Реклама
Реклама
Реклама

Оцінка професійних ризиків

  1. Для чого необхідна оцінка професійних ризиків на підприємстві
  2. Методика оцінки профризику на підприємстві
  3. покроковий алгоритм
  4. Скачайте зразки потрібних документів, які підготували для вас наші експерти:
  5. Розрахунок ризиків з охорони праці

Грамотно здійснена оцінка професійних ризиків дозволяє роботодавцю значно поліпшити умови праці персоналу, причому зробити це з найменшими фінансовими витратами. Розповімо про алгоритм обчислення профризику.

Читайте в нашій статті:

Для чого необхідна оцінка професійних ризиків на підприємстві

Дії роботодавця, спрямовані на підвищення рівня безпеки, повинні бути засновані не тільки на дотриманні вимог законодавства, досвіді підприємств тієї ж галузі, але також на точному математичному розрахунку.

Правильно здійснена оцінка профризику дозволяє визначити «слабкі» місця в охороні праці на конкретному підприємстві. Отже, планування заходів з безпеки буде набагато ефективніше, якщо орієнтуватися на результати такого аналізу.

Визначення пріоритетів допоможе правильно спрямувати ресурси роботодавця (фінансові, юридичні тощо), обґрунтувати компенсації за потенційну шкоду здоров'ю персоналу . Як підсумок - підприємство отримує зниження витрат на охорону праці, зменшення кількості профзахворювань, нещасних випадків, шкоди від них і т.д.

► Детально про класифікацію ризиків і суті ризик-орієнтованого підходу ми писали в статті >>>

Оцінка профризику, вироблена системно, постійно, стає частиною системи управління підприємством в цілому. З'являється можливість прогнозування показників профтравматізма, витрат на охорону праці. Такий розрахунок лягає в основу обґрунтування управлінських рішень та аналізу ефективності менеджменту.

Методика оцінки профризику на підприємстві

Існує кілька способів підрахунку. Перерахуємо найвідоміші: Risk assessment code, прямі кількісні методи (Британський стандарт BS-8800), метод побудови Графа оцінки ризику, Risk score, розрахунок згідно стандарту ДСТУ OHSAS 180001 - 2007, непрямий метод на основі ранжирування рівня вимог (індекс ОВР) і т . Д.

покроковий алгоритм

Законодавство не зобов'язує в точності слідувати тій чи іншій методиці розрахунку. Пропонуємо вам скористатися наступною схемою оцінки. Пам'ятайте: управління профризику можливо тільки при правильній їх ідентифікації .

Крок 1. Виявлення ризиків

Складання переліку профризику здійснюється шляхом всебічного аналізу виробництва. Опитується персонал, вивчається нормативна база - в тому числі міжгалузеві, експлуатаційні документи, уважно розглядаються підсумки всіх проведених перевірок, Соуто . Таким чином враховуються всі думки і вимоги, які мають відношення до виробничого процесу. Для того щоб оцінка ризиків була об'єктивною, не можна нехтувати жодною інформацією. Важливо врахувати такі складно піддаються класифікації чинники, як людський і організаційний.

Ідентифікація небезпек проводиться за допомогою контрольних листів. В якості критеріїв застосовуються граничні рівні впливу на навколишнє середовище. Вони, разом зі способами подолання та мінімізації негативного впливу промислових факторів, даються в інструкції Міжнародної організації праці (International Labour Organization, ILO) «Фактори навколишнього середовища на робочому місці». Там же наведено перелік діючих міжнародних стандартів.

Там же наведено перелік діючих міжнародних стандартів

Тетяна Чиркина - Головний редактор сайту Trudohrana.ru

Скачайте зразки потрібних документів, які підготували для вас наші експерти:

Крок 2. Аналіз знайдених ризиків і визначення необхідних заходів безпеки

Кожен профризику повинен розглядатися з точки зору ймовірності його настання, тяжкості наслідків. Зручно для цього використовувати пятиступенчатую шкалу розрахунку. У ній наочно виявляються основні небезпеки, які мають найвищий шанс трапитися, а також тягнуть найбільш серйозні проблеми зі здоров'ям у співробітників . Як правило, це фактори, що виникають із-за особливостей технологій і обладнання на підприємстві. Важливо враховувати можливість одночасного настання ризиків і каскадного прояви їх наслідків.

