціальних навчальних закладів. І всі ці блага цивілізації всього на триста з лишком тисяч жителів плюс приїжджі з області. Складнощі з роботою в місті змушують жителів знову прагнути до знань і отримувати заповітну скориночку про другу вищу за новою спеціальністю.

Райони та нерухомість Смоленська

За фактом місто ділиться на три великі райони - Ленінський, Промисловий і Задніпровський. У центральному Ленінському районі зосереджена вся культурна життя, практично всі архітектурні пам'ятники і парки. Смоленськ і так дуже зелене місто з великою кількістю рослинності, скверів і різноманітних зелених територій, які останнім часом все ж стали тіснити точкові забудови, але в центрі міста всередині залишків міської кріпосної стіни їх найбільша кількість. Весь центр густо розрізаний ярами, які заважають нормальному будівництва, а вул.Велика Радянська, що спускається до Дніпра, взагалі нагадує серпантин, звивається навколо найбільших пагорбів міста.

Велика Радянська, що спускається до Дніпра, взагалі нагадує серпантин, звивається навколо найбільших пагорбів міста

Карта Смоленська

У північній частині на Покровській горі цілком зручно розмістився Задніпровський район, але всі жителі міста всю задніпровську територію називають не інакше як Покровка. Саме на Покровці розташовані авіаційний і автоагрегатний заводи, а також сумно відомий вже на весь світ військовий аеродром Північний, де розбився літак з польським президентом.

Промисловий район - це колишня промислова зона і зона стандартної спальної забудови. Тепер це найбільший і дуже густонаселений район міста з великим потенціалом зростання. А тепер про справжніх районах, де і як живуть люди і детально.

Найкрасивіший і зелений район міста - це старий центр, але найстарішим будовою цієї частини міста залишається кріпосна стіна, якій нещодавно виповнилося 400 років.

Смоленська кріпосна стіна

Решта споруди - це яскраві представники радянського монументального класицизму - будівлі сталінської споруди. Є подекуди залишки старіших будівель, до яких відносяться собори, монастирі, католицький костел і ще деякі будови, які зуміли частково зберегтися після Великої Вітчизняної війни, оскільки місто було зруйноване на 96% і цілий будівель практично не залишилося.

Старий центр - це величезна майже всюди пішохідна зона з алеями, парками і скверами, пам'ятками, численними кафе і магазинчиками. Центральна площа міста - площа Леніна - і арена для святкових парадів, а літніми вечорами - місце для активного дозвілля як то катання на роликах, велосипедах, скейтбордах та здійснення вечірнього променаду, що завершується на лавочках парку Блонье або кафе «Російський двір».

Центральна площа міста - площа Леніна - і арена для святкових парадів, а літніми вечорами - місце для активного дозвілля як то катання на роликах, велосипедах, скейтбордах та здійснення вечірнього променаду, що завершується на лавочках парку Блонье або кафе «Російський двір»

Площа Леніна

Район старого центру один з найдорожчих за вартістю житла в місті, як найпрестижніший і просто зручний. Практично всі житлові будинки приліплені до величезної пішохідно-парковій зоні, тут же основні навчальні заклади та найпрестижніша у місті школа - гімназія ім. Пржвальского. Вартість одного квадратного метра тут в самому зубожілому будівлі типу хрущовки (зовсім вже стародавні споруди, які потребують капітального ремонту, в розрахунок не беремо) коливаються в межах 30-50 тис. За кв. метр, сталінки - вже від 50 тис. за кв. метр, а ось найдорожчі тут - невеликі точкові новобудови, де вартість кв. метра починається вже від 60 тис. руб. і далі, майже до нескінченності. У таких будинках стометрова трійка може коштувати і сім, і вісім і десять мільйонів рублів.

Ленінський район не обмежується старим центром, а ось за його межами можна побачити і шедеври сучасної архітектури, і ряди забудов сірих буднів часів хрущовської відлиги, і низку панельних багатоповерхівок, що вражають своєю подібністю. Взагалі Ленінський район можна розділити на кілька частин - райончик - це найбільший з них район Кловка, прилеглий до нього невеликий райончик Черняхівка, і район-вулиця, що тягнеться уздовж Дніпра, Червонофлотська. А тепер про кожного детальніше.

