- Де прописані доходи, з яких стягуються аліменти?
- Чи є отримана сума з продажу квартири доходом?
- Чи потрібно платити аліменти з продажу квартири
- Якщо продаж квартир - бізнес, чи потрібно платити аліменти?
- Чи можна віддати квартиру в рахунок сплати аліментів
- Судова практика
- потрібен юрист
30 переглядів
Питання утримання аліментів з продажу квартири часто обговорюється в ЗМІ і на форумах, тим самим породжуючи масу міфів і помилок. Багато аліментники дуже насторожено ставляться до угод з продажу нерухомого майна, побоюючись, що їм доведеться сплатити відсоток від вирученої суми на користь дитини.
При цьому максимальний відсоток аліментів від доходу може становити і ¼ і ½, в залежності від кількості дітей і виняткових обставин, що допускають збільшення розміру аліментів . Зважаючи на це багато платників аліментів задають щодня питання про те, стягуються аліменти з суми, отриманої від продажу квартири.
Де прописані доходи, з яких стягуються аліменти?
Згідно з нормами ст. 82 СК РФ встановлено, що перелік доходів та інших фінансових надходжень, з яких повинні утримуватися аліменти, визначений Постановою Уряду. Зазначений документ за номером 841 від 18.07.1996 року (з актуальними змінами від 2015 року) не містить вказівки на кошти від продажу квартири в якості доходу, з якого сплачуються аліменти.
Однак в зазначеному Постанові є пункт, згідно з яким аліменти утримуються (п. Про ч. 2) можуть бути утримані із сум винагород за договорами, укладеними в рамках цивільного законодавства.
А договір купівлі-продажу квартири, як всі ми розуміємо, полягає саме в порядку цивільного законодавства.
Чи є отримана сума з продажу квартири доходом?
Дотримуючись визнаних норм і визначень економіки і виходячи зі сформованої практики - ні, не є.
Дохід - це збільшення загальної вартості активів особи, отримання чистого прибутку, а продаж квартири чи підпадає під таке визначення. Адже загальний обсяг майнових прав у продавця не змінився - раніше йому належала квартира, а тепер на руках (або на рахунку) у нього її вартісне вираження в грошовому еквіваленті.
З цього приводу є навіть роз'яснення Конституційного суду, яке він дав у визначенні №122-О-О від 17.01.2012 року, в якому йдеться про те, що аліменти можуть бути утримані лише з доходів за тими договорами, які тягнуть реалізацію стороною договору своїх прав на вільне використання своїх здібностей. А також наявних в управлінні активів і майна, для будь-якої забороненою законом діяльності.
Розмите визначення, чи не так?
Але з посиланням на нього, служба ФССП в своїх методичних рекомендаціях 19.06.2012 року за номером 01-16 дає однозначні вказівки всім підлеглим структурам: аліменти від сум, виручених зобов'язаним сплачувати утримання платником, з продажу квартири, дачі, ділянки та інших об'єктів утримувати не будуть.
Чи потрібно платити аліменти з продажу квартири
Як ми встановили, проаналізувавши законодавство, роз'яснення та підзаконні акти - ні, не потрібно.
При цьому люди часто вводяться в оману змішанням понять «доходу».

Наприклад, держслужбовці та інші особи, зобов'язані подавати відомості про доходи в рамках антикорупційної компанії. У відомості вони відображають підсумки протягом року суми від продажу майна. Це часто вводить в оману платників і (найчастіше) одержувачів аліментів, які наполягають на утриманні аліментів у встановленому розмірі з виручених коштів.
Ніякого двоякого або двозначного тлумачення поточних положень закону немає. Обов'язок платника відраховувати аліменти від суми, вирученої від продажу квартири, не виникає.
Якщо продаж квартир - бізнес, чи потрібно платити аліменти?
Залежить від оформлення угод і офіційного декларування своєї діяльності. Поняття «продаж квартир» є досить широким і може полягати:
- У наданні посередництва і допомоги в укладанні угод в якості ріелтора. У цьому випадку діяльність платником аліментів повинна бути зареєстрована в установленому порядку, він повинен бути або індивідуальним підприємцем або працювати за наймом. Весь дохід кожної угоди з продажу квартир, що зараховується йому особисто, буде вираховуються аліментів.
- Продаж нових квартир від забудовника або від агентства. Якщо платником аліментів є власником або співвласником будівельної компанії, все його доходи від продажу квартир підлягають обкладенню аліментних платежами.
- Продаж квартири після покупки, ремонту і збільшення її вартості. Теоретично, якщо такі угоди носять регулярний характер, можна через суд спробувати довести систематичне отримання саме доходу платником аліментів. На практиці подібне практично нереально.
Чи можна віддати квартиру в рахунок сплати аліментів
Можна, можливо. Але тільки за угодою про сплату аліментів.
Закон, а саме ст. 104 СК РФ, допускає виконання обов'язку зі сплати аліментів шляхом передачі майна. Квартирі цілком може виступати таким майном.
Також в угоді можна передбачити змішане виконання обов'язку по аліментах. Наприклад, спочатку передати квартиру, а потім - платити аліменти у фіксованій сумі.
Аліментні зобов'язання, встановлені угодою, не можуть бути сумарно менше, ніж те, що належало б дитині по закону.
При оформленні передачі квартири в рахунок сплати аліментів в угоді потрібно вказати наступні моменти:
- Характеристика об'єкта нерухомості, його площа, інші ідентифікаційні дані;
- Ринкова вартість квартири на момент передачі (додається звіт про оцінку);
- На чиє ім'я реєструється квартира (як правило, на користь дитини);
- Порядок індексації суми аліментів (вартості квартири) або відсутність такого порядку;
- Подальший порядок виплати аліментів після закінчення періоду, за який зараховані платежі по аліментах. погашення вартістю квартири.

