Реклама
Реклама
Реклама

Встановлення батьківства: можливі способи і їх особливості

  1. В яких випадках проводиться процедура Головною метою проведення процедури щодо встановлення батьківства...
  2. Порядок визнання на добровільній основі
  3. Які документи потрібні для встановлення батьківства
  4. Визнання в судовому порядку
  5. Проведення генетичної експертизи
  6. Батьківство поза шлюбом
  7. Визнання після оформлення розлучення
  8. Встановлення факту батьківства після смерті
  9. Держмито при подачі заяви

В яких випадках проводиться процедура

Головною метою проведення процедури щодо встановлення батьківства є захист прав дитини. На жаль, сучасна статистика говорить про те, що сьогодні почастішали випадки, коли діти народжуються поза шлюбом. Щоб малюк, народжений поза шлюбом, мав можливість отримувати допомогу у вигляді аліментів від свого батька, який відмовився від його виховання, законом передбачена процедура встановлення батьківства.

Коли шлюб офіційний, це передбачає, що у новонародженого є і батько, і мати. Інша річ співжиття, воно не визнається офіційним шлюбом. Дитина, яка народилася в «цивільному шлюбі», згідно з нормами чинного законодавства, має повне право на запис у документах про батька. Але запис в документах - це не єдина мета проведення експертизи на визначення батьківства. Дитина має право спілкуватися зі своїм батьком, знати його. Бувають випадки, коли ініціатором даної процедури стають батьки, охочі підтвердити факт батьківства.

Які можуть бути підстави для визнання

Підставами для визнання можуть бути: Підставами для визнання можуть бути:

  • висновок офіційного шлюбу між батьками;
  • проживання пари на одній житлоплощі, навіть якщо це не носило тривалого характеру;
  • наявність в однієї зі сторін фотографій, листів, відеозаписів, які підтверджують, що між батьками малюка були близькі стосунки;
  • показання свідків, які є підтвердженням того, що чоловік і жінка складалися у відносинах як повноцінна сім'я.

Порядок визнання на добровільній основі

У випадках, коли батько дитини бажає прийняти на себе відповідальність за свою дитину, передбачено добровільне встановлення батьківства . Якщо шлюб зареєстрований, батьком дитини визнається чоловік, якщо зворотне не було доведено.

Добровільне визнання є процедурою, прийнятною для співжиття, яка не вважається браком.

Факт батьківства вступає в силу з моменту подачі батьками заяви в органи РАГСу. Згідно із законодавством, чинним сьогодні на території Росії, визначення факту батьківства може проводитися в період вагітності матері. В даному випадку необхідно надати крім заяви, зразок якого можна знайти в РАГСі, і інші документи, які є доказом вагомих причин.

Які документи потрібні для встановлення батьківства

Щоб пройти процедуру і мати можливість отримати свідоцтво, необхідно подати такі документи:

  • заяву, в якому повинно бути викладено згоду обох сторін, вказані паспортні дані обох батьків, реєстраційний номер свідоцтва про народження ребенкав;
  • паспортні дані батьків;
  • документи, видані органами опіки.

Визнання в судовому порядку

Визнання в судовому порядку

При розгляді справи про встановлення батьківства можливі два варіанти розвитку подій:

У кожному випадків подається позовна заява про встановлення батьківства. Даний документ повинен містити вимоги однієї зі сторін. Крім того, зазначаються дані дитини і відповідача. Необхідно детально вказати, як саме порушуються права дитини та сторони, що подає позовну заяву.

Крім заяви суду необхідно представити всі існуючі непрямі докази. Такими можуть бути листи, відеозапису, інші документи, що підтверджують близькі стосунки між батьками.

При розгляді справи може бути призначена генетична експертиза. Її результати є безперечним доказом правоти однієї зі сторін.

Після винесення позитивного рішення судом необхідно звернутися із заявою в ЗАГС. На підставі даного документа видається свідоцтво про встановлення батьківства .

Якщо батько дитини не згоден з рішенням суду, то він має право подати зустрічний позов про оспорювання батьківства .

Проведення генетичної експертизи

У разі судового розгляду може бути призначена судова експертиза. Вона передбачає дослідження крові, фахівцями вивчається ДНК для того щоб підтвердити або спростувати факт батьківства.

Якщо батьки ухиляються від проведення ДНК експертизи, суд автоматично визнає неправоту боку, котра не хоче проходити цей тест.

Цікаво. Факт батьківства підтвердити або спростувати може дитина самостійно, досягнувши повноліття.

Приймаючи рішення, суддя не ґрунтується виключно на результатах досліджень ДНК. Згідно з нормами чинного законодавства результати експертизи розглядаються одночасно з іншими представленими доказами, оскільки сам по собі результат досліджень не має встановленої сили. Незважаючи на це, на сьогодні саме тест ДНК є єдиним методом, який дозволяє підтвердити або спростувати факт батьківства.