Кловка - це новий малоблагоустроенних «мурашник» з наляпать старими багатоповерхівками, хрущобами, приватними забудовами і великими комплексами нових будинків. Колись тут був суцільний приватний сектор з невеликими вкрапленнями багатоповерхових будівель, і, природно, ні про яку престижність району мови не йде і тепер.

Кловка

А ось Черняхівка дуже змінилася за останні десять років. Ще пару десятків років тому - це місце паломництва всіх маргінальних особистостей, комфортно селівшіхся в двоповерхових «апартаментах» з туалетами на вулиці. Тільки кілька панельних дев'ятиповерхівок розчиняло цю сумну картину.

Головна перевага Черняхівки (назва району йде від вулиці Черняховського) - це наявність парку Реадовка з величезною зеленою зоною, меморіалом і невеликим озером - улюбленим місцем відпочинку мешканців навколишніх вулиць, та й не тільки. Зараз задрипаний двоповерхівки активно зносяться і на їх місці виростають нові сучасні комплекси з досить дорогими квартирами для Смоленська і вартістю квадратного метра близько 50 тис. Рублів, що чимало для нецентрального району.

Рублів, що чимало для нецентрального району

Будівництво спортивного комплексу

У найбільшому Промисловому районі Смоленська чітко відокремилися промислова заводська зони і кілька великих житлових комплексів. Старі назви районів як Поповка і Киселівка доповнилися новими сучасними районами малоповерхової забудови «Солов'їний гай» і «Село Киселівка». Ці два нових району - майже брати, але не близнюки.

У «Солов'їній гаю», побудованої на місці частини розплідник (невеликий лісопаркової зони, за збереження якої так боролися жителі навколишніх будинків, але нічого не добилися), превалюють трьох-п'ятиповерхові затишні будиночки з невеликою упорядкованою територією, зручною для життя і вирощування підростаючого покоління. Все зручно, крім одного - суспільного транспорту, якого немає там і в помині. Одна маршрутка на годину - не рахується. Чомусь організатори району порахували, раз у жителів є гроші купити тут квартиру, то і гроші на власну машину у них повинні знайтися, а громадський транспорт тут абсолютно не потрібний.

Чомусь організатори району порахували, раз у жителів є гроші купити тут квартиру, то і гроші на власну машину у них повинні знайтися, а громадський транспорт тут абсолютно не потрібний

Будівництво в Солов'їній гаю

А ось «Село Киселівка» - досить привабливий райончик з одно-триповерхові котеджі і таунхаусами, зі зручним транспортом вздовж усього селища, але без єдиного магазину, дитячого садка і школи. Та й із зеленими насадженнями тут туговато - як завжди кожен метр землі в справу, а дерева в «справу» не вписуються. Незважаючи на всі наявні мінуси цих двох молодих поселень - це райони для людей з достатком трохи вище середнього і певними запитами.

Ще один віддалений район Смоленська - це мікрорайон Південний, і що про нього сказати? Камчатка, одним словом! Привабливий дешевизною житла, хоча є і нові впорядковані будинки.

Все територія Задніпров'я ділиться на кілька частин, і крім ближньої Покровки включає в себе Ситники, Королівка, Садки і Автозаводську.

Задніпровський район

Ситники і Королівка, останній зветься смолянами не інакше як Простоквашино, через свою схожість з мультяшним районом, знаходяться на північному заході Задніпров'я. Обидва району щодо молоді, їм не більше 30-ти років. Віддаленість від центру, явна спальна спрямованість, відсутність навіть натяку на будь-які пам'ятки, великі торгові і розважальні центри не особливо подобається з точки зору зручності життя, але низька вартість квартир тут цілком врівноважує всі перераховані вище недоліки. Сюди більшою мірою прагнуть вихідці з найближчих районних центрів або найближчої сільської місцевості, спраглі вирватися в місто, і неважливо вже в який район. Решта ж купують тут житло просто через дешевизну або відсутності іншої пропозиції, а купити треба терміново.

