Реклама
Реклама
Реклама

Стягнення аліментів на дітей в судовому порядку (на дитину) - підстави, зміна порядку, оскарження наказу, виконання, коротко, проводиться, підсудність, сімейне право

  1. порядок
  2. Позовну заяву
  3. терміни
  4. Розміри
  5. виконання

Після розлучення подружжя завжди виникає питання стягнення аліментів. Найчастіше вони виплачуються одним батьком іншому на утримання дитини до її повноліття (18 років).

Законодавством передбачено й інші випадки, наприклад, коли діти повинні утримувати своїх літніх батьків , Але не роблять цього. На виплати та стягнення аліментів в судовому порядку може також розраховувати дитина-інвалід, який не має джерел доходу, причому незалежно від віку.

Є два способи призначення аліментів. Перший: оформлення згоди між батьками у вигляді договору і його нотаріальне завірення. Це спосіб використовується, коли немає суперечок з приводу розміру платежів та порядку їх виплат.

У договорі можуть визначатися й інші умови, ніж ті, стандартні, які передбачені Сімейним кодексом. Головне, щоб вони були в рамках закону і були не нижче стандартів зазначених в ньому. Наприклад, може бути передбачений збільшений розмір платежів у твердій грошовій сумі з урахуванням індексації.

Другий спосіб: призначення і стягнення аліментів в судовому порядку. В цьому випадку зацікавлена ​​особа - один з батьків, повнолітня дитина-інвалід, органи опіки, літній батько - має подати позов. При розлученні через суд питання про аліменти вирішується в рамках справи одночасно.

Аліменти в судовому порядку стандартно стягуються в процентному відношенні до доходів, відповідно до норм, встановлених законом: 1 дитина - 25,%, 2 - 33,33%, 3 - 50%. У розрахунок беруться всі доходи, включаючи дивіденди, відсотки від депозитів.

Зміна порядку платежів - прерогатива суду, який може призначити платежі і у фіксованій грошовій сумі або призначити і відсотки, і тверду суму одночасно. При оформленому угоді розмір і вид платежу встановлюється на розсуд двох сторін. Для дітей-інвалідів, літніх батьків платежі, як правило, призначаються в грошовій сумі - в будь-якому випадку, це питання вирішується судом на свій розсуд.

Право на розглянуті платежі, а відповідно і на стягнення аліментів через суд, є у таких категорій громадян:

  • діти до 18 років, якщо батьки не виконують свої обов'язки утримувати їх;
  • непрацездатні діти, які досягли повноліття;
  • чоловік з інвалідністю (непрацездатний), який одночасно є малозабезпеченим;
  • вагітна дружина на весь період вагітності і на 3 роки після народження загального дитини;
  • чоловік, який здійснює догляд за дитиною-інвалідом до 18 років, за інвалідом дитинства з 1 групою - на необмежений час;
  • чоловік, якщо він став непрацездатним до розлучення або протягом 6 міс. після цього;
  • чоловік, який став пенсіонером у зв'язку з віком протягом 5-річного періоду після розірвання шлюбу і який потребує тримання.

Для стягнення аліментів їх одержувачеві необхідно мати на руках виконавчі документи. Це єдина підстава для процесу стягнення при самостійному пред'явленні за місцем отримання боржником доходів або при примусовому стягненні через федеральну службу судових приставів. У нашому випадку, виконання рішення ґрунтується на виконавчому листі, виданими судом на його підставі.

Для отримання виконавчого листа необхідно після процесу написати заяву в канцелярію суду про його видачу. Можна також відразу при подачі позову клопотати про направлення судом цього документа судовим приставам, але юристи рекомендують все-таки взяти його на руки і самому віднести в ФССП або бухгалтеру на роботу платника.

