Реклама
Реклама
Реклама

Як зміниться максимальний розмір допомоги при народженні дитини в Україні та допомоги по вагітності, пологів та одиноким матерям в 2017 році?

Закон «Про державний бюджет України на 2017 рік» передбачає підвищення прожиткового мінімуму для всіх категорій населення в травні і грудні Закон «Про державний бюджет України на 2017 рік» передбачає підвищення прожиткового мінімуму для всіх категорій населення в травні і грудні. У зв'язку з цим в Україні збільшуються всі виплати, які залежать від цього соціального стандарту, пише газета "Факти" .

Допомога при народженні дитини

В Україні існує кілька різних державних програм з підтримки сімей з дітьми. Найбільш популярний вид виплат - допомога при народженні дитини. З 2014 року сума цієї допомоги була затверджена в фіксованому розмірі. Вона є єдиною для всіх дітей і не залежить ні від їх кількості в сім'ї, ні від прожиткового мінімуму.

З 2014 року і до сьогоднішнього дня загальна сума допомоги при народженні дитини становить 41 тисячу 280 гривень. Тобто при появі на світ двійні допомога призначатиметься на кожного немовляти - по 41 тисяче 280 гривень. В цілому сім'ї виплатять 82 тисячі 560 гривень.

Допомога при народженні видають частинами: відразу після появи малюка на світ сім'я отримує разову виплату - 10 тисяч 320 гривень. Решта суми - 30 тисяч 960 гривень - виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частками - по 860 гривень на місяць.

Важливо, що цю допомогу сім'я отримує на протязі трьох років, незважаючи на те, працюють батьки дитини або перебувають у декреті, а також незалежно від їх доходів. Не має значення, оформили чи батько і мати відносини і скільки в їхній родині дітей.

Для того щоб сім'ї призначили цей вид допомоги, один з батьків або опікун повинні звернутися в управління соціального захисту. Там потрібно пред'явити паспорт та свідоцтво про народження дитини, на якого оформляється допомога, заповнити заяву, вказавши спосіб отримання грошей (в банку або на пошті), і подати копію свідоцтва про народження малюка. При цьому, щоб виключити повторне призначення допомоги в інших областях, районах, містах, спеціаліст управління соцзахисту має право перевірити факт її отримання або неотримання в управліннях по всій Україні.

До речі, з цього року з'явилася можливість подати документи на призначення допомоги при народженні дитини в онлайн-режимі. За допомогою Інтернету молоді батьки направляють документи в будь-який зручний для них час. Причому немає необхідності особисто відвідувати районне управління соцзахисту. Це можна зробити на офіційному сайті Мінсоцполітики за адресою e-services.msp.gov.ua .

Також з часом сервіс буде доступний і на єдиному державному порталі адміністративних послуг my.gov.ua . Відзначимо, що електронні форми з автоматичною перевіркою введених даних і інтерактивними підказками мінімізують ризик допущення помилок при їх заповненні.

Але повернемося до тих видів державної допомоги, на які можуть розраховувати сім'ї з дітьми в нашій країні.

Допомога по вагітності та пологах

Другий вид виплат - допомога у зв'язку з вагітністю та пологами. Розмір цієї допомоги і спосіб його отримання залежать від того, чи застрахована жінка в системі загальнообов'язкового страхування.

Якщо жінка не застрахована (безробітна, студентка, аспірантка, підприємець), вона отримує допомогу в системі соціального захисту населення. Жінки, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, отримують 100 відсотків мінімального розміру допомоги по безробіттю, студентки - місячну стипендію. А підприємці та просто непрацюючі отримують 25 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб на місяць. З травня розмір цієї допомоги зріс з 400 до 421 гривні на місяць.

Така допомога виплачується протягом усієї відпустки по вагітності та пологах, який зазвичай триває 126 календарних днів - 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після. При родових ускладненнях або народженні двох і більше дітей післяпологова відпустка збільшується до 70 днів. А жінкам-чорнобильцям покладено відпустку терміном до 180 днів (90 днів до пологів і 90 після).

Допомога одиноким матерям

Третій вид виплат сім'ям з дітьми - допомога одиноким матерям. На таку допомогу мають право, по-перше, одинокі матері та одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або вона зроблена в установленому порядку за вказівкою матері (батька, усиновителя). По-друге, посібник належить матері або батькові у разі смерті другого з батьків та за умови, якщо вони не одержують на дітей пенсію в зв'язку з втратою годувальника або соціальну пенсію.

Ця допомога призначається на кожну дитину віком до 18 років, а також на дітей, які навчаються на денному відділенні вищого навчального закладу I-IV рівнів акредитації або ж в професійно-технічному навчальному закладі, до закінчення навчання (до виконання їм 23 років).

З 2016 року парламент збільшив максимальний розмір такої допомоги з 50 до 100 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Однак в той же час зробив її більш адресною: тепер вона призначається тільки з урахуванням доходів. А точніше, сума допомоги становить різницю між середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців і максимальним розміром (100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку).

Пояснимо на прикладі. Самотня непрацююча мама виховує семирічного малюка. Ця сім'я складається з двох чоловік. Жінка протягом останніх шести місяців отримує допомогу з безробіття - 800 гривень. Таким чином, сукупний середньомісячний дохід цієї сім'ї становить 800 гривень, а сукупний дохід в розрахунку на одну людину - 400 гривень. Це і є фактичний дохід на одного члена сім'ї. А розмір допомоги - різниця між 100 відсотками прожиткового мінімуму і цими 400 гривнями.

Прожитковий мінімум для семирічної дитини з травня складає 1 тисяча 426 гривень. Щоб визначити розмір допомоги, нам потрібно відняти 400 гривень (фактичний дохід дитини) з 1 тисячі 426 гривень (100 відсотків прожиткового мінімуму для дітей від 6 до 18 років).

1426 гривень - 400 гривень = тисяча двадцять шість гривень

Виходить, що цією одинокій матері на її семирічну дитину доплачуватимуть 1026 гривень.

До речі, те ж саме відбулося з четвертим видом допомоги - на дітей, у яких один з батьків ухиляється від сплати аліментів. Уряд збільшив її максимальний розмір (з 30 до 50 відсотків прожиткового мінімуму). Але в той же час тепер вона призначається тільки з урахуванням доходів сім'ї.

П'ятий вид виплат - на дітей до 18 років, які перебувають під опікою чи піклуванням. Така допомога призначається на дитину, що має статус сироти або залишеного без батьківського піклування внаслідок смерті або хвороби батька і матері, позбавлення їх батьківських прав.

Допомога виплачується опікунам або піклувальникам і становить два прожиткових мінімуми на дитину відповідного віку.

Якщо дитині призначені також пенсія, стипендія, аліменти, державна допомога, то допомога становить різницю між двома прожитковими мінімумами для дітей відповідного віку та розміром одержуваної пенсії, стипендії, аліментів, державної допомоги.

Виплати призначаються опікунам (піклувальникам) на рік. А при розрахунку сукупного доходу сама допомога на дитину, яка перебуває під опікою або піклуванням, в його доході не враховується. | Форіншурер