- Плюси і мінуси автономних світильників
- плюси
- Різновиди світильників на сонячних батареях
- декоративні світильники
- Світильники для доріжок
- прожектори
- Як зробити світильник на сонячній батареї своїми руками
- Поради по розміщенню на ділянці та встановлення автономних світильників
Найчастіше в гонитві за красою ділянки, власники встановлюють на ньому дуже багато освітлювальних приладів, і така велика їх кількість негативно позначається на бюджеті сім'ї. Трохи підправити стан справ і знизити витрати на електроенергію може допомогти світильник на сонячній батареї - для внутрішнього освітлення його практично не використовують, а ось на прибудинковій території він виявляється досить корисним. У цій статті ми розберемося з особливостями даного виду освітлювальних приладів, а також розповімо, як зробити автономне освітлення на ділянці своїми руками.
Плюси і мінуси автономних світильників
Коротко виділимо основні плюси і мінуси світильників, що працюють на сонячних батареях.
плюси
- Простота монтажу. Автономні світильники не вимагають наявності проводки, прокладеної підземних або надземних способом. Це дуже зручно, коли немає бажання псувати дизайн вже сформованого ділянки або викликати фахівців.
- М'якість світла. Такі світильники випускають рівномірний і дуже приємний для ока світло, який при цьому залишається досить інтенсивним.
- Економія. Замінивши більшу частину звичайних джерел світла на своїй ділянці автономними аналогами, ви досягнете стовідсоткової економії тієї електроенергії, яку б вони спожили.
- Автономність. Багато моделей світильників не вимагають ніякого обслуговування або включення - вони працюють повністю на автоматі, так що ви з легкістю можете поїхати на кілька днів. При цьому на вашій ділянці з настанням темряви буде запалюватися світло, який дасть зрозуміти можливим зловмисникам, що в будинку хтось є і злякає їх.
- Безпека. Потужність заряду в таких світильниках невелика, тому навіть якщо з якихось причин ви торкнетеся оголених частин приладу, то ніякої шкоди це вам не принесе.
- Довгий термін експлуатації. Автономні ліхтарі можуть функціонувати протягом півтора десятків років, це означає, що з великою часткою ймовірності вам доведеться замінювати їх лише один-два рази за все життя.
- Захист. Світильники повністю захищені від будь-яких погодних негараздів - проливний дощ ніяк не вплине на їх працездатність.
мінуси
- Автономними світильниками, на жаль, не можна замінити все освітлення на ділянці. Справа в тому, що той світ, що вони дають, є скоріше додатковим, а не основним. Саме тому ті господарі, які використовують освітлення на сонячних батареях, на важливих ділянках (ганок, вхід на ділянку) використовують звичайні світильники, або автономні, але доповнені галогенними елементами.
- При температурі нижче -20 градусів тривалість роботи світильників знижується.
- Автономні світильники досить дороги.
- У дуже погану погоду у світильників можуть відбуватися великі збої, що відіб'ється на стабільності їх роботи.
Як працюють світильники на сонячних батареях
Не важко зрозуміти, чому прилади на сонячних батареях зараз настільки популярні. Звичайно, здорово, що таке освітлення дозволяє не платити за електрику, але для багатьох головним плюсом все ж є можливість монтувати світильники, що не прокладаючи проводку.
Все що потрібно - вийняти прилад з коробки і встановити його, наприклад, біля доріжки. На більшості моделей присутні датчики темряви, так що вам навіть про включення світла не потрібно думати - все відбувається автоматично.
Дана технологія розвивається дуже швидко. Світильники на сонячних батареях виглядають все більш привабливими, їх світіння стає яскравішим, а час безперебійної роботи при цьому збільшується. Щоб зрозуміти який прилад підійде саме вам, необхідно знати саме його пристрій.
До речі, дізнайтеся, як правильно зробити освітлення лазні від батарейки.
Отже, основні складові частини світильника на сонячних батареях наступні:
- Сонячна панель. Ця панель складається з фотогальванічних осередків, вони і перетворюють сонячне світло в електричний струм. Ефективність цього елемента залежить від кількості осередків, їх якості та прозорості захисного покриття. Зазвичай саме ця частина світильника є найдорожчою, проте технічний прогрес робить фоточутливі панелі все більш дешевими. До речі, на деяких приладах на панелі знаходиться захисна плівка, її потрібно видалити, інакше прилад не буде заряджатися належним чином.
- Акумулятор. Панель безпосередньо підключається до накопичувальної панелі. Зазвичай це робиться за допомогою спеціального діода, який проводить електрику тільки в сторону акумулятора. Зараз найчастіше використовуються NiMH -батареі, вони добре реагують на постійні підзарядки і вважаються екологічно-чистими.
- Світлодіод. Світло, який виробляє світлодіод, виходить в результаті проходження електронів через спеціальний матеріал. Ці елементи не виділяють тепло, тому споживають менше електроенергії і повільніше зношуються. Стандартний світлодіод працює близько 100 тисяч годин. Іноді виробники посилюють світло, вироблений елементом, додаючи до нього ще й галогенну лампу, проте нинішні технології дозволяють обійтися і без цього.
- Електрична схема. Ця частина зазвичай відокремлює хороші світильники від поганих. Грамотно вибудувана схема дозволяє приладу довше працювати і світити яскравіше.
- Корпус. Вимоги до корпусу приладу тільки два - він повинен бути стійким до впливу прямих сонячних променів і до погодних умов. Найчастіше фото-панель вбудована в корпус, проте бувають і роздільні моделі. В цьому випадку панель розташовують в сонячному місці, а сам світильник там, де він буде приносити найбільшу користь.
Світильники на сонячних батареях оснащені ручним вимикачем, або мають фоторезистор, який перемикає прилад з режиму заряду в режим світіння, коли темніє і навпаки.
