Купуючи нерухомість в Німеччині, потрібно бути готовим до чималих витрат. Традиційно покупець оплачує податок на придбання нерухомості, витрати на переоформлення прав власності, нотаріальні послуги і винагороду ріелтора. Податок на покупку в країні відносно невеликий, але ставка податку на дохід від перепродажу нерухомості в деяких випадках може досягати 50% від доходу. Правильно розрахувати суму податкових виплат у Німеччині може тільки фахівець - податковий радник. Він працює в тісному контакті з клієнтами і несе відповідальність за правильність розрахунків. На розмір витрат впливає тип нерухомості (будинок, апартаменти), її місцезнаходження, наявність земельної ділянки та багато іншого.
Для того, щоб ім'я нового власника було внесено до Поземельної книги Grundbuch, він повинен сплатити податок на придбання нерухомості (Grunderwerbsteuer). Найчастіше виплати складають 3,5% до 5% від кадастрової вартості житла - в залежності від федеральної землі, в якій розташована нерухомість, що купується. У Берліні, Бремені, Гамбурзі ставку податку збільшена до 4,5%, а в Бранденбурзі - до 5%. При цьому експерти прогнозують подальше підвищення ставки податку на 1,5% з наступного року. Крім одноразового податку на придбання нерухомості, покупцеві сплатити податок на землю.
Нотаріальне оформлення обійдеться покупцеві в 1,5-2% на об'єкти вартістю від 20 тис.євро і до 3%, якщо житло коштує менше зазначеної суми. Витрати на реєстрацію переходу прав власності в Поземельної книги складають від 0,5 до 1% вартості житла. Якщо після отримання проекту договору купівлі-продажу, покупець вирішить звернеться до адвоката, який додатково перевірить чистоту договору, що знизить можливі ризики, за його послуги потрібно сплатити ще 1% від вартості нерухомості.
Комісійні ріелтора становлять від 3,57 до 7,14%, включаючи ПДВ, і оплачує їх найчастіше покупець, хоча в деяких випадках можлива і спільна оплата. На недорогі об'єкти нерухомості ріелтори встановлюють фіксовану суму гонорару. Наприклад, на житло вартістю до 60 тис.євро комісійні складуть 3-4 тис.євро. При підборі і продажу високоприбуткових об'єктів нерухомості, як правило, крім маклера задіяні і інші посередники: інші агентства, приватні особи, банки і навіть керуючі компанії, що збільшує розмір комісійних виплат. Однак, найчастіше щоб роздобути клієнта, ріелтори обіцяють перекласти частину витрат на продавця. Важливе зауваження: згідно з параграфом 652 Цивільного кодексу Німеччини маклер вправі вимагати винагороду тільки в тому випадку, якщо між ним і покупцем було укладено договір на здійснення маклерської діяльності.
Що стосується податку на володіння нерухомістю в Німеччині, базова федеральна ставка щорічного податку на нерухомість становить 0,35% від кадастрової вартості житла. При цьому для кожного виду об'єктів нерухомості він встановлюється окремо. Прикладом, податок на квартиру з однією спальнею в Берліні складе приблизно 200 євро в рік. Якщо житло, що купується знаходиться в будівлі, яке зведено понад 40 років тому, в силу вступає закон про списання податку на підставі зносу будівлі. 2% від кадастрової вартості об'єкта може бути списано, якщо будівля побудована в 1925 році і пізніше, і 2,5% - якщо будинок старше 1924 року.
Дохід від здачі нерухомості в оренду обкладається податком на прибуток. Податок обчислює по рухомій шкалою і становить для нерезидентів від 14% (при річному доході до 8 тис.євро) до 45% (при доході понад 250 тис.євро в рік). Цікаво, що для подружжя застосовуються більш низькі ставки, ніж для неодружених. Для прикладу: якщо дохід від здачі в оренду квартири становить 1 тис.євро в місяць, то податок в такому випадку складе близько 80 євро.
При продажу нерухомості в Німеччині оплачується податок на приріст капіталу, так званий спекулятивний податок. Даний податок не нараховується якщо житло належало власнику протягом останніх десяти років або він постійно проживав там протягом останніх двох років.
При передачі прав власності на підставі спадщини нерухомість оподатковується від 7 до 50% вартості житла залежно від ступеня споріднення.
Неприємним сюрпризом для іноземних покупців може бути висока вартість комунальних послуг. Навіть якщо власник не проживає у власному будинку або квартирі, комунальні послуги оплачувати він зобов'язаний. Так звана житлова плата складається з комунальних послуг, комунальної каси і послуг домоуправління. Комунальні послуги оплачуються в кінці року за встановленими тарифами. Варто відзначити, що в Німеччині найвищі в світі тарифи на воду - до 2,7 євро за кубометр. Кожен будинок має своє домоуправління, вартість послуг якого складає в середньому 30-40 євро на місяць. Комунальна каса створюється з метою накопичення коштів на проведення ремонту будівлі і місць громадського користування. В середньому розмір внесків становить 20-40 євро щомісяця. Для прикладу: мінімальні комунальні платежі за квартиру площею 70 кв.м складуть близько 130 євро на місяць.