З цього можна зробити і про населення: це або молодь, яка намагається залишитися в місті, або сім'ї з дітьми, які збільшують площу своїх квартир за рахунок зміни району.

Особливо варто зупинитися на такому районі міста як Садки, досить значний за розміром, але забудований двоповерховими шлакоблочна «апартаментами» і приватними будівлями різного зовнішнього вигляду і вартості. Тут є сусідами розкіш деяких особняків з відвертою бідністю барачної дійсності з усіма її «квітучими принадами».

Одна з новобудов Смоленська

Якщо не виділяти конкретно старий центр і нові райони малоповерхової забудови, що займають по вартості почесне друге місце - 50-60 тис. За кв. метр, вся інша житлова нерухомість майже однакова за ціною, і немає значення, в якому конкретно районі її купувати - ближче до центру або зовсім далеко, ближче до околиці - вартість середньої однушки не перевищить 1,5-1,8 млн. рублів, а двушки - 2-2,5 млн.

інфраструктура міста

Відносно міської інфраструктури та стану комунального господарства говорити можна нескінченно, як нескінченні і проблеми, що народжуються нашим ЖКГ.

Раніше зелений і дуже чисте місто Смоленськ став перетворюватися в одну велику смітник, так як прибирання міської території доводиться чекати як манни небесної, а нова міська політика вганяє смолян в жах своїм бажанням Горзеленхоз очистити місто від зайвих зелених насаджень. Вирубки дерев не припиняються, а місто з зеленого саду поступово перетворюється в кам'яний мішок, що сильно засмучує його жителів, незадоволених не тільки цим.

Вирубка зелених насаджень в Смоленську

Якість роботи комунальних служб - це вже притча во язицех, і, напевно, немає жодної компанії, що управляє в місті, роботою якої смоляни були б задоволені. Вартість комунальний послуг в місті не можна назвати низькою, оскільки стандартна двушка, в якій проживає сім'я з трьох осіб, обходиться в місяць близько 5 тис. Рублів і це не межа. І щороку все бояться початку опалювального сезону - раптом він не настане, і початку літа - на скільки відключать гарячу воду. З року в рік нічого не змінюється і везе тільки щасливим власникам квартир з індивідуальним опаленням, що не залежать жодним чином від совісті керівників компаній.

Також весело можна говорити і про дороги, особливо навесні, коли не зрозуміло, що власне сталося: закінчилася зима або закінчилася війна? Скільки в Смоленську дороги не латай, все одно будуть одні ями - прощай підвіска. Тільки рік радієш відремонтованій ділянці в одному місці міста, як рятівну з'являються в іншому і так до нескінченності.

Ще недавно, всього пару років тому, Смоленськ не знав такого поняття як пробки. Але, як вважають багато жителів, невміла політика міської влади щодо забезпечення міста громадським транспортом і пересаджування всіх смолян на маршрутки, змусило багатьох городян пересідати на власний транспорт, щоб банально доїхати на роботу. І в годину пік центр міста практично стоїть.

Колись, ще десять років тому, в Смоленську було добре організоване трамвайне і автобусне сполучення. Але зняття трамвайних шляхів з вул. Великий Радянської (на заміну тоді пропонувалося пустити спеціальні тролейбуси, здатні спритно бігати по крутих смоленським пагорбах), так і не завершилося налагодженням альтернативної мережі, що призвело до неефективності роботи всього трамвайно-тролейбусного парку, який зараз абсолютно нерентабельний. Бідні смоляни забули про проїзні на місяць, сенсу купувати їх немає, все одно транспорту потрібного не дочекаєшся, і повністю пересіли на маршрутки. Хоча в цьому є певний плюс - швидко, комфортно і відносно недорого, всього 12 руб. поїздка.

