Реклама
Реклама
Реклама

Заява на банкрутство фізичної особи: зразок позову, хто і куди подає

  1. Хто і як подає заяву про банкрутство
  2. Покрокова інструкція щодо заповнення заяви на банкрутство
  3. Вимоги до форми і змісту заяви боржника
  4. Подача заяви про банкрутство фізичної особи
  5. Як самостійно підготувати додаток до заяви
  6. Куди і як подавати документ
  7. термін розгляду

З 1 жовтня 2015 р Росії вступила в силу процедура визнання громадян банкрутами шляхом розгляду судом заяви про банкрутство фізичної особи. Розгляд справ про банкрутство юридичних осіб досить поширене, тепер і фізичні особи мають таку можливість. Регулюється процедура банкрутства фізичних осіб ст. 25 ГК РФ і пункту 1.1. глави X Федерального закону від 26.10.2002 № 127-ФЗ «Про неспроможність (банкрутство)» . У статті розберемося як правильно оформити заяву на банкрутство фізичної особи: зразок.

Хто і як подає заяву про банкрутство

Ініціювати процес банкрутства боржника можуть два основних заявника - сам боржник і кредитор (група кредиторів при колективному зверненні).

Як правило, плануючи банкрутство, боржник вирішує сам звернутися із заявою до арбітражного суду:

  1. Подача заяви для боржника обов'язкове, а обов'язок повинна бути виконана не пізніше 30-денного періоду в разі, якщо боржник не здатен погасити зобов'язання перед усіма кредиторами в повному обсязі, і непогашений обсяг боргу становить 500 тисяч рублів і більше.
  2. У боржника є право самостійно вирішувати - звертатися до суду із заявою про банкрутство чи ні. Це право виникає в передбаченні банкрутства - коли ще немає причин, що породжують обов'язок звернутися до суду, але вже є підстави вважати, що незабаром боржник стане повністю неплатоспроможним. Про це у відповідності з законом говорять:
  • припинення розрахунків з кредиторами, із обов'язкових та інших платежів (податковим, аліментних, ЖКП і т.п.), термін виконання по яких вже настав, тобто почала утворюватися прострочення;
  • понад 10% загального обсягу грошових зобов'язань прострочені на строк більше 1 місяця;
  • борг перевищив вартість активів боржника (майно, доходи, дебіторська заборгованість (борги інших осіб, що належать боржникові));
  • наявність закінчених виконавчих проваджень, за якими таке рішення прийнято через відсутність у боржника майна, за рахунок якого можна було б стягнути борг.

При вирішенні питання про самостійному зверненні до суду із заявою про банкрутство принципово важливо врахувати одну обставину. Боржник не має права вибору конкретного арбітражного керуючого. Він може тільки вказати саморегульовану організацію (СРО), з числа учасників якої повинен бути вибраний і призначений керуючий. По суті, таке положення закону обмежує боржника в можливості взяти процедуру банкрутства під свій контроль за рахунок участі в справі спеціально підібраного керуючого. Щоб обійти це обмеження, застосовується схема, при якій за домовленістю з боржником до суду заяву про визнання громадянина-підприємця банкрутом подає лояльний кредитор. Цей учасник процесу має повної право представити свою кандидатуру арбітражного керуючого, а якщо кредитор діє за домовленістю з боржником - призначається керуючий, зручний для всіх сторін, але головне - для боржника.

Як працює ця схема:

  1. Визначається лояльний кредитор з числа декількох наявних або досягається домовленість з єдиним кредитором.
  2. Якщо у кредитора вже є рішення суду про визнання боргу та його стягнення, він просто готує позов про банкрутство і формує загальний пакет документів для звернення до суду. Якщо рішення немає - воно виходить кредитором без створення боржником перешкод і зазвичай в прискореному порядку (борг «просужівается»). Аналогом судового рішення є встановлені законом процедури або факти визнання (підтвердження) боргу - кредитні договори, нотаріальні процедури, безумовно визнані вимоги. Це більш швидкі варіанти, але не завжди відповідні.
  3. На заяву кредитора боржник пише відгук. В даному випадку - визнаючи борг і неможливість погашення.
  4. Заява кредитора розглядається і приймається арбітражним судом, після чого призначається та чи інша процедура банкрутства.

