Реклама
Реклама
Реклама

Рейдерство - попередити простіше, ніж протистояти

10 березня 2017

Після «лихих» 90-их поняття рейдерства, яке прийшло в Україну з правового поля західних країн і яка означала там «недружнє поглинання», в силу особливості реалій життя на пострадянському просторі набула чітку кримінальне забарвлення.

До прийняття 06 жовтня 2016 року Закону №1666-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» (далі по тексту іменується - антирейдерський закон) в період з січня 2016 року по листопад 2016 року рейдерство процвітало не тільки в сфері бізнесу і комерційної нерухомості, а й набуло забарвлення «побутового» в зв'язку з величезною кількістю махінацій у сфері житлової нерухомості.

Однак у зв'язку з просторістю і багатогранністю теми рейдерства в даній статті буде розглядатися тільки сфера захисту бізнесу і комерційної нерухомості від рейдерських атак.

Якщо Ви вважаєте, що рейдерська група - це тільки «ТІТУШКИ» або співробітники охоронних фірм, які приїжджають на об'єкт, збивають замки і блокують фізичний доступ до нього, то Ви в корені помиляєтеся. Видимі заходи фізичного характеру, які застосовуються при рейдерську атаку, говорять про те, що головне Ви вже упустили і у рейдерів є підстави не пускати законного власника, а Ви ризикуєте втратити бізнес.

Отже, давайте детально розберемо, як і чому відбувається рейдерська атака.

Рейдерська атака - це результат чіткої і спланованої роботи групи осіб, в яку обов'язково входять юристи і фахівці в галузі фінансів. При захопленні бізнесу проводиться глибокий аналіз корпоративних і майнових прав підприємства, яке розглядається як об'єкт такої атаки. Рейдери вивчають склад акціонерів / засновників, судову і боргову історію, підкуповують працівників, співпрацюють з контрагентами (опонентами), аналізують активи і пасиви, шукають будь-які слабкі сторони в бізнесі, за якими і може бути завдано серйозного удару.

Схема рейдерської атаки часто виглядає таким чином:

  1. Збір інформації.
  2. Підготовчі дії (реєстрація нового ТОВ / ПАТ, покупка акцій, викуп боргу, створення «штучного» боргу і т.д).
  3. Здійснення самої атаки.
  4. Позитивний піар рейдера в ЗМІ.
  5. Протистояння рейдера і законного власника.
  6. Результат захоплення.

* Стадія силового захоплення об'єкта може статися в будь-який момент з початку атаки.

У зв'язку з корумпованістю судової системи, а також органів, що здійснюють державну реєстрацію в сфері нерухомості та корпоративних прав, у рейдера завжди є поле для маневру.

Давайте розглянемо основні способи захоплення бізнесу, що застосовуються в Україні:

1. Підробка протоколів, договорів купівлі-продажу та вчинення незаконних реєстраційних дій. Починаючи з 02 листопада 2016 року після набрання чинності антирейдерського закону, для реєстрації змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вимагається нотаріальне засвідчення підписів на протоколах, статуті юридичної особи, за винятком первинної реєстрації, заяві учасника про вихід, передавальному акті і розподільчому балансі. Знову зміни до Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводяться тільки за принципом територіальності (в рамках області), тому нотаріус або реєстратор в селі «Бельдяжкі» не зможе переоформити право власності на нерухомість в Києві або вивести засновника з ТОВ проти його волі. Але, на жаль, це не захистить бізнес від дій «чорних нотаріусів» і недобросовісних реєстраторів.

Однак законодавством передбачена можливість запевнення тільки підписів секретаря і голови зборів, а це значить що якщо проти Вас «працюють» кілька партнерів, то Вас можуть позбавити частки в бізнесі, а Ви залишитеся в солодкому невіданні до моменту коли від Вас вже нічого не буде залежати.

  1. Використання незаконних рішень суду. Нарешті ми пішли від «липових» рішень суду - реєстраційні дії щодо нерухомості на підставі ухвал та рішень суду тепер проводяться тільки після перевірки реєстратором дійсності такого рішення чи ухвали, що в деяких випадках може затягнутися до місяця поки реєстратор і суд будуть писати листи один одному. З одного боку це величезні 10 березня 2017   Після «лихих» 90-их поняття рейдерства, яке прийшло в Україну з правового поля західних країн і яка означала там «недружнє поглинання», в силу особливості реалій життя на пострадянському просторі набула чітку кримінальне забарвлення й плюс і захист від реєстрації на підставі підроблених рішень, а з іншого боку в разі реєстрації арешту на «свіжо отрейдеренное» майно - це величезний мінус, так як законний власник повинен буде чекати поки реєстратор перевірить законність ухвали про накладення арешту, а адже іноді рахунок йде на хвилини. Однак всі ці формальності не врятують Вас від суддів-хабарників, які приймають завідомо незаконні рішення.

