Реклама
Реклама
Реклама

Аліменти на батьків від дітей: розмір і стягнення, в тому числі, якщо вони пенсіонери або інваліди, хто і в яких випадках зобов'язаний утримувати

  1. Обов'язки повнолітніх дітей по утриманню батьків
  2. Коли аліменти не можуть бути стягнуті
  3. Способи отримання аліментів
  4. Порядок судового стягнення аліментів
  5. Розмір стягуваних аліментів
  6. Сплата аліментів непрацездатним батькам у позасудовому порядку
  7. Фотогалерея: зразок угоди про сплату аліментів на утримання батьків
  8. Відео: про повноваження приставів

Є люди, які і в 90 років поводяться, як в 45: вони як і раніше активні, рухливі і життєрадісні. Але частіше життя складається так, що з віком йде і здоров'я. І ось настає момент, коли немає коштів на існування, і немає здоров'я на заробляння грошей, а діти не допомагають. Російським законодавством передбачено, що при певних умовах батьки мають право на аліменти від дітей.

Обов'язки повнолітніх дітей по утриманню батьків

З моральної точки зору діти повинні допомагати своїм батькам, особливо якщо ті непрацездатні. Але не завжди відбувається так, як ми плануємо: добровільної допомоги можна і не дочекатися. Сімейний кодекс РФ прямо закріплює обов'язок дітей допомагати своїм батькам.

Працездатні повнолітні діти зобов'язані утримувати своїх непрацездатних потребують допомоги батьків і піклуватися про них.

Є люди, які і в 90 років поводяться, як в 45: вони як і раніше активні, рухливі і життєрадісні

Діти зобов'язані не тільки матеріально підтримувати батьків, але іноді і допомагати фізично (наприклад, по дому)

Батьки можуть на законних підставах розраховувати на аліменти від своїх дітей тільки при певних умовах:

  • повинна бути встановлена ​​родинний зв'язок;
  • діти повинні бути повнолітніми і працездатними;
  • повинна бути підтверджена необхідність в аліменти.

Все це цілком зрозуміло. Зрозуміло, чужа людина не може вимагати утримання з того, кого він вважатиме найбільш вдалою кандидатурою, тому аліментні правовідносини можуть виникати тільки між родичами. І не може бути примушений платити малолітніх або непрацездатних дітей, адже ті не можуть заробляти. І звичайно, не можна вимагати грошей зі свого дорослого дитини тільки тому, що він більш забезпечений.

Діти зобов'язані утримувати бідних матерів і батьків. На аліменти можуть претендувати батьки наступних категорій:

  • інваліди;
  • пенсіонери;
  • нужденні.

Пенсіонери - це особи, які досягли пенсійного віку (жінки з 55 років, чоловіки з 60 років). А також право на аліменти мають люди, що вийшли на пенсію у зв'язку з трудовою діяльністю раніше цього віку (наприклад, працюючи на шкідливий або небезпечний виробництві). Потребують визнаються люди, яким не вистачає грошей на харчування, оплату комунальних послуг та придбання лікарських засобів.

Коли аліменти не можуть бути стягнуті

Дорослі працездатні діти можуть бути звільнені від обов'язку утримувати батьків, якщо в судовому порядку буде підтверджений ряд обставин. Так, діти не зобов'язані утримувати своїх батьків, якщо ті були позбавлені батьківських прав. Крім того, звільнитися від обов'язку допомагати батькам можна, якщо довести, що батьки ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків. Наприклад, якщо батько ухилявся від сплати аліментів на утримання своїх непрацездатних дітей.

Якщо дитина, з якого намагаються стягнути аліменти, не є працездатним або не досяг повноліття, то батьки не зможуть домогтися виплат. А також на законних підставах відмовлять, коли батько не потребує коштів. Це ключовий критерій. Якщо той з батьків отримує пенсію 20 000 рублів, а його дитина заробляє в кілька разів менше, то ні про які аліменти мови йти не може.

Способи отримання аліментів

Якщо просто сидіти і чекати, аліменти з неба не впадуть - їх потрібно оформити.

Часто батькам і їх повнолітнім дітям вдається зберегти дружні відносини. Протягом багатьох років діти допомагають їм матеріально. Але так буває не завжди, тому є два способи отримання аліментів:

  1. Досудове.
  2. Судовий.

Іноді батькам і дітям вдається домовитися мирно, але деколи доводиться стягувати аліменти через суд

У першому випадку батькам і дітям потрібно укласти угоду, що регламентує порядок і розмір майбутніх виплат.

При відсутності угоди про сплату аліментів аліменти на непрацездатних потребують допомоги батьків стягуються з працездатних повнолітніх дітей у судовому порядку (п. 2 ст. 87 СК РФ).

