- Процедура оскарження в зв'язку зі зміною фінансового становища
- Порядок пред'явлення заперечень на судовий наказ
- Перелік документів
- Які слід вжити заходів?
Після присудження аліментних виплат зобов'язана особа по їх сплаті може з ними погодитися, а може бути проти них. Дана ситуація спостерігається частіше.
Платником аліментів може не погоджуватися з розміром суми або порядком їх відрахувань. При цьому заперечення на стягнення може послідувати не тільки відразу ж після судового розгляду і винесення рішення, а й надалі.
Наприклад, у платника можуть змінитися життєві умови істотно, що не дозволяє йому реалізовувати зобов'язання на колишніх умовах і в певному розмірі.
Бувають ситуації, коли платником аліментів висловлює невдоволення самим обставиною, що на нього поклали обов'язок сплачувати матеріальну допомогу нужденному дитині або іншому члену сім'ї. Що можна зробити в даних ситуаціях, щоб оскаржити?
Процедура оскарження в зв'язку зі зміною фінансового становища
Якщо з плином часу у зобов'язаної особи зміниться його фінансове становище (в кращу або гіршу сторону), він має право звернутися з позовом до судової інстанції про зміну розміру виплат через зміни життєвих обставин.
До позовної заяви платник повинен додати:
- довідку з місця роботи про рівень зарплати,
- інші документи, що підтверджують обставини зміни його фінансового становища.
Якщо доходи боржника зменшилися, він може покласти в обгрунтування позовних вимог той факт, що залишаються коштів не достатньо для самозабезпечення або змісту нових членів сім'ї.
Якщо доходи збільшилися, то позовні вимоги можуть бути обгрунтовані нерозмірністю призначених виплат потребам і потребам особи, які їх отримує.
Обставини, які є значущими в процесі оскарження зобов'язань:
- Реальний фінансовий стан одержувача і платника. Якщо зобов'язана особа не має достатніх коштів для виконання зобов'язань, розмір яких встановлений судом, то сума виплат повинна бути переглянута. У цьому повинні бути зацікавлені обидві сторони, оскільки інакше батько, який проживає з дитиною, може взагалі нічого не отримати.
- При вихованні мачухою і вітчимом своїх усиновлених дітей менше п'яти лети, обов'язки по вихованню та забезпеченню здійснювалися неналежним чином, усиновлені діти мають право оскаржити через судову інстанцію свої обов'язки за змістом і забезпечення своїх усиновителів.
- Можна заперечити зобов'язання перед колишнім чоловіком, якщо його непрацездатність виникла через зловживання алкоголем, наркотиками; їм було скоєно умисний злочин; а також при нетривалому шлюбі (менше п'яти років, все залежить від обставин, за якими були припинені шлюбні відносини, і враховується вік колишніх чоловіка і дружини); при аморальній поведінці чоловіка в родині.
- При появі в новій сім'ї платником аліментів неповнолітніх дітей.
Порядок пред'явлення заперечень на судовий наказ
Існує також можливість подачі заперечення і в процесі наказного провадження.
Законодавством передбачена спрощена процедура стягнення грошових коштів на дітей, які не досягли повноліття, шляхом винесення судового наказу . Даний документ виноситься на підставі того, що законом передбачена природна обов'язок батьків забезпечувати своїх дітей в рівній мірі.
Даний принцип ліг в основу наказного провадження, за допомогою якого подібні справи розглядаються:
- без судового розгляду,
- без залучення аліментополучателя і боржника,
- такі заяви не обкладаються держмитом.
При видачі наказу суддею встановлюються відрахування у вигляді конкретної частки від зарплати зобов'язаного особи.
Оскільки даний судовий документ видається заочно (боржник не викликається в суд), то зобов'язана особа має право оскаржити його. Законом передбачено десятиденний термін на оскарження наказу (з моменту отримання відповідачем копії судового документа).
У зв'язку з цим боржник може подати судді свої заперечення з приводу винесеного рішення. Отримавши заперечення щодо виконання судового наказу від зобов'язаного особи, суддя скасовує виданий документ і направляє справу на новий розгляд, яке відбувається в рамках позовного провадження.
Важливим моментом є те, що оскаржити наказ в апеляційному порядку неможливо, але він обов'язково повинен бути скасований, якщо боржник направив свої заперечення на скасування судового наказу, при цьому не має значення їх обґрунтованість і юридична сила.
Якщо боржник пропустив встановлений термін на оскарження в зв'язку з поважними причинами (наприклад, перебій в роботі пошти, яка повинна була доставити платнику копію судового документа), то за ним зберігається право клопотати перед судом про можливість відновити пропущений строк.
У разі не відновлення терміну або неможливості підтвердити поважність причин пропуску, судовий наказ можливо оскаржити в порядку касаційного провадження шляхом подання відповідної скарги.
Перелік документів
Якщо боржник збирається оскаржувати аліменти, то йому необхідно подати наступний пакет документів:
- Свій паспорт;
- Докази, які обґрунтовують його заперечення;
- Копія оскаржуваного документа;
- Саме заперечення, що містить в собі такі відомості:
- про найменування судової інстанції;
- про громадянина, який подає скаргу;
- дані про рішення, яке оскаржується;
- конкретна частина судового документа, проти якого зобов'язаний батько не згоден;
- певні вимоги до судді;
- список документів і їх копій.
Які слід вжити заходів?
Законом передбачені механізми оскарження рішення позовів про аліменти виплат. Подаючи свої письмові заперечення на позовну заяву, платнику надається право апеляційного та касаційного оскарження.
Платник може оскаржити рішення суду в порядку подачі апеляції, але тільки якщо судова ухвала не набрала законної сили. Законом встановлено строк для апеляційного оскарження: протягом тридцяти днів з дня винесення рішення.
Подати касаційну скаргу можна на рішення, яке вступило в силу.
Провадження по виконанню судового рішення призупиняється в період розгляду заперечень від зобов'язаного особи.
При апеляційне оскарження свої заперечення боржник подає в ту ж судову інстанцію, яка і винесла оскаржуване судового постанову, однак адресувати його слід в вищестоящий суд.
Зазвичай боржник подає заяву мировому судді, а потім воно передається до районного суду для подальшого розгляду. Така скарга повинна бути подана не пізніше десяти днів з того дня, коли було винесено судову постанову.
У боржника є можливість подачі касаційної скарги на рішення суду, яке набрало законної сили не пізніше шести місяців з того дня, коли воно вступило в силу. При пропуску цього терміну, платником аліментів не має права на оскарження.
Після надходження скарги від платника судом призначається новий розгляд справи.
В апеляційному порядку заява розглядається суддею одноосібно, і ставить собі за мету повторний перегляд справи. А при касаційному розгляді справи бере участь колегія суддів, яка перевіряє законність і доведеність судового постанови, винесеної раніше.
Що можна зробити в даних ситуаціях, щоб оскаржити?Які слід вжити заходів?