Перевага рішення - в справі бере участь максимально лояльний арбітражний керуючий. За рахунок цього питання вирішуються оперативніше й ефективніше, операції і процеси - під повним контролем, висока ймовірність дачі згоди керуючого на угоди і фінансові операції, при початку ліквідаційної процедури - створюються умови продажу активів за найбільш високими цінами або оптимально швидко і вигідно. Є й багато інших переваг - вони проявляються індивідуально виходячи з обставин справи про банкрутство, що стоять завдань і цілей при проведенні процедур.

Покрокова інструкція щодо заповнення заяви на банкрутство

Заява про визнання боржника банкрутом, як будь-який інший процесуальний документ включає в себе адресну, мотивувальну і прохальну частини. Заповнення документа складається з наступних кроків:

  1. Заповнюється адресна частина, в якій прописується найменування арбітражного суду, контактні дані заявника (ПІБ, адреса проживання, контактний телефон або пошта, ІПН, місце роботи із зазначенням реквізитів юрособи) і відомості про всі кредиторів (найменування, ІПН / КПП, юридична адреса).
  2. У мотивувальній частині вказується на те, що фізособа перебуває в скрутному фінансовому становищі. Заявнику також необхідно прописати причину погіршення матеріального статусу. Це повинен бути досить вагомий аргумент для суду, який не дозволить йому запідозрити боржника у фіктивному або навмисне банкрутство. Наприклад, втрата роботи через ліквідацію підприємства або за скороченням штату (звільнення за власним бажанням не можна віднести до поважної причини); важка хвороба, яка призвела до втрати працездатності або інвалідності; пожежа; розлучення та ін.
  3. Далі прописуються всі борги, які є у фізособи перед банками, фізособами і державою із зазначенням на загальний розмір заборгованості (вона повинна перевищувати вартість належного майна фізособі або суму в 500 тис.р.). Важливо, щоб всі ці відомості боржник міг підкріпити документально через боргові розписки, кредитні договори та ін. Інакше його заява не буде визнано обгрунтованим.
  4. Вказується дата планового платежу щодо заборгованості, що утворилася і період прострочення на поточний момент (не менше 3 місяців з моменту погашення за графіком до подання до суду заяви). Якщо щодо проблемних боргів уже ведеться виконавче виробництво, то вказуються реквізити справи (стягнення за виконавчими листами при процесі банкрутства будуть припинені).
  5. Якщо боржник в ході досудового врегулювання намагався мирним шляхом вирішити проблему з банками та іншими кредиторами, то цей факт також варто відобразити в документі (наприклад, запитував реструктуризацію кредитного графіка або тимчасову відстрочку, але отримав відмову від банку). Це буде характеризувати його з кращого боку, тому важливо завжди зберігати листування з усіма фінансовими організаціями.
  6. Далі наводиться характеристика майнового і матеріального статусу боржника: розмір його щомісячних доходів, інформація про банківські рахунки, повний перелік власності (нерухомості та часткою в ній, ТС та ін.).
  7. Завершують заяву конкретні прохання про визнання фізособи банкрутом, затвердження щодо нього фінансового керуючого з числа конкретного СРО (без вказівки на саморегулюючу організацію справі про банкрутство не буде покладено старт і заяву залишиться без руху, призначення керуючого є обов'язковим етапом процедури банкрутства навіть, якщо у фізособи відсутнє майно для реалізації на торгах).

