
Чому з настанням холодів челябінці спочатку мерзнуть в квартирах, а потім від духоти відкривають навстіж вікна? Чому керуючі компанії повільно реагують на аварії та заявки жителів? Чому комунальні послуги такі дорогі? Чому для безпеки у дворах доводиться ставити високі паркани, перетворюючи їх в зони відчуження? І ще сотні таких «чому» не один раз ставив собі кожен з нас. Парадокс, але у цих бід одна відповідь: впоратися з ними можуть технології промислового інтернету. І Челябинцам пощастило: в регіоні є компанії, які змусять технології працювати на людей.
Великий досвід впровадження розумних технологій на Південному Уралі має компанія «посиденьки». Вона побудувала третю за величиною мережу інтернету речей в Росії, яка охоплює 16 міст Челябінської, Свердловській і Курганської областей. З клієнтами працює спеціально створений підрозділ - «Центр промислового інтернету». Серед партнерів значаться великі і малі підприємства сфери ЖКГ, паливно-енергетичного комплексу, транспорту, сільського господарства, безпеки та екології. У списку успішно реалізованих - вже понад 30 проектів в Челябінську.

Олег Плотников: майбутнє Челябінська - в промисловому інтернеті
- Реалізацією проектів, пов'язаних з впровадженням промислового інтернету і інтернету речей на підприємствах, в міському господарстві і в окремо взятих будинках, ми займаємося вже два роки. За цей час ми накопичили безцінний досвід, побудували якісну мережу і готові надавати всім бажаючим принципово новий сервіс. Використання розумних технологій істотно підвищує рівень комфорту людей, якість навколишнього середовища і економить ресурси підприємств, - розповідає директор центру промислового інтернету компанії «посиденьки» Олег Плотников.
Серед прикладів в «Інтерзв'язки» називають партнерство з найбільшим постачальником теплової енергії в Челябінську. Його трубопроводи оснащені спеціальними лічильниками і датчиками тиску. Вони показують обсяг ресурсів, що поставляються, а також сигналізують про зношеність конкретних ділянок труб. Ця інформація дозволяє компанії визначити, де слід провести ремонт, таким чином мінімізується ймовірність аварій. Відпадає потреба перевіряти труби вручну або чекати їх прориву. Споживачі ж таки не стикаються з раптовими відключеннями або обмеженнями в подачі опалення і гарячої води.
Мережа промислового інтернету дозволяє впровадити системи погодозалежної автоматики в будинках. Спеціальні прилади реагують на зміни температури за вікном і регулюють опалення. Так в квартирах підтримується комфортний мікроклімат в будь-який час року - без обігрівачів в міжсезоння і постійного провітрювання взимку. Плюс виростає клас енергоефективності будівлі.
А у дворах?
Підприємства, які займаються вуличним освітленням, також активно впроваджують промисловий інтернет. Розумні технології показують незаконне підключення до електромереж - підвищене споживання електроенергії фіксують датчики. Також спеціальні сенсори сигналізують про необхідність заміни непрацюючих світильників: двори, вулиці та громадські місця завжди будуть висвітлені - знижується ризик виникнення злочинів і отримання травм.
Поступово до мережі промислового інтернету починають підключатися керуючі компанії і підприємства сфери ЖКГ. За оцінками фахівців компанії «посиденьки», близько 70% керівників компаній регіону зацікавлені в переході на розумні технології. Це один з найбільш перспективних ринків. Найближчим часом він буде стрімко рости.

- Використання датчиків, які передають свідчення у нашій мережі, дозволяє поліпшити контроль за витрачанням ресурсів, а також підвищити якість обслуговування будинків. Наприклад, при використанні нашої мережі у керуючої компанії немає потреби у фізичній перевірці показань лічильників. Все відбувається чітко і злагоджено, - каже Олег Плотников. - У нашій платформі також є система аналітики і попередження аварій. Наприклад, якщо у вас будинок споживає 5 тисяч кубометрів води, і раптом він починає споживати 40, це означає, що сталася якась аварія і потрібно висилати на місце групу для її усунення. Завдяки системі це відбувається оперативніше, а мешканцям не доводиться сидіти без води чи електрики. Все працює на попередження інцидентів.
У поліпшенні комфорту також вписуються теледомофони, які «посиденьки» активно встановлює в будинках. Система відеоконтролю простежить за вхідними та вихідними людьми, що, безумовно, підвищить рівень безпеки кожного мешканця будинку. Зараз компанія завершує тестування сервісу автоматичних дзвінків в службу 112.

Без пробок і скандалів на парковці: нейросеть допоможе автомобілістам
Ще один приклад використання сучасних технологій - розумні парковки. Класичний варіант передбачає закупівлю дорогих датчиків на кожному паркувальному місці і складну систему управління. «Посиденьки» ж для цього використовує інтелектуальний сервіс розпізнавання автомобілів за допомогою камер відеоспостереження і нейромереж. Ціна таких проектів в рази нижче. Будь-який бажаючий за допомогою мобільного додатку оцінить кількість вільних місць і без проблем припаркує автомобіль. Крім того, інтелектуальні системи регулюють трафік і автомобільні потоки в містах, знижуючи кількість пробок і підвищуючи середню швидкість руху транспорту. Результат впровадження таких сервісів - вихлопних газів менше, а екологічна обстановка - краще. Що дуже актуально для Челябінська.
Завдяки «Інтерзв'язки» порозумнішати можуть 16 міст Челябінської, Свердловській і Курганської областей
Користь для аграріїв
Активним впровадженням розумних технологій займаються і великі сільськогосподарські підприємства Челябінської області. Так, компанії відстежують основні показники мікроклімату при вирощуванні овочів у теплицях і у відкритому грунті, а також споживання електроенергії за допомогою мережі «Інтерзв'язки». Дані про температуру повітря і грунту, про вологість співвідносяться з прогнозами метеостанцій і забезпечують максимально сприятливі умови для отримання хорошого врожаю. В результаті зниження собівартості овочі дешевшають і для покупців.
Насправді можливості розумних технологій в масштабі окремого будинку, підприємства і цілого міста досить великі. Рішення більшості нагальних проблем можна зробити саморегулюючими: тобто система буде підлаштовуватися під людей і робити їх життя комфортнішим. У компанії «посиденьки» підкреслюють, що поставити розумні датчики можливо де завгодно, скільки завгодно і для будь-яких цілей. Детально про те, як з Челябінська роблять розумний місто, прочитайте в інтерв'ю голови ради директорів компанії «посиденьки» Леоніда Вахрамєєва.

Чому керуючі компанії повільно реагують на аварії та заявки жителів?
Чому комунальні послуги такі дорогі?
Чому для безпеки у дворах доводиться ставити високі паркани, перетворюючи їх в зони відчуження?
А у дворах?