Порядок судового стягнення аліментів

Щоб стягнути аліменти з дитини через суд, потрібно подати позовну заяву. Його можна скласти заздалегідь самостійно або скористатися зразком (є в канцелярії суду). У деяких випадках доцільно звернутися до послуг досвідченого юриста, особливо якщо виникають сумніви з приводу правильності складання.

Позов повинен містити в собі ряд відомостей:

  • найменування суду;
  • дані про заявника (П. І. Б., адреса, контакти);
  • дані про відповідача (відповідачах);
  • «Описову» частина (обставини справи);
  • «Прохальну» частина;
  • перелік документів, що додаються;
  • дату і підпис.

У заяві потрібно послатися на правові акти

Однак одним лише позовом тут не обійтися. Потрібно докласти кілька документів:

  • копію позовної заяви (кількість копій - по числу що беруть участь в процесі осіб);
  • копію документа, що підтверджує родинний зв'язок;
  • копію паспорта заявника;
  • довідку про доходи (наприклад, про розмір пенсії);
  • довідку про наявність інвалідності (якщо є);
  • документи, що підтверджують розмір щомісячних витрат (чеки, квитанції і т. д.);
  • медичні довідки (якщо вони підтверджують додаткові витрати);
  • інші документи, що свідчать про ступінь потреби.

Заява разом з іншими документами подається світовим суддям за місцем проживання відповідача. Якщо дітей кілька, то за адресою будь-якого з них. Крім того, позов про стягнення аліментів може бути пред'явлений позивачем також до суду за місцем його проживання. Держмито в таких випадках позивачами не оплачується. Справи про стягнення аліментів розглядаються протягом одного місяця, після чого виноситься судове рішення з визначенням про стягнення або про відмову.

Відповідачу на оскарження дається рівно місяць з дня отримання рішення. Якщо в цей термін оскарження не буде, то рішення суду набирає законної сили, а сторонам видаються його копії. Після цього потрібно написати заяву або про направлення виконавчого листа до відділення ФССП за місцем проживання відповідача, або про його видачу на руки (в такому випадку віддавати його приставам доведеться самостійно).

Рішення суду набирає законної сили через місяць, проте вимоги про стягнення аліментів підлягають негайному виконанню. Це означає, що стягувач отримає належні йому гроші раніше, ніж закінчиться термін на апеляційне оскарження. Це може привести до ситуації, коли вищестоящий суд скасує (або змінить) рішення і отримані гроші доведеться повернути повністю або частково.

Розмір стягуваних аліментів

Розмір аліментів, що стягуються з кожного з дітей, визначається судом виходячи з матеріального і сімейного становища батьків та дітей та інших заслуговують уваги інтересів сторін у твердій грошовій сумі, що підлягає сплаті щомісячно.

Якщо у непрацездатного батька не один, а кілька дітей, суд це враховує. Так як розмір виплат фіксується, то суд може розподілити аліментну обов'язок між усіма дітьми або тільки декількома. Наприклад, між тими, чий місячний дохід перевищує пенсію батька. Суд бере до уваги взаємини між батьками і дітьми.

Наприклад, позивач вимагає на своє утримання 10000 рублів. Але син-відповідач щотижня набиває холодильник батька продуктами, а кожен сезон купує йому новий предмет одягу. Така поведінка розцінюється судом як належний рівень турботи. Суд це враховує і знижує заявлений позивачем розмір аліментів при винесенні рішення. Однак для цього відповідачу довелося уявити як докази чеки на покупку продуктів за кілька місяців. А також він привернув в якості свідків інших родичів і сусідів батька.

А також він привернув в якості свідків інших родичів і сусідів батька

У суді можуть враховуватися інтереси не тільки батьків, але і дітей

Теоретично утримання батьків пріоритетно. Але на практиці суди частіше підтримують інтереси дітей. Порівнюється їх достаток і необхідний мінімум для гідного існування батька. Часто суд встановлює фіксований розмір щомісячних виплат, кратний регіональному прожиткового мінімуму. Однак в залежності від регіону ця сума буває занадто мала, тому розмір аліментів може бути збільшений.

Як доказ потреби позивач може надати суду квитанції на оплату послуг ЖКГ

Суд також враховує конкретні обставини. Якщо батькові необхідні додаткові кошти, то він може залучити до розподілу аліментів тих дітей, до яких не було пред'явлено позову. Тому під час провадження суд може запитувати додаткові матеріали і документи. Крім того, у дитини, до якого пред'являлися позовні вимоги, можуть бути свої неповнолітні діти, на їх гідне існування теж потрібні кошти. Тому іноді в позові зазначено одна дитина, а аліментна обов'язок повністю або частково покладається на іншого.