Вимоги до форми і змісту заяви боржника

Боржник готує заяву відповідно до ст.37 і 213.4 Закону про банкрутство . Заява про визнання банкрутом фізичної особи (зразок) складається в письмовій формі і повинно містити:

  • реквізити суду, в який звертається заявник;
  • відомості про боржника: П.І.Б, адреса реєстрації, контактний телефон, адреса електронної пошти (за наявності);
  • реквізити документа, на підставі третя особа захищає інтереси громадянина, якщо в суд звертається представник боржника;
  • перелік кредиторів, перед якими у заявника є непогашені фінансові зобов'язання, із зазначенням їх реквізитів та контактних даних;
  • відомості про наявні заборгованості із зазначенням їх розміру (варто перелічити всі борги, в тому числі і ті, які не можуть бути списані після завершення процедури банкрутства);
  • опис обставин, на підставі яких у заявника виникла необхідність в ініціюванні процедури банкрутства;
  • перелік поточних судових процесів, учасником яких є боржник;
  • відомості про існуючі рішеннях суду, зобов'язання по виконанню яких покладено на боржника;
  • перелік відкритих на ім'я боржника рахунків і вкладів;
  • опис майна, належного боржнику;
  • точну суму боргу, що не погашеного заявником;
  • найменування СРО фінансових керуючих, з числа членів якої судом буде обраний керуючий для майбутнього процесу у справі про банкрутство;
  • перелік додатків;
  • зазначення дати складання документа;
  • підпис заявника.

Для спрощення завдання підготовки заяви про банкрутство можна скористатися типовими формами і адаптувати їх до своєї ситуації. Також можна звернутися за юридичною допомогою. Юристи підготують заяву з урахуванням всіх індивідуальних аспектів, і спираючись не лише на законодавчих положеннях, а й сформованої судової практики. Це особливо важливо, щоб уникнути помилок, і домогтися того, щоб заява точно було прийнято, причому з першої спроби звернення.

завантажити зразок заяви про банкрутство фіз особи

завантажити бланк позовної заяви про банкрутство

приклад:

приклад:

Відео по темі:

Подача заяви про банкрутство фізичної особи

Заява про банкрутство фізичної особи подається до арбітражного суду за місцем проживання боржника. Державне мито складе 6 000 руб. Разом з підготовленим заявою в суд обов'язково надаються документи, встановлені ст. 213.4 Закону . На відміну від правил подачі позову в цивільному процесі, де суд сам направляє копії позову відповідачу, боржник в справах про банкрутство повинен направити своїм кредиторам копію заяви та матеріалів до нього рекомендованим листом з повідомленням, краще оголошеної цінності. Повідомлення про направлення додається до заяви.

Як самостійно підготувати додаток до заяви

Перелік документів, які повинні бути додані до заяви (при їх наявності), встановлений положеннями п. 3 ст. 213.4 ФЗ № 127 . До їх числа, зокрема, відносяться:

  1. Документи по заборгованості - підтверджують її виникнення і нездатність громадянина погасити її.
  2. Виписку з ЕГРІП, яка засвідчить відсутність / наявність статусу ІП (документ повинен датуватися не пізніше 5 днів до дати подання заяви про банкрутство)
  3. Списки боржників і кредиторів за формою, затвердженою Наказом Мінекономрозвитку від 05.08.2015 N 530. Повинні бути вказані ПІБ кредиторів і боржників (найменування організації), їх адреси, суми заборгованостей. Грошові зобов'язання і обов'язкові платежі ІП (при наявності) відображаються в списках окремо.
  4. Опис майна боржника за формою, затвердженою тим же Наказом Мінекономрозвитку (найменування активів, місця знаходження / зберігання, в тому числі заставне майно із зазначенням заставодержателя, та інші дані).
  5. Копії документів про право власності на майно і про права на результати інтелектуальної діяльності.
  6. Копії документів по операціях з нерухомістю, цінними паперами, частками в статутному капіталі, транспортом, а також по інших об'єктах при ціні угоди понад 300 тис. Рублів.
  7. Виписка з реєстрів учасників (акціонерів), якщо заявник входить в їх число.
  8. Інформація про доходи і утримані податки за 3-річний період до дати подання заяви.
  9. Банківські довідки про рахунки, вклади, залишки на рахунках, а також довідки по операціях і про залишки електронних грошових коштів за 3-річний період до дати звернення до суду.
  10. Копії особистих документів. Їх повний перелік зазначено в ст.213.4 Закону про банкрутство .
  11. Всі інші документи, на які громадянин посилається в заяві.

