На правову лінію правозахисної ініціативи «Громадянин і Армія» звернувся житель міста Удомля Тверській області. У грудні він пройшов медкомісію в місцевому військкоматі і отримав повістку на відправку до армії. Його відвезли до військового комісаріату м Твері, де він ще раз пройшов медкомісію, виявити у нього плоскостопість. Він був направлений в лікарню. За підсумками обстеження йому був поставлений діагноз - плоскостопість III ступеня однієї ноги і II ступеня - другий ноги. В результаті в Удомельского військкоматі молодої людини визнали непридатним до військової служби. Однак, як запевняє призовник, воєнком сказала йому, що відправить його до Твері і його обов'язково заберуть, що «йдуть ще й не з таким діагнозом, так як у них недобір».
Призовник цікавиться:
- чи можуть його забрати з таким діагнозом?
- як, не порушуючи закон, відстоювати свої права?
- чи обов'язково їхати в товариський комісаріат, якщо вже є висновок Удомельского комісії?
- якщо відвезуть на призовний пункт у Твер і звідти відправлятимуть відразу в частину на службу, чи можна там відмовитися від відправки через незгоду з рішенням призовної комісії?
На запитання відповідає юрист Арсеній Левінсон:
Плоскостопість III ступеня навіть на одній нозі є підставою для встановлення категорії придатності «В» - обмежена придатний, що тягне за собою звільнення від призову на військову службу і зарахування в запас з видачею військового квитка. Таким чином, Удомельского комісією призовник був вірно визнаний непридатним до військової служби.
Тобто, навіть при присвоєнні нижчої комісією непризовного категорії, призовника можуть викликати до військового комісаріату Тверській області для очного КМО. Але викликати його повинні обов'язково порядком, яку повинні вручити в військкоматі за місцем проживання. Але якщо порядком не викличуть, то їхати не обов'язково.
Побоювання призовника, що на КМО в облвійськкоматі його можуть визнати придатним до служби і звідти відразу ж відправити до військової частини, не випускаючи з збірного пункту, обгрунтовані. Але подібні дії військкоматів порушують право на судовий захист, яке гарантовано статтею 46 Конституції РФ. Тобто, працівники військкомату не має права перешкоджати призовнику оскаржити рішення призовної комісії в суд. Тому, опинившись в такій ситуації, дуже важливо захищати свої права: вимагати вручити повістку на відправку до місця проходження служби на іншу дату і випустити з військкомату, так як призовник не згоден з рішенням про визнання його придатним до військової служби. Вимагати це треба, в тому числі, в письмовій формі, написавши відповідну заяву на ім'я начальника військового комісаріату Тверській області. Треба домогтися прийняття заяви з видачею копії з відміткою про прийняття. У такій ситуації на збірному пункті громадянин має право не одягати військову форму, не розписуватися за видачу військового квитка, відмовлятися проходити будь-які заходи, а тільки вимагати видачі повістки на інший день, прийняття заяви і випустити його зі збірно пункту.
Також для безпеки потрібно оформити у нотаріуса довіреність на кого-небудь з близьких людей або юриста, які в разі утримання призовника у військкоматі відразу ж звернуться з позовною заявою до суду на рішення призовної комісії про призов на військову службу. Перед тим як їхати на КМО можна підготувати проект такої позовної заяви.
Призовнику вже зараз потрібно звернутися до військкомату за місцем проживання із заявою про видачу йому рішення призовної комісії (яким він визнаний непридатним). Також бажано мати у себе копії актів дослідження стану здоров'я та листи медичного огляду на підставі яких лікар-фахівець визнав призовника непридатним - їх копії призовник теж має право запросити у військкоматі.
К, не порушуючи закон, відстоювати свої права?И обов'язково їхати в товариський комісаріат, якщо вже є висновок Удомельского комісії?
Кщо відвезуть на призовний пункт у Твер і звідти відправлятимуть відразу в частину на службу, чи можна там відмовитися від відправки через незгоду з рішенням призовної комісії?