Дев'ятиповерхівку, яка розміщена на столичній Борщагівці за адресою вул. Зодчих 60/1, не можна назвати непомітною. Перше, що кидається в очі, - тотальне утеплення будинку, яке робить його естетично більш вигідним у порівнянні з сірими і «сумними» сусідськими будинками. Чудові клумби в палісаднику, зовнішні і внутрішні камери відеоспостереження, чистота у дворі і навіть автомат доочищеної води, вбудований прямо в фасад одного з під'їздів. До речі, літр води в ньому коштує всього 50 копійок, а не 1 грн, як скрізь. І за якість цієї води відповідає особисто голова правління ОСББ - Василь Рудницький. Втім, як і за інше благополуччя в домі
Накипіло!
На базі автопідприємства, автобусного парку в 1970 році був створений ЖБК «Автотранспортник - 2». Жителі заселилися в 1972 році. У 2011 році він трансформувався в ОСББ. У плані господарювання, здавалося б, нічого в корені не змінилося, але з-під опіки ЖЕКу об'єднання вийшло без коливань. Організацію прибирання території та вивезення сміття були в змозі зробити і самі. А ось повноваження окремої самостійної структури надали можливості в плані організації житлово-комунальних робіт набагато більше. По крайней мере, слюсарів з ЖЕКу чекати треба було дуже довго, навіть якщо виникала аварійна ситуація і квартиру буквально заливало. Але історія з відділенням від ЖЕКу вийшла досить цікавою ...
В.Р. : У ЖЕКу зробили все так, мовляв, нібито це він відмовився від нас в зв'язку з заборгованістю. Але насправді ми просто відмовилися платити за ті послуги, які нам абсолютно не надавалися. Договір на надання послуг ЖЕКом був складений, і досить грамотно - прописані дуже добре послуги, тарифи, затверджені органами міської влади. Але виконувалися вони максимум відсотків на 15. Спочатку були навіть закладені пункти про проведення капітального ремонту. Аж смішно. Правда, вже з 1989 року даний пункт тихенько з договору зник, його замінив пункт про виконання робіт поточного характеру. Ті, хто і сьогодні ще знаходиться на обслуговуванні ЖЕКу, знають, чого варто відремонтувати рами в під'їзді або замінити труби в підвалі. Таким чином, ми весь цей час просто переплачували. Вивчивши вартість послуг, що надаються, наприклад, «Київенерго», і порівнявши їх з сумами, які ми сплачували в ЖЕК, ми побачили величезну різницю. Перерахунки, звичайно, ніхто не робив. І проста бухгалтерія тільки за 3 роки вивела на досить кругленьку суму - ЖЕК заборгував нам близько 80 тис. Грн. На мої вимоги надати акт звірки відповідь не пішов. Тоді я зібрав людей і на зборах все їм пояснив (в нашому будинку 216 квартир, в яких проживають 570 осіб). В результаті було прийнято рішення вести свої справи самостійно.
Рух це життя!
OSBB-INFORM: Навряд чи все пройшло гладко, адже справа на той час було новим ...
В.Р. : Спочатку було нелегко. І вести господарство, і міняти свідомість. Але коли з'явилися перші результати економії, у людей насправді виникли віра і довіра. Все, починаючи з економії на теплій і гарячій воді і закінчуючи послугами інтернет-провайдерів, люди відчули на власних кишенях. І головне - будь-яка проблема в будинку вирішується в найкоротші терміни. Тече труба: доходило до того, що брали гроші в кредит, але аварію ліквідували миттєво.
Навели порядок в домі. Більш ніж на 60% ми зробили роботи капітального характеру, що дозволить продовжити життя будинку на довгі роки.
OSBB-INFORM: І все це виключно на кошти жителів?