Отже, стягнення аліментів в судовому порядку здійснюється в таких випадках:

  • якщо батьки не дійшли згоди з приводу аліментів;
  • боку не бажають оформляти договір по аліментах;
  • якщо майбутній аліментник ухиляється від утримання дитини, дружини, дитини-інваліда, літніх батьків, інших осіб, які мають право на аліменти.
Після розлучення подружжя завжди виникає питання стягнення аліментів

Стягнути через суд аліменти і подати позов також можуть органи опіки, наприклад, якщо на їх утриманні або під їх контролем знаходиться неповнолітній або інвалід

порядок

У випадку з судовим способом призначення аліментів головна робота буде пов'язана з судом. Після судового рішення стягувачу доведеться також мати справу з судовими приставами або, в разі самостійної подачі виконавчого листа за місцем роботи платника, з бухгалтерією організацій або іншими відповідальними особами.

Законодавство не робить різниці між обов'язками батьків щодо утримання дітей. Якщо дитина проживає у матері, в позовній заяві відповідачем буде його батько. Якщо ж неповнолітній утриманець проживає з батьком, позов пред'являють до матері.

Є випадки, коли батьки з тих чи інших причин відмовляються від виховання дітей взагалі, тоді ними займаються органи опіки, прийомні батьки, опікуни. Зазначені особи можуть ініціювати стягнення відразу з двох батьків. Аліменти на виховуються неповнолітніх в дитячих будинках, стягують з двох батьків. В цьому випадку гроші перераховуються на користь установи.

Саме стягнення аліментів залежить від спорідненості дитини і його батьків. Воно повинно бути закріплено в документах (свідоцтво про народження, документи експертизи ДНК). Це ставати актуальним, якщо потрібні аліменти з не реєстрував шлюб батька неповнолітньої дитини з його мамою. Тобто, діє правило: аліменти можна вимагати в судовому порядку лише з батька, чиє батьківство офіційно підтверджено і встановлено.

Вважається що батьківство встановлене, якщо батько записаний таким в свідоцтві про народження дитини. Якщо ж воно не доведено або є суперечки з цього приводу, ця обставина встановлюється за допомогою суду, причому навіть без згоди батька.

Правом подавати позов і бути ініціаторами судового процесу за призначенням аліментів закон наділяє наступних осіб:

  • одного з батьківської пари;
  • представників відповідно до закону (опікунів, прийомних батьків, опікунів), які замінюють батьків;
  • повноважних представників установ, які утримують дитину (інтернатів, дитячих будинків);
  • прокурорів.

Коротко порядок при цьому досить простий і складається з декількох етапів:

  • збір документів для суду;
  • підготовка позовної заяви;
  • подача позову та доданих документів до суду;
  • судовий процес;
  • необхідно взяти виконавчий лист;
  • самостійна робота по стягненню або подача виконавчого листа для примусового стягнення через судових приставів.

Позовну заяву

Підсудність суперечок про аліменти визначена в законодавстві. Такі справи розглядають мирові суди. Коли одночасно в позові розглядаються питання по спорах про батьківство (материнство) або його встановлення, справа розглядають районні суди.

Головним пунктом у всьому процесі є підготовка і подача позову про стягнення аліментів. При подачі позову про розлучення вимога призначити аліменти часто міститься в ньому, якщо таке є у позивача. Такий позов можна подавати і окремо. Якщо у сторін є спільні неповнолітні діти, судом проводиться розгляд питання про аліменти автоматично в рамках справи про розлучення.

Заява тільки по аліментах подається, наприклад, повнолітнім дитиною-інвалідом, органами опіки, прокурором, літніми батьками до своїх дітей. Якщо навіть батьки перебувають у шлюбі, але не живуть разом і дитиною займається один з них - можна подавати позов про стягнення аліментів.

Заява на розлучення, якщо є неповнолітні діти, автоматично означає, що в цьому ж буде розглядатися питання про аліменти, якщо стягувач не відмовиться від них. Навіть в разі відмови від аліментів, в майбутньому можна подавати в суд заяву про їх стягнення.

Позов подається за стандартною формою, закон вимагає зазначення в ньому таких даних:

  • Найменування суду, його адреса.
  • ПІБ заявника та відповідача, їх рік народження, адреси реєстрації та фактичного проживання, контактні дані (телефон, номер а / я та ін.). Якщо після розлучення змінюється прізвище на дівоче, вказують стару і нову прізвище.
  • Далі вказують назву документа, наприклад, «Позовна заява про стягнення аліментів з ... (ПІБ відповідача)».
  • Після назви детально викладаються обставини, службовці обгрунтуваннями для аліментів. Стандартно це такі факти: повні імена дітей і їх дати народження, де і з ким живуть, з якого часу боржник не займається ними і не містить їх. Вказують причини, чому батьки не живуть разом, а також будь-які важливі факти, що призвели до цього. Іноді можуть знадобитися свідчення свідків (сусідів), опікунських органів про негідну поведінку батьків.
  • Вказується також місце роботи відповідача, інформація про джерела доходів, якщо така відома заявнику.
  • Заявник може вказувати в позові будь-які значні факти, які він вважає за потрібне повідомити.
  • Внизу позовної заяви ставиться дата і підпис з розшифровкою.

Завантажити зразок позовної заяви про стягнення заборгованості по аліментах

Документи необхідні для подачі в суд:

  • 3 примірника позовної заяви: 2 шт. - відправляють до суду поштою або здаються в канцелярію, 1 шт. - залишається у позивача;
  • копії свідоцтв про народження;
  • копія документів про перебування в шлюб або про розлучення (свідоцтво про одруження);
  • копія паспорта заявника;
  • в особливих випадках можуть знадобитися письмові свідчення свідків, правоохоронних, опікунських органів, що підтверджують, що дитина проживає з заявником, який фактично його забезпечує;
  • якщо дитина інвалід - документи, що підтверджують це;
  • квитанція про оплату держмита.

У будь-який час відповідач може подати в суд клопотання про зміну порядку стягнення аліментів.

Найчастіше питання про аліменти вирішується відразу при розлученні, тому нижче представлений стандартний зразок позову про розірвання шлюбу та стягнення аліментів:

Мировому судді світового дільниці № ... по місту ...

(Голові ... міського суду)

адреса (місто, вулиця, будинок)

Позивач: ПІБ, д. Р.

адреса ... тел ...

Відповідач: ПІБ, д. Р.

адреса ... тел ...

Позовну заяву

про розірвання шлюбу та стягнення аліментів

Між мною, ... (ПІБ заявника), і ... (ПІБ відповідача) 12.09.2009 р укладений шлюб. Під час перебування в шлюбі у нас народилася дитина ... (ПІБ, рік народження), який на даний момент є неповнолітнім.

З ... (ПІБ відповідача) спільно не проживають з 07.07. 2019 г. З цього часу відсутні наші відносини як подружжя, спільне господарство не ведемо.

Відповідач ... (ПІБ) систематично зловживає алкоголем, не займається ні фінансовим, ні матеріальним забезпеченням дитини і не виховує його. Відповідач часто приходить додому нетверезим, провокує конфлікти, займається рукоприкладством, якесь потяг до сімейного життя у нього відсутня.

Суперечки про спільному майні, набутому ними в шлюбі між нами немає.

(Якщо суперечка є, вказують порядок поділу майна списком з найменуванням та вартістю кожного предмета).

Питання про проживання дитини вирішене, суперечки з цього питання немає. Місце проживання неповнолітнього ... (ПІБ, д. Р.) Визначено з матір'ю. Порядок спілкування дитини з батьком закріплений в угоді подружжя за обопільною згодою.

(При наявності спору вказують бажання заявника, що стосується проживання дитини, а також спілкування з батьком).

Після розлучення дитина буде проживати зі мною ... (ПІБ позивача) і мною ж забезпечуватися, тому прошу розірвати шлюб з ... (ПІБ відповідача) і стягнути з нього на утримання неповнолітньої ... (ПІБ, д. Р.) Аліменти - ¼ частина від усіх видів доходів відповідача щомісячно.

Згідно п. 1 ст. 23 СК РФ при згоді подружжя на розірвання шлюбу, якщо є спільні неповнолітні діти, суд розриває його без вивчення причин розлучення. Ст. 81 СК РФ визначає, що аліменти на дітей, які не досягли повноліття, стягуються судом, якщо між подружжям немає угоди про їх сплату, в розмірі на одну дитину ¼ частини з усіх доходів.

З огляду на викладене вище, керуючись ст. 21, 23, 81 СК РФ, ст. 23,131,132 ЦПК РФ

ПРОШУ:

  1. Розірвати шлюб між ... (ПІБ сторін, д. Р.) Зареєстрований 12.09.2009 р в бюро ЗАГСу міста ..., запис № ...;
  2. Стягнути з ... (ПІБ відповідача, д. Р.) Аліменти на утримання неповнолітньої ... (ПІБ утриманця, д. Р.) В розмірі ¼ частини з усіх доходів щомісячно до його повноліття.

(При наявності вимог щодо майна, дітей та ін. Вказують їх окремими пунктами)

Документи, що додаються:

  • копія паспорта позивача;
  • свідоцтво про шлюб № ... дата ...;
  • свідоцтво про народження дитини № ... дата ...;
  • квитанція держмита;

Дата ... Підпис ... (ПІБ)

Позовна заява про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі на дитину

терміни

У особи, яка претендує на стягнення аліментів, є право звертатися до суду незалежно від того, скільки часу пройшло з моменту виникнення права на аліменти або незалежно від того, який термін пройшов з моменту розірвання шлюбу, в разі аліментів на неповнолітніх дітей.

Оскарження наказу про сплату аліментів можна здійснити протягом 10 днів після винесення рішення судом.

Аліменти на дитину виплачуються, за загальними правилами, до його повноліття (крім аліментів на дитину-інваліда)

Важлива деталь: аліменти присуджуються судом тільки з моменту подачі позову, тобто їх неможливо стягнути за минулий час, оскільки мається на увазі, що якщо тоді позову не було подано, то аліментник виконував свої обов'язки.

У виняткових випадках допускається стягнення за попередні подачі позову 3 роки, але не більше. В цьому випадку потрібно довести, що аліментник не забезпечував дитини, а позивач вживав заходів для отримання забезпечення, але безрезультатно. Доказами можуть служити рекомендовані листи з проханнями виплатити фінансову допомогу дитині і подібне.

Завантажити позовну заяву про стягнення аліментів на двох дітей у твердій сумі

Розміри

Стягнення аліментів через суд здійснюється з усіх видів доходів у відсотковому відношенні до них, якщо інше не вирішив суд. Стандартними нормами, встановленими Сімейним кодексом РФ є такі: 1 дитина - ¼ частина від доходів, 2 дитини - 1/3, 3 дітей і більше - ½. Порядок виплат - щомісяця.

Є винятки, коли суд встановлює не частина від доходів, а тверду грошову суму або одночасно частина і фіксовану суму.

Ось ці випадки:

  • зарплата відповідача нерегулярна, її розмір змінюється;
  • аліментник отримує зарплату товарами або сировиною;
  • дохід виплачується в іноземній валюті;
  • платник не має заробітку або іншого доходу;
  • коли стягнення в частковому відношенні важко.

Суд, приймаючи рішення про фіксовану сумі, встановлює розмір платежів, орієнтований на максимально можливі рівні забезпечення для дітей, виходячи з матеріалів справи. Нерідко бувають ситуації, коли боржник приховує свої доходи, але має багато дорогого майна, це свідчить про те, що він фінансово успішний. У таких випадках суд може встановити розмір фіксованої грошової суми, орієнтуючись на вартість майна відповідача.

Розмір аліментів, якщо між батьками оформлено угоду про сплату аліментів визначається ними. Нотаріус повинен простежити, щоб умови такого договору не погіршували забезпечення дитини в порівнянні з нормами зазначеними в законодавстві.