При подачі заяви потрібно внести на депозит суду хоча б мінімально встановлену суму винагороди арбітражного керуючого - 25 тис. Рублів, а також заплатити державне мито - 300 рублів. При неможливості виплачувати винагороду керуючому, необхідно представити в суд клопотання про розстрочення / відстрочення внесення на депозит суду цієї суми з зазначенням причини і підтвердженням її поважності.

Відео по темі:

Куди і як подавати документ

Позовна заява про визнання банкрутом подається в арбітраж за місцем проживання физ.лица-боржника. Повний алгоритм дій читайте в нашій статті «Покрокова інструкція з банкрутства фізичних осіб«.

Зробити це можна кількома способами:

  • особисто через канцелярію суду;
  • через офіційного представника (на нього попередньо необхідно виписати довіреність на представлення інтересів);
  • поштою цінним листом (необхідним є опис вкладення);
  • в електронному форматі, заповнивши спеціальну форму на сайті арбітражного суду.

Заява боржника про визнання неспроможним банкрутом повинна бути розглянута протягом 3 місяців з дня її надходження до суду (не раніше, ніж через 15 днів). При особистій подачі необхідно представити документ в секретаріат суду в 2-х примірниках, один з них з відміткою суду варто зберегти на випадок, якщо суд буде затягувати зі стартом процесу (його дії можна буде оскаржити).

До обов'язків заявника відноситься оповіщення всіх кредиторів про подання до суду позову про свою фінансову неспроможність. Зробити це необхідно рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Поштові повідомлення на адресу кредиторів потрібно додати до заяви про банкрутство.

Також перед подачею документа необхідно сплатити держмито за розгляд справи про банкрутство. У 2018 році її розмір скоротився в 20 разів у порівнянні з 2016 роком до 300 р. Раніше фізособи платили однакову держмито поряд з юрособами (6000 р.), Що законодавці порахували несправедливим.

Важливо! Держмито повинна бути оплачена особисто заявником і з його коштів. Оплатити її можна в будь-якому банку, попередньо уточнивши реквізити на сайті суду.

В обов'язки заявника входить і внесення винагороди фінансового керуючого на судовий депозит. Його розмір становить 25000 р. за кожен етап банкрутства, який належить пройти боржнику. Якщо таких грошей у фізособи немає, то він має право клопотати перед судом про надання йому відстрочки по оплаті послуг керуючого через туги матеріального становища.

термін розгляду

Співробітники Арбітражного суду повинні винести резолюцію про можливість почати справу про банкрутство протягом 5 днів після подачі заяви. З огляду на постійній завантаженості персоналу ці терміни не завжди дотримуються.

Терміни розгляду заяви:

Статус Подальші дії Прийнято до провадження Після обробки заяви суд повинен запустити процедуру банкрутства або реструктуризації боргів в строк від 15 днів до 3 місяців. Якщо боржник має мінімальний дохід або є безробітним без додаткових джерел прибутку, Арбітражний суд має право відразу визнати фізичну особу банкрутом і запустити процес реалізації майна. Відправлено на доопрацювання Поширені причини відмови в прийнятті:

  • неповний пакет документів;
  • відсутність оплати державного мита або депозиту.
    Однак слід пам'ятати, що якщо розмір заборгованості перевищує 500 000 рублів, судові інстанції не мають права відмовити в прийнятті заяви, оскільки боржник на законодавчому рівні зобов'язаний ініціювати процедуру банкрутства. Відсутність ряду документів в цьому випадку не є підставою для відмови. Відсутні паперу заявник повинен підготувати до дати першого судового засідання.

Відмова Найбільш часті причини:

  • непідсудність справи Арбітражному суду, в яке було подано заяву про визнання банкрутом;
  • твердження нового графіка виплат боргу замість визнання фіз. особи банкрутом;
  • відсутність майна для реалізації.

Достовірна інформація, зазначена в заяві, і повний перелік необхідних документів допоможуть прискорити процес відкриття судового провадження та наблизять день звільнення від боргового тягаря.

Відео по темі:

джерела: