- Які бувають заборгованості у ВП.
- Етапи закриття ІП в 2017 році.
- Як закривати ІП з боргами по податках.
- Особливості закриття ІП з заборгованістю ПФР.
- Борги ІП за договорами та зарплати.
- Висновки.
Багато ІП з часом закриваються, припиняючи діяльність. В одних випадках дохід підприємства не відповідає запланованому. В інших - бізнесмен працевлаштувався на бюджетній роботі або організовує нове підприємство іншого типу. А іноді у ІП безліч боргів, воно фактично збанкрутувало. У такому випадку його неможливо просто ліквідувати за заявою до податкового органу, адже колишній власник зобов'язаний відшкодувати недоїмки державі.
Які бувають заборгованості у ВП.
У підприємства ІП можуть бути наступні заборгованості.
- За податками.
- Пов'язані з відрахуваннями до Пенсійного фонду (ПФР).
- Невиплачені кредити.
- По відношенню до працівників.
- Борги контрагентам (договірні зобов'язання, наприклад, з підрядниками).
У першому випадку перед закриттям ІП необхідно відшкодування заборгованості, а в інших підприємець може наполягати на ліквідації установи без відшкодування боргів. Але ймовірність того, що податковий орган на це погодиться, дуже мала.
Розглянемо правила ліквідації ІП з боргами обох видів.
Етапи закриття ІП в 2017 році.
Незалежно від того, є борги у підприємства чи ні, IP в 2017 році закривається за такими етапами ( покрокова інструкція як закрити ип ).
1. Звернення до регіональної податкової інспекції, де підприємство стоїть на обліку. А також в ту інспекцію, яка приймає оплату мита за закриття ВП.
2. Оформлення заяви до податкової інспекції, форма Р26001 на державному бланку . Це документ про припинення діяльності в якості індивідуального підприємця за власним бажанням. При неможливості принести заяву особисто воно неодмінно засвідчується у нотаріуса.
3. Оплата держмита на ліквідацію ІП для подальшого надання квитанції в інспекцію. У 2017 році це 160 рублів.
4. Подача документів до податкової служби: заяви і оригінал квитанції про сплату мита. Інспекція видасть розписку про отримання.
5. Підприємець отримує свідоцтво про припинення діяльності підприємства (форма Р65001) і виписку з держ реєстру. Це станеться через 5 днів (крім першого) після подачі документів на ліквідацію. Податкова служба може вислати документи поштою.
6. Необхідно довести до відома районний відділ Пенсійного фонду (ПФР) про закриття і розрахунку по внесках протягом 12 днів від дати ліквідації. Установа негайно видасть квитанцію про наявність або відсутність боргу.
7. Після всіх процедур потрібно повернути борги за всіма платежами через Ощадбанк за квитанціями ПРФ, інакше фонд нарахує штрафи. А також оплатити інші види заборгованостей.
Як закривати ІП з боргами по податках.
Припинення діяльності ІП з податковою заборгованістю можливо, навіть якщо вона не погашена. Якщо підприємець не може сплатити всі податки, а також штрафи за прострочення платежів, він повинен буде оголосити себе банкрутом. Закриваючи ІП з боргами по відношенню до бюджету РФ, необхідно здати декларацію з податків за весь період існування підприємства, навіть якщо в ІП фактично не було діяльності. В останньому випадку це будуть нульові доходи і витрати. У разі наявності своєчасно поданих звітів декларація потрібна лише за останній період.
Крайній термін надання звіту - 5 днів після закриття підприємства, інакше буде призначено штраф. Після цього буде визначатися сума боргу. В першу чергу погашаються заборгованості по відношенню до держави: в бюджет і ПФР, а потім - іншим кредиторам. Підприємець може оплатити заборгованість наявними засобами або майном. Якщо ж він бажає зберегти власність, є надія, що суд пом'якшить зобов'язання, давши відстрочку. Але це може статися лише через банкрутство. Перевірки триватимуть протягом трирічного періоду. Подібна розстрочка може вважатися перевагою.
Для здійснення процедури банкрутства в арбітражний суд від підприємця має надійти заява з доданим графіком оплати боргу. Якщо колишній бізнесмен нікому не винен, крім бюджету РФ, це може бути вигідно для нього, а прохання зазвичай задовольняється. Але передбачається, що іншим способом в такій ситуації він не може одночасно ліквідувати ІП через податкову інспекцію і погасити борг державі. У витрати будуть включені і стягнуті витрати на всі процедури, в тому числі - премія керуючому. Результат буде досить витратний. Тому банкрутство вважається крайнім заходом.
Особливості закриття ІП з заборгованістю ПФР.
При наявності у ІП боргів в ПФР підприємець може просто подати заяву в ИФНС (податкову службу). Але в цьому випадку слід подбати про те, щоб інспекція не відмовила в ліквідації підприємства відповідно до інструкцій. А саме: документацію слід надсилати поштою тільки цінним листом, що включає опис. Вкладення складається з заяви форми Р2600 з підписом, завіреним у нотаріуса, і квитанції про сплату мита.
Після закриття ІП всі борги, в тому числі в ПФР, зобов'язаний оплачувати сам його колишній власник. В іншому випадку фонд може не тільки подати в суд (ми вже писали про те, як можна подати в суд на індивідуального підприємця ось тут ), А й звернутися прямо до приставам для стягнення сум. Тоді колишній власник ІП зобов'язаний буде виплатити ще 7% від суми заборгованості (збір на виконання), не менше 500 рублів. Перешкодою до закриття ІП з боргами в ПФР може бути відсутність звітності в пенсійному фонді. У разі, якщо звіт не зданий, податкова інспекція відмовить в процедурі.
Борги ІП за договорами та зарплати.
ІП може мати борги по відношенню до своїх працівником (наприклад, із зарплати) або контрагентам (протилежна сторона договору). У такому випадку при ліквідації не обов'язково оплачувати їх. Реєстраційні органи не вимагають цього. Також ІП не зобов'язана доводити до відома про факт закриття ІП всіх кредиторів напередодні процедури. Але колишнього підприємця ніхто не звільняє від погашення цих заборгованостей.
Висновки.
Припинити діяльність ІП можливо при будь-яких боргах. Більш того, на чинного власника можуть бути покладені всі великі обтяження і зобов'язання, наприклад, по пенсійному страхуванню, які і були причиною ліквідації підприємства. Навіть при заборгованості не слід відкладати процес ліквідації невигідного ІП, так як суми будуть збільшуватися. Після закриття вони перейдуть на фізичну особу.