- поняття аліментів
- Чи дозволяється відмовлятися від аліментів
- Можливі причини для відмови від аліментів
- Коли допускається відмова від аліментів
- Якими способами можна відмовитися від аліментів
- Відмова від аліментів до моменту винесення судового рішення
- Відмова від аліментів за допомогою аліментного угоди
- Відмова від аліментів після винесення рішення суду
- Куди необхідно звертатися
- Перелік необхідних документів
- Які можуть бути наслідки після відмови від аліментів
- Чи можливо отримувати аліменти в подальшому після оформлення відмови від них
- Коли батько може відмовитися від сплати аліментів
- Практика судів
- висновки
Час читання: 6 хвилин
У законодавстві немає такого поняття, як «відмова від аліментів». Разом з тим на практиці часто зустрічаються випадки, коли одна зі сторін не бажає з певних причин отримувати даного роду виплати, але не знає, як відмовитися від аліментів. Варто зазначити, що таке право має тільки їх одержувач, але ні в якому разі не платник (не рахуючи обставин, передбачених законодавством).
поняття аліментів
Найбільш часто під аліментних зобов'язань мають на увазі обов'язок одного з батьків (як правило, батька) виплачувати матеріальну допомогу на утримання своєї дитини. Однак законодавством передбачені й інші види аліментів, наприклад, на утримання дружини (В тому числі і колишній) або іншого непрацездатного члена сім'ї. При цьому якщо зобов'язана особа відмовляється проводити такі виплати, друга сторона має право звернутися до суду за їх стягненням. Рекомендуємо більш детально ознайомитися з інформацією про аліменти .
Чи дозволяється відмовлятися від аліментів
Деяких цікавить, чи можна відмовитися від аліментів на дитину. В першу чергу потрібно розуміти, що ці кошти призначаються неповнолітньому, а не матері. Тому потрібно впевнитися в тому, що такими діями ви не обмежуєте права дитини, інакше вийде, що ви робите по відношенню до нього так само неправомірно, як і батько, який відмовляється допомагати своїм дітям в добровільному порядку.
Таким чином, питання, чи можна написати відмову від аліментів, які платить чоловік, вельми неоднозначний. Якщо у матері низький дохід, ніяких додаткових коштів вона не отримує, то органи опіки та піклування цілком можуть ініціювати примусове стягнення аліментів .
Але все ж оформити таку відмову можна. Головне - думати про потреби дитини і доцільності такого рішення.
Основним законодавчим актом, що регулює родинні та сімейні стосунки, в тому числі пов'язані з виплатою аліментів, є Сімейний кодекс РФ. Якщо процедура стягнення проходить в судовому порядку, процес автоматично підпадає під положення Цивільного процесуального кодексу, а в подальшому і під Федеральний закон від 02.10.2007 р № 229-ФЗ «Про виконавче провадження».
Можливі причини для відмови від аліментів
Для того щоб оформити офіційну відмову від аліментів, необхідно, щоб одержувачем були вказані вагомі причини для прийняття даного рішення. Серед них виділяють такі:
- Значне поліпшення матеріального становища одержувача. Наприклад, якщо жінка добре заробляє і не хоче більше залежати від колишнього чоловіка. Або ж її чоловік втратив роботу, вживає спиртні напої, веде аморальний спосіб життя і не отримує ніякого доходу - в цьому випадку матері дитини іноді простіше відмовитися від отримання аліментів, ніж домогтися їх виплати.
- Переклад неповнолітнього на повне утримання платника. Якщо всі діти або один з них перейшли жити до батька і знаходяться на його забезпеченні, платити аліменти на таку дитину батько не зобов'язаний.
- Оформлення зобов'язаною особою на дитину майна. Батько неповнолітнього замість щомісячних виплат може переписати на нього, наприклад, квартиру, і тоді подружжя може домовитися між собою про припинення подальших аліментних зобов'язань.
- Примирення і спільне проживання батьків. Коли подружжя проживає з дітьми і спільно їх містять, необхідність в аліменти відпадає. Хоча сам факт возз'єднання не тягне за собою скасування аліментів.
Коли допускається відмова від аліментів
Таким чином, визначаючи, чи може колишня дружина відмовитися від матеріальної допомоги чоловіка, виділяють наступні випадки, коли таке допускається:
- звернення до суду для встановлення батьківства;
- перехід на утримання другого з батьків;
- невиконання батьком своїх обов'язків;
- суттєва зміна матеріального становища одержувача коштів;
- відсутність необхідності в отриманні додаткових грошей;
- удочеріння або усиновлення дитини іншою особою.
Якими способами можна відмовитися від аліментів
Існує кілька способів того, як офіційно відмовитися від аліментів:
- за допомогою аліментного угоди;
- в суді під час розлучення або вирішення питання, пов'язаного з аліментами;
- шляхом звернення до судового пристава.
Незалежно від обраного способу таке рішення в обов'язковому порядку повинна бути вмотивованою.
Відмова від аліментів до моменту винесення судового рішення
Найбільш простий варіант - це коли відмова відбувається ще до звернення в суд. У такому випадку потрібно просто не заявляти аліментні вимоги. Однак потрібно бути готовим до того, що дане питання все одно підніметься під час судового розгляду, так що добровільна відмова матері від аліментів потрібно обгрунтувати відповідними документами. Суд ухвалить рішення на вашу користь тільки якщо вважатиме, що цим не погіршується матеріальне становище неповнолітнього.
