- Розрахунок суми
- Підстави для зниження розмірів виплат
- Підстави для припинення
- стягнення
- Виплати на добровільній основі
- Виплати в судовому порядку
- Відповідальність за несплату аліментів
- Відео
Аліментами називаються обов'язкові грошові виплати. Зазвичай виплачуються одним з батьків дитини того, хто відповідає за виховання, забезпечення і освіту дитини. Аліменти так само можуть виплачуватися повнолітніми дітьми на підтримку нормального рівня життя безпомічних родичів. Виплата аліментів здійснюється на добровільній основі або за судовим рішенням, тобто примусово. Інвалідність відповідача не може виступати в підставою для несплати аліментів. Особа, яка має інвалідність другої групи може виконувати професійні обов'язки і отримувати певну плату, з якої і будуть відніматися аліменти
Розрахунок суми
Основним фактором, що визначає суму виплат, є кількість дітей. Залежно від кількості неповнолітніх дітей віднімається наступний відсоток від будь-якого виду заробітку:
- одна дитина - 25%;
- дві дитини - 33%;
- більше двох дітей - 50%.
Якщо батько не має постійної офіційної заробітної плати, нарахування аліментів здійснюється на підставі мінімального розміру оплати праці (МРОТ). Ця величина не є постійною і регулярно підвищується. У деяких випадках суд може зобов'язати відповідача по аліментах виплачувати фіксовану щомісячну суму. Зазвичай такі аліменти виплачують люди творчих професій, до яких відносяться письменники, композитори, художники та інші категорії, чий заробіток не носить стабільного характеру.
Іноді в якості аліментів зацікавленій особі передається рухоме або нерухоме майно. Таке рішення зазвичай приймається добровільно.
При знятті аліментів з інвалідної пенсії сума щомісячних виплат обчислюється в загальному порядку. Якщо інвалід, перебуваючи на пенсії, працює і отримує плату за свою працю, відрахування аліментів здійснюються з обох джерел доходів.
Незалежно від заробітку загальна сума відрахувань на одну дитину не повинна перевищувати 25%.
Підстави для зниження розмірів виплат
Аліменти, які виплачує відповідач, можуть бути знижені з кількох причин:
- інвалідність;
- гарне матеріальне становище дитини у віці від 16 років;
- наявність у відповідача по сплаті аліментів осіб, які перебувають на його утриманні;
- виплата аліментів двом різним матерям;
- дитина знаходиться на повному державному забезпеченні;
- падіння доходів у платника.
Саме по собі наявність інвалідності не є підставою для зниження виплат, але дуже часто бувають ситуації, коли це можливо. Якщо інвалід потребує стороннього догляду, що вимагає підвищених особистих витрат, сума аліментів може бути знижена.
Бувають випадки, коли дитина, яка досягла 16 річного віку, займається приватним підприємництвом, що приносить хороший фінансовий дохід. У цій ситуації виплата аліментів на його утримання може бути зменшена тільки при наявності супутніх обставин. До них, перш за все, відноситься низький рівень доходів платника, який повинен бути підтверджений відповідними документами.
Якщо у відповідача по аліментах на утриманні є особи, які недоотримують належні кошти, що витрачаються на виплату аліментів, сума щомісячної виплати на дітей може бути знижена.
Коли особа виплачує аліменти двом різним матерям, виникає невідповідність з законом, де на одну дитину належить виплачувати 25% від сумарного доходу. В результаті на двох дітей від двох різних матерів виплачується 50%, а це суперечить закону, відповідно до якого на двох дітей належить платити всього 33%.
Коли дитина перебуває в дитячому будинку або інтернаті на повному державному забезпеченні, сума аліментів може бути знижена.
Причиною для зменшення виплати служить різке зниження доходів особи сплачує аліменти. Це може бути пов'язано з розірванням трудового договору, нещасним випадком, що призвів до непрацездатності або важким захворюванням, коли потрібно оплачувати дорогі ліки і процедури.
Підстави для припинення
Крім причин для зменшення суми аліментів є причини для повного припинення виплат. Обставини, пов'язані зі сплатою аліментів регламентуються Сімейним кодексом РФ, а підстави для припинення виплат прописані в 120 статті кодексу. Виплати аліментів на дитину припиняються з наступних причин:
- досягнення дитиною повноліття;
- офіційний початок трудової діяльності;
- вступ дитини в шлюб до 18 річного віку;
- усиновлення або удочеріння дитини;
- визнання платника недієздатним.
