2012.10.17 - Життя в Австралії: Дороги, парковки, кемпінги, намети і т.д., відповідаємо на питання
17 жовтня 2012
Отримали вчора лист із запитаннями від наших віртуальних друзів (хлопці, спасибі за розповідь і фотографії!). Вирішили відповісти вам у вигляді замітки, тому що подібними питаннями народ задається часто, тому щоб не повторюватися кожен раз - хай буде невелике нашу розповідь тут на сайті, може ще кому цікаво буде почитати.
1. Дороги в Австралії - платні і безкоштовні:
Виходячи з нашого накопичився вже пристойного досвіду подорожей по всій Австралії за 2,5 року - платних автомагістралей, шосе і доріг між містами і населеними пунктами немає.
Є оплата в'їзду в національні парки (не у всіх підряд, але явище часте) - нижче приклад:
2012.01.04 - Подорож по Австралії: Оплата в'їзду на машині в національні парки Австралії
Платні дороги є в самих містах (зазвичай мегаполісах, які тут в Австралії можна на пальцях перерахувати) і їх передмістях. Зазвичай це якусь ділянку (проїзд по тунелю, через міст, дорога, добіраловка в аеропорт) в центрі або ближче до центру міста, по якому простіше і швидше дістатися через CBD в потрібне місце.
Подібні дороги чітко і ясно позначені дорожніми знаками і якщо немає потреби або бажання їхати по ним, то завжди можна вчасно згорнути і їхати далі по безкоштовним шосе, які за якістю такі ж, просто шлях буде трохи довше або десь в об'їзд.
У Мельбурні для оплати проїзду по платних шосе існують так звані "e-tags" - електронні пристрої. При проїзді по платній дорозі їх кладуть на панель в машині і зчитувальні пристрої на дорогах зчитують інформацію (дивайс пару раз пискне в машині). Для всього цього заводиться спеціальний рахунок, у міру необхідності його потрібно поповнювати грошима. Там все само списується, це як банківський рахунок, можна відстежувати свої витрати.
Вартість всіх цих послуг в Мельбурні ми не знаємо, тому що для себе e-tag ми не оформляли по простій причині, що він нам не потрібен в повсякденному житті. Робота Тёміна знаходиться не в центрі міста, добиратися йому до неї хвилин 5-10 на машині. У центр міста ми їздимо не так вже й часто, а якщо і їздимо в центр або через центр, то прекрасно обходимося і без катання по платних дорогах.
До того ж, у Тьоми раніше були щотижневі поїздки в Lang Lang, де у Холдена знаходиться випробувальний полігон їх машин, для подібних поїздок по робочих справах всім співробітникам видають ці e-tags.
Ми пару раз "зловжили" і користувалися їм, коли спізнювалися в аеропорт і по безкоштовній дорозі їхати було б трохи довше, але це разові ситуації і в нашому способі життя на сьогоднішній день не потребують регулярної їзди по платним дорогам. Задоволення це коштує грошей, скільки саме - потрібно гуглити, точно не знаємо.
Нижче на карті зліва: платні дороги позначені червоним і фіолетовим кольором (Citilink і Eastlink).
У Мельбурні є ще два величезних моста через річку Ярра (Yarra River). Через ці мости простіше добиратися до центру міста тим, хто живе в східних і північно-східних районах. Міст West Gate Bridge безкоштовний, Bolte Bridge - платний.
Кому цікаво - тут можна попорпатися про платні дорогах в Мельбурні: www.citylink.com.au або тут: www.eastlink.com.au/default.aspx
Штрафи за неоплачений проїзд по платних дорогах високі. У нас поки за 2,5 року були два випадки випадкового заїзду на платне шосе в Мельбурні, але ми встигали швидко отямитися і з'їхати з них. Тут же два рази отримували штрафи поштою. Цікаво те, що сума штрафу була мізерною, щось близько 50 центів, але податки якісь ще накручували зверху і пара хвилин проїзду по платній дорозі в результаті обходилася більше $ 10 - підкреслюю, за пару хвилин їзди.
Плюс, у себе на навігаторі ми поставили опцію прокладання колії лише за безкоштовними дорогами, тому особливо і не замислюємося про них.
2. Міські парковки в Австралії - платні і безкоштовні.
Ось з цим теж не варто жартувати і сподіватися, що припаркувати машину буквально на пару хвилин в недозволеному місці залишиться непоміченим. Ще як помітять і тут же штраф випишуть. І чим ближче до центру міста (до його CBD) - тим вище штрафи. Мегаполіси тут на цих штрафах просто мільйони заробляють.
