Російська бізнес-газета№668, 26.08.2008
Розділяй і счітайМінфін ввів новий порядок розрахунку податку на майно
Ірина Колодіна
Мінфін випустив лист, в якому уточнив порядок розрахунку податку на майно громадян. У документі від 21 квітня 2008 року він вказав, що розрахована податковим органом сума податку на майно фізичних осіб, що підлягає сплаті платником податку на підставі податкового повідомлення, повинна визначатися пропорційно частці платника податків в майні, що знаходиться у спільній частковій власності, а по майну, що знаходиться у спільній спільної власності, сума податку повинна визначатися виходячи з встановленого главою 16 ГК РФ рівності часток кожного з власників.
У цьому листі було зазначено, що, з огляду на неоднозначну практику обчислення податковими органами суми цього податку щодо майна, яке перебуває у спільній частковій і (або) спільної сумісної власності платника податків, Мінфін вважає за доцільне вищевикладений порядок обчислення суми податку на майно фізичних осіб застосовувати з 1 січня 2008 року. При цьому перерахунки податкових зобов'язань за минулі податкові періоди не виробляються.
Точка зору Мінфіну спірна, але протилежну платнику податків доведеться доводити вже в суді
Однак в цьому році податок як і раніше доведеться платити за старою схемою. Через проблеми з програмним забезпеченням Мінфін дозволив податківцям дочекатися 2009 року і тільки тоді розраховувати податок за новими правилами. У листі від 6 серпня 2008 Мінфін вказав, що в зв'язку зі зміною технології визначення податкової ставки при обчисленні податку на майно фізичних осіб щодо майна, яке перебуває у спільній частковій власності та (або) спільної сумісної власності платників податків, потрібно внести відповідні зміни в програмне забезпечення , що використовується податковими органами для обчислення податку. Мінфін не заперечує проти застосування описаного в листі від 21 квітня порядку обчислення податку починаючи з 1 січня 2009 року з наступним перерахунком суми податку за 2008 рік.
Новікова Наталія, провідний консультант "Інтерком-Аудит":
- Лист Мінфіну від 21 квітня ставить платників податків, що мають майно у спільній частковій або спільній сумісній власності, в невигідне становище, однак не всіх, а тільки тих, в чиїх регіонах місцева влада встановила диференційовану ставку податку. Пояснимо. Припустимо, ви володієте часткою, що дорівнює 20 відсоткам, в будівлі вартістю 1 000 000 рублів, і в регіоні застосовується диференційована ставка для нежитлових приміщень (до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 0,1 відсотка, від 300 тисяч рублів до 500 тисяч рублів - 0,3 відсотка, понад 500 тисяч рублів - 0,5 відсотка). Незважаючи на те, що вартість вашої частки становить лише 200 000 рублів (1 мільйон - 20 відсотків), на думку Мінфіну, ви повинні будете заплатити податок за максимальною ставкою (0,5 відсотка), тобто заплатити податку в 5 (!!!) разів більше. До недавнього часу в деяких регіонах податкові органи при розрахунку суми податку визначали податкову базу виходячи з вартості частки, а не цілого об'єкта (в розглянутому прикладі могла бути застосована ставка 0,1 відсотка). Звичайно, з виходом цього роз'яснення податківці не змусять себе чекати і, як тільки дозволить їм перенастроєне програмне забезпечення, пред'являть фізособам до сплати додаткову суму податку (Лист Мінфіну Росії від 06.08.2008 р).