Виплата аліментів сьогодні болюче питання для багатьох матерів. Адже часто одиноким жінкам просто не під силу утримувати себе і свою дитину. У зв'язку з цим Сімейний кодекс РФ встановив чіткі рамки, в межах яких повинні сплачуватися аліменти. Не виключено, що в 2017 році з даного питання очікуються глобальні зміни. Але про все по порядку.
Як відомо, сьогодні існує два способи стягнення аліментів: в строго певній сумі або в процентному співвідношенні від зарплати та іншого доходу боржника. Разом з тим, подружжя може для себе узгодити альтернативний порядок, за яким будуть робитися виплати. Він прописується в договорі, що скріплюється підписами в офісі нотаріуса (ст. 100 СК РФ). У ньому не тільки обумовлюються сума виплат, а й їх періодичність. При цьому положення одержувача аліментів не повинно бути гіршим у порівнянні з нормами законодавства. Якщо ж нотаріальне угоду з приводу сплати аліментів не виконується, то воно автоматично перетворюється в виконавчий документ , Опікуватися якими надалі будуть уже судові пристави.
У 2017 році поки залишаються граничні норми відрахувань із зарплати та іншого доходу на виплату аліментів, а саме:
- 25 відсотків на одну дитину;
- одна третина - на користь двох дітей;
- половина від доходу якщо в сім'ї підростають троє і більше дітей.
Однак аліменти можуть бути стягнуті і в певній сумі. На сьогодні її нижню межу не встановлено, і суди, присуджуючи виплати, орієнтуються на величину прожиткового мінімуму, діючого для дітей на момент розгляду справи. В даний час в Держдумі знаходиться законопроект, за яким мінімальний розмір аліментів у фіксованій сумі планується встановити на рівні 15 тисяч рублів. Очікується, що рішення з даного питання буде прийнято навесні 2016 року.
Крім того, парламентарі планують підняти вік, до якого батько дитини зобов'язаний платити аліменти. Тепер такі зобов'язання можуть існувати і в період навчання дитини в інституті на денному відділенні, але до тих пір, поки людині не виповниться 23 роки. Нагадаємо, що зараз обов'язок по утриманню повнолітніх дітей існує тільки по відношенню до інвалідів.
Депутати планують ввести і додаткові заходи по відношенню до злісних неплатників аліментів. Так, зовсім недавно був прийнятий закон, який дає право судовим приставам за борги з аліментів (на суму більше 10 тисяч рублів) забирати на час водійські права. Його вступ в дію планується на 15 січня 2017 року.
Крім цього планується передавати відомості про борг по аліментах в бюро кредитних історій. Відповідно, даний факт суттєво ускладнить неплатнику отримання позики в банку. Крім цього, можуть бути переглянуті в бік посилювання умови вже діючих кредитних договорів.
Не виключено, що незабаром запрацює і механізм, за яким аліменти будуть виплачуватися за рахунок держави з подальшим їх стягненням з боржника в порядку регресу.
У 2017 році може бути збільшений і поріг кримінальної відповідальності за свідому несплату аліментів .
Присуджені судом суми аліментів часто не бувають постійними. У житті трапляються обставини, що викликають необхідність зменшити або збільшити величину виплат. Наприклад, людина, що вносить аліменти, втратив роботу, захворів, опинився в скрутному матеріальному становищі не зі своєї вини. У цьому випадку за базу для утримання аліментів може бути прийнята середня зарплата по країні.
Повсюдно можна зустріти випадки, коли чоловік змушений платити аліменти на своїх дітей від кілька шлюбів. У такій ситуації розмір утримань може бути також переглянутий у меншу сторону. Як показує практика, він орієнтовно становитиме 15%. Однак при важкому матеріальному становищі платника можливі й інші варіанти.
Якщо говорити про збільшення виплат, то в законі не прописані причини для цього. Тому кожен випадок має індивідуальний характер. Тому, зважене рішення повинно бути прийнято з урахуванням всіх обставин справи. Наприклад, виплати можуть бути збільшені тоді, коли платник намагається приховувати свій дохід або місце проживання. Крім того, підвищення виплат може бути викликано важким захворюванням дитини.
Зменшити або збільшити розмір аліментів має право тільки суд. При цьому звернутися туди може як боржник, так і одержувач аліментів. Якщо ж змінено розмір аліментів, то виписується новий виконавчий лист. Направити його за місцем роботи можуть як судовий пристав, так і сам боржник.
Ми вже говорили, що відповідно до Сімейного кодексу РФ максимальний розмір аліментів не може перевищувати половину від доходу. Однак в Трудовому кодексі РФ існує стаття 138, за якою на аліменти може припадати і 70% від зарплати. Однак зазвичай відбувається це тоді, коли крім поточних платежів погашається заборгованість по аліментах за минулі періоди.