В Україні оголосили про шостий хвилі часткову мобілізацію та, щоб виконати плани, військкомати вручають порядку прямо на вулицях. Що робити, якщо Вам прийшла повістка до військкомату, де і як її можуть вручити, яка відповідальність чекає в разі неявки до військкомату.
Найбільш шансів отримати повістку у фахівців високомобільних десантних військ, розвідників, механізованих і танкових підрозділів, водіїв, ремонтників, військових інженерів.
Які бувають порядку.
Повістки бувають трьох видів:
- порядок з пропозицією з'явиться в військкомат
- порядок з вимогою з'явитися на медкомісію
- порядок з вимогою з'явитися на пункт збору.
У першому випадку проводиться звірка даних військовозобов'язаного, уточнюється його військова спеціальність, а також може бути видана повістка на проходження медкомісії.
На другому етапі з призовниками проводиться бесіда щодо його бажання служити, а також він проходить медкомісію.
Надіслати на службу можуть тільки після визнання медкомісіей військовозобов'язаного придатним, а також після проходження співбесіди. У цьому випадку йому вручається повістка з вимогою з'явитися на пункт збору.
Як вручають порядку.
В законі України про мобілізацію не прописано де і як вручаються повістки, тому їх вручити можуть просто на вулиці. Так, в Бердянську виписують порядку прямо на блокпостах при в'їзді в місто. Така ж практика застосована і в Дніпропетровській області, на блокпостах чергують воєнкоми з співробітниками ДАІ. У Харкові порядку вручали біля станцій метро та супермаркетів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кого не планують під час мобілізації.
Зверніть увагу, що порядок з "пропозицією з'явиться в військкомат" можна проігнорувати. Її можуть вручити на вулиці, на робочому місці, покласти в поштову скриньку або передати третьою особою. За неявку за такою порядку ніякої відповідальності не передбачено.
Повістки двох інших типів вручаються безпосередньо одержувачу в руки. Вручати їх можуть не тільки співробітники військових комісаріатов, а й керівники підприємств, де працює співробітник, представники місцевої влади, співробітники ЖЕКів. Призовник розписується на корінці, замість нього це ніхто не може зробити. На самому повідомленні повинні бути правильно вказані дані військовозобов'язаного, стояти печатка і підпис воєнкома.
Відповідальність за неявку у військкомат.
За неявку до військкомату за повісткою передбачена відповідальність у вигляді штрафу або позбавлення волі, в залежності від ситуації.
- Штраф за неявку за повісткою - 85 - 119 грн.
- Порушення закону про мобілізацію - 170-510 грн.
- Ухилення від військового обліку, після попередження воєнкома - 850 грн, або виконавчі роботи до 2-х років, або позбавлення волі до 6 місяців.
- Ухилення від навчальних зборів - 1190 грн або позбавлення волі до 6 місяців.
- Ухилення від мобілізації - позбавлення волі від 2 до 5 років.