Реклама
Реклама
Реклама

Угода про розподіл майна подружжя: зразок мирової угоди після розлучення

  1. Коли укладати угоду
  2. Як укладається угода
  3. Чи потрібно звертатися до нотаріуса
  4. Яке майно вказувати в угоді
  5. зміст угоди
  6. Зразок угоди про розподіл майна
  7. 1. 05.10.2006 року між Подружжям укладений шлюб
  8. 2. За період проживання в шлюбі
  9. 3. Подружжя цією Угодою виробляють:
  10. 4. З метою виконання пункту 3 Угоди
  11. 5. Подружжя визначили
  12. 6. Ця Угода набуває чинності
  13. 7. Ця Угода складена в 2-х (3-х) примірниках
  14. Оскарження та розірвання угоди

Угода про розподіл майна подружжя - документ добровільний, і його висновок між чоловіком і дружиною (навіть якщо вони вже колишні) можливо тільки при обопільній згоді обох.

Тільки подружжю, яка зможе мирно домовитися щодо того, кому і яке майно буде належати одноосібно, доцільно складати і підписувати такий документ.

Складання добровільного угоди рятує подружжя від необхідності звертатися з питання поділу спільно нажитого майна в суд і довгої тяганини перед винесенням рішення. Крім того, в угоді не обов'язково строго дотримуватися правила рівноцінного розподілу майна подружжя, коли все нажите має бути поділено на частини. Розділити все можна так, як влаштує обох.

Коли укладати угоду

В який момент спільне сімейне життя (або вже після її припинення) подружжю варто замислитися над питанням розділу спільно нажитого, вирішувати тільки їм самим.

Угоди про розподіл можна зробити висновок:

  • в рамках сімейного життя,
  • одночасно з вирішенням питання про розлучення,
  • вже після розірвання сімейного союзу.

Кожна сімейна пара повинна вирішити сама, назріла в їхній родині необхідність поділити загальне добро. А закон не забороняє скласти угоду на будь-якій стадії сімейного союзу.

Неможливо його скласти тільки до укладення законного шлюбу, коли нічого спільного у молодої пари ще немає, а відповідно і ділити нічого. На цій стадії доцільніше укласти шлюбний договір, в рамках якого можна визначити долю того, що тільки планується придбати майбутнім подружжям.

Добровільне угоду, яка укладається подружжям, потрібно відрізняти від мирової угоди про розподіл майна. Якщо перше укладається між чоловіком і дружиною в будь-який момент їх сімейного життя добровільно і самостійно, то друге - результат вирішення справи в судовому порядку і досягнення домовленості про розподіл вже в залі суду. Перший документ складається і підписується подружжям, другий виготовляється в суді і надається подружжю на підпис.

Як укладається угода

Спосіб складання і укладання угоди про розподіл спільного майна досить простий і нехитрий Спосіб складання і укладання угоди про розподіл спільного майна досить простий і нехитрий. Головна вимога - документ повинен оформлятися в письмовому вигляді.

Подружжя можуть скласти його самостійно або звернутися за допомогою до юридичної компанії. Звичайно, документ повинен бути складений юридично грамотно, містити фактично і граматично правильну інформацію, відображати юридичні наслідки виконання чи невиконання його умов.

Ще одна важлива вимога - в угоді повинні стояти підписи обох сторін на підтвердження того, що обоє згодні з викладеними в ньому умовами розділу.

Чи потрібно звертатися до нотаріуса

Предметом багатьох суперечок є питання про те, чи потрібно обов'язкове нотаріальне завірення «роздільного» угоди. Ні, не потрібно. Досить того, що обидва чоловіки, ознайомившись і погодившись з усіма пунктами документа, підпишуть його. Після цього він буде мати достатню юридичну силу договірного документа, який оскаржити згодом можна буде тільки через суд.

Однак більшість правознавців все ж радять учасникам угоди не ігнорувати нотаріальну контору і запевнити його підписом нотаріуса. І ось чому:

  • У даного юриста обов'язково є юридично правильні зразки складання угоди, які важче буде оскаржити, якщо пізніше у подружжя виникнуть якісь розбіжності.
  • Нотаріус обов'язково детально роз'яснить сторонам порядок складання, умови і наслідки укладення угоди, завдяки чому ніхто з них в подальшому не зможе сказати, що не розумів суті домовленості.
  • Співробітник нотаріату буде виступати гарантом того, що угода не була складено із застосуванням погроз, шантажу або обману одним чоловіком щодо другого.

Чи потрібно звертатися в нотаріальний офіс, кожна пара повинна вирішити самостійно. Деяких зупиняє необхідність оплати послуг нотаріуса (хоча вартість не така висока), хтось упевнений в правильності складання документа без допомоги фахівця, у кого-то інші причини. Плюси ми зазначили вище, але свою юридичну силу документ не втратить в будь-якому випадку.

Додавання від 20.12.2016: У зв'язку зі зміною в сімейному кодексі, правила укладання угоди змінилися. Нотаріальне згоду тепер обов'язково!

Яке майно вказувати в угоді

Здавалося б, такий легкий питання, але багатьох при складанні угоди про поділ спільно нажитого майна він ставить в тупик. А відповідь проста: перелік речей, які подружжю потрібно включити в текст угоди, вони повинні визначити самі.

Одні вважатимуть, що потрібно включити все - від квартири до ложок і каструль. І це їх право. Хоча обсяг документа може вийти після всіх перерахувань досить значним. Інші вкажуть в документі лише порядок розділу житлового будинку та автомобіля, а про долю всього іншого добра зможуть домовитися усно і поділити його без оформлення паперів.

У будь-якому випадку вказувати поділеного майна потрібно правильно:

  • найменування,
  • марка або модель (при наявності),
  • розмір,
  • колір,
  • відмінні особливості,
  • адреса або реєстраційний номер (якщо це квартира, будинок або автомобіль),
  • вказівка ​​реєструючого документа (свідоцтво права власності, ПТС і т.д.),
  • приблизна вартість (купівельна на момент розділу).

Якщо квартира знаходиться в іпотеці, то про це теж потрібно зробити позначку, а також вказати не тільки того, кому вона дістанеться у власність, а й на кого ляже тягар виплати залишилася кредитної суми.

Угода має два різновиди:

  • документ про розподіл майна і
  • документ про виділення часток.

Логічно, що в першому варіанті може бути зазначено будь-яке майно, аж до зовсім дрібного. А в другому передбачається порядок розділу якоїсь речі на частки. Найчастіше це квартири, дачі, бізнес і т.д.

Не підлягають розділу, а відповідно і вказівкою в угоді речі індивідуального використання (косметика, білизна і т.д.), продукт інтелектуальної праці.

Згідно із законом не ділиться і є одноосібним майно, яке було придбано одним з подружжя до вступу в шлюб, подаровано йому, передано у спадок або приватизовано їм навіть в період шлюбу (див. дарчий на автомобіль , дарування квартири ). Тому в угоді потрібно особливо ретельно визначити подальшу долю таких речей. Якщо подружжя все ж зважаться їх поділити, то при оскарженні в подальшому у виграші залишиться той, хто є одноосібним власником згідно із законом.

зміст угоди

Хоча угода про поділ спільного майна і є добровільним і довільним документом, все ж його оформлення має відповідати певним вимогам і містити обов'язкові розділи і норми.

Документ включає:

  • Преамбула (або шапка). Містить вказівку на календарну дату, місце складання документа (населений пункт) і особисті дані сторін угоди (прізвище, ім'я, по батькові, дата і місце народження, адреса проживання і номер паспорта).
  • Предмет згоди. У цій частині документа вказується громадянський стан сторін (в шлюбі вони або в розлученні, з якого часу, посилання на реєстраційний документ), а також наводиться весь перелік спільного майна, яке планується поділити.
  • Порядок розділу. У цій частині відбивається, як буде поділено вищеперелічене майно між сторонами: в частках або кожному чоловікові певні речі і предмети побуту.
  • Порядок передачі майна (не обов'язковий пункт). У ньому можна вказати, яким чином, де і в які терміни буде передано майно одним членом подружжя іншому, як буде відбуватися його перереєстрація і т.д ..
  • Вказівка ​​на особисте майно. Цей пункт потрібен при наявності у чоловік і дружини особистого неподільного майна (подароване, успадковане, куплене до шлюбу і т.д.).
  • Вступ документа в силу (не обов'язково пункт). Зазвичай угоду набуває юридичну силу з моменту свого підписання. Але іноді подружжя може вказати і інший термін: після реєстрації розірвання шлюбу і т.д ..
  • Висновок. У ньому вказується кількість виготовлених примірників і місце їх зберігання. Якщо угода завіряється в нотаріальному офісі, то один екземпляр потрібно підготувати і для його співробітника. Також в цій частині наводиться порядок вирішення спорів та внесення змін до документа.
  • Підписи сторін. Дуже важливий пункт. Без підпису хоча б однієї зі сторін (і нотаріуса при його посвідченні) документ буде вважатися недійсним. І добре, якщо власноруч буде поставлена ​​не тільки підпис, але і розшифровка прізвища та ініціалів.

Зразок угоди про розподіл майна

Для наочності наведемо один з типових з величезного розмаїття зразків угоди.

Угода про розподіл майна

г.Турган 03.08.2015 р

Сергєєв Микола Петрович, 23.12.1972 року народження, паспорт РФ серія 37 06 № 255544 виданий ОУФМС Росії по Турганской області в г.Тургане 15.10.2006 року, зареєстрований за адресою: г.Турган, ул.Селезнева, 15-2, іменований в надалі «Чоловік-1» і Сергєєва Олена Владиславівна, 15.02.1980 року народження, паспорт РФ серія 37 06 № 356456 виданий ОУФМС Росії по Турганской області в г.Тургане 25.10.2006 року, зареєстрована за адресою: г.Турган, 7 мікрорайон, 23-3, іменована надалі «Чоловік-2», а спільно іменовані «Подружжя», уклали цю Угоду про наступне:

1. 05.10.2006 року між Подружжям укладений шлюб

05.10.2006 року між Подружжям укладений шлюб, про що в Бюро ЗАГС по г.Тургану була зроблена реєстраційний запис №1345. До моменту укладення Угоди шлюб між Подружжям розірваний на підставі свідоцтва про розірвання шлюбу 45 БС №345678; шлюб між Подружжям не розірвано.

2. За період проживання в шлюбі

За період проживання в шлюбі Подружжям було придбано перераховане нижче майно, що вважається їх спільною спільною власністю:

  • квартира, розташована за адресою: місто Турган, 7 мікрорайон, будинок 23, квартира 3, розташована на 8-му поверсі житлового будинку, що складається з 3-х кімнат, загальною площею 62,2 кв.м., Свідоцтво про державну реєстрацію права власності від 28.04.2011 року серія: 45-АА 928921 видано Управлінням Федеральної служби державної реєстрації, кадастру і картографії по Турганской області, вартістю 2200000 рублів;
  • земельну ділянку площею 2400 кв.м. кадастровий номер 45: 16: 02024: 115, з розташованим на ньому одноповерховим житловим будинком площею 42,2 кв.м, що знаходяться за адресою: г.Турган, СНТ «Іволга», вул.Річкова, 25, вартістю 1200000 рублів;
  • легковий автомобіль «AUDY Q -7» 2013 року випуску, держномер А 345 УА, вартістю 1000000 рублів.

3. Подружжя цією Угодою виробляють:

Подружжя цією Угодою виробляють розділ майна, зазначеного в пункті другому в наступному порядку:

Чоловік-1 отримує в свою власність:

  • квартиру, розташовану за адресою: місто Турган, 7 мікрорайон, будинок 23, квартира 3, що складається з 3-х кімнат, загальною площею 62,2 кв.м., вартістю 2200000 рублів.