Справу можуть магічно розглянути без Вашої участі, і відновлювати свої права Вам доведеться в апеляційному порядку, але поки Ви будете це робити - обставини можуть скластися так, що захищати особливо буде вже нічого.

  1. Банкрутство. Втрачає лаври першості викуп боргів підприємства, ініціація штучного (фіктивного) банкрутства і подальша процедура санації, за такою схемою були захоплені багато промислових заводи, цей спосіб мав успіх на всіх пост-радянському просторі. Даний спосіб досить витратний для загарбника, так як включає в себе витрати на викуп заборгованості, формування конкурсної комісії, послуги «кишенькового» арбітражного керуючого. Дана схема продовжує бути актуальною, мабуть, тільки для «тіньової» приватизації підприємств з державною і комунальною власністю.
  2. Махінації з реєстром акціонерів, додаткова емісія, скупка міноритарних пакетів акцій, проведення «таємних» зборів акціонерів, отримання неправомірних рішень суду виключають акціонера з реєстру все ще можливі до реалізації рейдерами, не дивлячись на спроби законодавця зробити АТ більш популярною формою управління бізнесом після прийняття Закону №289-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів». Даний спосіб захоплення найбільш вірогідний у випадках якщо контрольний або блокуючий пакет акцій не консолідований. Рейдер може скупити акції у працівників, «натиснути» на керуючого і через номінального акціонера отримати контроль над підприємством, а також злий жарт можуть зіграти незадоволені дрібні акціонери і звільнені працівники або навіть керівники.
  3. Корпоративний шантаж. Окремо варто звернути увагу на шантаж, застосування насильства до власників і керівників підприємства, в тому числі і так званий «гринмейл» -внутрікорпоратівний шантаж спрямований на керівників або власника бізнесу, коли легше погодиться на умови шантажиста, ніж працювати як раніше.
  4. Силове захоплення. Даний спосіб може бути окремо застосовуються, найчастіше у випадках коли бізнес не був грамотно юридично закріплений за справжнім власником, так, рейдер отримує бізнес просто фізично «віджимаючи» його. Така ситуація вельми характерна для України, коли велика частина підприємства знаходиться в тіні, і правовстановлюючі документи на бізнес відсутні. Також силове захоплення може бути завершальним акордом в будь-якому з вищевказаних способів рейдерської атаки.
  5. Піар-кампанія рейдера в ЗМІ. Згадаймо знамениті слова Натана Ротшильда про те, що хто володіє інформацією, той володіє світом, сказані ним в 1815 році, які якнайкраще характеризують публічну сторону рейдерського захоплення. Будь-яку з стадій захоплення може супроводжувати величезна кількість «чорних» публікацій, спрямованих на деморалізацію керівництва і власників бізнесу, дискредитацію менеджерів і акціонерів. Так, рейдери формують враження у суспільства, що бізнес розсипався на очах, і тільки завдяки втручанню рейдера (його афілійованої особи) є шанс врятувати такий цінний для всіх актив.

Також зверніть увагу, що категорично не варто брати кошти в борг за умови переоформлення нерухомості на кредитора. В результаті є високий ризик повернути гроші кредитору, але не повернути актив. На жаль, список інструментів рейдерів невичерпний, він постійно зростає, розвивається, і по кожному захопленню виробляється своя унікальна стратегія.

Завдання власника бізнесу проста - зробити максимальні зусилля щоб захиститися від рейдерів заздалегідь. В даному випадку економія на якості оформлення бізнесу є скупістю і безглуздим ризиком Вашими грошима, вкладеними силами і безпекою. Запам'ятайте, що навіть бізнес, заснований друзями, може стати причиною конфлікту, і переможцем із суперечки вийде той, хто краще до нього підготувався.

Як Ви можете (і повинні) підготуватися до захисту свого бізнесу:

  1. Юридичне оформлення бізнесу:

- оформлення легальних документів на приміщення (довгострокові договори оренди, купівлі продажу і т.д., оренда землі, емфітевзис і суперфіцію).