Так ось, якщо немає особливої необхідності тягнутися в центр міста на машині, то краще скористатися громадським транспортом. Обійдеться дешевше навіть не тільки в тому плані, що парковки дорогі в центрі міста, а так само і в тому, що доведеться ще покататися і покрутитися, щоб знайти вільне місце для машини. А це знову ж таки час (яке теж = гроші) і плюс сама парковка.
Тьома якось їздив днем в робочий час до зубного в центр міста, запізнювався до лікаря, припаркованих машину за принципом "аби місце було". Так само лікування зуба (з урахуванням наявності страховки) обійшлося йому десь в $ 230 (без страховки було б $ 500), а парковка на час зуболікування - $ 39. Тому при поїздках в центр все ж бажано зайвий раз прикинути можливі витрати на парковку.
При пошуку парковки потрібно строго стежити за відповідними дорожніми знаками - вони понатикані всюди і НЕ помітити їх дуже складно. На них і написано, платна тут парковка чи ні; на скільки хвилин / годин можна залишити тут машину - знову ж платно або безкоштовно; о котрій годині в будні і в котрій годині у вихідні - платно або безкоштовно. Все докладно розписано за допомогою простих знаків, заплутатися складно, все дуже просто.
Нижче на фото: пара прикладів паркувальних знаків.
Якщо парковка платна, тут же стоять "ticket machines" - паркувальні автомати, де і проводиться оплата: кидаєш монетки, отримуєш талончик, залишаєш його на видному місці на панелі в машині і стежиш за часом, щоб вчасно повернутися назад на парковку.
Є ще паркувальні багатоповерхові гаражі в центрі міста. Якщо на звичайних стоянках час паркування (навіть в платному випадку) найчастіше обмежена (наприклад, можна стояти годину-дві-три і не більше), то в подібних гаражах можна залишити хоч на скільки, тільки приготуйся заплатити за це.
Але платні парковки в центрі міста зазвичай некруглосуточного, мається на увазі протягом робочого дня - платні, а потім увечері, вночі і до початку наступного робочого дня, на вихідних - безкоштовні, але знову ж таки можуть бути обмежені за часом, тобто безкоштовно можна стояти тільки вказане на знаку час.
У разі, якщо паркувальний автомат зламаний (а це вже не ваша проблема), то можна поступити наступним чином: паркуєте машину, телефонуйте за вказаним телефоном на автоматі, повідомляєте про те, що він не працює, так само повідомляєте, що припаркували свою машину і оплатити парковку раді б так не можете. Усе. Машину залишаєте на стільки за часом, скільки це дозволено знаком на цій парковці.
Нижче на фото: заборонні знаки, паркуватися не можна.
Якщо прийде службовець і залишить вам квитанцію зі штрафом, то ви просто ще раз повідомте в службу, що ви вже дзвонили і повідомляли про несправності автомата. Штраф з вас взяти не мають права в подібній ситуації. У нас в нашому досвіді вже були пара подібних випадків. Все дійсно так і працює.
Самі ми рідко вибираємося в центр міста, поки якщо тільки на якісь семінари і не більше того. Їхати на громадському транспорті нам просто напросто лінь. Тьома той взагалі не любить ні трамваї, ні автобуси, ні електрички. Тому і кружляємо часто в пошуках вільного містечка, чортихаючись при цьому на свою власну лінь. Але знову ж таки в нашому випадку це рідкісні виїзди, до того ж вечірні, можна і не паритися.
І чим далі від центру міста, тим більше варіантів з безкоштовним паркуванням. Тому можна доїхати до них, безкоштовно залишити і далі або пішки дійти, або зупинку-дві на трамваї / автобусі доїхати, дешевше буде. Зараз проїзний квиток в Мельбурні варто щось близько $ 3,80 на дорослого, кататися по ньому можна протягом години по-моєму (точно не знаю, сто років не їздили вже).
В середньому (не скрізь, а чисто среднестатистически) - годину парковки в місті коштує десь $ 4.
3. Де в Австралії в місцях свого проживання дозволено паркувати свої ж машини.
Якщо у вас приватний будинок (неважливо, свій або орендований) - звичайно ж в гаражі. Або прямо біля будинку - якщо це дозволяється місцевою адміністрацією. Зазвичай дозволяється. Якщо ні - будуть стояти знаки.
Якщо житловий комплекс: підземний гараж або спеціальна парковка для машин строго для мешканців житлового комплексу. Знову ж все буде позначено відповідними дорожніми знаками.
Нижче на фото: Ще один варіант парковки машин мешканців - вид на внутрішній дворик нашого житлового комплексу.
У нас в орендну плату входить одне паркувальне місце в підземному гаражі. Якщо потрібна друга, тоді необхідно написати заявку і щомісяця платити щось близько $ 25 за парковку другої машини. Місце вже буде на вулиці на стоянці. Але друга машина нам поки не потрібна, отже прекрасно обходимося поки підземним гаражем.