У відповідності з сімейним кодексом виплата аліментів припиняється після досягнення дитиною 18 річного віку. Виплата триває до 23 років, їли дитина здобуває освіту в навчальному закладі за денною очною формою навчання.
Якщо дитина вступив в трудові відносини з роботодавцем на підставі трудового кодексу РФ, він так само вважається повнолітнім і втрачає право на отримання аліментів. Сезонні і тимчасові роботи під час канікул, офіційними трудовими відносинами не зважають.
Вступ до шлюбу так само означає, що дитина стала дієздатним, а, отже, платник аліментів може подати заяву в суд про скасування платежів за нововиявленими обставинами.
Коли особа, виховує дитину, вступає в повторний шлюб і новий чоловік усиновляє або удочеряє його, то він автоматично бере на себе всю відповідальність за повне утримання дитини, тому виплата аліментів від попереднього чоловіка припиняється.
При певних обставинах, платник аліментів може бути визнаний недієздатним. Найчастіше це пов'язано з медичними показаннями. Наприклад, особа відправлено до психіатричної клініки.
Смерть кожної зі сторін автоматично тягне за собою припинення всіх виплат.
стягнення
Відповідно до законодавства громадянин зобов'язаний виплачувати аліменти з усіх доходів, до яких відносяться:
- трудова заробітна плата;
- стипендія будь-якого виду;
- пенсії та допомоги;
- доходи від підприємницької діяльності.
Аліменти можуть виплачуватися за угодою між сторонами або за рішенням судового органу.
Виплати на добровільній основі
Добровільна сплата аліментів може здійснюватися в двох варіантах:
- без оформлення угоди;
- з оформленням угоди.
У першому випадку виплата аліментів здійснюється добровільно без залучення офіційних органів. Фінансові кошти в заздалегідь обумовленій сумі передаються особисто в руки зацікавленій особі або переводяться на його банківський рахунок. Періодичність виплат, як і сума, встановлюється усною домовленістю. Підтвердженням отримання грошових сум можуть бути банківські документи або розписки в отриманні грошових коштів.
Оформлення добровільного угоди є більш надійною формою договору. У цьому випадку складається документ, де обов'язково вказується сума виплати, її періодичність та порядок перерахування. Цей документ, в обов'язковому порядку, завіряється у нотаріуса.
Якщо, незважаючи на угоду, аліменти не надходять, то завірений документ може бути відданий в бухгалтерію за місцем роботи платника аліментів для автоматичного перерахування суми за вказаними реквізитами.
У договорі на сплату аліментів повинні бути прописані такі пункти:
- ініціали осіб, що беруть участь в підписанні договору;
- ініціали дитини;
- форма виплати аліментів;
- одноразова сума;
- термін дії договору;
- підписи сторін;
- реквізити нотаріуса.
Договір про сплату аліментів не завірений у нотаріуса юридичної сили не має.
Виплати в судовому порядку
У разі відмови однієї із сторін у добровільній виплати аліментів, зацікавлена сторона може звернутися до суду. Після судового розгляду в підсумковому документі буде зазначено дату, починаючи з якої будуть стягуватися аліменти. Відповідач так само може подати зустрічний позов, тому судові розгляди про сплату аліментів можуть ускладнюватися додатковими обставинами.
Після прийняття рішення на користь позивача, суд готує наступні документи:
- виконавчий лист;
- судовий наказ.
Документи відправляються на місце роботи відповідача і в службу судових приставів.
Відповідальність за несплату аліментів
Особи, які ухиляються від сплати аліментів, можуть нести різну відповідальність залежно від тяжкості провини платника. Громадянська відповідальність настає через прострочення термінів виплати аліментів. В цьому випадку винна особа повинна сплатити неустойку рівну 0,5% за кожен прострочений день.
Адміністративна відповідальність є більш серйозним покаранням і тягне за собою блокування банківських рахунків, накладення арешту на рухоме і нерухоме майно та заборона на виїзд за кордон.
Кримінальною відповідальністю карається злісне ухилення від сплати аліментів. В цьому випадку винному можуть бути призначені покарання у вигляді примусових робіт або позбавлення волі на строк до одного року.
Відео
висновки
Практика показує, що найбільш зручною формою домовленості про виплату аліментів з пенсії по інвалідності є добровільне угоду завірене нотаріусом. В цьому випадку можна уникнути непотрібної розголосу і судових витрат.