- грамотний вибір керуючої бізнесом компанії (номінального власника бізнесу), закріплення берефеціаріев бізнесу в офшорах або оншор.

- внесення до установчих документів підприємства антирейдерских положень (посилення контролю за виконавчим органом, введення обов'язку інформування, чітке і детальне регулювання виходу однієї з ділянок з бізнесу і т.д.).

- структурування та поділ бізнесу на афілійовані підприємства.

- регулярне проведення ревізії за реєстром акціонерів компанії.

- переоформлення спірної (приватизованої) нерухомості.

2. Встановлення обмежень повноважень виконавчого органу:

- визначення чіткого кола осіб, які мають право представляти бізнес.

- обмеження розмірів великих угод.

- жорсткий порядок видачі (відкликання) довіреностей, обмежений перелік повноважень у довіреності, контроль відкликання довіреностей щодо колишніх працівників.

- лімітований перелік можливостей дій директора.

  1. Впровадження режиму комерційної таємниці та конфіденційної інформації:

- визначення інформації, яка характеризується як конфіденційна інформація.

- обмеження кола осіб, що мають доступ до комерційної таємниці та конфіденційної інформації.

- інструктаж працівників під підпис, взяття з них зобов'язання про нерозголошення.

4. Контроль заборгованостей підприємства:

- звірка закриття боргів перед кредиторами.

- моніторинг судових проваджень щодо будь-якого з афілійованих осіб в бізнесі, в тому числі і продавців основних активів.

5. Зберігання всіх основних документів у адвокатів, які обслуговують бізнес:

- передача на зберігання юристам установчих документів всіх задіяних в схемі роботи бізнесу підприємств, правовстановлюючих документів на активи, установчих документів офшорних і оншорних компаній, в тому числі передача оригіналів контрактів і договорів, за якими суб'єкт господарювання має борги або право вимоги.

6. Підтримка рівня позитивної репутації Вашого бізнесу на ринку:

- внутрішньокорпоративна добропорядність.

- виконання зобов'язань перед партнерами і контрагентами.

  1. Можливість оперативного втручання фізичної охорони активів:

- наявність тривожної кнопки, укладених контрактів з надійними охоронними агентствами з можливістю виклику групи швидкого реагування або внутрішня служба безпеки на підприємстві.

Ведення бізнесу в тіні, халатне ставлення власників і керівників до структури і безпеки бізнесу призводять до того, що в разі рейдерського захоплення людина ризикує втратити свій хліб, результат його праці. Не буває безвихідних ситуацій, але пам'ятайте, що попередити рейдерське захоплення завжди простіше, ніж протидіяти вже розпочатої рейдерської кампанії.

Витрати на грамотного юриста, який структурує Ваш бізнес, завжди окупляться сторицею, в результаті Ви не будете боятися вкладати гроші в своє дітище, Ваші нерви будуть міцні, а Ваш сон ночами буде ясним і спокійним.

Наталія Кроник

заступник керівника корпоративної практики,

провідний юрист АТ "АФ" Домінанта "


Рейтинг сторінки: 0/5 на основі 0 оцінок.




Про відповідальність туроператора за зрив турпоїздки

Непоодинокими бувають випадки, коли поїздка на відпочинок може захмаритися невідповідністю якості спочатку задекларованих при продажі туру послуг суворої реальності на місці, з який ви зіткнетеся вже по приїзду. І готель може виявитися не той, і харчування не зовсім таке, та й взагалі - все навколишнє вас може дуже сильно відрізнятися від глянцевих рекламних буклетів і красивих фото в інтернеті. Але в таких ситуаціях ви хоча б змогли доїхати до жаданого місця відпочинку і вже потім, після повернення, зможете зажадати повернення частини вартості оплачених, але недоотриманих послуг. А як бути, якщо з вини туроператора або його агента у вас взагалі зірвалася сама поїздка? Розглянемо приклад з практики.

Чи зобов'язаний водій пред'являти документи інспектору?

Практично всі водії транспортних засобів стикалися з випадками, коли їх зупиняли співробітники національної поліції (раніше міліції) без будь-яких явних причин, просили надати документи, і надалі в разі якщо все в порядку бажали водієві «щасливої ​​дороги».


А як бути, якщо з вини туроператора або його агента у вас взагалі зірвалася сама поїздка?
Чи зобов'язаний водій пред'являти документи інспектору?