поїздка

Шкіл в місті достатньо, на відміну від дитячих садків, які молодим батькам видаються вже чимось захмарно-нереальним, коли вони розуміють, що черга до їх чада дійде в кращому випадку за рік до школи. Хоча шкіл і досить, але ось деякі густонаселені райони як Киселівка і район вулиці Кірова, завдяки активній забудові, не знають, як їм дітей віддати в школу поруч з будинком, так як новоспечений першокласник ризикує потрапити в клас під буквою «І» або «До », не кажучи вже про переповненості класів.

Підприємства та робота в Смоленську

Якщо в доперестрочний період Смоленськ вважався великим промисловим центром, на промислових підприємствах якого працювала левова частка населення, то тепер частина підприємств закрилася, а частина працює не в повну силу. Хоча пару років назад, можна сказати про налагодження ситуації. Грубо кажучи, ми постійно чекаємо, коли нас візьме під крильце якийсь добрий дядечко і все зробить за нас.

Так і сталося з великим міським підприємством - електроламповим заводом. Одну його частину викупила компанія «OSRAM», народ спочатку пручався. Як так? Ми, так «під німцями» ... Але нічого, тепер це активно функціонує підприємство з гідною заробітною платою.

Ще одне велике підприємство міста - це знамените на всю Росію підприємство «Кристал», що випускає діаманти. Смоленськ по праву вважається діамантовою столицею Росії, тут виробляються ексклюзивні вироби. Влаштуватися на роботу сюди дуже складно і престижно.

Влаштуватися на роботу сюди дуже складно і престижно

кристал

Серед великих престижних підприємств, що славляться гідними заробітками, є і «Аналітприлад». Останнім часом завод активно вибиває собі гранти і смачненькі державні замовлення, що падає додаткової копієчкою в кишені працівників заводу, змушуючи гордо говорити, де вони працюють.

Великий двигун економіки Смоленська - це залізна дорога, яка є і великим роботодавцем з гідними і стабільними зарплатами для співробітників і непоганими умовами праці.

Для жінок вибору не так багато - з промислових підприємств це трикотажна фабрика «ТВОЄ» і великі торгові мережі як «Магніт», «Лінія», «Пятерочка». Нещодавно в місті виділилися і свої власні мережі громадського харчування «Доміно» та інші кафе цієї мережі, що дозволяють молодим людям успішно стартувати у своїй кар'єрі з непоганими заробітками і можливістю зростання.

ТЦ Киселевский

Раніше, всього якихось десять років тому головним місцем паломництва за покупками був Колгоспний ринок з одвічними проблемами довго ходіння по наметах і павільйонах. Інший великий ринок в Смоленську - це Киселевский ринок. Час ринків йде, їх місце займають великі торгові центри, які всього за кілька років виросли в Смоленську як гриби, не кажучи вже про великих торгових мережах як «Метро», «Лінія» і «Магніт». Там же на Киселівці збудовано кілька великих торгових центрів як «Ріо» і «Кривич».

ТЦ Ріо

кримінал

Місто Смоленськ здається тихим і безпечним, але з початку дев'яностих його не перестає трусити. У ті часи про Смоленськ подейкували не інакше як про другий за напруженістю місто після Санкт-Петербурга.

У дев'яності по Смоленську поповзли чутки про те, що тут діє таємна міліцейська організація під назвою «Біла стріла». Слух про цю організацію, вважається, пустив Тигран Петросян - місцевий кримінальний авторитет, який контролює в ті роки зі своєю командою підприємство «Бахус» - місцевий монополіст з виробництва алкоголю. Авторитету затримували і відпускали, а жителі дивувалися чому. Зрештою, свавілля закінчився, Петросян був убитий в 2000 році. Але незадовго до цього був убитий і Колесніков, генеральний директор товариства «Бахус», який контролював Петросян.

Але незадовго до цього був убитий і Колесніков, генеральний директор товариства «Бахус», який контролював Петросян

У ті ж лихі дев'яності під відстріл потрапив й інший великий керівник смоленського підприємства НВО «Кристал» Олександр Шкадов, причому виконавець цього злочинного дійства до цих пір не знайдений. На заваді став комусь Шкадов приватизувати «Кристал», ось і потрапив під роздачу.