Нижче на фото: гараж в нашому житловому комплексі. Був сильний дощ і його подзатопіло. Подібні явища рідкісні, поки що це був єдиний випадок за весь той час, що ми тут живемо.
PS Волохата ніжка - Тёміна, не моя. В гараж можна потрапити тільки або через ворота, які відкриваються спеціальним дистанційним пристроїв і їх видають тільки мешканцям будинку, або через двері з коридору. А в коридор знову ж без ключів від вхідних дверей в сам будинок не потрапити. Багато в гаражі ще зберігають якісь речі, хоча це не дозволяється.
Якщо живете в центрі міста: питання - навіщо там вам машина? .. Дешевше пересуватися на своїх двох. Зазвичай народ, який селитися виключно в CBD, машиною рідко користується, інакше можна вилетіти в трубу з парковками. Але все ж варіанти куди поставити свою машину існують, знову ж підземні гаражі в житлових комплексах.
Нижче на фото: Варіант парковки машин мешканців в Порт Мельбурні, парковка безкоштовна.
Варіант безкоштовної парковки в дозволених місцях уздовж дороги (Порт Мельбурн).
Варіант парковки для мешканців в Порт Мельбурні - вид "спереду" на таунхауз.
Той же таунхауз - вид "ззаду" - внутрішній двір з гаражами для кожної квартири.
4. Відправитися в ліс в Австралії, чи скрізь можна зупинитися, залишити машину на узбіччі і йти в лісовий масив?
Залежить від того, що за ліс, від цього і відштовхуватися. У плані національного парку - скоріше ні, не можна бродити де попало. А якщо в плані лісу, куди ми за грибами їздили тут під Мельбурн, тоді можна.
2012.05.06 - Життя в Австралії: Де росіяни збирають гриби в Австралії
Загалом, потрібно відштовхуватися від того, що за ліс, не приватне чи це територія або заповідна зона. Від цього і танцювати.
5. Де можна ставити на ніч намети в Австралії?
Тільки в дозволених місцях. А подібних місць тут море, без ночівлі точно складно залишитися. Кругом в лісах і національних парках завжди є місця під кемпінги. Навіть в самій глухому-глушині-глушині. І вони зазвичай мало-мальськи облаштовані: галявинки під намети, WC, якщо дозволено - костровіща, буває і душові кабінки є. І не потрібно винаходити велосипед і шукати місце, якщо все вже облаштовано та природа при цьому зберігається.
Де знаходяться ці дозволені місця для кемпінгу або пікніка - завжди можна дізнатися, набравши в інеті назву потрібного парку. Там і карта зазвичай є, і інформація про самому парку, і всі зони для кемпінгу і піші маршрути і автодороги та 4WD траси позначені. Так само в інформаційних центрах при парках всю цю інформацію можна отримати безкоштовно.
Плюс, у кожного кемпінгу зазвичай є інформаційні стенди, там прописані всі правила, заборони і дозволи. Кемпінги ці зазвичай платні, ніч коштує десь $ 2-3, максимум $ 10. Оплатити можна прямо на місці, заповнивши конвертик своїми даними і вклавши в нього гроші. Точно так же в деяких місцях можна оплатити і в'їзд в той чи інший національний парк.
Так само вздовж шосе є спеціальні місця, де можна припаркувати на ніч машину і переночувати там. Безкоштовно. І безпечно - краще ніж просто вздовж узбіччя, і надійніше. Там і WC зазвичай є.
Загалом, Австралія - країна, де для мандрівників і відпочиваючих все продумано і влаштовано. І при цьому зроблено все це так, щоб і не завдавати шкоди природі.
Нижче на фото: приклад простого кемпінгу поруч з Devils Marbles в штаті Північна Територія - зовсім поруч з автомагістраллю Stuart Hwy. Як варіант для ночівлі під час подорожі по Червоному центру Австралії.
І "самодіяльністю" краще не займатися. Тут хоч і не видно ні поліцейських, ні рейнджерів, ні "перевіряючих парковки", але варто тільки "спробувати" не заплатити, де заплатити потрібно - тут же з нізвідки вони з'являються і на тобі штраф. Тому краще бути законослухняним і отримувати задоволення від спокійного життя без наявності в ній будь-якого хаосу.
Все перераховане вище - чисто наш власний досвід і погляд на речі через призму наших же життєвих принципів і не більше того.
У інших може бути свій досвід і свою думку - і це абсолютно нормальне явище.
Будуть ще питання - пишіть.
Ваші Ната і Тьома
Якщо живете в центрі міста: питання - навіщо там вам машина?4. Відправитися в ліс в Австралії, чи скрізь можна зупинитися, залишити машину на узбіччі і йти в лісовий масив?
5. Де можна ставити на ніч намети в Австралії?