Спосіб їх контролю вибирається роботодавцем самостійно. Беруться до уваги фінансова ситуація на підприємстві, кількість штату, плани на розвиток виробництва.

Перерахуємо в порядку зменшення пріоритету способи зниження ймовірності:

  1. Повне усунення або заміна фактора на менш шкідливий.
  2. Зниження впливу фактора.
  3. Використання ЗІЗ .
  4. Профілактика профзахворювань (наприклад, доступні душові кімнати, пункти першої допомоги і т.д.)

Крок 3. Фіксування підсумків аналізу

Документи, пов'язані з аналізом профризику, повинні заповнюватися за принципом повноти і достатності інформації.

часто використовується Класифікатор , Особливо якщо на підприємстві виявлено багато небезпечних факторів. Він дозволяє швидко, зручно вивчити ситуацію з охорони праці на підприємстві. У Класифікаторі використовуються цифрові коди.

На кожне робоче місце створюється Карта оцінки ризиків. У ній фіксуються можливі ступеня тяжкості профризику - від помірної до останньої. Також відзначаються ступеня ймовірності їх настання. Це дозволяє визначити необхідні заходи для підвищення рівня безпеки.

Наглядові органи повинні побачити , Що роботодавець вжив усіх зусиль для підвищення безпеки виробництва:

  • проведено аналіз профризику;
  • складений перелік професій / посад, що піддаються шкідливим впливам;
  • всі шкідливі фактори враховані, мінімізовані;
  • залишковий ризик відповідає вимогам закону.

Крок 4. Коригування отриманих оцінок

Після реалізації кроків 1-3 отримані показники порівнюються з вимогами працеохоронної законодавства . Якщо все ще не досягнуто прийнятний рівень, необхідно повторити процедуру.

Але навіть після того, як результати оцінки задовольнили роботодавця, діяльність по профризику не закінчена. Не можна разово провести їх розрахунок і заспокоїтися. Будь-яка зміна в умовах праці, технологічному процесі неминуче вимагає їх переоцінки. Необхідно розробити і застосовувати періодичну оцінку. Вона визначається: показниками виробництва, умовами роботи, потребою організації. Різні структурні підрозділи можуть мати різні часові показники для проведення аналізу. Часто використовується шкала розрахунку профризику по роках.

В контролі та коригуванні беруть участь не тільки роботодавець, фахівці, але також профспілкові органи, так як важливо врахувати думку персоналу.

Розрахунок ризиків з охорони праці

► Наші фахівці підготували автоматичний калькулятор розрахунку ризиків по ВІД >>>

Введіть в нього необхідні дані і дізнайтеся, до якої категорії відноситься ваше підприємство, з якою періодичністю будуть організовані перевірки Державної інспекції праці. Це допоможе краще до них підготуватися.

Приклад оцінки ризиків на підприємстві

Розглянемо приклад для конкретної посади - водія електрокара. Його робоче місце - пакувальний цех, обов'язок - переміщення вантажу в межах цеху. У карті профризику для цього працівника будуть згадані такі небезпечні фактори:

  • люди;
  • недостатній простір для маневрування;
  • неправильне складування вантажу;
  • несправність електрокара.
  • Готові рішення згідно з чинним законодавством
  • Більше 3 000 заповнених шаблонів
  • Можливість задати питання в експертну підтримку

Як бачимо, допустимо використовувати конкретизують формулювання для найменування шкідливого фактора. Далі відзначаються ймовірності настання впливу шкідливого фактора, можлива тяжкість наслідків.

Найбільш травматичним варіантом представляється неправильна навантаження, яка може привести до важких травм , Інвалідизації і навіть загибелі. Зафіксовані етапи роботи над шкідливим фактором - від мінімізації до повного усунення. Коротко перераховані напрямки діяльності для поліпшення ситуації, окремо по кожному фактору.

В даному випадку це робота над культурою поведінки, розширення зони навантаження, правильне складування, своєчасний ремонт електрокара. Більш докладні плани заходів з безпеки складаються окремо.