На початку двохтисячних сталося ще велике кримінальна подія - викрадення Сергія Кукура, віце-президента «Лукойл», а замовником цього вважається авторитет Винокур. Великим «замовленням» вважається напад в 2007 році на авто з Олексієм Конорева, співробітником Чопа, який вважався активним учасником боротьби між угрупованнями. Конорева вижити не вдалося. Гідним завершенням останніх подій стали «далеко не мирні» відходи зі свого поста останніх двох мерів міста, як Едуарда Качанівського, що попався на великому хабарі, так і його послідовника Лазарева.

пам'ятки Смоленська

Багато було недоброго написано вище про Смоленськ, але в частині пам'яток і багату історію потрібно пошукати ще такий багатий в цьому відношенні місто. Найгарніший історичний центр з величезною парковою зоною і буквально на кожному кроці розставлені пам'ятники архітектури змушують захоплюватися приїжджаючих туристів. Насичений пам'ятниками Лопатинський сад - одна з головних визначних пам'яток міста.

Насичений пам'ятниками Лопатинський сад - одна з головних визначних пам'яток міста

Лопатинський сад

Тут і зелені алеї, і пам'ятники воїнам війни 1812 року, а з Королівського бастіону відкривається вид на стадіон «Спартак».

стадіон Спартак

Лопатинський сад плавно перетікає в площу Леніна - головну центральну площу - і сквер пам'яті героїв або його в народі називають садок Кутузова, де можна поклонитися героям двох Вітчизняної воєн. Навпроти входу в сквер дивиться в очі міської мерії Громова вежа Смоленського кремля, з запущеними годинами зворотного звіту, які показують дні, години, хвилини і секунди. Смоляни люблять здійснювати вечірній променад по всій пішохідній зоні, де зустрічають купу знайомих.

Годинник на вежі кремля

Гарний вид відкривається на Соборну гору, на якій височить незрівнянною архітектури Успенський собор. Саме тут пройшов становлення наш патріарх Кирило, який прослужив тут близько 25 років митрополитом. Число історичних пам'яток Смоленська обчислюється десятками, якщо не сотнями, про них можна говорити довго і захлинаючись.

Соборна гора

Але Смоленськ не тільки одна історична основа, це і сучасний розвивається місто з розважальними закладами, ресторанами і нічними клубами, торговими центрами і ринками. Застати кипучу нічне життя смоленської молоді можна в нічних клубах «Голд», «ЛеБоБо», «Орфей» та клубі «Дев'ятий вал».

клуб Голд

Тут організатори не соромляться, і фантазія грає по повній. Є й багато інших цікавих закладів для відпочинку. Центром активної денної і вечірньої тусовки став розважальний комплекс «Центрифуга» в кінці вулиці Миколаєва, який змінив інший клуб «Сфера», що розташовувався на цьому ж місці. «Центрифуга» - перше в Смоленську місце, де можна відпочити всією сім'єю, діти будуть розважати в ігровій кімнаті, поки батьки пограють в боулінг або подивляться кіно. Ніколи ще в місто не отримувало дійсно такого гідного місця для відпочинку.

РК Центрифуга

Активний прошарок смолян з грошима воліє статечний ресторанний відпочинок в ресторанах «Дружба» і «Орхідея» на вулиці Шевченка, на тій же вулиці Миколаєва можна непогано посидіти в ресторані «Чао Італія» або «Хаген», останній для прихильників істинно європейської кухні, присмаченою тільки що звареним пивом, яке тут відмінної якості. Примостився ресторан серед багатоповерхівок, прикрашаючи собою нудний панельний ландшафт. Любителі відпочити і погуляти по повній можуть трохи від'їхати від центру і відірватися в ресторані «Сім сорок».

Ще один віддалений район Смоленська - це мікрорайон Південний, і що про нього сказати?
Також весело можна говорити і про дороги, особливо навесні, коли не зрозуміло, що власне сталося: закінчилася зима або закінчилася війна?
Як так?