В.Р .: Допомога держави теж була. Просто треба було бути в курсі тих програм, які на це спрямовані. Наприклад, Державні програми часткової компенсації для енергозбереження та теплозбереження. Дому вже чимало років. Розрахунки показали, що його утеплення коштує близько 600 тис. Грн. Знайшли організацію, яка погодилася реструктуризувати наш борг і сплачувати за роботу протягом 2-х років. Квартира, в залежності від площі, обходилася від 2 до 5 тис. Грн. Для деяких людей це чималі гроші. Тільки одна квартира відмовилася, і підрядник вирішив, щоб не псувати загальний вигляд будинку, здійснити її утеплення за свій рахунок. Ось так, разом нас багато, і нас не подолати! Уявіть собі, що знайшлися навіть такі, які подали в суд на дані дії, аргументуючи, що ці роботи неефективні і навіть шкідливі. А то, що за 40 років панелі вже втратили свої первинні властивості, думати не хотіли. І вони члени ОСББ, і з ними треба співпрацювати. До того ж ми замінили всі вікна на сходових клітках. У підвалах модернізували каналізаційну систему, замінивши труби на сучасні пластикові.
OSBB-INFORM: Які програми підтримки Ви вважаєте найбільш привабливими?
В.Р .: У держави є програми, які розроблені саме під ОСББ. Наприклад, експлуатація наших ліфтів розрахована на 25 років, а працюють вони вже 30. Хіба це не проблема? Та якби ми не були ОСББ, нам ніколи б не поміняли все 6 ліфтів. Також ми повністю змінили електропроводку в ліфтових шахтах, і на 50% - в стояках, починаючи з підвалів. І на це держава виділила 2 млн грн. Частково за кошти держави, частково - за фінанси КМДА нам замінили покрівлю, вартість робіт за що вилилася в 300 тис. Грн. З них на рахунок жителів довелося всього 50 тис. Грн. Міська програма співфінансування «30/70» дозволила нам в минулому році зробити реконструкцію теплоузла з погодним лічильником витрат на тепло. Тепер ми самі гріємо гарячу воду, і вона подається без зливу, а в нічні та ранкові години тиск цілеспрямовано зменшується. При цьому вартість всіх робіт мешканцям будинку обійшлася лише в 30% від загальної суми. Для цього ми взяли в банку кредит під 23% на 150 тис., І нам повернуло держава 47% витрат тільки на матеріали. І це дуже суттєва допомога. При цьому сума цієї компенсації тим більше, чим більша кількість членів ОСББ, які отримують субсидії.
В даний час ми також підтримуємо програму по збереженню світла. На сходових клітинах ми встановимо енергозберігаючі світильники. Завдяки цьому плануємо заощадити до 60% електроенергії в будинку. Витрати на цей захід в 20 тис. Грн ми плануємо «відбити» приблизно за 2 роки. І це за найскромнішими прогнозами.
Також ми повністю зробили автоматичну електрощитової, що коштувало нам близько 30 тис. Тепер наші жителі не переживають за свої електроприлади, які раніше постійно псувалися від перепадів напруги. Але не менше біди завдають такі перепади для ліфтової системи: якщо згорить мотор, це обійдеться всім набагато дорожче.
OSBB-INFORM: Але ж про всі ці державні програми необхідно бути постійно в курсі.
В. Р.: Власне, я регулярно моніторю профільні сайти, пресу (наприклад, постійно передплачую міську газету «Хрещатик»). Ми весь час спілкуємося в своїй ОСББ-шної «тусовці». Крім цього, керівники ОСББ систематично присутні на нарадах в управлінні житлово-комунального господарства при райдержадмінстрації, в районних штабах. Приходять представники влади, які докладно розповідають нам про всі програми, адже навіть читаючи якийсь державний наказ або розпорядження, не відразу зрозумієш, про що там йдеться. А про це ж треба ще й людям розповісти.
OSBB-INFORM: Зараз в зв'язку з підвищенням тарифів, природно, збільшиться кількість бажаючих оформити субсидію. Для багатьох людей, особливо для літніх, це проблема. Чи допомагаєте ви своїм жителям в цій справі?
В.Р .: Звичайно, всі хто до нас звертається до правління, отримують вичерпну консультацію і допомогу. Наш бухгалтер навіть паперу допомагає заповнювати. Але хочу зазначити, що питання про гідну зарплату і пенсії, на жаль, не в нашій компетенції. Однак ми робимо все, щоб економія була дійсно ефективною. Ось хоча б насоси гарячої води у нас працюють за певним економного графіком, і це дозволяє економити до 30% коштів. Як і освітлення на сходах (а це 54 освітлювальні точки). Повірте, тоді і субсидії не знадобляться.