Чоловік-2 отримує в свою власність:

  • земельну ділянку площею 2400 кв.м. кадастровий номер 45: 16: 02024: 115, з розташованим на ньому одноповерховим житловим будинком площею 42,2 кв.м, що знаходяться за адресою: г.Турган, СНТ «Іволга», вул.Річкова, 25, вартістю 1200000 рублів;
  • легковий автомобіль «AUDY Q -7» 2013 року випуску, держномер А 345 УА, вартістю 1000000 рублів.

4. З метою виконання пункту 3 Угоди

З метою виконання пункту 3 Угоди Подружжя зобов'язуються протягом 3-х робочих днів з моменту укладення Угоди здійснити перереєстрацію прав власності на вищевказане майно в органах Росреестра.

5. Подружжя визначили

Подружжя визначили, що перераховані нижче речі є особистим майном кожного з них, і не підлягають розділу:

Чоловік-1 залишає за собою право власності на майно:

  • рідкокристалічний телевізор «SONY-V56CY» діагональ екрану 80 см, вартістю 20000 рублів, подарований бабусею в 2014-му році.

Сторона 2 залишає за собою право власності на майно:

  • набір електроінструментів «BOCH-345VN» вартістю 18500 рублів, отриманих в спадщину за заповітом від дідуся.

6. Ця Угода набуває чинності

Ця Угода набуває чинності з моменту його підписання Подружжям; з моменту розірвання між Подружжям шлюбу і отримання на руки Свідоцтва про розірвання шлюбу.

7. Ця Угода складена в 2-х (3-х) примірниках

Ця Угода складена в 2-х (3-х) примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному екземпляру для кожної зі сторін і нотаріуса Чечуліної Т.А., запевнив документ своїм підписом.

Всі доповнення і зміни до цієї Угоди повинні вноситися виключно в письмовому вигляді і затверджуватися обома Подружжям.

Всі виникаючі розбіжності і суперечки щодо виконання пунктів цієї Угоди повинні розглядатися Подружжям шляхом особистих переговорів. У разі недосягнення згоди щодо спірних питань вони підлягають розгляду в суді відповідно до норм російського законодавства.

Це лише приблизний зразок з мінімумом найменувань майна і способами його передачі. Кожен документ складається подружжям індивідуально з дотриманням основних вимог.

Зазначений документ підлягає передачі в реєструючі органи у випадках, якщо предметом розділу є нерухоме майно або комерційна діяльність. Наприклад, реєстрація угоди про розподіл майна - квартири відбувається в Управлінні Росреестра. Для цього реєстратору потрібно надати свій екземпляр угоди і наявні правовстановлюючі документи на житлове приміщення.

Оскарження та розірвання угоди

Якась із сторін і в будь-який момент може виступити з ініціативою змінити пункти угоди або зовсім його розірвати. До цього потрібно бути готовим і для початку намагатися домовитися і шукати компроміси.

Якщо подружжя зможе домовитися про зміну умов угоди, то можуть вибрати два шляхи:

  • внести коригування та доповнення до вже наявний документ,
  • розірвати наявне угоду і укласти нову.

Якщо розбіжності сторонам не вдається вирішити за столом переговорів, то питання про визнання угоди дійсним або недійсним належить вирішувати в суді.

Сторона, яка бажає оскаржити документ, направляє позов з вимогою змінити умови угоди або зовсім скасувати його і провести поділ майна згідно із законом. Суд виносить рішення про дійсність чи недійсність угоди.

Підставами для визнання його недійсним суд може порахувати наступні:

  • документ складений не у відповідності з нормами законодавства,
  • одна зі сторін визнана недієздатною,
  • інтереси однієї зі сторін значно порушені або обмежені (не дотримано принципу розділу подружнього майна навпіл),
  • найменування діленого майна неконкретні і розмиті,
  • документ не підписаний хоча б однієї зі сторін,
  • угода складена із застосуванням погроз або насильства до однієї зі сторін і т.д.

Грамотний правознавець зможе знайти ще безліч обставин, які можуть послужити підставами для розірвання угоди. Саме тому угоду про розподіл майна після розлучення або в період сімейного життя краще узгоджувати і завіряти у нотаріуса.