Реклама
Реклама
Реклама

Нетрадиційні банківські послуги (1 частина)

Ми звикли, що відкрити розрахунковий рахунок в банку для ІП або оформить кредитку дуже легко. Механізм надання таких послуг банкіри відпрацювали до автоматизму. Цим вже нікого не здивуєш, тому варто рухатися далі. У кризових умовах розвиток банківської діяльності може значно сповільнитися, якщо банкіри не будуть приділяти належної уваги нетрадиційним операціями - трастовим, лізинговим, інформаційно-консультаційних послуг, а також фінансовими гарантіями. Проблема лише в тому, що нетрадиційні банківські послуги ще не дуже популярні, а значить - менш затребувані бізнесом і населенням. Це пояснюється не тільки обмеженим попитом на них з боку клієнтів, але і складністю їх технічної реалізації і необхідністю наймати спеціально підготовлений персонал. Хоча наявність в арсеналі деяких банків подібних послуг свідчить про зрілість фінансового ринку.

Давайте почнемо з того, що розглянемо трастові (довірчі) послуги. Суть їх дуже проста - банкіри займаються управлінням коштами клієнта, його цінними паперами та іншими активами з метою отримання доходу. Це така собі різновид інвестицій. Банк здійснює всілякі дозволені законом операції з майном довірителя на різних ринках, будь то Forex або фондова біржа. Він є посередником, одноосібно приймає управлінські та інвестиційні рішення для того, щоб заробити своєму клієнтові прибуток. За це беруться комісійні, розмір яких заздалегідь обмовляється і вказується в підписаному договорі. Загалом, схема зрозуміла - робити гроші за допомогою грошей.

Трастові банківські операції мають на увазі, що в них беруть участь як мінімум дві сторони. Перша - це банк, він же траст, він же довірена особа. Друга - довіритель, в ролі якого може бути підприємство (юридична особа) або звичайна людина. Але іноді бувають ситуації, коли з'являється третя сторона угоди - бенефіціар. Це особа, яка є кінцевим вигодонабувачем від трастових послуг. В цьому випадку довіритель лише номінально володіє всіма тими активами, які використовують банкіри при здійсненні інвестицій.

Розпоряджатися майном можна по-різному, тому трастові послуги, що здійснюються банком, діляться на активні і пасивні. У першому випадку активи, що знаходяться в довірчому управлінні, відчужуються без згоди довірителя. У другому випадку всі інвестиційні операції вимагають наявності згоди (підтвердження) від клієнта.

У нашій країні найпопулярнішим видом трастових операцій є управління цінними паперами, причому мова йде не тільки про угоди з їх купівлі / продажу, а й про контроль за отриманням дивідендів, які покладаються кожному власнику цінних паперів. Порядок надання трастових послуг визначається договором, що укладається між банком і клієнтом. При цьому ви повинні розуміти, що банкіри не несуть ніякої відповідальності за збитки, одержувані за підсумками їх інвестиційної діяльності з використанням активів довірителя. Банк не гарантує постійного доходу, так як фінансовий ринок непередбачуваний. Тому будьте готові до того, що ваш капітал може зменшитися через трастових операцій.