Наприклад, прожитковий мінімум пенсіонера в Тамбовській області в 2017 році становить 6630 рублів на місяць. Цієї суми не вистачить на гідне існування: на ліки потрібно близько 3000 на місяць, така ж сума йде на квартплату. Троє дітей пенсіонера заробляють в середньому по 40000 рублів. Тому суддя встановить аліменти в потрійному розмірі прожиткового мінімуму і розподілить обов'язок по оплаті цієї суми між усіма дітьми позивача.

Сплата аліментів непрацездатним батькам у позасудовому порядку

Між батьками і дітьми може бути укладено угоду про сплату аліментів - документ, який регламентує порядок і розмір майбутніх виплат. Угода повинна бути складено в письмовій формі, інакше воно не буде мати ніякої юридичної значимості. Крім того, воно повинно бути завірено нотаріусом. Такий договір вже сам по собі має силу виконавчого листа: в разі невиконання платником своїх зобов'язань одержувач аліментів може віднести його приставам для початку процедури стягнення.

В нотаріальному угоді повинно міститися кілька обов'язкових моментів:

  • назва нотаріальної контори;
  • місце укладення угоди (місто);
  • дані про сторони (П. І. Б., адреси, паспортні дані);
  • предмет угоди (суть домовленості);
  • умови виплат (розмір і графік);
  • відповідальність сторін у разі порушення пунктів угоди;
  • підписи сторін;
  • підпис і печатка нотаріуса.

Угода про аліменти обов'язково завіряється у нотаріуса

Батько може сам скласти угоду або попросити це зробити майбутнього платника. Але найчастіше родичі спільно звертаються до нотаріальної контори, де є шаблони документів для різних випадків. Так як угода є добровільним, то сторони мають право самостійно встановити розмір платежів. Сума повинна бути фіксованою, зазвичай вона приблизно така ж, яку б призначив суд.

Якщо з'явиться необхідність внести якісь зміни, завжди можна укласти додаткову угоду. Для цього теж потрібно буде йти до нотаріуса. Такий документ складається в різних випадках.

Наприклад, дитині підвищили зарплату, і він захотів давати більше грошей. Або батько вирішив здавати кімнату, і коштів йому стало вистачати. Найчастіше додаткову угоду укладають у випадках, коли потрібно підвищити розмір виплат у зв'язку зі збільшенням офіційного прожиткового мінімуму. До речі, пункт про індексацію можна включити в угоду відразу.

Одностороння відмова від угоди неможливий. Для того щоб його розірвати, потрібно звернутися в ту нотаріальну контору, де воно складалося.

Фотогалерея: зразок угоди про сплату аліментів на утримання батьків

Відповідальність за невиконання обов'язків по сплаті аліментів

Якщо платник порушує умови, батько може віднести нотаріальне угоду приставам, як вже було зазначено, воно має силу виконавчого листа. На цій підставі буде порушено виконавче провадження по стягненню аліментів. Для стягнення аліментних заборгованості у приставів є кілька інструментів:

  • накладення арешту на рахунки платника;
  • списання коштів з рахунків;
  • обмеження водійських прав;
  • обмеження у виїзді за кордон;
  • арешт майна та його реалізація в рахунок аліментного обов'язку.

Арештоване майно боржника описується і продається з аукціону, а стягувачу виплачується вся сума боргу.

Якщо протягом двох місяців дитина без поважної причини так і не спробував зробити дій зі сплати аліментів, то настане адміністративна відповідальність, заходами якої є:

  • обов'язкові роботи на строк до 150 годин;
  • адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб;
  • штраф до 20000 рублів.

При утворенні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, винний сплачує одержувачу неустойку в розмірі 0,5% від суми невиплачених аліментів за кожен день прострочення.

Крім цього, безвідповідальному дитині може загрожувати кримінальна відповідальність. Залучити до неї можна при неодноразових адміністративні порушення протягом року. У таких випадках ухильників може загрожувати не тільки штраф, але і реальний тюремний термін.

Відео: про повноваження приставів

Непрацездатні батьки мають право на отримання аліментів від своїх повнолітніх працездатних дітей. Порядок і розмір щомісячних виплат в твердій грошовій сумі встановлюються нотаріально завіреним угодою. Крім того, стягнути аліменти з дітей можна через суд в порядку позовного провадження. Для цього потрібно підготувати певний пакет документів і скласти позовну заяву. За невиконання судового рішення або умов угоди платнику може загрожувати адміністративна або кримінальна відповідальність.