Іноді стягнення аліментів в судовому порядку досить тривалий, тому закон дає можливість судді в будь-який момент процесу виносити постанову про стягнення аліментів на період до завершення розгляду справи. Для цього позивачеві необхідно клопотати усно або письмово на судовому процесі про це.

Заперечення на позовну заяву про стягнення аліментів

Якщо кінцева сума буде нижче, ніж раніше виплачена, різниця не повертається відповідачу. Якщо ж вона буде вище, то відповідач оплачує різницю позивачеві.

виконання

У судовому рішенні термін для виконання суддя вказує - негайно, незважаючи на те, що рішення може бути оскаржена аліментник в вищестоящий суд в 10-денний термін з дати його винесення. Для того щоб запустити процес стягнення, позивачу, після закінчення процесу, треба взяти виконавчий лист або судовий наказ. Для цього він повинен написати заяву в канцелярію суду з проханням видати цей документ йому на руки - його видадуть протягом 10 днів.

Після того як виконавчий документ взятий, і якщо боржник добровільно не виконує свої зобов'язання, він пред'являється в підрозділ ФССП за місцем його реєстрації або місця прописки. Документ обов'язково подається з супровідним листом, в якому зазначені його реквізити, прохання прийняти до виконання, реквізити отримувача аліментів (рахунок в банку), а також будь-яка інформація про майно та джерела доходів боржника, відома заявнику.

Далі, починається безпосередньо виконання документа. Судовий пристав у 3-денний термін відкриває виконавче провадження і направляє сторонам ухвалу про його відкритті. Добровільний термін не дається боржника, так як це періодичні платежі, а також з боржника не стягується виконавчий збір.

Пристав віклікає боржника и встановлює факт оплати аліментів. Если в процесі виконавчого провадження встановлен місце, де працює боржник, то документ Направляється туди в бухгалтерію для Стягнення з заробітної плати. При цьому робиться розрахунок заборгованості по аліментах, і якщо вона є, то стягнення може бути, наприклад, ¼ - в рахунок поточних платежів і ¼ - в рахунок заборгованості до повного її погашення.

Заява-відмова від аліментніх виплат

Якщо боржник не має доходів, пристав застосовує заходи примусового стягнення: проводиться арешт майна, рахунків, заборону на виїзд з країни. Ефективним виходом з ситуації, коли боржник ухиляється від сплати аліментів та не має джерел доходу або майна, є клопотання судового пристава перед судом або правоохоронними органами про порушення кримінальної справи за злісне ухилення від сплати аліментів. Як правило, це найдієвіший спосіб змусити боржника платити в такій ситуації.

У разі якщо місце перебування боржника невідомо, пристав може клопотати перед судом про оголошення його в розшук.

У всіх випадках, коли аліменти не оплачуються, по ним зростає заборгованість, враховуючи індексацію. У документі робиться відмітка пристава або бухгалтерії про проведені стягнення. В заборгованість також входить і неустойка за несвоєчасну оплату - 0,5% від суми боргу.

Якщо сума платежу не перевищує 25 тис. Руб. (включаючи заборгованість), то виконавчий лист можна самостійно віднести бухгалтерії за місцем роботи платника. Якщо він працює на двох роботах або більше, можна завірити нотаріально копії виконавчих листів і пред'явити за кожним місцем роботи.

Коротко терміни подачі такі: документи по аліментах підлягають пред'явленню до виконання в будь-який момент до 18-річчя дитини або поки у одержувача є право на них. Після повноліття утриманця їх можна пред'являти тільки для стягнення заборгованості. У цьому випадку термін обігу документа до виконання становить 3 роки після досягнення дитиною 18 років.

Стягнення боргу за рішенням суду проводиться у випадках, коли сторонам не вдалося дійти згоди щодо визнання та виплаті заборгованості.

Як відбувається звернення стягнення на майно боржника подружжя, читайте тут .

В цієї статті можна дізнатися, як виробляється оскарження наказу про дисциплінарне стягнення.