- Стягнення заборгованості по аліментах з батька в судовому порядку
- Стягнення аліментів у порядку позовного провадження
- Порядок стягнення з батька аліментів за судовим наказом
- Порядок стягнення аліментів судовими приставами
- Як змусити платити аліменти батька дитини
Якщо батько дитини не платить аліменти, то стягнути з батька їх можна в судовому порядку, або в порядку виконавчого провадження за участю судових приставів. Спосіб стягнення залежить від того, чи була укладена між батьками дитини угоду про сплату аліментів. Про те, як стягнути аліменти з батька дитини, ми розповімо в даній статті.
Стягнення заборгованості по аліментах з батька в судовому порядку
В судовому порядку стягнення заборгованості по аліментах проводиться в разі, якщо батько не виплачує їх добровільно або за угодою.
Існує два види судового стягнення аліментів з батька дитини:
- в порядку наказного провадження;
- в порядку позовного провадження.
За загальним правилом справи про стягнення аліментів розглядають мирові судді. Тому заяву про винесення судового наказу або позовна заява подається мировому судді за місцем проживання відповідача (батька, який повинен платити аліменти) або за місцем проживання позивача. Однак якщо позовна заява містить, наприклад, вимога про оспорювання батьківства (материнства), а також про встановлення батьківства або про позбавлення батьківських прав, то така справа розглядає районний суд.
Якщо батько дитини не платить аліменти, перестав платити аліменти після того, як було укладено угоду про сплату аліментів, то звертатися в суді не треба. Дана угода має силу виконавчого листа. Тому для стягнення аліментів з батька дитини треба звернутися в службу судових приставів.
Стягнення аліментів у порядку позовного провадження
Справи про стягнення аліментів, в тому числі з батька дитини, в яких одночасно розглядаються питання, пов'язані з встановленням батьківства, оскарженням батьківства (материнства) або необхідністю залучення інших зацікавлених осіб, а також справи, в яких сума позовних вимог перевищує 500 тисяч рублів, розглядаються в порядку позовного провадження.
Крім того, в порядку позовного провадження розглядаються справи про стягнення аліментів з батька дитини у твердій грошовій сумі. Також в порядку позовного провадження буде розглядатися справа, яке підлягає розгляду в порядку наказного провадження, в разі якщо від боржника протягом 10 днів з дня отримання ним судового наказу надійдуть заперечення щодо його виконання. У цьому випадку суддя скасовує судовий наказ, і справа передається в позовне провадження.
Позовну заяву з метою стягнути аліменти з батька дитини подається до мирового суду і розглядається за загальними правилами позовного провадження, з обов'язковим викликом сторін, можливістю оскарження рішення.
Після прийняття судового рішення виконавчий лист надсилається судом до служби судових приставів для виконання.
Порядок стягнення з батька аліментів за судовим наказом
Розгляд справ у порядку наказного провадження відбувається, коли судом розглядаються ті вимоги про стягнення аліментів, які не пов'язані з встановленням батьківства, оскарженням батьківства (материнства) або необхідністю залучення інших зацікавлених осіб. При цьому сума позовних вимог не може перевищувати 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо вимога про стягнення аліментів з батька підлягає розгляду в порядку наказного провадження, то в суд подається заява про винесення судового наказу. Заява розглядається суддею протягом п'яти днів без судового розгляду і виклику сторін.
Заява про винесення судового наказу (про стягнення аліментів за судовим наказом) подається в мировий суд. У заяві повинні бути вказані:
- найменування суду, до якого подається заява;
- ПІБ стягувача аліментів, його місце проживання або місце знаходження;
- ПІБ боржника, його місце проживання, дата і місце народження, місце роботи (якщо вони відомі);
- вимоги стягувача та обставини, на яких вони засновані;
- документи, що підтверджують обгрунтованість вимоги стягувача;
- перелік документів, що додаються.
Судовий наказ, який визначає порядок стягнення аліментів, виноситься суддею. Він є одночасно виконавчим документом, який виконується в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Копія судового наказу про стягнення аліментів надсилається боржнику, який протягом десяти днів з дня отримання наказу має право подати заперечення щодо його виконання. Якщо від боржника протягом 10 днів надійдуть заперечення, то суддя скасовує судовий наказ. У цьому випадку вимога про стягнення аліментів доведеться заявити в порядку позовного провадження.
Порядок стягнення аліментів судовими приставами
Судовий пристав збуджує виконавче провадження на підставі одного з таких виконавчих документів:
- судового наказу (на підставі розгляду справи в порядку наказного провадження);
- виконавчого листа, виданого за результатами розгляду позовної заяви про стягнення аліментів (в порядку позовного провадження);
- угоди про сплату аліментів, укладеного між батьками дитини.
Судовий пристав здійснює виконавчі дії та заходи примусового виконання за місцем проживання (або перебування) боржника або за місцем знаходження його майна. Зокрема, він робить запити до Податкової інспекції, Пенсійного фонду, Росреестр, ГИБДД, банки і т.п.
Якщо є інформацію про доходи батька дитини, яка не платить аліменти, і місці його роботи, то цю інформацію краще надати судовому приставу.
При невиконанні у встановлений термін вимог про стягнення аліментів з батька дитини, що містяться у виконавчому документі, судовий пристав-виконавець може за власною ініціативою або за заявою стягувача аліментів винести постанову про тимчасове обмеження на користування боржником правом керування транспортними засобами.
Якщо судовий пристав не вживає заходів по відношенню до боржника, то можна оскаржити його бездіяльність. Скарга в письмовій формі може бути подана як вищій посадовій особі цієї служби.
Як змусити платити аліменти батька дитини
Якщо є рішення суду, виконавче провадження порушено, але батько дитини продовжує аліменти не платити, то можна зробити наступне:
- можна звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав. Тут важливо знати, що позбавлення батьківських прав не звільняє батька від обов'язку утримувати свою дитину;
- можна залучити батька дитини до відповідальності за несвоєчасну сплату аліментів. Для цього необхідно звернутися в суд. Так, якщо боржник не платить аліменти за угодою, то він понесе відповідальність в порядку, передбаченому цією угодою. Але якщо він не платить аліменти за судовим постановою, то йому доведеться платити неустойку в розмірі половини одного відсотка від суми невиплачених аліментів за кожен день прострочення. Стягувач аліментів також має право стягнути з неплатника (батька дитини) все завдані простроченням збитки в тій частині, яка не покривається неустойкою;
- можна притягнути до адміністративної відповідальності. Якщо батько дитини без поважних причин не сплачує аліменти протягом двох і більше місяців з дня порушення виконавчого провадження, то він може бути притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді обов'язкових робіт на термін до 150 годин, або адміністративного арешту на термін від 10 до 15 діб, або адміністративного штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- батька дитини можна притягнути до кримінальної відповідальності. Це можливо, якщо він не платив аліменти без поважних причин неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за несплату аліментів. Кримінальна відповідальність має на увазі виправні або примусові роботи на строк до одного року, або арешту на строк до трьох місяців, або позбавлення волі на строк до одного року.
Але до того, як починати перераховані вище заходи, рекомендується розрахувати суму заборгованості по аліментах. Це робить судовий пристав. Він це може зробити сам або за заявою стягувача аліментів.
завантажити
- Позовна заява до мирового суду