Даний метод пов'язаний з рядом складнощів. Перш за все, це висока вартість досліджень. Не всі медичні центри мають в розпорядженні необхідне обладнання для проведення тесту. Не варто розраховувати на те, що результати будуть надані миттєво. Це досить трудомісткий процес, що займає чимало часу.

У деяких ситуаціях проведення тесту необов'язково. Так, якщо результати медичного обстеження підтвердять, що батько не може мати дітей, тест не призначається.

У випадках, коли мати або батько не бажають надавати біологічний матеріал для проведення тесту, суд не може приймати однозначні рішення. Спочатку з'ясовуються підстави для такої відмови.

Батьківство поза шлюбом

Якщо батьки не перебувають в офіційному шлюбі, і в плани батька не входить оформлення відносин, при народженні дитини він має право визнати новонародженого своєю дитиною Якщо батьки не перебувають в офіційному шлюбі, і в плани батька не входить оформлення відносин, при народженні дитини він має право визнати новонародженого своєю дитиною. Для цього чоловік повинен звернутися із заявою в ЗАГС.

Якщо чоловік вже перебуває у шлюбі, а дитина була народжена до шлюбу, він також може визнати своє батьківство . Це покладає на чоловіка зобов'язання забезпечувати свою дитину до досягнення нею повноліття. У деяких випадках нормами СК РФ закріплено обов'язок перераховувати аліменти на утримання дитини до досягнення нею 23-річного віку.

Визнання після оформлення розлучення

Перебуваючи в стані розлучення зі своїм чоловіком, жінка може навіть не здогадуватися про те, що вагітна. В такому випадку батьком дитини, яка народилася протягом 300 днів з моменту розірвання шлюбу, визнається колишній чоловік.

Встановлення факту батьківства після смерті

процедура посмертного встановлення батьківства проходить трохи в іншому порядку. Як свідчить судова практика, сьогодні нерідкі випадки, коли необхідно встановити батьківство вже після смерті батька. Такі ситуації трапляються, коли між батьками не були оформлені офіційно відносини, і заяву про добровільне визнання батьківства не було подано в державні структури.

Який порядок дій у ситуації, коли батько дитини помер, а мати бажає підтвердити факт батьківства. Головне, що потрібно знати, дана процедура проводиться тільки в судовому порядку. Терміну давності або будь-яких часових обмежень дане питання не має.

Заява про встановлення батьківства після смерті може бути подано матір'ю або самою дитиною після досягнення повноліття опікуном дитини, його попечителем.

Заява повинна бути подана у встановленій законом форме.Істец повинен вказати ті цілі, для яких необхідно встановити батьківство. Такими цілями можуть бути:

  • оформлення документів для отримання пенсії;
  • оформлення прав спадкування.

Крім заяви суду необхідно надати документи, що є доказовою базою при розгляді справи. Такими документами можуть бути листи зі згадуванням дитини, показання друзів, близьких про те, що пара проживала спільно, фотографії та відеозаписи. Якщо заява подається з метою призначення аліментних виплат, необхідно докласти відомості про матеріальне становище матері і її дитини.

На судовому засіданні мають бути присутні не тільки мати, а й родичі, свідки, які можуть підтвердити факт батьківства. Якщо батько помер до народження дитини або не визнавав себе за життя батьків, в такому випадку виникає суперечка. Причиною такого спору стають майнові відносини, претензії щодо прав на спадкування.

У деяких ситуаціях, коли необхідно встановити батьківство після смерті батька, суд може прийняти до уваги дані експертизи ДНК. Як біологічного матеріалу для проведення тесту можуть використовуватися аналізи крові, що здаються батьком за життя. До розгляду приймаються тільки ті результати, які були отримані в ході досліджень в умовах медичного центру, позначеного судом.

Найчастіше складність встановлення батьківства після смерті батька пов'язана з тим, що дана процедура може затягнутися на довгий час. Щоб прискорити процес, коштувати звернутися до досвідченого адвоката.

Держмито при подачі заяви

При подачі заяви про встановлення батьківства крім документів, які є доказами, позивачем подається і квитанція про оплату держмита.

Держмито оплачується до звернення в суд із заявою. Якщо податок не був сплачений завчасно і до заяви не додана квитанція про оплату, воно не приймається до розгляду.

Нормами діючого законодавства визначена держмито, оплачувана при розгляді справ особливого характеру в розмірі 300 рублів.

Корисно дізнатися, яка держмито за реєстрацію шлюбу , Якщо ви хочете зв'язати себе узами шлюбу з матір'ю дитини.