Поняття субсидіарної відповідальності підприємства полягає в розподілі відповідальності між афілійованими особами компаній, щодо яких запущена процедура банкрутства. Ліквідація компаній як процес знаходиться під контролем держави. Щоб закрити підприємство, необхідно не тільки довести свою неспроможність, а й забезпечити закриття боргів за рахунок наявних активів, резервів, прихованих резервів і невитребуваних дебіторської заборгованості. Субсидіарну відповідальність як норма Закону має на меті попередження незаконних випадків закриття бізнесу з боргами і залучення до відповідальності недбайливих підприємців.
Субсидіарну відповідальність керівника як вищої посадової особи організації випливає з норм Цивільного Кодексу (статті 363) . Відповідно до змісту документа, залучення до відповідальності боржника і його поручителя неминуче настає в разі невиконання (виконання не в повному обсязі) обов'язків щодо погашення наявної заборгованості перед кредитором. Практика судових рішень явно вказує на встановлення субсидіарної відповідальності поручителя і самого боржника щодо кредиторського боргу і судових витрат позивача.
Підстави
Спільна участь при погашенні боргів компанії зазвичай має на увазі судову підгрунтя. До моменту подачі позову кредитор не має певними повноваженнями. Інструменти впливу на боржника є мінімальними і неефективними. Передбачений чинним законодавством порядок ліквідації підприємств накладає на фірму обов'язок робити це публічно. При цьому організація піддається перевірці за кількома напрямками.
коли запускається процедура банкрутства підприємства з боргами, кредитори схильні сприймати таку дію як фікцію. Воно і зрозуміло, відвантажені товари або надані послуги фірмі банкруту є не що інше, як витрати з метою отримання прибутку. Практика розгляду діяльності компаній, за якими запущено банкрутство, показує, що зазвичай рівень боргу кредиторам значний.
Згідно з чинним російським законодавством передбачаються цілком конкретні підстави, за якими керівник підприємства боржника може бути притягнутий до субсидіарної відповідальності:
- При запуску процедури ліквідації організації через банкрутство:
- Відповідно до частини 2 статті 10 Закону про банкрутство настання відповідальності пов'язується з поданням заяви про припинення діяльності юридичної особи у встановлені терміни. При розгляді контролюючого органу підприємства як учасника матеріальної відповідальності відраховується період за термінами такого звернення;
- Відповідно до частини 4-ї зазначеного Закону застосовується правило обчислення часу настання субсидіарної відповідальності з моменту останнього розрахунку з кредитором;
- Нерідко керівники організації сприяють викривлення фінансової звітності підприємства. У бухгалтерських документах взагалі може не міститися відомостей стосовно відносин з кредитором. В цьому випадку починає діяти частина 5-я Закону про банкрутство, яка явно вказує на можливість залучення керівника до матеріальної відповідальності.
- Процедура банкрутства передбачає перебіг процесів перевірки фінансово-господарської діяльності, встановлення автентичності відомостей по дебіторської та кредиторської заборгованості. Загальний порядок передачі претензій керівній особі фірми включається тоді, коли наявних боргів дебіторів недостатньо для погашення боргу позивачеві (позивачам). Залучення керівника до відповідальності відбувається відповідно до Федерального Закону «Про товариства з обмеженою відповідальністю».
залучення
Якщо розглядати субсидіарну відповідальність керівника боржника як склад злочину, слід виділити кілька елементів, наявність яких визначає підстави для залучення до участі в особистому гасінні боргів компанії. Практика розгляду доводить недостатність виявлення факту утворення заборгованості і використання процедури банкрутства для уникнення погашення фінансових зобов'язань. Слід виділяти такі елементи:
- Суб'єктом субсидіарної відповідальності виступає керівник як безпосередній виконавчий орган підприємства. Наказ про призначення керівника вказує на повноваження громадянина і конкретні письмові доручення дозволяють позначити його як відповідальну особу. Залучення до відповідальності директора фірми проводиться на підставі статті 10 Федерального Закону про банкрутство;
- Невід'ємною складовою злочину є банкрутство юридичної особи як штучно запущена процедура. Незалежно від наявності доказової бази для встановлення порядку стягнення коштів або майна керівника для погашення боргів має бути судове рішення;
- Доведення вини керівника, зокрема невжиття заходів щодо своєчасної та повного погашення заборгованості кредитора, є справжнім тягарем. Позивачу необхідно буде переконати суд в тому, що виконавча особа організації винна у вчиненні фінансового злочину. Керівник, в свою чергу діє за стандартною схемою, адже він як виконавчий орган міг розставляти пріоритети.
Наприклад, виплата заробітної плати та перерахування податків мають вищу по відношенню до розрахунків за господарськими договорами черговість. У числі додаткових мотивів керівника професійні прорахунки;
- Вина керуючого в банкрутство. Щоб довести субсидіарну відповідальність керівника посадової особи необхідно виявити обставини, згідно з якими можна буде вказати суду на умисел повноважного громадянина або недбалість у виконанні обов'язків відповідно до контракту.
