Реклама
Реклама
Реклама

Велика окружна дорога навряд чи з'явиться раніше 2020 року

Велика окружна дорога навколо Києва навряд чи з'явиться раніше 2020 року - ще не затверджений навіть її проект. Але земля на місці майбутньої траси вже подорожчала в кілька разів


Голова Гостомельського селищної ради Анатолій Кириченко невдоволено проводжає очима фуру, проїжджаючу транзитом через селище. Через нескінченного потоку важкого транспорту по трасі Київ - Ковель в селищі швидко руйнується асфальт. «Не встигаємо латати!» - скаржиться Кириченко. Він сподівається, що велика окружна дорога, яка пройде по околиці Гостомеля, позбавить вулиці селища від транзитного транспорту.
«Але в іншому особливої ​​користі від окружної я не бачу», - міркує Анатолій Кириченко. Його можна зрозуміти: всі землі, якими пройде майбутня дорога, вже давно знаходяться в приватних руках. «Спочатку це були пайові землі, але потім люди їх продали», - каже мер Гостомеля. Місцева мешканка Валентина Петрівна розповідає: «Мій пай був якраз на місці майбутньої окружної, але я продала його ще кілька років тому, коли про дорогу і мови не йшло». Тоді Валентині Петрівні здавалося, що $ 100 за сотку - відмінна ціна, тепер же сотка землі в цьому місці коштує $ 3 тис. Називати своє прізвище і фотографуватися жінка категорично відмовилася: продаж землі в Київській області - занадто делікатне питання. Сьогоднішніх господарів земель в районі майбутньої траси Анатолій Кириченко не називає, але жителі селища впевнені: це хтось із уряду.

Місто в оточенні
Це приблизна схема великої окружної дороги. Точний контур поки невідомий навіть її розробникам
Місто в оточенні   Це приблизна схема великої окружної дороги
Джерело: «Укрдіпродор»


Золоті милі
Ціни на землю злетіли не тільки в Гостомелі. У сусідньому селі Озера, по околицях якого теж пройде «велика дорога», ціна сотки за останній рік збільшилася в кілька разів. Вона тепер стоїть в залежності від близькості до майбутньої трасі від $ 3 до $ 10 тис. Парадокс в тому, що така ціна на землю може ще більше збільшити і без того чималу вартість прокладки шосе. Тільки за попередніми підрахунками будівництво нової окружної дороги навколо Києва обійдеться в $ 5-5,5 млрд. Але це далеко не остаточна сума: за словами експертів, грошей може знадобитися вдвічі більше.
Підрахунки дуже прості. Значна частина коштів піде на викуп майже 14 тис. Га землі у власників. Недешево обійдеться і будівництво мостових переходів. Тільки два мости через Дніпро, за попередніми оцінками «Укравтодору», потягнуть на 9 млрд. Грн., Причому реальна сума може виявитися набагато вище. Чимало грошей піде і на будівництво 211 км самої дороги. Фахівці оцінюють будівництво 1 км магістралі такого класу в $ 2 млн. Вже існуючими дорогами прокладуть 65 з 211 км траси, але і ці, вже готові, кілометри згодом мають намір розширити і відреставрувати.
Планується, що майбутня магістраль буде або шести, або восьмисмуговий, з шумоізоляцією і багаторівневими розв'язками в ключових місцях. Будувати дорогу будуть в кілька етапів. Перша ділянка протяжністю 145 км, від траси Київ - Луганськ до Борисполя і від траси Київ - Ковель до Київ - Чоп і Київ - Одеса, мають намір здати в експлуатацію до 2012 р Потім почнеться зведення мостів і переходів. І, нарешті, будівництво останньої ділянки довжиною 62 км від траси Київ - Ковель до Броварів планують закінчити до 2017 р

Дорога в нікуди
Дорога в нікуди. Цю ґрунтовку повинна замінити восьмисмугова магістраль.
Коли саме - поки не відомо


роби гроші
Нормативний акт, згідно з яким буде покупатися земля для будівництва окружної дороги, поки не готовий.
Втім, за словами юристів, викуп ділянок може відбуватися і по вже існуючому Земельним кодексом, хоча такий шлях досить довгий.
«Згідно із законодавством, викупити земельну ділянку можна лише у господаря і тільки з його згоди», - пояснила Фокусу Наталя Опря, директор ТОВ «Юридична консультація братів Коваленко». За її словами, якщо господар відмовляється продавати землю під соціально значимий об'єкт, її можуть вилучити через суд. Але при цьому господар в будь-якому випадку отримає за землю ту ціну, яку встановлять експерти.
Юристи підкреслюють: в суд може звернутися не тільки держава, але і колишній господар землі, у якого її викупили примусово. «Якщо колишній власник бачить, що ділянка використовується не для суспільних потреб, то він має право відсудити його назад, повернувши державі гроші», - говорить Наталя Опря.
Цю можливість юристи вважають надійною гарантією для господарів земельних ділянок, викуп яких планується для будівництва великої кільцевої. «Адже уздовж цієї дороги будуть будуватися готелі, склади, ресторани, які ніяк не можна віднести до категорії соціально-значущих об'єктів», - пояснює пані Опря.
провінційні кияни
Звичайно ж, земля стрімко дорожчає не тільки там, де імовірно повинна пройти дорога. На радість місцевих жителів і дачників, чиї наділи знаходяться в 10-кілометровій зоні від майбутньої автотраси, ціна їх законних соток теж зросла в геометричній прогресії.
Жителі «внутрішнього кільця» вже автоматично зараховують себе до киян: до них повинні прийти великі торгові центри, бізнес-комплекси, ресторани. І хоча сьогодні бізнесмени неохоче розкривають свої плани по експансії району великої окружної, багато хто з них з нетерпінням чекають моменту остаточного затвердження плану майбутньої дороги. А деякі вже давно застовпили собі ділянки в цьому районі і навіть оголосили про будівництво. Так, бельгійська компанія IIG спільно з місцевим девелопером комерційної нерухомості групою компаній «Аладдін» планує вже цього року почати будівництво трьох індустріальних парків на житомирській, одеській та броварський дорогах.
По всій видимості, незабаром прикладом іноземних девелоперів підуть багато забудовників. Тим більше що будувати великі комерційні об'єкти за містом, та ще й біля дороги, справа дуже вигідна. «Практика показує, що повністю автономні великі комплекси з власними комунікаціями іісточніком енергії будувати на території області вигідніше, ніж в міській межі», - зазначає перший заступник мера столичного передмістя Вишневе Василь Стужук.
Дорога-привид Обласні чиновники вірять, що трасу здадуть вчасно. «Безумовно, ми встигнемо закінчити будівництво першої черги дороги до 2012 р Таку впевненість мені дає те, що окружна внесена до державної програми з підготовки до Євро-2012», - каже голова Київської обласної адміністрації Віра Ульянченко .
Упевненості чиновникам надає і той факт, що не вся грошова навантаження по будівництву ляже на плечі держави. «Частина грошей на будівництво дадуть приватні інвестори і партнери», - запевняє генеральний директор «Київ-автодору» Георгій Глинський. Такий оптимізм поділяють не всі.
«Не встигнуть вони побудувати дорогу вчасно. Це ж нереально! »- впевнений мер Гостомеля Анатолій Кириченко. З ним згодні й багато інших експертів.

З вірою в майбутнє
З вірою в майбутнє. Губернатор Віра Ульянченко - одна з небагатьох, хто з оптимізмом дивиться на проект великої окружної дороги


Адже початкові терміни початку будівництва вже давно пройшли. Ще в кінці 2006-го Віра Ульянченко запропонувала приступити до розробки проекту, а будівництво першого етапу почати влітку 2007 року
Але сьогодні не готовий навіть остаточний проект дороги. У проектному інституті «Укрдіпродор», який розробляє план великої окружної, Фокусу повідомили, що на сьогоднішній день готова лише приблизна схема кільця. «Зараз ведуться пошуки на місцевості, фахівці прокладають остаточний контур дороги. Допуски за існуючими картами можуть доходити до 200-500 метрів », - пояснюють в« Укрдіпродор ».
Остаточний варіант схеми буде готовий тільки в вересні. В інституті таку затримку пояснюють тим, що 70% майбутньої траси проходить за новими напрямками і лише 30% збігається з існуючими автомобільними дорогами.
Тільки після того як буде остаточно затверджена схема великої окружної, настане час тендерів на будівництво дороги, тобто пошук вже згаданих приватних інвесторів. Ця процедура займе не один місяць, не кажучи вже про примусовий викуп землі. Досить згадати історію з Русановськімі садами в Києві, де з-за кількох дачників, які не погоджуються продавати свої ділянки, вже кілька років гальмується будівництво Подільського моста. З огляду на всі ці проблеми, фахівці сходяться на думці, що найбільш реальний термін закінчення будівництва великої кільцевої дороги - початок 2020-х. Що, втім, не завадить «придорожнім» землям дорожчати далі. Другу хвилю такого подорожчання ріелтори очікують тоді, коли держава почне викуп територій для майбутньої дороги.