Нам би їхні проблеми!
OSBB-INFORM: Василь Васильович, скажіть, що в першу чергу створює ОСББ - ідею і колективне згоду або особистість і характер людини, який береться все це очолити?
В.Р: Я думаю, в різних об'єднаннях складається по-різному. Як на мене, дуже важливо, щоб управляти ОСББ прийшла людина, яка і з простими людьми, і з чиновниками вміє знаходити компроміси, переконувати, і конфлікти «розрулювати», і закони знає, і з економікою дружить, і має хоча б початкові технічні знання . Як правило, такі люди приходять з керівних посад будь-якого рівня. Особисто я в ЖБК працював начальником автотранспортної колони і на інших керівних посадах, а головою правління ОСББ - за сумісництвом. Доступ до транспорту (180 автомобілів, 250 осіб штату), до якихось матеріалами за пільговими цінами зіграв в плюси. Мене попросили очолити ЖБК в 1985 році тимчасово. Перший час навіть працював на громадських засадах. Але, як то кажуть, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Наше ОСББ - це самостійна структура зі своїм штатом, де є і свій бухгалтер, і прибиральниця, і двірник, і заступник голови. Практично 24 години на добу наш будинок, так би мовити, під наглядом. Сантехніків та електриків ми наймаємо за трудовими угодами в «Жилсервіс». Це зовсім інший рівень сервісу. Тепер навіть люди відмовляються від стереотипу, що, мовляв, сантехнік обов'язково повинен бути з перегаром. Ось, правда, з двірниками весь час виникає кадровий дефіцит: не хочуть йти працювати за малі гроші (хоча, як на мене, 3 тис. Грн - не такі вже й маленькі гроші за робочий день о 3-4 годині). На жаль, минули ті часи, коли двірникам давали житло. І аби який двірник нас вже не влаштовує ...
Спокій нам тільки сниться
OSBB-INFORM: Думаємо, проблему з двірником Ви обов'язково вирішите. Але невже у Вашого об'єднання вже зовсім не залишилося більше амбітних планів?
В.Р: Уже в цьому році завдяки програмі «30/70» ми плануємо установку балансують клапанів в кожному стояку. На сьогоднішній день проблема з опаленням назріває особливо. Справа в тому, що коли ми заселялися в свої будинки, батареї для опалення у всіх були стандартні, відповідно до проекту. Згодом люди їх міняли, і тепер майже в кожній квартирі стоять батареї з різними характеристиками. А це впливає на баланс розподілу води в опалювальній системі, робить непередбачуваним тиск і ускладнює процес контролю температури води. На себе ми беремо заміну труб гарячої та холодної води. Всього нам обіцяють компенсувати 300 тис. Грн на установку балансують клапанів.
У нас ще багато планів. Це і заміна труб опалення: хоч вони в даний час в нормальному стані, все дорожчає з кожним днем, і добре було б по-хазяйськи запастися зараз матеріалами. Це і шатрова покрівля (зараз вона рулонний), яка скасує необхідність капітального ремонту даху через 8-10 років. А на даху ми хочемо встановити сонячні батареї як джерело альтернативної енергії. Зараз здійснюємо прорахунки, шукаємо інвесторів і не виключаємо, що у нас навіть згодом виникнуть надлишки, які ми зможемо продавати в сусідські будинки і тим самим заробляти гроші.
Кажуть, що у справжнього господаря в своєму домі справи не закінчуються ніколи. На жаль, час не грає на користь і багатоквартирних будинків. Але якщо ставитися до них як до власних, завжди можна знайти і гроші, і оптимальні рішення для продовження їхнього життя. Були б бажання і загальна згода. І альтернативи ОСББ в даному контексті сьогодні навряд чи хтось знає.
30. Хіба це не проблема?Чи допомагаєте ви своїм жителям в цій справі?
Але невже у Вашого об'єднання вже зовсім не залишилося більше амбітних планів?