Якість перерахованих компонентів безпосередньо впливає на силу світла, виробленого приладом і тривалість його роботи.
На ці параметри потрібно звертати особливу увагу в тому випадку, якщо ви вирішили висвітлювати всю ділянку переважно такими лампами.
Різновиди світильників на сонячних батареях
При покупці освітлювальних приладів для саду важливо враховувати те, яку функцію вони будуть виконувати. Всього розрізняють три групи освітлення: декоративні, для доріжок і прожектори.
декоративні світильники
Декоративні лампи надають приємне освітлення вашої ділянки. Вони як би відзначають конкретне місце, а не використовуються для максимальної його освітленості. Через те, що вони випромінюють досить слабке світло, термін їх служби значно вище ніж у будь-яких інших ламп на сонячних батареях. Насправді це досить часте явище, коли декоративне освітлення працює кілька ночей поспіль, зарядити лише раз в сонячний день.
Зарядка таких приладів відбувається повноцінно навіть в похмуру погоду. Зазвичай такі світильники випускають не білий, а жовте світло, деякі моделі навіть здатні мерехтіти, щоб створювати ефект світла від полум'я. Завдяки жовтому кольору, споживання електрики у таких світильників значно знижується, навіть щодо аналогів з білим світлом.
Крім естетичної функції такі світильники можуть використовуватися і для освітлення потенційно небезпечних місць - зона зберігання інструментів, область з декоративними елементами ландшафту і так далі. Декоративні світильники є найдоступнішими і відрізняються відносно низькою вартістю.
Спробуйте застосувати поради з даної статті для освітлення на веранді.
Світильники для доріжок
Як вже зрозуміло з назви, такі світильники освітлюють дороги і стежки на ділянці. Дуже часто таких приладів встановлюється декілька, уздовж всієї доріжки, щоб максимально убезпечити шлях. Зазвичай такі світильники мають відразу кілька способів кріплення - їх можна підвісити, увіткнути в землю або ж просто поставити на поверхню. Світло в таких приладах завжди спрямований вниз.
Більшість моделей світильників для доріжок обладнано ручними перемикачами. Подібний пристрій дозволяє економити заряд і використовувати прилади тільки тоді, коли це дійсно необхідно. Найбільш же зручні світильники обладнані датчиками руху - вони включаються автоматично, коли хто-небудь йде по доріжці або наближається до неї. Такі ліхтарі дають освітлення середньої потужності і є представниками середньої цінової категорії.
прожектори
Цей різновид автономних світильників є найпотужнішою, саме тому подібні прилади мають і досить високу ціну. Тут важливо розуміти, що велика потужність не має на увазі віддачу світла, аналогічного тому, що випускає стандартний прожектор в 100 ват, максимальна потужність автономного прожектора - аналог 40-ватної лампи розжарювання, проте і цього зазвичай буває достатньо.
Вам буде цікава наша стаття - як зробити освітлення під навісом.
Велика частина таких приладів сконструйована таким чином, що їх можна встановити різними способами. Це дозволяє використовувати подібні прожектори, щоб висвітлити вхід в будинок, на ділянку або парковку.
До речі, дізнайтеся як провести світло в альтанку з дому.
Як правило, саме цей різновид ламп на сонячних батареях відрізняється підвищеною міцністю. Звичайно, всі подібні світильники мають захист від погодних умов і прямого сонячного світла, однак тут це зроблено на ще більш високому рівні. Крім того, особливості конструкції дозволяють отримувати більшу кількість світла при низьких температурах.
Як зробити світильник на сонячній батареї своїми руками
Для того щоб зробити найпростіший світильник на сонячній батареї своїми руками, вам знадобиться не так багато коштів і зовсім небагато часу.
У таблиці ми привели назву потрібних деталей і їх приблизну вартість.
Транзистор IRF7832 або його аналог SI4336DY ≈ 0.5 $ Сонячна батарея 5,5 В, 90 мА ≈ 2 $ Акумулятор ≈ 2 $ Корпус ≈ 1 $ Світлодіод ≈ 0.4 $ Різні супутні матеріали ≈ 1 $ Корпус для акумулятора ≈ 1 $ Разом ≈ 8 $
А як зібрати з цих деталей декоративний освітлювальний прилад своїми руками, дивіться у відео.
Важливо! Світильник в зимовий час варто тримати в приміщенні.
Поради по розміщенню на ділянці та встановлення автономних світильників
- Для того щоб прилад якісно заряджався протягом світлового дня, його фотоелемент повинен бути спрямований на південь і мати невеликий кут нахилу - перпендикулярно положенню сонця.
- Важливо простежити, щоб на фотоелемент не потрапляла тінь від листя, будівель і так далі. Це ускладнить зарядку.
- Також не варто розташовувати сонячну панель під будь-яким іншим джерелом нічного світла. Якщо прилад обладнаний спеціальним реле, то світильники не буде коректно працювати в темний час доби.
- Прожектори краще встановлювати біля ганку, входу на дільницю і у паркувального місця. Чудово, якщо прилад буде обладнаний датчиком руху.
- Якщо світильник на сонячних батареях має роздільну конструкцію (фотоелемент окремо), то сам ліхтар слід розмістити там, де він необхідний, а сонячну батарею - в максимально сонячному місці.
Як бачите, світильник на сонячній батареї для внутрішнього освітлення ділянки може стати відмінною заміною звичайного підсвічування. Але що найцікавіше - ви з легкістю можете організувати весь процес самостійно - розробити схему освітлення, а потім провести монтаж, так що вам не доведеться витрачатися на будь-яких майстрів.
Вам це буде цікаво
Освітлення у дворі приватного будинку
Як зробити аварійне освітлення від акумулятора
Освітлення альтанки світлодіодами