Термін залучення до субсидіарної відповідальності
Для поки ще чинних управлінців законодавець передбачає конкретні періоди, протягом яких керівник компанії може бути притягнутий до виконання вимог кредиторів. В одному зміст нормативних документів незмінно: дії керівника фірми і його причетність до справи досліджуються саме в ході проведення процедури банкрутства і після такої:
- Після того, як вступає в силу рішення суду про визнання організації фінансово неспроможною, запускається конкурсне виробництво . Кредитори на комісії можуть ініціювати звернення керуючого в судові органи;
- У тому випадку, якщо один з кредиторів не звернувся з ініціативою банкрутства компанії, законодавець залишає йому термін для такої ініціативи. Період один рік обчислюється з того моменту, коли потенційний заявник дізнався про скоєний відносно його правопорушення. Відзначається, що термін для пред'явлення претензії і складання позову з 1 січня 2017 року збільшено до загального терміну позовної давності (3 роки з дати винесення рішення про банкрутство);
- Момент визначення терміну для звернення стягнення на майно недбайливого керівника може переноситися на дату винесення судового рішення про банкрутство. При цьому в ході розгляду повинно бути встановлено факт бездіяльності або іншої дії, яке привело компанію в стан неплатоспроможності.
У всіх випадках виявлення ступеня субсидіарної відповідальності при розгляді питань ліквідації фірм з боргами йде прив'язка саме до банкрутства. З одного боку, виходить, що, якщо компанія ініціює процедуру добровільної ліквідації (триває близько 6 місяців), керівництво і засновники можуть уникнути відповідальності. Недоробки в Законі про банкрутство із зазначених питань в даний час усунені.
Навіть якщо афілійовані особи та виконавці вже юридично не мають відношення до закритої компанії, їх все одно можна залучити до субсидіарної відповідальності. Такі зміни в законодавстві з'явилися, починаючи з 1 липня 2017 року. Знову ж в цьому випадку необхідно буде доводити в суді їх причетність до недбалим або неправомірним діям.
Як уникнути?
Залучення до субсидіарної відповідальності за борги компанії її керівництва грунтується на повному складі злочину. Відсутність доведеною провини виконавчого директора в ході розгляду виключає можливість залучення такого громадянина до відповідальності. Також із загальних положень Закону випливає припинення зобов'язань після офіційного виключення фірми з єдиного реєстру юридичних осіб (стаття 419 ЦК).
Для того щоб довести вину безпосереднього керівника, потрібно спиратися не на умовиводи, а на конкретні факти. У розгляді по господарюючим суб'єктам слід спиратися виключно на документарну базу. Знову ж інші способи ліквідації, крім як банкрутство, для визначення ступеня відповідальності на керівників і засновників, не підійдуть. Шанс на звільнення від відповідальності виконавчого директора підвищується в разі офіційної заяви про фінансові проблеми підприємства в арбітражний суд. Ініціювання таких дій є основною рекомендацією осіб, які займають вищі посади в фірмі.
Судова практика
Незважаючи на те, що спроби законодавця залучити колишніх керівників організацій банкрутів до майнової субсидіарної відповідальності, механізм витребування боргів підприємства залишається досить складним. Все пояснюється тим, що знаходження в кризовій для фірми стадії, її дії, так само як і керівника, сильно обмежуються. В першу чергу, це стосується фінансової сторони питання.
Наприклад, часто для форсування деяких подій, таких як закупівля матеріалів для виконання контракту або отримання ліцензії для відновлення виробничого циклу, необхідні кошти, яких у підприємства немає. Досить часто ситуація ускладнюється адміністративно-територіальним тиском.
Кілька прикладів субсидіарної відповідальності керівника боржника з практики:
- Відмова в задоволенні заяви конкурсного керуючого по залученню колишнього директора ТОВ «Сибірська» до спільної з засновником відповідальності через низьку активність у витребуванні наявної дебіторської заборгованості (за матеріалами справи N А19-15119 / 2013) [1] . У своїх доводах заявник грунтувався на положеннях Закону про банкрутство і факт реорганізації боржника у формі виділення. В ході розглядів не встановлено причинно-наслідкового зв'язку керівника і сформованої неплатоспроможності, а також надано, передане в ході адміністративних заходів майно було ліквідним. Останній факт підтвердився тим, що речові права не тільки були реалізовані, а й частково пішли на задоволення претензій кількох кредиторів.
- Постанова відповідно до справі, N А78-3518 / 2013. Уже колишній директор компанії ТОВ «СЕРВІК», - боржника, притягнутий до субсидіарної відповідальності за невжиття заходів щодо ініціації процедури банкрутства. Судом зазначено, що ситуація явного того вимагала, оскільки за підприємством довгий час фіксувалася заборгованість, яка перманентно збільшувалася на суму пені.
А19, А78 - так починаються номера арбітражних судів, подивитися регіон можна в довіднику.
Як уникнути?