ВАЖЛИВО: В описаному випадку аліменти беруться зі вартості квартири за обопільною згодою сторін. Сам платник зазвичай виступає ініціатором такого способу виконання своїх зобов'язань перед дитиною.
Приклад: Колишнє подружжя З. уклали угоду про сплату аліментів на наступних умовах.
- Батько дитини З. зобов'язується виплачувати аліменти на утримання сина Івана, 18.02.2013 року народження в розмірі 15 000 рублів щомісяця.
- Батько дитини З. в рахунок сплати аліментів передає у власність синові квартиру площею 79 кв.м., розташовану за адресою (вказується адреса) ринковою вартістю в 2 100 000 рублів.
- З огляду на передачі квартири аліменти визнаються сплаченими до 01.07.2026 року
В угоді зроблено розрахунок:
- 2 100 000 рублів / 15 000 рублів = 140 місяців.
- 140 місяців - 11 років і 6 місяців.
- Дата укладення угоди: 01.01.2015 року.
- Дата настання повноліття дитини: 18.02.2031 року.
- 01.2015 року + 11 років і 6 місяців = 01.07.2026 року.
Саме до цієї дати аліменти вважаються погашеними через передачі квартири.
- В угоді зазначено, що ринкова вартість квартири і сума погашених аліментів не підлягає індексації або перерахунку до 01.07.2026 року.
- Після 01.07.2026 року батько дитини виплачує аліменти у твердій сумі в 15 000 рублів з урахуванням індексації на розмір інфляції, що сталася за попередній період.
Приклад вище - умовний, в ньому багато що залежить від реальних доходів платника аліментів. Якщо згідно із законом дитина б претендував на велику суму, ніж встановлено угодою, то мати дитини в подальшому може його оскаржити і вимагати розірвання.
В угоді про передачу нерухомості в рахунок сплати аліментів багато що залежить від взаємин сторін.
Практика знає випадки, коли квартира була передана в рахунок сплати аліментів та за судовим визначенням. Передача була виконана в рамках укладення мирової угоди про сплату аліментів. Такий спосіб може бути використаний для погашення боргу по аліментах , Що скупчився за довгі роки несплати.
Судова практика
Переважна більшість рішень судів різного рівня одноманітно в своїй практиці. Дохід від продажу нерухомості не може бути врахований при виплаті змісту на дітей.
Заслуговує на увагу кілька прикладів з реальних справ, судові акти яких ви можете вивчити в єдиному банку судових рішень ГАС «Правосуддя» - bsr.sudrf.ru

Приклад 1. Справа № 2-206 / 2011 ~ М-197/2011 Боградского районного суду Республіки Хакасія.
Позивач звернувся до суду зі скаргою на дії судового пристава-виконавця, який здійснив утримання аліментів з доходів, отриманих позивачем від продажу квартири.
Суд, дослідивши всі обставини, визнав дії пристава незаконними, вказавши, що аліменти з продажу квартири не утримуються. Судове рішення оскаржено не було і вступило в силу.
Таким чином, навіть при застосуванні закону і окремих випадках зловживання з боку приставів - шанс оскаржити утримання аліментів з продажу квартири є.

Приклад 2. Аналогічна позиція дана в рішенні 2-845 / 2011 ~ М-717/2011 Заволзького районного суду м Ульяновська. У цій справі позивач є одержувач аліментів - мати дитини, яка вимагає від судового пристава утримання аліментів з доходу про продаж квартири, отриманих платником.
Судовий пристав відмовляє їй в утриманні аліментів, після чого позивачка йде в суд зі скаргою на його дії. Суд визнав відмову обгрунтованим, пославшись на ті ж норми, що і суд в прикладі №1.
Також в ряді інших рішень (2-2640 / 2013, Арзамаський районний суд Нижегородської області) суди перевіряють фактичне збільшення активів боржника при угоді купівлі-продажу. Якщо такий виявлений не буде - визнають дохід з продажу квартири не підлягає обкладенню аліментних зобов'язань.
потрібен юрист
Якщо у вас все ж залишилися питання про те, сплачуються аліменти з продажу квартири в вашому випадку - ви завжди можете звернутися за консультацією до наших юристів.
Фахівці нашого сайту безкоштовно пояснять, утримуються аліменти з вашої угоди з продажу квартири. Так само вони дадуть вичерпну консультацію по будь-яким іншим питанням, що стосуються аліментів.
Оцініть статтю
Де прописані доходи, з яких стягуються аліменти?Чи є отримана сума з продажу квартири доходом?
Де прописані доходи, з яких стягуються аліменти?
Чи є отримана сума з продажу квартири доходом?
Розмите визначення, чи не так?
Якщо продаж квартир - бізнес, чи потрібно платити аліменти?