Відмова від аліментів за допомогою аліментного угоди
Найефективніший спосіб вирішити питання, пов'язане з виплатами, якщо обоє батьків зійшлися на одному і тому ж варіанті - це укласти угоду про відмову від аліментів на дитину. Воно являє собою документ про обопільної згоди обох батьків щодо всіх аспектів, пов'язаних з аліментних зобов'язань.
Угода може бути розірвана в будь-який момент, однак в односторонньому порядку відмовитися від аліментів не можна. Обов'язково має бути присутнім волевиявлення обох подружжя.
Оскільки такого роду документ підлягає нотаріальному посвідченню, потрібно буде нотаріально відмовитися від подальшого здійснення виплат в тому ж порядку. Завдяки цьому можна значно зекономити власний час і уникнути судових процесів.
Відмова від аліментів після винесення рішення суду
Часто відбувається так, що рішення відмовитися від виплат одержувач грошових коштів приймає не відразу під час розлучення, а вже після рішення суду. В такому випадку стягнення аліментів здійснюється через службу судових приставів, тому процедура буде проходити вже в ході виконавчого провадження.
Для того щоб відмовитися від аліментів на стадії виконавчого провадження, не потрібно знову звертатися із заявою до суду, оскільки фактично це йде не на користь інтересам дитини. Через це у багатьох виникають труднощі в розумінні того, як оформити відмову від аліментів.
Куди необхідно звертатися
В ході виконавчого провадження йти потрібно безпосередньо в службу судових приставів, а саме до пристава-виконавця, який веде вашу справу.
Перелік необхідних документів
Постанова про закінчення виконавчого провадження виноситься на підставі відповідної заяви. Разом з ним потрібно буде подати наступні документи:
- паспорта сторін і свідоцтво про народження неповнолітнього;
- виконавчий документ;
- інші підтверджуючі доцільність такого рішення матеріали (розписка про те, що аліменти виплачені, документи на квартиру, переписану на дитину і так далі).
Крім того, в самій заяві повинні бути перераховані причини відмови.
Які можуть бути наслідки після відмови від аліментів
Після розлучення бувають різні обставини, через які жінка йде на такий рішучий крок, як відмова від аліментів. Але в подальшому матеріальне становище матері може погіршитися так, що вона знову вимагатиме матеріальної допомоги колишнього чоловіка, або ж дитина може серйозно захворіти, і на його лікування потрібні будуть великі кошти. Життєві ситуації можуть змінюватися, тому багатьох жінок цікавить, які ж наслідки несе в собі відмову від аліментів, назавжди вона позбавляє неповнолітнього допомоги батька?
Чи можливо отримувати аліменти в подальшому після оформлення відмови від них
Законодавство завжди знаходиться на стороні дитини, тому ніщо не заважає його матері в будь-який момент передумати і змінити своє рішення. Існує можливість знову подати виконавчий лист або судовий наказ. Однак варто розуміти, що жодним чином в даному випадку мати не зможе стягнути виплати за той період, коли діяв її відмову. Те ж саме стосується і існуючої заборгованості за цей час. Пропонуємо Вам ознайомитися з інформацією про те, чи можна повторно подати на аліменти .
Крім того, в деяких випадках, коли органи соцзахисту визнають, що мати без належних підстав відмовилася від аліментів, вони можуть ініціювати процедуру позбавлення жінки батьківських прав .
Коли батько може відмовитися від сплати аліментів
Законодавством передбачено ряд випадків, при яких батько може більше не виплачувати кошти на утримання своєї дитини. Розглянемо їх більш детально.
- Зміна форми виплати. Як уже згадувалося раніше, чоловік може переписати на неповнолітнього своє нерухоме майно.
- Самостійне виховання дитини. Коли неповнолітній переданий на повне утримання батькові, це звільняє останнього від сплати аліментів, адже дитина і так знаходиться на його утриманні.
- Наступ обставин, передбачених аліментних угодою. Такий документ містить детальну інформацію про аліментних зобов'язаннях, в тому числі і про випадки їх припинення. Наприклад, сторони можуть домовитися між собою, що в разі повторного заміжжя матері, незалежно від того, усиновить її новий чоловік дитину чи ні, виплата аліментів припиняється.
- Відмова від аліментів їх одержувачем. Таке може відбуватися, наприклад, якщо матеріальне становище матері значно покращився, в той час як у батька справи йдуть не так добре. Це може бути як нотаріальний відмова, так і відмова під час виконавчого провадження.
- Інші обставини. Існують деякі життєві обставини, при яких виплата аліментів стає просто неможливою. наприклад:
- смерть платника або одержувача;
- досягнення дитиною повноліття;
- придбання неповнолітнім повної дієздатності.
Дізнайтеся докладніше про те, як не платити аліменти на законних підставах .
Практика судів
Судова практика показує, що закон в будь-якому випадку на стороні неповнолітнього, і далеко не завжди бажання матері відмовитися від аліментів йде на користь дитині. Тому часто незалежно від бажання жінки з батька все одно стягуються такі виплати. Крім того, досвід показує, що такі рішення не завжди є остаточними, і в зв'язку з деякими обставинами жінка може знову претендувати на отримання допомоги на утримання дитини.
висновки
Таким чином, якими б не були побажання батьків, суд, приймаючи рішення про призначення або відмову у виплаті аліментів, в першу чергу керується правами і законними інтересами неповнолітнього, стежить за тим, щоб вони не порушувалися і не обмежувалися. Перед тим як офіційно оформити відмову від аліментів, переконайтеся, що ви керуєтеся не власні почуттями, пов'язаними з відносинами з колишнім чоловіком, а в першу чергу думаєте про свою дитину і його добробут.